Gdzie jechać?

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami!


Legenda o Piekarach

Dodano 13.06.2022 12:00

Gdy Eustachy był zaledwie kilkudniowym chłopcem, jego rodzice zginęli w tragicznych okolicznościach. To właśnie wtedy w jego życiu pojawiła się ciotka Rozalia. Była to kobieta niezwykle wyniosła i samolubna. Bił od niej chłód i bynajmniej nie była ona dobrym człowiekiem. 


Rozalia postanowiła zaopiekować się Eustachym. Nie było to jednak spowodowane chwilowym przypływem dobrego serca – co to, to nie. Kobieta wyczuła w chłopcu majątek, który miał odziedziczyć po swoich nieżyjących rodzicach.


I jak postanowiła, tak zrobiła. Przygarnęła chłopca pod swój dach, nie dając mu przy tym nawet odrobiny miłości, ani nawet zrozumienia. Eustachy jednak nie buntował się i nie sprzeciwiał ciotce. Pieczołowicie wykonywał powierzone przez nią zadania, nawet wtedy, gdy były one jawnym wykorzystywaniem.


Pewnego dnia jednak Eustachy stwierdził, że chce spróbować innego życia. Rozalia nie protestowała – było jej to na rękę. Nareszcie pozbędzie się problemu. I tak oto chłopiec wyruszył na poszukiwania lepszego życia, pozostawiając za sobą wszystko, co przeżył dotychczas.


Eustachy wędrował od miasta do miasta, chwytając się coraz różniejszych prac. I choć na początku odpowiadał mu taki tryb, z czasem zaczął go męczyć. Chłopak pragnął stabilizacji – chciał znaleźć stałą pracę i osiedlić się w określonym miejscu. Wiedział jednak, że jest to niemożliwe. Nie miał pieniędzy, gdyż wszystko, co zarobił, wydawał na przetrwanie.


Nastąpił jednak dzień, w którym pojawiła się dla Eustachego nadzieja. Przechadzając się po leśnych ścieżkach, między pagórkami i drzewami zauważył on bowiem stary młyn. Chłopiec, prowadzony przez promienie słoneczne, przedzierał się zatem przez trawy i chaszcze, aby dokładnie sprawdzić swoje odkrycie.


Gdy był już blisko, na swojej drodze spotkał Pastuszka. Eustachy zapytał o młyn, zaś mężczyzna odpowiedział, że jest on od lat nieczynny. Że dawniej zginął tam młynarz i od tamtego czasu nikt nie odważył się poprowadzić biznesu na nowo. Dodał także, że od śmierci właściciela w wiosce zaczęły się dziać naprawdę dziwne rzeczy.


To jednak nie przeraziło Eustachego ani na moment. Wiedział, że to jego szansa na rozpoczęcie lepszego życia. Wszedł więc do młyna i od razu rozpoczął pracę. Wieść o chłopcu rozeszła się z prędkością światła, a chłopi chwalili jego wyroby tak bardzo, że Eustachy z czasem otworzył swoją własną piekarnię.


I trzeba przyznać, że chętnych na chleb nie brakowało. Z dnia na dzień do piekarni przychodziło coraz więcej osób, aż w końcu Eustachy przestał się wyrabiać. Zatrudnił więc do pracy dziewczynę. Niezwykle piękna to była dziewoja, więc kwestią czasu był ich ślub.


W ten oto sposób Eustachy rozpoczął prawdziwe, szczęśliwe życie. Dorobił się trojga pięknych dzieci, a i pieniędzy nie brakowało. W tym miejscu należy dodać, że jego piekarnia rozrosła się do ogromnych rozmiarów, a nowi pracownicy wciąż przybywali. 


I choć czarne włosy Eustachego przyprószyła siwizna, on w głębi serca pozostawał taki sam. Wciąż był niezwykle pracowity, uczciwy i dobry. Zawsze witał swoich klientów z szerokim uśmiechem na twarzy, zawsze miał dla każdego miłe słowo.


I tak oto, na cześć dobrego Eustachego, powstała miejscowość o dźwięcznej nazwie – Piekary.Galeria zdjęć


Skomentuj artykuł< Poprzedni artykułPark Wieloryba w RewaluPark Wieloryba w Rewalu
Dodano 06.06.2022 12:00

Wieloryb jest ogromnym ssakiem, który zamieszkuje wody naszej planety i osiąga długość aż 35 metrów! Jeżeli chcecie poznać bliżej tego mieszkańca ocea

Następny artykuł >Muzeum Powozów w GalowicachMuzeum Powozów w Galowicach
Dodano 20.06.2022 12:00

Mamy dla Was kolejną propozycję na wycieczkę. Tym razem będziecie mieli okazję zobaczyć dawne pojazdy. Jakie? Zapraszamy na wycieczkę do Muzeum Powozó

Pozwól nam tworzyć dla Ciebie

Sami będąc rodzicami, staramy się przygotowywać dla Ciebie atrakcyjne artykułu pozwalające zorganizować czas z Twoimi pociechami oraz wynajdujemy obiekty turystyczne spełniające wymogi naszych pociech.


Nasz serwis w dużej mierze utrzymuje się z reklam, dlatego:


Jeżeli nie chcesz płacić za przeglądanie treści wyłącz AdBlocka i ciesz się zawartością naszego serwisu Wyłączony
Przeglądaj dalej nasz serwis bez reklam zapisując się na newsletter dzięki któremu otrzymasz jedną reklamę dziennie Rejestruję
Uzyskaj pełny dostęp do treści na okres jednego miesiąca za jedyne 9,99 zł Wybieram