Gdzie jechać?

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami!


Spacerem przez... Ustkę!

Dodano 02.01.2023 11:00

Nieważne, z której strony spojrzeć na Bałtyk, z każdej zapiera dech w piersiach. Zapach lasu, szum fal, błysk piaszczystej plaży i woda stykająca się z niebem przyprawia o dreszcze. Jeżeli jednak macie większe oczekiwania niż tylko podziwianie tego pięknego widoku, to koniecznie musicie odwiedzić Ustkę. Leży ona w województwie pomorskim, niedaleko Słupska. Ten nadmorski kurort pełen jest atrakcji i idealne nadaje się na wypoczynek i dobrą zabawę. Warto wiedzieć, że w dziejach Ustki, od czasów najdawniejszych po najnowsze, wyraźnie zaznaczają się trzy źródła utrzymania mieszkańców, które widnieją w herbie. Mowa o rybołówstwie - łosoś w ręku syreny, handlu - żaglowiec i kąpielisku - syrena zanurzona w morzu. Niezwykłe jest to, że w tym mieście historia przeplata się teraźniejszością na każdym kroku. Spacerując ulicami Ustki zwróćcie uwagę na:

 

Muzeum Ziemi Usteckiej

Głównym celem powołania do życia tego Muzeum w 1996 roku było zintegrowanie mieszkańców Ustki. Umacnianie patriotyzmu lokalnego oraz integracja społeczeństwa okazała się bardzo dobrym rozwiązaniem i szybko zyskała popularność. Można obejrzeć tu w ciągu roku około 9 wystaw czasowych. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na eksponaty stałe.  W latach 90 -tych ubiegłego stulecia w ramach wizyty partnerskiej do Ustki przyjechała grupa kobiet z Holandii. Jadąc do tego miasta miały błędne wyobrażenie o kobietach w Polsce. Sądziły, że źle się one ubierają i nie dbają o siebie. Były zaskoczone, że gospodynie które je gościły pracują zawodowo, prowadzą dom i wychowują dzieci bez pomocy domowej i do tego tak ładnie wyglądają. To zdarzenie było inspiracją do zorganizowania wystawy prezentowanej w tymże Muzeum - „Modna Ustczanka w PRL”. Prawda, że ciekawe? My wiemy, że Polki to od dawien dawna najpiękniejsze kobiety świata! ;) Ponadto dowiecie się tu bardzo wielu interesujących informacji takich jak - co ma wspólnego kostium kąpielowy z bombą atomową? Zobaczycie także niezwykłe eksponaty węzłów marynarskich Andrzeja Kurasińskiego.


   

fot. muzeumustka.pl


Muzeum Chleba

To niezwykłe Muzeum powstało w 2000 roku z szacunku dla historii i z potrzeby serca. Zgromadzone zostały w nim eksponaty, zbierane przez wiele lat związane z wyrobem cennego chleba. Zobaczycie tu między innymi: tematyczne pocztówki, maszyny i urządzenia, narzędzia, wyposażenie wnętrz, dokumenty z okresu XIX i XX wieku oraz archiwalne dokumenty z XVI i XVII wieku. Warto przyjść tu z całą rodziną, a szczególnie z dziećmi, które już od najmłodszych lat powinny uczyć się szacunku do tego niezwykłego pieczywa. Ideą tego miejsca jest kultywowanie i uczenie szacunku do chleba oraz związanych z nim tradycji i zwyczajów. To Muzeum jest jedyną poświęconą piekarstwu i ciastkarstwu instytucją w krajach Europy Wschodniej, więc szczególnie warto tu zajrzeć.



fot. maperia.pl


Muzeum Minerałów

Znajduje się w starym bunkrze, przy dolnej promenadzie nadmorskiej. Sam budynek zwraca uwagę przechodniów. Do zwiedzania jest 100 metrów chłodnych i podziemnych korytarzy, które obfitują w ciekawostki i niecodzienne eksponaty. Radzimy założyć ciepły sweter, bowiem naprawdę odczuwalna jest tu niska temperatura. W gablotach można podziwiać kolekcje minerałów i muszli morskich z całego świata. We wnękach i dawnych pomieszczeniach magazynowych schronu prezentowane są większe minerały i skamieniałości. Najbardziej zaskakującymi eksponatami są największy kryształ górski w Polsce, odlew szkieletu dinozaura i jajo dinozaura. Zwiedzanie tego miejsca jest edukacyjną lekcją przyrody nie tylko dla najmłodszych, ale także dla starszych turystów. 


