Gdzie jechać?

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami!


Spacerem przez... Legnicę!

Dodano 18.05.2018 11:47

Kolejny weekend tuż, tuż a więc najwyższa pora poczynić jakieś plany. Tym razem nowy cel to - Legnica. Położona jest w środkowej części województwa dolnośląskiego. Ciekawostką jest to, że klimat tego miasta zaliczany jest do najcieplejszych w kraju. Okres wegetacyjny również trwa tu dłużej niż zwykle, bo przez ok. 225 dni w roku, co ma korzystny wpływ na środowisko. Zielono jest tu dłużej niż w innych regionach Polski. Współczesny układ przestrzenny Legnicy pochodzi z końca XIX i początku XX wieku. Miasto poszczycić może się wieloma pięknymi zabytkami i uroczymi zakątkami neobaroku i neoklasycyzmu, a także elementami modernizmu i secesji. Poniżej przedstawiamy listę miejsc, które naszym zdaniem warto zobaczyć.


Zamek Piastowski
Zespół rezydencjalny funkcjonował tutaj prawdopodobnie już w trzeciej dekadzie XIII wieku. Ślady budownictwa obronnego w tym miejscu sięgają bowiem VIII stulecia. Niegdyś istniał tu gród z fosą należący przypuszczalnie do śląskiego plemienia Trzebowian. Budowa Zamku niewątpliwie odegrała znaczącą rolę w tym historycznym mieście. Była siedzibą i symbolem władzy - książąt piastowskich, starostów habsburskich oraz władców pruskich i niemieckich. Niektóre fragmenty legnickiego zamku zachowały swoją oryginalną formę, należy do nich: wspaniała brama zamkowa - najstarszy zabytek architektury renesansowej w Legnicy, dwie gotyckie wieże: ośmioboczna św. Piotra i okrągła św. Jadwigi. Ocalały też relikty kaplicy romańskiej odsłonięte w trakcie prac konserwatorskich w latach 60-ych ubiegłego stulecia i ukryte w specjalnie wybudowanym do tego celu pawilonie. Z dziedzińca Zamku można oglądać północną ścianę palatium liczącego ponad 60 m długości. Było ono w początkach XIII stulecia jedną z największych świeckich budowli ceglanych w Europie Środkowej. Ten legendarny obiekt legnicki dostępny jest dla turystów, ale zwiedza się go tylko w ograniczonym zakresie, ponieważ pełni głównie funkcję ośrodka dla instytucji oświatowych.




Katedra Świętych Apostołów Piotra i Pawła
W obecnej postaci ten okazały obiekt wzniesiony został w latach 1328-1378. Jest to budowla trzynawowa, orientowana i murowana z cegły. Fasadę zachodnią akcentuje wieża, wzniesiona nad nawą północną. Wnętrze nawy głównej i prezbiterium nakrywają sklepienia sieciowe. Wnętrze świątyni jest niezwykle bogate pod względem historycznych eksponatów. Z dawnej  rzeźby dekoracyjnej zachowały się dwa kamienne portale. Portal zachodni, dwuprześwitowy, posiada na kolumnie posąg Madonny z Dzieciątkiem, pochodzący z poł. XIV w., oraz portal północny flankowany z posągami patronów kościoła. W tympanonie znajduje się płaskorzeźba przedstawiająca Pokłon Trzech Króli, zwieńczona dekoracyjnym łukiem i baldachimem. Bardzo potężny ołtarz główny zachował kamienną ambonę z lat 1585-1588. Największą wartość posiada jednak brązowa chrzcielnica, stojąca w prezbiterium, której boki zdobi dwanaście płaskorzeźb ze scenami z życia Chrystusa.




