Gdzie jechać?

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami!


Spacerem przez... Inowrocław!

Dodano 28.09.2018 15:25

Przyszedł wreszcie czas, żeby opisać atrakcje Inowrocławia. Miasto znajduje się w województwie kujawsko-pomorskim, w sercu Kujaw Zachodnich. Określane bywa „miastem na soli”, ze względu na położenie na olbrzymich pokładach soli. Zaliczane jest do nielicznych miast uzdrowiskowych w centralnej Polsce i szczyci się wyjątkowymi walorami turystycznymi. Pobyt w Inowrocławiu z pewnością przysporzy każdemu wielu niezapomnianych przeżyć. Najcenniejsze perełki to:


Muzeum im. Jana Kasprowicza - Pałac mieszczański

Muzeum powstało 30 października 1931 roku. Mieści się w ciekawym budynku o nietypowej zabudowie pochodzącej z końca XIX wieku. Była to rezydencja mieszczańska dla żydowskiego radcy handlowego i przedsiębiorcy budowlanego Bernharda Schwersenza. Pałac to okazała budowla, podpiwniczona, z poddaszem, wzniesiona na rzucie odwróconej litery L. Charakteryzuje ją duże okno wypełnione secesyjnym witrażem. Wszyscy zwiedzający mogą w tym Muzeum podziwiać wystawy związane z historią miasta, a także sylwetkami wybitnych mieszkańców. Niektóre eksponaty pochodzą sprzed kilku tysięcy lat, a nawet z epoki kamienia, czy czasów rzymskich. Możemy również podziwiać pamiątki związane z życiem i twórczością Jana Kasprowicza, Stanisława Przybyszewskiego oraz Stanisława Szenica. Warto zwrócić uwagę na Panoramę Inowrocławia, która obrazuje wygląd miasta sprzed kilku wieków i porównać sobie ją z ówczesnym wyglądem miasta.



fot. Wikipedia


Park solankowy

Od półtora wieku stanowi wizytówkę Inowrocławia. Mieści się tu kilka sanatoriów, monumentalnej tężni, muszla koncertowa i tereny rekreacyjne, w tym m. in. korty tenisowe, park linowy, siłownia terenowa dla dorosłych i plac zabaw dla dzieci, minigolf i stoliki do gry w szachy. Naprawdę jest więc tu co robić i to z całą rodziną. Park Solankowy ma powierzchnię około 85 hektarów, które pokrywają rozległe skwery zieleni, zaciszne zakątki ze starymi drzewami oraz zapierające dech w piersiach dywany kwiatowe i ogrody zapachowe. Co roku sadzi się tu ponad 110 tysięcy sadzonek, z których komponowane są przepiękne, bajecznie kolorowe oraz starannie pielęgnowane dywany kwiatowe. Wyróżniają się tu również dwa malownicze stawy. Ten bardziej popularny jest przecięty drewnianym mostem, który wiedzie wprost do tężni, drugi, bardziej zaciszny, kusi okazałą iluminowaną fontanną. Warto zobaczyć oba ;)


      

fot. UM Inowrocław


Tężnia solankowa

Została otwarta w drugiej połowie XX wieku. Jest to druga co do wielkości tężnia w naszym kraju i jedna z nielicznych w całej Europie. Ma ona kształt dwóch połączonych ze sobą wieloboków o łącznej długości 300 metrów i 9 metrów wysokości. Zbudowana jest głównie z drewna i gałęzi tarniny, po której spływa solanka doprowadzana za pomocą pomp. Następnie jest ona odparowywana, tworząc w najbliższym otoczeniu leczniczy aerozol. W jej skład wchodzą - oprócz znanej wszystkim soli (chlorek sodu) - jony siarczanowe i chlorkowe, żelazo, cynk, magnez oraz wapń. Ten wyjątkowy mikroklimat wykorzystywany jest zarówno w profilaktyce jak i leczeniu wielu schorzeń m.in takich jak leczenie górnych dróg oddechowych, nadciśnienia tętniczego, rozedmy płuc, alergii czy reumatologii. Wzdłuż całego obiektu znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się piękny widok na Park Solankowy. 


