Gdzie jechać?

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami!


Spacerem przez... Zamość!

Dodano 06.10.2017 09:46

 „Perła renesansu”, „Miasto arkad”, „Padwa północy”...to tylko kilka z wielu określeń, na które zapracowało sobie jedno z czołowych polskich miast. Miasto niezwykłe, pełne wyjątkowej historii, licznie odwiedzane przez turystów zachwycających się jego architekturą. Zamość – bo o nim mowa to miejscowość, która stylizowana jest na koncepcję „miasta idealnego”. Czy ma ku temu warunki? Na co zwrócić uwagę wybierając się tam na rodzinną wycieczkę? Oto nasze propozycje.


1. Stare Miasto


To niewątpliwie serce całego miasta, które wprost trudno pominąć wybierając się na rodzinną wyprawę. Miejsce to wyróżnia olbrzymi Rynek Wielki, na którym turyści mogą podziwiać renesansowe zabytki oraz przepiękne budowle.

Głównym obiektem zauważalnym już z daleka jest Ratusz posiadający wieżę zegarową o wysokości aż 52 metrów! Niegdyś wykorzystywano go na potrzeby wojskowe, a swego czasu pełnił funkcje szpitala oraz więzienia! Obecnie jednak cieszy on tylko oczy odwiedzających, a przede wszystkim jest siedzibą Urzędu Miasta Zamość jak i Straży Miejskiej oraz Zamojskiego Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej z Galerią Fotografii „Ratusz”. Budynek ten uważany jest za główny symbol miasta.

Oprócz licznych kościołów oraz budynków sakralnych, warto zwrócić uwagę na rzucające się w oczy, kolorowe, kamienice ormiańskie. Niektóre z nich posiadają nawet własne nazwy:


  • żółta („Pod Madonną”) swoją nazwę zawdzięcza bogatej rzeźbie Madonny z dzieciątkiem, która depcze smoka;

  • niebieska („Pod Małżeństwem”) nazywana tak, przez umieszczone pomiędzy oknami, rzeźby przedstawiające mężczyznę i kobietę;

  • czerwona („Pod Aniołem”, „Pod Lwami) udekorowana rzeźbami dwóch lwów, smoka oraz znajdującego się pod nim Archanioła Gabriela;

  • ciemnożółta („Rudomiczowska”) - kamienica, która była niegdyś własnością Bazylego Rudomicza (profesora Akademii Zamojskiej), wyróżniająca się najwyższymi attykami.

  • zielona („ Wilczkowska”) - powstała dla rodziny Wilczków i jest przystrojona płaskorzeźbami przedstawiającymi Matkę Boską oraz Jana Chrzciciela udzielającego chrztu Chrystusowi.

To jednak nie koniec atrakcji na Starym Mieście! Goście Zamościa mogą tam podziwiać zabytkowy Pałac Zamoyskich, który obecnie nie jest już tak okazały jak kiedyś kiedy był przebudowywany wedle kilku stylów m.in. renesansowego, barokowego i klasycystycznego. Pasjonaci historii będą jednak zachwyceni! Obecnie przed dawną rezydencją rodziny Zamoyskich mieści się skwer z kilkoma roślinami, na którego terenie widnieje pomnik Jana Zamoyskiego dosiadającego konia i trzymającego buławę w prawej ręce.

Niedaleko pałacu widnieje Akademia Zamoyska, która obecnie jest siedzibą I Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Zamościu oraz, w której mieści się również rektorat Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Pozostając w temacie założycieli miasta, warto także pokusić się o wizytę w Bibliotece Akademii Zamojskiej, gdzie goście mają okazję zapoznać się z wyjątkowymi zbiorami tj. Kroniką Galla Anonima czy specjalny katalog wyodrębniający działy („Teologia”, „Medycyna”, „Poetyka”, „Historia”, „Filozofia”, „Matematyka”, „Prawo”, „Retoryka” oraz „Dział Ksiąg Egzotycznych zawierający słowniki).

We wspomnianym w tekście stylu renesansowym, zbudowane są także liczne kościoły mieszczące się na Starym Mieście (w tym kościół św. Tomasza Apostoła, posiadający odrębną dzwonnicę, funkcjonującą także jako wieża widokowa, z której goście mogą podziwiać przepiękną panoramę miasta).

Będąc na rynku warto również przyjrzeć się Synagodze oraz pozostałościach po zamojskiej twierdzy zwracających uwagę na dawne mury obronne miasta.

Niewątpliwie wizyta na Starym Mieście to porządna lekcja sztuki i historii w jednym. Będąc w Zamościu po prostu trzeba je odwiedzić. W końcu nie bez powodu ten obszar miasta został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.


                                             


2. Muzeum Fortyfikacji i Broni „Arsenał”


Po raz kolejny turyści, którzy interesują się historią, znajdą tutaj coś dla siebie. Muzeum Fortyfikacji i Broni „Arsenał” to miejsce, gdzie można przyjrzeć się z bliska wojennym akcesoriom. Obiekt podzielony jest na trzy części. W dawnym arsenale tj. głównym gmachu, odwiedzający mogą zobaczyć broń białą, broń palną oraz armaty, a także liczne rekonstrukcje zbrojeń pochodzące z XVII wieku. W drugiej części, zabytkowej prochowni, goście mogą obejrzeć multimedialny film 3D przedstawiający rozwój zamojskiej twierdzy. Ostatnia część to pawilon, gdzie widnieją sprzęty i maszyny wojskowe pochodzące z XX wieku. Wykorzystano tam również multimedialne ekspozycje prezentujące rozwój wydarzeń podczas działań wojennych na Zamojszczyźnie. Muzeum przygotowało się także na odwiedziny najmłodszych. Specjalnie dla nich organizuje lekcje i warsztaty muzealne dostosowane do dzieci w każdym wieku. Dzięki nim w formie wygodnych prezentacji mogą one zapoznać się z rozwojem sztuki wojennej na przestrzeni wieków. Wśród tematów można znaleźć: „Wrzesień '39 wojenne losy Zamojszczyzny” czy „Bohaterowie Oręża Polskiego”.