    

fot. ustka.travel


Syrenka Ustecka

Ta niezwykła rzeźba usytuowana jest niedaleko latarni morskiej, w towarzystwie pobliskich wydm, obok wschodniego falochronu przy kamiennym molo z widokiem na otwarte morze. Syrenka ma szczególne znaczenie dla Ustki, ponieważ znajduje się także w jej herbie. Dzieło powstało w 2010 roku. Pomnik odlany został z mosiądzu. Co ciekawe projektant i budowniczy weszli w głośny konflikt, dotyczący rozbieżności pomiędzy zamierzeniami a realizacją planów. Postument zainspirowany został postacią Bryzgi Rosowej z baśni Franciszka Fenikowskiego. Legenda głosi, że figura potrafi spełnić marzenia. Dowodem tego jest umieszczone tuż obok wierszowane zaproszenie do przekonania się czy to prawda.


   


Bunkry 

Na wydmie koło portu, wciąż znajdują się cztery poniemieckie potężne żelbetonowe działobitnie schrony połączone podziemnymi korytarzami, w których mieściły się dawniej sypialnie, sanitariaty oraz magazyn amunicyjny. Wewnątrz prezentowane są wystawy tematyczne. W tych bunkrach znajdowało się działo kaliber 105 mm, a także cztery mniejsze baterie, które były w stanie wystrzelić pocisk o wadze 20 kg na odległość 17 kilometrów. Usteckie bunkry przeszły prawdziwą metamorfozę i stały się atrakcją turystyczną szczególnie dla miłośników historii, autorów wielu książek i publikacji o dziejach tego regionu jak również dla przeciętnego turysty. Odbywają się tu spotkania mają charakter edukacyjny i rozrywkowy. W sezonie letnim istnieje możliwość zwiedzania obiektów z przewodnikiem. Na tych terenach odbywają się także pikniki militarne, połączone z nauką żołnierskich piosenek, degustacją wojskowej grochówki i chleba oraz licznymi historycznymi pokazami i konkursami.  W sezonie istnieje możliwość wypróbowania swoich sił na strzelnicy ASG, na której postrzelać można z wielu replik broni z czasów II wojny! Repliki wiernie imitują oryginały i dają dużo frajdy każdemu niezależnie od wieku.


   

fot. bunkryustka.pl


Latarnia Morska

Zlokalizowana jest po wschodniej stronie falochronu, u ujścia rzeki Słupi wpadającej do morza. To niezwykle interesujący architektonicznie obiekt, składający się z ośmiokątnej wieży i niewiele niższego, przylegającego do niej budynku latarników. Jego wysokość sięga aż 19,5 metrów. Zdobią go liczne gzymsy, daszki oraz kilkanaście okien różnego rozmiaru. Na szczyt prowadzą betonowe i metalowe schodki, a przez szyby galerii można obserwować układ soczewek. To miejsce, również wiąże się z legendą, o która warto zapytać przewodnika lub tamtejszego mieszkańca. Mówi się, że duch latarni wciąż żyje. Bądźcie czujni i obserwujcie każdy zakamarek ;)


   


Stare Miasto

Tutaj naprawdę da się poczuć klimat średniowiecza. W tej epoce Ustka była kaszubską osadą rybacką przynależną i dzieliła historyczne losy z pobliskim Słupskiem. Dawny klimat odnaleźć można dziś wśród rybackich domów w kwartale wytyczonym ulicami Marynarki Polskiej i Kosynierów. Zachował się tu układ uliczek średniowiecznej wsi, który z uwagi na wartość historyczną objęty został ochroną konserwatorską. Miasto nieustannie dba, aby ten obszar zachował dawną świetność i zachował ponadczasową urodę starych, rybackich chat szachulcowych. Wokół zachowało się jeszcze kilka starych kamienic, których fundamenty mogą mieć setki lat. Przechodząc tamtejszymi ulicami poczujecie ducha dawnych czasów. 



fot. ustka.baltyk.net.pl


Skwer im. Jana Pawła

Skwer nazywany był Zaułkiem Kapitańskim. To niewielki placyk znajdujący się przy skręcie do portu. Dawniej stał tu średniowieczny kościółek p.w. Św. Mikołaja - patrona żeglarzy i kupców. Miał dość wysoką wieżę, na której zapaloną pochodnię, służącą jako punkt nawigacyjny czyli spełniającą tak naprawdę rolę pierwszej usteckiej latarni. Ciekawostką jest fakt, że odkryte podczas rewitalizacji szczątki dawnych mieszkańców dostarczyły cennych informacji o ich zdrowiu i diecie. Okazuje się, że tutejsi przodkowie byli świetnie odżywieni, ale cierpieli na choroby reumatyczne. W miarę powiększania się liczby mieszkańców osady podjęto decyzję o budowie nowej świątyni - dzisiejszy Kościół p.w. Najświętszego Zbawiciela, który kryje w sobie cenne perełki architektury. Na placyku znajduje się koło młyńskie, pochodzące najprawdopodobniej z wiatraka, który do początków XX w. stał niedaleko promenady.


