Gdzie jechać?

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami!


Muzeum Ognia w Żorach

Dodano 02.08.2021 12:00

Muzeum Ognia w Żorach to nowoczesny obiekt muzealny łączący elementy edukacyjne, historyczne oraz rozrywkowe. Jego niecodzienny wygląd imitujący płomień niewątpliwie przyciąga wzrok przechodniów oraz przybyłych gości. Otwarcie tego oryginalnego budynku, będącego własnością spółki Nowe Miasto, miało miejsce w grudniu 2014. Inspiracją do jego powstania były tragiczne wydarzenia z 1709 roku, kiedy to pożar strawił znaczną część miasta Żory. Co roku o tych wydarzeniach przypomina lokalne święto ogniowe, w które angażuje się także Muzeum Ognia.
Zwiedzanie muzealnych ekspozycji poprzedza projekcja filmu pt. „Śladami ognia” Andrzeja Celińskiego, który przedstawia szeroki zakres tematyki związanej z tym żywiołem. Seans stanowi jedynie przedsmak atrakcji przygotowanych dla gości w podziemiach budynku. Proces nauczania wzbogacony jest o doskonałą zabawę podczas użytkowania doświadczalnych urządzeń oraz multimedialnej wystawy (stworzonej przez firmę Adventure Multimedialne Muzea – twórcę m.in. wystaw w Muzeum Browaru Żywiec lub Nowym Muzeum Śląskim w Katowicach). 


  


Wystawa zlokalizowana jest na parterze oraz w podziemiach budynku i podzielona na 5 stref tematycznych, które ukazują dzieje związków ludzkości z ogniem i jego niszczycielską siłą, a także metody walki żywiołem i jego wpływ na kulturę.

1. „Okiełznanie żywiołu” - w tym miejscu zobaczyć można rekonstrukcję prehistorycznej jaskini oraz samemu rozpalić wirtualny ogień za pomocą krzesiwa oraz przy wykorzystaniu promieni słonecznych. Uczestnicy dowiedzą się także jak ugasić pożar oraz sprawdzą ciepłotę własnego ciała.

2. „Przez antyk i wieki średnie” - wystawa poświęcona jest niszczycielskiej sile żywiołu i technikom walki z ogniem. W obszarze wiedzy czeka szereg doświadczeń, które wytłumaczą zjawiska towarzyszące żywiołowi ognia – od czasu rewolucji przemysłowej, aż po dzisiejszy świat, a nawet przyszłość.

3. „Pali się” - to tu znajduje się słynna ściana ognia, przez którą uczestnicy muszą przejść by móc dostać się do kolejnej części ekspozycji. Przejście to ma również znaczenie metaforyczne – związane jest z tematem kolejnej strefy, poświęconej sferze duchowej ognia.

4. „Obszar duchowości” - w tym miejscu odwiedzający mogą odpocząć i poddać się refleksji. Znajduje się tu również szeroka ściana projekcyjna pozwalająca na zgłębienie wiedzy na temat motywu ognia w kulturach całego świata.

5. „Mędrca szkiełko i oko” - w ostatniej części goście poznają urządzenia doświadczalne, które tłumaczą zjawiska towarzyszące żywiołowi ognia.
Dodatkowy element ekspozycji tworzą zadania i pytania, niezbędne zwiedzającym do późniejszego wypełnienia testu wiedzy. Maskotka muzeum – Żorek, analizuje udzielone odpowiedzi i w zależności od stopnia ich poprawności – cieszy się lub denerwuje. Osobom, które wypełniły test przedstawione zostają zakreślone odpowiedzi, wraz z komentarzem o ich poprawności i procentową oceną.


  


Cała wystawa muzeum zaprojektowana jest tak, by umożliwiać gościom samodzielne zapoznawanie się z nią. Ekspozycja skierowana jest do dwóch grup wiekowych: młodszej – od 7 do 11 lat i starszej – powyżej 12 lat. Opracowano także specjalny program zwiedzania dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat. W tygodniu obiekt nastawiony jest przede wszystkim na przyjmowanie grup zorganizowanych i młodzieży szkolnej, a w weekendy na przybycie głównie rodzin z dziećmi, ale także gości indywidualnych oraz turystów krajowych i zagranicznych.


Muzeum Ognia czynne jest od wtorku do niedzieli. Bilet wstępu kosztuje 12 zł (ulgowy) oraz 16 zł (normalny) i bez wątpienia warty jest każdej wydanej złotówki. 


Fotografie pochodzą ze strony Muzeum Ognia w Żorach.Galeria zdjęć


Skomentuj artykuł< Poprzedni artykułLegenda o skamieniałych tancerkachLegenda o skamieniałych tancerkach
Dodano 04.10.2021 12:00

Dawno, dawno temu, jednak nie za górami i nie za lasami – bo na Dolnym Śląsku, mieszkała wdowa w towarzystwie swoich dziewięciu córek...

Następny artykuł >Centralne Muzeum Włókiennictwa w ŁodziCentralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
Dodano 19.07.2021 12:00

Pomysł stworzenia muzeum tkactwa w Łodzi pojawił się już w 1946 roku. Lokalizacja wcale nie dziwi, gdyż już od XIX wieku miasto to było największym oś

Pozwól nam tworzyć dla Ciebie

Sami będąc rodzicami, staramy się przygotowywać dla Ciebie atrakcyjne artykułu pozwalające zorganizować czas z Twoimi pociechami oraz wynajdujemy obiekty turystyczne spełniające wymogi naszych pociech.


Nasz serwis w dużej mierze utrzymuje się z reklam, dlatego:


Jeżeli nie chcesz płacić za przeglądanie treści wyłącz AdBlocka i ciesz się zawartością naszego serwisu Wyłączony
Przeglądaj dalej nasz serwis bez reklam zapisując się na newsletter dzięki któremu otrzymasz jedną reklamę dziennie Rejestruję
Uzyskaj pełny dostęp do treści na okres jednego miesiąca za jedyne 9,99 zł Wybieram