Spacerem przez... Giżycko!
Dziś chcemy Was zachęcić do odwiedzenia żeglarskiej stolicy Polski. Giżycko, bo o nim mowa znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim, pomiędzy siedmioma jeziorami, z których największe to Kisajno i Niegocin. Stanowi główny port na szlaku wielkich jezior mazurskich i słynie z licznych ośrodków turystycznych i wypoczynkowych. Ciszę i spokój gwarantują tu liczne tereny zielone. Przygotowaliśmy dla Was listę najpiękniejszych zakątków tego miasta.
Zamek Krzyżacki
Jest jednym z najcenniejszych i najciekawszych zabytków Giżycka. To prawdziwa perełka tego miasta. Ten średniowieczny zamek wzniesiony został przez zakon krzyżacki około roku 1341. Niezwykłe jest samo położenie obiektu, ponieważ ulokowany jest nad kanałem Łuczańskim, łączącym jeziora Niegocin i Kisajno. Budowla składała się z domu mieszkalnego i prostokątnego dziedzińca otoczonego murem, za którym znajdowała się fosa. Przy wsparciu unijnych funduszy dobudowany został ekskluzywny obiekt wraz z zapleczem gastronomicznym, nowoczesnym centrum konferencyjnym oraz zespołem rekreacyjnym i centrum SPA. Może zaszalejecie i spędzicie kilka nocy w tym klimatycznym unikalnym i przestronnym apartamencie? Wnętrze pomieści jednocześnie 170 osób, w stylowych, klimatyzowanych pokojach, wyposażonych według najwyższych standardów.
fot. gizycko.info
Twierdza Boyen
Powstała w latach 1843 – 1855 jako obiekt blokujący strategiczny przesmyk pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno, z rozkazu króla Fryderyka Wilhelma IV, na tzw. Wyspie Giżyckiej. Po I wojnie światowej zmieniono zastosowanie budowli, tworząc w niej między innymi szpital. Aktualnie we wnętrzach obiektu mieści się Laboratorium Prochowe, w którym zobaczyć można dawną ekspozycję broni, m.in czarno-prochową, amunicję myśliwską oraz destrukty XX-wiecznej broni palnej: karabiny Mosin i Mauser, pistolet maszynowy PPSz, bagnety i części wyposażenia wojskowego z epoki oraz dioramy. Największe wrażenie robi jednak replika armaty oblężniczej 12 Kanone z 1871 roku. Dodatkowo mieści się tu Stajnia z Wozownią a w niej wiele ciekawych eksponatów, drewnianych wozów, uprzęże, siodła, myśliwski pojazd konny z dawnych Prus Wschodnich oraz wóz wojskowy taborowy z okresu międzywojennego.
fot. Tomasz Karolski, UM Giżycko
Plaża miejska i molo
Molo i plaża miejska nad jeziorem Niegocin to malownicze zakątki położone ok. 200 m od centrum miasta. W sezonie zjeżdżają się tu turyści z różnych stron Polski. Na terenie plaży odbywa się sporo koncertów i imprez, cieszących się dużym zainteresowaniem szczególnie ludzi młodych. Atrakcją są również liczne restauracje, budki, w których można kupić coś ciepłego do zjedzenia oraz stragany z pamiątkami i wyrobami ręcznymi. Oczywiście w upalne dni schłodzić można się w specjalnie wyznaczonej strefie do kąpania, która jest strzeżona przez ratownika. Są tu również dostępne dwa boiska piaskowe do siatkówki, jedno boisko trawiaste, boiska do koszykówki, dwa do piłki nożnej, tory dla rolkarzy oraz coś dla najmłodszych - zjeżdżalnia wodna. Podczas spaceru po molo, można zatrzymać się na chwilę i usiąść w cieniu zachwycając się widokami pięknego jeziora. Kilka metrów dalej jest port Żeglugi Mazurskiej, w którym można skorzystać z możliwości odbycia rejsu statkiem.
fot. Tomasz Karolski, UM Giżycko
Most obrotowy
Most został zbudowany w 1898 roku. Jest przeznaczony dla pojazdów o masie całkowitej do 2,5 ton. Stanowi interesujący zabytek techniki i ze względu na typ konstrukcji jest unikatowy w skali kraju, a nawet Europy. W sezonie letnim jest jedną z atrakcji turystycznych Giżycka przyciągającą duże rzesze turystów chcących obejrzeć moment jego otwierania i zamykania. Pierwotny most został wysadzony w powietrze przez wycofujące się wojska niemieckie i odbudowany po wojnie. U operatora przeprawy można uzyskać odcisk pamiątkowej pieczęci jako potwierdzenie swojej obecności.
fot. Tomasz Karolski, UM Giżycko
Wieża Ciśnień i Muzeum
Ta budowla nazywana bywa również Wodną Wieżą. Wybudowana została w 1900 roku. Zaopatrywała Giżycko w bieżącą wodę, aż do roku 1997. Ten niezwykły obiekt znajduje się na niewielkim wzgórzu. Zbudowany jest z czerwonej nieotynkowanej cegły, w stylu neogotyckim. Najbardziej zjawiskowe jest sklepienie zewnętrzne wokół korony, na które należy zwrócić szczególną uwagę. Na sam szczyt prowadzi ponad 129 stopni, ale kto nie ma dobrej kondycji fizycznej, to na pocieszenie dodamy, że jest tu również zamontowana winda:). Można zatrzymać się tu w kawiarni i skosztować czegoś dobrego. Z górnej kondygnacji można zajrzeć przez lunety na panoramę miasta, okoliczne wioski, lasy i jeziora. We wnętrzu wieży znajduje się lokalne muzeum, którego eksponaty obrazują życie dawnych mieszkańców.