3. ZOO Zamość


W przerwie od historycznych fascynacji miastem można wybrać się całą rodziną do ZOO Zamość, gdzie dorośli wraz z pociechami mają okazję zapoznać się z niespotykanymi jak dotąd gatunkami zwierząt. Dzieci na własne oczy mogą zobaczyć niedźwiedzia brunatnego, afrykańskiego drapieżnika – Otocjona czy dziką Kapibarę. ZOO zamieszkuje także dziesiątki ptaków, ryb i gadów. W przypadku niektórych zwierząt istnieje możliwość ich samodzielnego nakarmienia! Obiekt organizuje także lekcje edukacyjne dla dzieci, które są przydatne w dalszym poznawaniu przyrody przez najmłodszych. Na miejscu znajduje się także park linowy, w którym dzieci od 3 do 12 roku życia, mogą sprawdzić swoją zdolność utrzymywania równowagi. Pociechy mogą pokonywać dystanse umieszczone od 1,5 do 3 metrów na ziemi. Znajdują się one pomiędzy bezpiecznie zainstalowanymi domkami na drzewach. Po dniu pełnym wrażeń nie trudno o głód, dlatego ZOO Zamość przygotowało dla swoich gości kawiarenkę, w której serwuje przepyszne, gorące kiełbaski i pizze, jak również słodkie desery tj. gofry i lody. Dla najmłodszych przygotowano także przejażdżki konne, dmuchany zamek oraz sklep z pamiątkami, aby za pomocą zakupionego artykułu, mogły za każdym razem przypominać sobie o wycieczce do tego magicznego miejsca.




4. Bastion VII/Nadszaniec


Gościom, którzy nie boją się zaznać odrobinę grozy poleca się odwiedzenie Bastionu VII. Została tam udostępniona podziemna trasa turystyczna, podczas której turyści na własne oczy mogą zobaczyć wojenne korytarze, galerie strzeleckie czy strzelnice. Podczas wycieczki odwiedzający prowadzeni są do liczącej 300 metrów kazamaty południowej, będącym największym pomieszczeniem w zamojskiem twierdzy. Znajdują się tam dwie strzelnice artyleryjskie, dwa kominki i trzy otwory wentylacyjne w sklepieniu. Warto wspomnieć, że w tym miejscu, co jakiś czas odbywają się wydarzenia kulturalne oraz koncerty. Następnie trasa prowadzi pochylnią, która niegdyś służyła do transportu dział z Nadszańca – wału służącego do ustawiania dział. Po przejściu 50 metrów żądni przygody odkrywcy dochodzą do „Celi Łukasińskiego”, gdzie trasa się kończy. Ten rodzaj aktywności z pewnością będzie idealny dla ludzi, którzy chcą zaznajomić się z dawnym środowiskiem militarnym, a także nie boją się nowych wyzwań i nie straszne im przemierzanie wojennych podziemi.


               


Zamość to miasto pełne historii. Nie można jednak powiedzieć, że jest to historia nudna, a wręcz przeciwnie. Każdemu turyście ( bez względu na wiek) miejscowość ta jest skłonna opowiedzieć wszystkie swoje sekrety. Wyprawa ta może okazać się fascynującą lekcją, przez którą można przejść całą rodziną. Oczywiście nie tylko pasjonaci historii odkryją tu niesamowity potencjał. Miejscowość ta posiada specyficzny, wyjątkowy klimat, który udziela się każdemu spacerującemu po Starym Mieście. Wybierając miejsce na mapie Polski, do którego powinniśmy się wybrać na weekend, z pewnością Zamość należy umieścić na czele listy najbliższych wypraw!

Galeria zdjęć


Skomentuj artykuł



< Poprzedni artykułDisney On Ice: Zaczarowany Świat DisneyaDisney On Ice: Zaczarowany Świat Disneya
Dodano 20.11.2018 09:30

Bajki Disneya przechodzą z pokolenia na pokolenie: oglądali je nasi rodzice, my, a teraz i nasze dzieci. Dziś zapraszamy Was na spektakularne widowisk

Następny artykuł >Spacerem przez... Poznań!Spacerem przez... Poznań!
Dodano 13.10.2017 11:52

Dla wielu stolica wielkopolski należy do najpiękniejszych miast w Polsce. Po wycieczce w Poznaniu chyba trudno się z tym nie zgodzić. Miejscowość ta z

Pozwól nam tworzyć dla Ciebie

Sami będąc rodzicami, staramy się przygotowywać dla Ciebie atrakcyjne artykułu pozwalające zorganizować czas z Twoimi pociechami oraz wynajdujemy obiekty turystyczne spełniające wymogi naszych pociech.


Nasz serwis w dużej mierze utrzymuje się z reklam, dlatego:


Jeżeli nie chcesz płacić za przeglądanie treści wyłącz AdBlocka i ciesz się zawartością naszego serwisu Wyłączony
Przeglądaj dalej nasz serwis bez reklam zapisując się na newsletter dzięki któremu otrzymasz jedną reklamę dziennie Rejestruję
Uzyskaj pełny dostęp do treści na okres jednego miesiąca za jedyne 9,99 zł Wybieram