Gdzie jechać?

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami!


Spacerem przez... Kołobrzeg!

Dodano 13.02.2023 11:00

Odkrywamy przed Wami kolejne miasto - Kołobrzeg. To największe uzdrowisko na polskim Wybrzeżu, potężny morski port handlowy, rybacki, pasażerski i wojenny. Miasto to posiada bogatą historię i dorobki kultury, znane nawet w Europie. Znajduje się w województwie zachodniopomorskim. Mieści się tu jedna z najpiękniejszych plaż z najczystszym kąpieliskiem, nad którego bezpieczeństwem czuwają ratownicy. Będąc tu musicie zobaczyć:


Muzeum Oręża Polskiego

Podstawą powstania tego Muzeum w 1963 roku stały się zbiory archeologiczne pochodzące z wykopalisk na terenie wczesnośredniowiecznego Kołobrzegu. Kolekcjonowano materiały dotyczące tysiącletnich zmagań narodu polskiego, trwałe związane z walkami o Pomorze Zachodnie. Ekspozycja w wieży kolegiaty odwiedzana jest przez dziesiątki tysięcy turystów z całej Polski, bijąc co roku rekordy frekwencji. Misją Muzeum Oręża Polskiego jest ochrona materialnego i duchowego dziedzictwa kulturowego związanego z tradycją Wojska Polskiego, Ziemi Kołobrzeskiej oraz Województwa Zachodniopomorskiego. Wrażenie robią tam niezwykłe, chronologicznie ułożone zbiory militariów od okresu średniowiecza do współczesności m.in: broń drzewcowa, sieczna, kolna, obuchowa i strzelecka, uzbrojenie ochronne, ubiory wojskowe i odznaczenia a także zabytki techniki, ze słynną maszyną szyfrującą - Enigmą oraz motocyklem - Sokół 600 na czele. 

   

fot. muzeum.kolobrzeg.pl                                              


Skansen Morski

Został on otwarty w sierpniu 2013 roku jako obiekt Muzeum Oręża Polskiego. Jego koncepcja zrodziła się z braku miejsc postojowych przy nabrzeżach kołobrzeskiego portu oraz z wysokimi kosztami utrzymania muzealnych okrętów na wodzie. Z pewnością znajdujące się tam eksponaty zrobią wrażenie na dużych i małych widzach. Na szczególną uwagę zasługują m.in: dwa wyslipowane okręty, stojące obecnie na lądzie, jacht pełnomorski, elementy z legendarnego kontrtorpedowca ORP „Burza”, liczne uzbrojenie okrętów Marynarki Wojennej RP, Wyrzutnia niekierowanych pocisków rakietowych, armata przeciwlotnicza, elektryczny podajnik amunicji, dwie torpedy parogazowe, Miotacz bomb głębinowych BMB-1, wielkokalibrowy karabin maszynowy oraz zabytki techniki morskiej. Obok znajduje się pływak trału, czyli element służący do unieszkodliwiania min.


    

fot. Mariusz Pulkowski, zabytki-techniki.org.pl


Bastion Panzer - Centrum Atrakcji Wojskowych

Kto z Was nie był w wojsku, a ma ochotę  zaznać związanych z nim emocji, ten musi koniecznie odwiedzić to miejsce! Bastion posiada w swojej kolekcji m.in dwa czołgi T55, samochody pancerne, transportery opancerzone i pływający transporter samobieżny. Kolekcja ta służy przede wszystkim przejażdżką po poligonie, które dostarczają wszystkim uczestnikom niepowtarzalnych doznań, polegających na bezpośrednim obcowaniu ze sprzętem - co do tej pory możliwe było tylko w wojsku! Pojazdy służą również do zwiedzania. W sezonie letnim skorzystać można z posiłku z wojskowej kuchni polowej. Funkcjonuje tu również całoroczny Market wojskowy z ciekawymi artykułami. W swojej ofercie Bastion umożliwia organizację imprezy na terenie wskazanym przez samego klienta. Możecie czuć się bezpiecznie, ponieważ warunki jazdy tempo i trasa dostosowywane będą do Waszych oczekiwań i wymogów. Kto gotowy na prawdziwą przygodę?


   

fot. pomorzezachodnie.travel


Muzeum Patria Colbergiensis - Ratusz

Zostało otwarte w 2014 roku podczas Europejskich Dni Dziedzictwa w Kołobrzegu. Ekspozycja mieści się w zachodniej części piwnic kołobrzeskiego ratusza, który również wzbudza podziw już z daleka. Wyglądem przypomina bowiem średniowieczny zamek. Ekspozycja ukazuje tysiącletnią historię miasta i regionu kołobrzeskiego. Przeważają tu zabytki z czasów wojny trzydziestoletniej, wojny siedmioletniej i kampanii napoleońskiej. Część wystawiennicza prezentuje wyjątkowe i nigdzie indziej niespotykane zbiory: medalierstwa i falerystyki, militariów, w tym broni białej i czarnoprochowej, numizmatyki miejskiej, kartografii, rycin, malarstwa, szkła, porcelany, ceramiki, rzeźby oraz sfragistyki. Bogato prezentowane są tu również zbiory poświęcone dawnym cechom rzemiosł, w tym: kotlarzom, szewcom, muratorom, piekarzom, tkaczom i kołobrzeskim rymarzom.