fot. Tomasz Karolski, UM Giżycko
Muzeum Indian
Niedaleko Giżycka znajduje się bardzo ciekawe Muzeum, w którym znajduje się największa kolekcja oryginalnych indiańskich eksponatów w naszym kraju. W 2003 roku powstała Indiańska Wioska w miejscowości Wolisko w Puszczy Boreckiej, tuż przy ostoi żubrów. To plenerowe Muzeum kryje prawdziwe skarby w kilkunastu namiotach indiańskich zwanych tipi. Eksponaty zaaranżowane w odpowiedni sposób tworzą poszczególne stacje tematyczne, takie jak: kompletnie wyposażone domostwo, stroje i broń wojowników, przedmioty związane z religią i magią, narzędzia, stroje i ozdoby kobiece, dziecięce zabawki itd. Przedmioty te ożywają w barwnych opowieściach profesjonalnie przygotowanych, posiadających bardzo bogatą wiedzę przewodników. W tej niezwykłej krainie funkcjonuje również sklepik, w którym można zaopatrzyć się w interesujące pamiątki, od amuletów i łapaczy snów, przez łuki i strzały, elementy strojów indiańskich, a nawet po etniczną biżuterię.
fot. muzeumindian.pl
Mazurskie Safari
To ulubiona kraina najmłodszych turystów, usytuowana w sercu najpiękniejszej części Mazur Garbatych. Zwierzyniec znajduje się w miejscowości Okrągłe, koło Giżycka, na malowniczym, pagórkowatym terenie. W tym niezwykłym parku możecie podglądać życie i obyczaje dzikich zwierząt żyjących w naturalnych warunkach. Teren Safari mieści się na 100 hektarach gospodarstwa ekologicznego. Spotkać można tu kilkaset dzikich zwierząt. Co ciekawe, zwiedzanie odbywa się tu samochodami terenowymi i stylizowanymi bryczkami, co już samo w sobie stanowi nie lada atrakcję. Z pewnością daje to niezapomnianą możliwość obserwacji zwierząt takich jak dziki, jelenie mandżurskie, axis i europejskie, muflony, krowy rasy highland i hereford, tarpany i konie wielkopolskie. Nie zabraknie ukochanych przez dzieci kucyków, osiołków, kóz afrykańskich, alpejskich i mlecznych oraz owiec. To co wprawia w zdumienie to, fakt, że zwierzęta żyją tu w wielkiej symbiozie. Kto z Was ma malutkie dzieci ten musi wiedzieć, że zwiedzać można teren razem z nimi, ponieważ jest możliwość wstawienia fotelika do szoferki. W zimie również jeżdżą tu samochody terenowe lub ciągniki z saniami.
fot. mazureo.pl
WakePark
To miejsce umożliwia postawienie pierwszych kroków na WakeBoardzie. Jeżeli nie wierzycie w swoje siły, to możecie być pewni, że już 15 minut pozwoli Wam stanąć na nogach i cieszyć się nowym doświadczeniem. Nie jest to aż takie trudne, szczególnie, że możecie liczyć na pomoc specjalistów. Na zapalonych sportowców czeka profesjonalna trampolina oraz boisko do piłki siatkowej. Oprócz tego działa tu dobrze wyposażony bar i restauracje serwujące regionalne piwka, aromatyczne kawy, domowe lemoniady oraz znakomite dania grillowe. Czas spędzany na plaży umilają dźwięki chilloutowej muzyki na wygodnych leżakach. Ach… czego chcieć więcej?
fot. wakeparkgizycko.pl
Wyciąg narciarski SkiMazury
Chociaż większość z nas już zaczyna odczuwać tęsknotę za słońcem, zima również daje okazje do spędzania fantastycznych chwil. Jedną z nich jest stacja SkiMazury w miejscowości Okrągłe, koło Giżycka. Trasy są oświetlone, ratrakowane i sztucznie naśnieżane. Na miejscu czynna jest wypożyczalnia sprzętu narciarskiego i snowboardowego. Można również skorzystać z baru, restauracji i oferty noclegowej. Specjalnie z myślą o narciarzach serwowane są zimowe herbaty, smakowe kawy, czekolada na gorąco z bitą śmietaną, pizza z pieca, a także dania kuchni domowej oraz regionalnej. A więc nie tylko w górach można uprawiać sporty zimowe!
fot. skimazury.pl
Rezerwat Borki
Powstał w 1958 roku i osiągnął powierzchnię 232,00 ha. Znajduje się w nadleśnictwie Borki, w gminie Kruklanki w powiecie giżyckim. Leży w środkowej części Puszczy Boreckiej. Jego celem jest ochrona drzewostanów reprezentujących zespoły leśne, typowe dla wschodnich rejonów Pojezierza Mazurskiego oraz ochrona obszarów młodoglacjalnych – czyli z ostatniego okresu tzw. zlodowacenia bałtyckiego. Jest to obszar moreny czołowej o wyjątkowo niespokojnej rzeźbie tzw. Mazur Garbatych. Można tu zobaczyć niespotykane bogactwo wałów i pagórków, przedzielonych licznymi zabagnionymi dolinami.
fot. egoturystyka.pl
Warto zaznaczyć, że Giżycko słynie z Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Odbywa się on co roku w okresie wakacyjnym w Kościele Ewangelicko-Augsburskim. Warto usłyszeć na własne uszy i zobaczyć na własne oczy tak uroczyste wydarzenie.
Ciekawe czy jest Wam znany Baranów Sandomierski? Miejscowość położona jest z dala od zgiełku miejskiego, przez co daje możliwość prawdziwego oderwania
Komu marzy się zostać przez chwilę rycerzem lub damą dworu, ten koniecznie musi odwiedzić przepiękny Zamek w Baranowie Sandomierskim. Jest tu mnóstwo
Skomentuj artykuł