      

fot. solanki.pl


Palmiarnia

Każdy kto chce poczuć egzotyczny klimat musi koniecznie odwiedzić Palmiarnię. Odnajdziecie tu prawdziwy spokój i ukojenie. Nie zabraknie ciekawych roślin takich jak np. Jucca, Ficus, Dracaena, czy palmy z rodzaju: Washingtonia, Chamaerops, Phoenix, Trachycarpus, Kencja i Sabal. Musicie wiedzieć, że zakwitła tu Królowa Nocy – roślina, której kwiaty można podziwiać jedynie przez kilka godzin w roku. Okazałą ozdobą są również ponad pięciometrowe bambusy oraz bananowce. Uroku temu miejscu dodaje oczko wodne, w którym pływają złote rybki. Pomyślcie więc nad życzeniem:). Wśród roślinności ukryta jest mała woliera, w której zadomowiły się ptaki, będące atrakcją szczególnie dla najmłodszych.


      

fot. inowroclawianka.com.pl


Rynek

Z racji tego, że Inowrocław to stare miasto zachowały się tu zabytkowe kamieniczki  z przełomu XIX i XX wieku. Klimatycznie jest więc zatrzymać się tu na obiad lub na dobrą kawkę. Obecnie Rynek jest po rewitalizacji i prezentuje się bardzo efektownie. Największą uwagę przykuwa pomnik Królowej Jadwigi, oryginalna, grająca fontanna oraz zegar słoneczny w północnej pierzei. Wodotrysk pluska w samym sercu placu. Zbudowano go z pionowo ustawionych granitowych płyt i szklanych tafli. Niektóre z nich ozdobiono ornamentem upodabniającym je do solnych kryształów. Pamiętajcie, że na ławeczkach otaczających fontannę umieszczono informację, kiedy odbywają się spektakle, a są one codziennie o 12.00, 17.30 i 21.30. Nie przegapcie zatem godziny, ponieważ warto zobaczyć taki pokaz. 


      

                    fot. Wikimapia                                           fot. Wikipedia


Teatr Letni 

Jest to amfiteatr, w którym odbywają się ważne letnie imprezy plenerowe, takie jak Gala Operowo-Operetkowa czy festiwal Ino-Rock. Mieści się na skraju Parku Solankowego. Niespełna kilka lat temu obiekt ten został zmodernizowany. Wstawiono nowe ławki i ułożono nawierzchnię z kostki brukowej, co znacznie podniosło atrakcyjność tego miejsca. Na widowni Teatru Letniego może zasiąść teraz ponad 1000 osób.


Zegar Słoneczny Paw 

Ten ciekawy czasomierz z pewnością spodoba się najmłodszym. Mieści się przy wejściu do Parku Solankowego. Zwykle otoczony jest dywanami pięknych, kolorowych kwiatów. W ciągu dnia rzeźba pełni rolę zegara, natomiast po zmroku ozdobiona jest światłami w czterech kolorach i wygląda zdumiewająco. 



fot. mapio.net

 

W tym uzdrowiskowym miejscu jakim jest Inowrocław wydobywane są cenne wody. „Jadwiga" pita w odpowiednich ilościach może doprowadzić do poprawy czynności wątroby i trzustki. „Inowrocławianka" zawiera znaczne ilości sodu, wapnia, magnezu, chlorków oraz jodków i nazywana bywa wodą młodości. Solankowe Trasy Rekreacyjne to tereny o wspaniałych warunkach do jazdy na rowerze i uprawiania nordic walking. Wszystkim polecamy wybrać się tu na weekend!


Galeria zdjęć


Skomentuj artykuł



< Poprzedni artykułMydlinka - kreatywne warsztatyMydlinka - kreatywne warsztaty
Dodano 24.09.2018 12:25

Mamy dla Was ciekawą propozycję warsztatów, które można zorganizować w szkole, w przedszkolu a nawet zaprosić organizatorów do domu na jakąś uroczysto

Następny artykuł >Ziołowy ZakątekZiołowy Zakątek
Dodano 03.10.2018 11:15

Zastąpcie chociaż na chwile problemy w pracy i obowiązki domowe odpoczynkiem i sielanką w niezwykłym miejscu jakim jest Ziołowy Zakątek...

Pozwól nam tworzyć dla Ciebie

Sami będąc rodzicami, staramy się przygotowywać dla Ciebie atrakcyjne artykułu pozwalające zorganizować czas z Twoimi pociechami oraz wynajdujemy obiekty turystyczne spełniające wymogi naszych pociech.


Nasz serwis w dużej mierze utrzymuje się z reklam, dlatego:


Jeżeli nie chcesz płacić za przeglądanie treści wyłącz AdBlocka i ciesz się zawartością naszego serwisu Wyłączony
Przeglądaj dalej nasz serwis bez reklam zapisując się na newsletter dzięki któremu otrzymasz jedną reklamę dziennie Rejestruję
Uzyskaj pełny dostęp do treści na okres jednego miesiąca za jedyne 9,99 zł Wybieram