Gdzie jechać?

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami!


Legenda o Dębach Rogalińskich

Dodano 27.02.2023 11:00

Po latach rozłąki Lech, Czech i Rus spotkali się ponownie na ziemiach pierwszego z braci. Tego wieczoru ucztowali w najlepsze, kiedy jeden z mężczyzn rzucił pomysł, który po chwili zachwycił wszystkich: „Stwórzmy nowe miasto!”. Zanim jednak plan wszedł w życie, bracia spędzali czas niemalże na samych przyjemnościach.

W związku z tym pewnego dnia wybrali się na polowanie. Wiedzieli, że wyprawa może się przeciągnąć, toteż zapakowali koce, zaprzęgli konie i wyruszyli w drogę. Postanowili tym razem dać spokój niedźwiedziom i jeleniom; chcieli upolować prawdziwego giganta –  łosia.


I tak oto bracia wędrowali po gęstych puszczach i ciemnych lasach, szukając odpowiedniego łowu. Nie spostrzegli się nawet, gdy zastała ich ciemna noc. Zgodnie doszli zatem do wniosku, że muszą odpocząć i ogrzać się przy ognisku.


Lech, Czech i Rus rozłożyli się wygodnie z dala od leśnej ścieżki i zapadli w regenerujący, głęboki sen. W pewnym momencie jednak Czech zbudził się, a oczom jego ukazało się całe stado przepięknych rogaczy. Mężczyzna cichaczem zbudził swoich braci, uważając jednocześnie, by nie spłoszyć zwierzyny.


Lech i Rus natychmiastowo porwali łuki i strzały, po czym wsiedli na konie i ruszyli w bój. Po chwili jednak zarówno bracia, jak i łosie, znaleźli się na wielkiej zielonej polanie otoczonej potężnymi dębami.


„Ten największy, głowa rodziny, będzie idealny” – szepnął Rus do Lecha, a to tylko podburzyło mężczyznę do oddania ostatecznego strzału. I gdy już był gotowy do zabicia zwierzęcia, oczom jego ukazał się druid, który ochronił rogacza swoją piersią.


„Nikt nie będzie zabijał zwierzyny w świętym gaju!” – przemówił kapłan, a Lech natychmiastowo opuścił broń. To właśnie wtedy mężczyźni spostrzegli wielki pomnik Światowida, który do tej pory przysłonięty był przez mosiężne drzewa. 


Lech, Czech i Rus zeskoczyli szybko ze swoich koni i zaczęli kłaniać się przed bóstwem. Nic zatem dziwnego, że wściekłość druida minęła bardzo szybko. Kapłan przyjął gości w swoich progach i poczęstował ich wybornym miodem. 


W zamian za okazany szacunek druid nazwał trzy dęby imionami trójki braci. Lech natomiast nakazał swoim wojom wybudować w pobliżu polany wspaniałą gontynę, uważając przy tym, by w żadnym stopniu nie naruszyć drzew. Wtedy to właśnie rozpoczęła się historia Rogalina – osady, która powoli powstawała wokoło dębów.


Czas mijał nieubłaganie, a nad krajem Polan dowództwo przejął Mieszko I, który postanowił wprowadzić do kraju religię chrześcijańską. Udał się więc jednego dnia do świętego miejsca w pobliżu Rogalina, by ustawić tam mosiężny drewniany krzyż, będący symbolem obranej wiary.


Mieszko I nie pozwolił jednak użyć drewna z pobliskich drzew – bardzo dobrze znał bowiem historię owych dębów, a także opowieści o Lechu, Czechu i Rusie. Mimo że dęby były w bardzo złym stanie, książę nakazał swym poddanym przywołać biskupa, który to miał poświęcić korony drzew i całą roślinność rozpościerającą się wokół.


Mieszko I odratował w ten sposób dęby, a te nazwane imionami trzech braci stoją w Rogalinie po dziś dzień. Obecnie są atrakcją dla zaciekawionych turystów. 

Galeria zdjęć


Skomentuj artykuł< Poprzedni artykułBajki dźwiękiem pisaneBajki dźwiękiem pisane
Dodano 20.02.2023 11:00

Wydarzenie "Bajki Dźwiękiem Pisane" odbędzie się już w najbliższą niedzielę (12 stycznia) w Państwowej Szkole Muzycznej im. Mieczysława Karłowicza w K

Pozwól nam tworzyć dla Ciebie

Sami będąc rodzicami, staramy się przygotowywać dla Ciebie atrakcyjne artykułu pozwalające zorganizować czas z Twoimi pociechami oraz wynajdujemy obiekty turystyczne spełniające wymogi naszych pociech.


Nasz serwis w dużej mierze utrzymuje się z reklam, dlatego:


Jeżeli nie chcesz płacić za przeglądanie treści wyłącz AdBlocka i ciesz się zawartością naszego serwisu Wyłączony
Przeglądaj dalej nasz serwis bez reklam zapisując się na newsletter dzięki któremu otrzymasz jedną reklamę dziennie Rejestruję
Uzyskaj pełny dostęp do treści na okres jednego miesiąca za jedyne 9,99 zł Wybieram