Muzeum Figur Woskowych

To wspaniała atrakcja dla całej rodziny. Tylko tutaj możecie spotkać najlepiej odwzorowane, woskowe figury ludzi, którzy zapisali się w kinowej, politycznej i sportowej historii ludzkości. Dla najmłodszych oczywiście nie zabraknie bajkowych prezentacji. To magiczne miejsce na pewno zapisze się w Waszej pamięci. Plastyczne właściwości wosku pozwalają na formowanie dokładnych rysów twarzy odzwierciedlających szczegółowo przedstawiane postacie. Będziecie się z pewnością dopatrywać każdego detalu i jednocześnie zastanawiać - jak to możliwe? Figury woskowe przedstawiają zazwyczaj naturalnej wielkości osoby. 


    

fot. Muzeum Figur Woskowych


Muzeum 6D

Nie wszystkie Muzea muszą kojarzyć się ze zwiedzaniem w ciszy eksponatów, których w dodatku nie wolno dotykać. Szczególnie jest to trudne jeśli macie małe dzieci.Tutaj możecie głośno mówić, wymieniać się wrażeniami i dotykać wszystkie przedmioty, które Was fascynują. Całość ekspozycji prezentuje lektor, który w języku polskim, niemieckim, angielskim lub rosyjskim przeniesie Was swoim opowiadaniem do roku 1913. Dowiecie się m. in. czym jest maszoperia, co to jest szyper czy checza. Muzeum 6D to jedyne tego typu miejsce w Europie. To znakomita alternatywa latem i zimą na spędzenie czasu i odkrywania morskich opowieści.


      

fot. muzeum6d.pl


Pomniki Zaślubin Polski z Morzem

To modernistyczny pomnik z 1963 upamiętniający zaślubiny Polski z morzem 18 marca 1945. Będąc w Kołobrzegu koniecznie musicie go zobaczyć. Zlokalizowany jest w Parku im. Stefana Żeromskiego, na nadmorskim deptaku, który prowadzi od latarni morskiej do mola spacerowego w Kołobrzegu. Główny element dzieła tworzy stylizowana flaga, trzymana przez grupę figuralną. Zwróćcie uwagę na mozaiki na ścianach i masywne płaskorzeźby żołnierzy, które są symbolem tysiąclecia tradycji oręża polskiego na Pomorzu i nawiązują do prehistorycznych malowideł naskalnych. Na płytkach kamiennych u podnóża pomnika, upamiętniono wszystkie jednostki zdobywające miasto w czasie wojny. Warto również wiedzieć, że prześwit pod pomnikiem symbolizuje okno na świat, czyli port morski. Legenda mówi, iż przejście z jednej strony pomnika na drugą, na bezdechu, przynosi spełnienie życzenia, więc radzimy wstrzymywać powietrze i przechodzić :)



fot. pomeranica.pl


Baszta Lontowa

To  jedna z dwóch zachowanych baszt średniowiecznych w Kołobrzegu. Stanowiła obiekt systemu obronnego miasta, który przetrwał do dnia dzisiejszego w całości. Została wzniesiona w XIV wieku i pierwotnie wchodziła w skład gotyckich murów miejskich. W czasie wojny została nieznacznie uszkodzona. Jej wnętrze było wielokrotnie przebudowywane. Mieściły się w niej dom noclegowy, kawiarnia, punkt informacji turystycznej i siedziba kołobrzeskiego oddziału PTTK. Obecnie budynek stoi pusty. Ta okazała baszta została zbudowana na planie prostokąta, ma cztery kondygnacje i strych. Jej dach pokryty został czerwoną dachówką. 



fot. Wikipedia


Latarnia Morska

To prawdziwa wizytówka Kołobrzegu. Pierwsze światło latarni morskiej zapalono tu w 1666 roku. Świeciło ono jednak okresowo, wyłącznie w czasie oczekiwania na przybycie statków. Na stałe zapalono je dopiero 200 lat później. Budowla zniszczona została w czasie działań wojennych w 1945 roku, ale dość szybko została odbudowana. Wieżę jej wzniesiono wykorzystując konstrukcję dawnego fortu stojącego u wejścia do portu w Kołobrzegu. Obecnie obiekt wznosi się na wysokość 26 m nad terenem a jego zasięg dochodzi do 16 Mm. Źródłem światła jest obrotowy aparat optyczny o dziesięciu ścianach świetlnych, a w każdej ścianie umieszczone są dwie żarówki o mocy 200 W. Światło latarni wznosi się na wysokości 36,5 m i robi wrażenie.