Promenada Nadmorska

Turyści zatrzymujący się na dłużej w bałtyckich kurortach marzą o cichym i spokojnym miejscu, w którym mogą wraz z całą rodziną spędzić miło czas na odpoczynku. Ustka zadbała o potrzeby wczasowiczów i oferuje im relaksacyjne spacery wzdłuż malowniczej plaży. Na ciągnących wydmach po stronie zachodniej stworzono w 1875 roku promenadę. Co ciekawe, zgodnie z ówczesną modą, przy trakcie spacerowym musiała grać orkiestra, więc władze co roku zatrudniały zespoły, sprowadzane nawet z Czech. W bardzo szybkim tempie powstały wzdłuż deptaka ekskluzywne pensjonaty i restauracje przyciągające rzesze turystów. 



fot. polskieszlaki.pl


Usteckie Łazienki

Warto poznać odrobinę historii i wiedzieć, że w XIX wieku zapanowała moda na zimne kąpiele, które miały wspaniale przywracać zdrowie, a nawet leczyć z melancholii. Postanowiono więc wybudować pierwsze prywatne łazienki morskie. Jednak z czasem miejsce to przekształciło się w Zakład Przyrodoleczniczy. Okazało się, że zainteresowanie nim było ogromne i zakład szybko się rozwijał się. W latach 30-tych XX wieku powiększono pakiety usług i proponowano również: kąpiele solankowe, borowinowe, natryski i masaże. Do dzisiejszego dnia Ustka słynie jako miejsce, gdzie można wyleczyć się z reumatyzmu, astmy, chorób tarczycy, żołądka, układu oddechowego oraz nerwicy. Kto z Was ma jakieś dolegliwości ten tym bardziej powinien wybrać się do tego miejsca.



fot. ustka.pl


Centrum Aktywności Twórczej

To niezwykłe miejsce powstało w latach 2007-2013 pod nazwą Kompleksowy Program Rozwoju Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej. Obiekt powstał w wyniku modernizacji starego spichlerza zbożowego. Jest to pierwszy tego typu ośrodek w Polsce i jeden z nielicznych w Europie i na świecie. Podobne miejsca znajdują się między innymi w Kecskemet na Węgrzech, Vallauris we Francji czy Tokoname w Japonii. Centrum to powstało z myślą o artystach, ale także o społeczności lokalnej. Mieszczą się tu: pracownia rzeźby i ceramiki, pracownia grafiki komputerowej i filmowej wraz z najnowocześniejszym sprzętem i oprogramowaniem oraz sala wykładowa oraz sala wystawiennicza. Centrum to oferuje również nowocześnie wyposażoną bazę noclegową wraz z zapleczem kawiarnianym.



fot. bgsw.pl


Ustka to niezwykłe uzdrowisko słynące z pięknych piaszczystych plaż, bezpiecznych kąpielisk wodnych i pachnących lasów. Nie da się tu nudzić, Ci którzy preferują aktywny tryb życia czekają również liczne atrakcje. Dostępne są tutaj trasy rowerowe, spływy kajakowe, przejażdżki konne, korty tenisowe, pola do mini golfa oraz nurkowanie. Nie zapomnijcie odwiedzić molo i Wydmy Orzechowskiej! ;) 


Galeria zdjęć


Skomentuj artykuł



< Poprzedni artykułMłodzieżowa Stacja Kosmiczna YSSMłodzieżowa Stacja Kosmiczna YSS
Dodano 14.11.2018 09:30

Kto jest gotowy na kosmiczne emocje ten koniecznie musi odwiedzić to nieziemskie miejsce!

Następny artykuł >Legenda o BazyliszkuLegenda o Bazyliszku
Dodano 12.12.2022 11:00

Ta niezwykła historia sięga czasów królewskich, kiedy do Warszawy zjeżdżało rycerstwo z całego kraju...

Pozwól nam tworzyć dla Ciebie

Sami będąc rodzicami, staramy się przygotowywać dla Ciebie atrakcyjne artykułu pozwalające zorganizować czas z Twoimi pociechami oraz wynajdujemy obiekty turystyczne spełniające wymogi naszych pociech.


Nasz serwis w dużej mierze utrzymuje się z reklam, dlatego:


Jeżeli nie chcesz płacić za przeglądanie treści wyłącz AdBlocka i ciesz się zawartością naszego serwisu Wyłączony
Przeglądaj dalej nasz serwis bez reklam zapisując się na newsletter dzięki któremu otrzymasz jedną reklamę dziennie Rejestruję
Uzyskaj pełny dostęp do treści na okres jednego miesiąca za jedyne 9,99 zł Wybieram