Muzeum Górali i Zbójników
Muzeum Górali i Zbójników to niezwykła atrakcja mieszcząca się przy ulicy Sądeckiej w Rabce-Zdroju. W obecnej formie funkcjonuje od roku 2014, zaś wcześniej przez kilkanaście lat działało jako Muzeum Gorczańskie. Co wyróżnia skansen na tle innych tego typu kompleksów? Przede wszystkim to, że Muzeum mieści się w kilku obiektach, dzięki czemu gospodarze mogą prezentować przyjezdnym setki eksponatów. Warto wspomnieć również, że muzeum jest interaktywne i otwarte nawet na najmłodszych turystów!
Serce Muzeum, czyli Dom pod Trzema Madonnami, to obiekt cieszący się mianem zabytku. Jednak oprócz tego gmachu na terenie Skansenu znajdziemy także Zameczek Zbójnictwa Karpackiego, Szałas Pasterski, Kolibę Śleboda, liczne kapliczki, dzwonniczkę oraz dyby… Brzmi zachęcająco, prawda?
fot. Muzeum Górali i Zbójników
Muzeum to prawdziwa atrakcja dla osób, które chętnie poznają historie i tradycje odwiedzanego przez nich regionu. A obyczaje Górali są przecież niezwykle interesujące! Dorosłych zapewne najbardziej zainteresują liczne zbiory etnograficzne, kapliczka Chrystusów Frasobliwych i Świątków oraz tradycje pasterskie i korzenie góralszczyzny. Jesteśmy pewni, że najmłodsi oszaleją z zachwytu, kiedy zobaczą prawdziwe listy gończe oraz wyroki i skarby zbójników! Oprócz tego Muzeum oferuje takie eksponaty, jak dawne zabawki, narty, kapelusze oraz kufry, tradycyjne stroje góralskie i wiele, wiele innych.
Muzeum Górali i Zbójników wyposażone jest nie tylko w ciekawe eksponaty, ale także w prawdziwe atrakcje przeznaczone dla najmłodszych. Dobrym przykładem mogą być stanowiska doświadczalne, przy których każde dziecko może poczuć się jak dawny Góral! Dzieciaki mogą spróbować swoich sił w praniu ręcznym na tarze, deptaniu kapusty do kiszenia i wyciskaniu oscypków. Mogą także przespać się na sianie, przymierzyć prawdziwy strój góralski, a nawet poszukać zbójnickiego skarbu!
fot. Muzeum Górali i Zbójników
Oprócz tego Muzeum oferuje liczne atrakcje multimedialne, takie jak ekrany dotykowe, aplikacje interaktywne, projektory i gry oraz filmy o życiu dawnych Górali. Prawdziwym wyzwaniem dla najmłodszych będzie jednak zabawa w Tropicieli Zbójników. Milusińscy wyposażeni w mapki będą mogli zdobyć prawdziwe odznaki i poznać tajemnice życia Górali i Zbójników.
Jeśli Wasze dzieci są chętne do rozwijania talentów artystycznych, pewnie zaciekawi Was informacja, że Muzeum oferuje warsztaty z malowania pamiątek drewnianych oraz obrazków na szkle. Dzieła Waszych milusińskich możecie zabrać do domu – Muzeum oferuje możliwość wysyłki prac kurierem lub pocztą. Po wcześniejszej rezerwacji istnieje również możliwość zapisania dziecka na warsztaty z filcowania, tworzenia włóczkowych stworków, czap zbójnickich, bukietów bibułkowych i malowania na szkle w dużym formacie.
fot. Muzeum Górali i Zbójników
Jesteśmy pewni, że Muzeum Górali i Zbójników to miejsce warte odwiedzenia, zwłaszcza, że bilety nie są drogie. Bilet normalny to koszt 14 zł, zaś ulgowy – 10 zł. Właściciele obiektu przewidzieli też specjalne karnety dla rodzin wielodzietnych oraz darmowe wejście dla dzieciaków do 4-ego roku życia i osób niepełnosprawnych.
Gotowi na przygodę? Serdecznie zapraszamy!
Kuba był sympatycznym młodzieńcem z nieograniczoną wyobraźnią. Opowieści, które potrafił snuć godzinami, cieszyły się ogromną popularnością w barach i
Królewna Śnieżka On Ice to bajkowy musical, jakiego, z całą pewnością, nie widzieliście nigdy wcześniej. Wydarzenie to jest wspaniałą atrakcją zarówno
Skomentuj artykuł