   

fot. Wikipedia


Molo

Kto z nas nie zachwyci się widokiem na morze stąpając po molu? Chyba każdy Polak jest dumny patrząc przed siebie na malowniczy Bałtyk. Pierwszy pomost w Kołobrzegu został zbudowany w 1881. Była to konstrukcja drewniana, w kształcie litery T, mająca około stu metrów długości. Na jej końcu znajdowała się przystań dla małych żaglowców. Pierwotne molo zostało zniszczone w czasie II wojny światowej. Obecna konstrukcja ma długość 220 metrów i szerokość 9 metrów, a pomost spacerowy znajduje się około 4,5 metra nad poziomem morza. Na końcu znajduje się dwupoziomowa głowica, która może być wykorzystana jako przystań dla małych statków wycieczkowych. W trakcie remontu założono m.in. iluminację świetlną obiektu, która zachwyca wieczorem wszystkich spacerowiczów.


   

     fot. gk24.pl                      fot. Wikipedia


Fort Wilczy

Jest to jeden z najstarszych obiektów o charakterze militarnym, wzniesionych na terenie Kołobrzegu, który usytuowany został  w parku im. Aleksandra Fredry. Historia jego powstania sięga czasów napoleońskich, kiedy to twierdza miała stawić opór wojskom francuskim od strony wschodnie. Obiekt powstał na planie czteroramiennej gwiazdy, a podstawowym uzbrojeniem miały stać się armaty. Twierdza stanowi miejsce pamięci ludzi walczących o wolność miasta. Budowla została przekształcona w amfiteatr. Do dziś można jednak podziwiać kazamaty, wraz z odsłoniętym wejściem do nich. Największą popularność miejsce to zyskało za sprawą odbywającego się tutaj Festiwalu Piosenki Żołnierskiej. Aktualnie na scenie amfiteatru występują corocznie artyści w ramach Festiwalu Sunrise.


Bindaż

Bindaż to inaczej chłodnik lub berso. Niegdyś stanowił element renesansowej i barokowej architektury parkowej. Jest to rodzaj szpaleru, gdzie cień spacerującym zapewniają uformowane na półokrągłej kratownicy drzewa - graby lub lipy. W dzisiejszych czasach bardzo rzadko można spotkać takie formy. W Kołobrzegu grabowy bindaż z XIX wieku znajduje się w parku przy ul. Towarowej. Osiąga on 130 m długości. W okresie międzywojennym nazywany był aleją miłości, bo stanowił idealne miejsce dla zakochanych. W 2003 roku odtworzono prowizorycznie metalowe pręty w tunelu. Musicie wiedzieć, że wieczorami kołobrzeski bindaż  jest pięknie oświetlony. Jest to niewątpliwie rzadka atrakcja miejska, którą musicie zobaczyć na własne oczy. 


  

fot. Wikipedia


Do Kołobrzegu warto przyjechać dla niepowtarzalnego klimatu, czystego powietrza i uzdrowiskowego jodu. Spacer uliczkami miasta, z dala od straganów z pamiątkami i hałaśliwych pojazdów z pewnością wyjdzie Wam na dobre. 



Galeria zdjęć


Skomentuj artykuł



< Poprzedni artykułZamek w Baranowie SandomierskimZamek w Baranowie Sandomierskim
Dodano 23.10.2018 12:57

Komu marzy się zostać przez chwilę rycerzem lub damą dworu, ten koniecznie musi odwiedzić przepiękny Zamek w Baranowie Sandomierskim. Jest tu mnóstwo

Następny artykuł >Arboretum Bramy Morawskiej w RaciborzuArboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu
Dodano 30.10.2018 13:42

Dla tych, którzy poszukują chwili spokoju proponujemy wycieczkę do Raciborza, a dokładnie do Arboretum Bramy Morawskiej. Teren obejmuje 162 ha lasu Ob

Pozwól nam tworzyć dla Ciebie

Sami będąc rodzicami, staramy się przygotowywać dla Ciebie atrakcyjne artykułu pozwalające zorganizować czas z Twoimi pociechami oraz wynajdujemy obiekty turystyczne spełniające wymogi naszych pociech.


Nasz serwis w dużej mierze utrzymuje się z reklam, dlatego:


Jeżeli nie chcesz płacić za przeglądanie treści wyłącz AdBlocka i ciesz się zawartością naszego serwisu Wyłączony
Przeglądaj dalej nasz serwis bez reklam zapisując się na newsletter dzięki któremu otrzymasz jedną reklamę dziennie Rejestruję
Uzyskaj pełny dostęp do treści na okres jednego miesiąca za jedyne 9,99 zł Wybieram