Muzeum Miedzi
Od początku istnienia Muzeum to mieści się w barokowym budynku dawnej kurii opatów z Lubiąża. Utworzone zostało w 1962 roku. Ekspozycje w nim zawarte robią wrażenie na zwiedzających. Zobaczyć można tu zbiory związane z wydobyciem, przeróbką i zastosowaniem miedzi z całego świata, zabytki techniki z zakresu górnictwa i hutnictwa miedzi, dawne i współczesne rzeźby kameralne z brązu, wyroby artystyczne i użytkowe z miedzi i jej stopów, kolekcję sztuki art déco i wiele innych wspaniałych rzeczy. Muzeum dostarcza wiedzy na temat historii Legnicy i regionu. Łącznie zgromadzono tu ponad 30 000 eksponatów i liczba ta stale rośnie. Muzeum posiada 4 oddziały: oddział Akademia Rycerska w Legnicy, Mauzoleum Piastów Śląskich w kościele św. Jana Chrzciciela w Legnicy, oddział Kaplica zamkowa św. św. Benedykta i Wawrzyńca w Legnicy oraz Muzeum Bitwy Legnickiej w Legnickim Polu. Do tego niezwykłego Muzeum należy także sąsiadujące z nim, największe na Dolnym Śląsku lapidarium oraz zabytkowy tramwaj-pomnik z lat 50. XX w. Nie tylko stałe wystawy budzą tu zainteresowanie. Z pewnością Wasze dzieci będą ciekawe kolekcji czasowej (Kwiecień - Czerwiec 2018) pt. “Pora na dobranoc…”. Wystawa została przygotowana w oparciu o zbiory Muzeum Dobranocek w Rzeszowie. Ekspozycja jest zaproszeniem do poznania wyjątkowej kolekcji pamiątek kojarzonych  z popularnymi dobranockami.



fot. legnica.naszemiasto.pl


Muzeum Bitwy Legnickiej w Legnickim Polu
Jest to Muzeum monograficzne upamiętniające jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach średniowiecznego Śląska i Polski. W 1241 r. ziemie polskie stały się celem najazdu mongolskiego. Mieści się w najstarszej zachowanej świątyni Legnickiego Pola, w pobenedyktyńskim kościele pw. Trójcy Świętej i NMP wzniesionym w 2 poł. XIV w. Legenda głosi, że świątynię wzniesiono w miejscu odnalezienia ciała księcia Henryka Pobożnego. Do 1945 r. była kościołem ewangelickim, do którego przylegał obwiedziony murem cmentarz. Po II wojnie światowej opuszczona, popadała w ruinę. W 1960 r. zabytkowy obiekt  wyremontowano i zaadaptowano na cele muzealne, które od początku swego istnienia kultywuje pamięć o bitwie pod Legnicą i o poległym w niej księciu.



fot. museo.pl


Park Miejski
Jeżeli będziecie potrzebować chwili wytchnienia na świeżym powietrzu lub będziecie poszukiwać miejsca na spokojny spacer z dzieckiem to Park miejski może okazać się idealnym rozwiązaniem. Położony jest w południowo-wschodniej części Starego Miasta. Pierwsze wzmianki o nim sięgają XVIII wieku. Najstarsza, północna część parku, tzw. ogród mieszczański zaprojektowany jest w stylu angielskim. Obecnie cały Park zajmuje powierzchnię ponad 50 ha i rozciąga się pomiędzy rzeką Kaczawą, aż do zakola rzeki Młynówki. Teren ten jest niezwykle zielony, rośnie tu mnóstwo wiekowych drzew. W miejscu dawnego rosarium znajduje się Aleja Wodna z 60 fontannami i dywanami kwiatowymi. Nieopodal jest muszla koncertowa z widownią z lat 1975-1976. W pobliżu Alei Orła Białego znajduje się Gaj Muz z pergolą i sadzawką z 1910 roku.


  

fot. portal.legnica.eu


Palmiarnia i Mini Zoo
Palmiarnia mieści się w charakterystycznym budynku liczącym ponad 100 lat w Parku Miejskim. Przez szereg lat należała do najświetniejszych obiektów tego typu w środkowej Europie. Od początku kryła w swych wnętrzach ciekawe okazy egzotycznej roślinności, m.in. palmy, bananowce i figowce. Może pomieścić nawet 12-metrowe olbrzymy. Niewątpliwie to miejsce zachęca do rodzinnych spacerów. Obok bujnej roślinności znajduje się tu także Mini Zoo, które stanowi fantastyczną atrakcję dla najmłodszych turystów. Swój dom znalazły tu egzotyczne ptaki, które są uwielbiane przez zwiedzających. Wybudowano tu także altanę, gdzie prowadzone są zajęcia i warsztaty edukacyjne.


  

fot. portal.legnica.eu


Park Gdański i Kąpielisko Kormoran
Kompleks Parku Gdańskiego i kąpieliska Kormoran znajduje się w północno-zachodniej części miasta. Park powstał już w latach 1884-92 w wyniku zasypania tzw. Gęsiego Potoku i podwyższenia tego terenu o kilka metrów. W pobliżu Parku Gdańskiego rozlewa się sztuczny zalew zbudowany na odnodze Czarnej Wody. To świetne miejsce wypoczynku dla mieszkańców i turystów. Latem, w słoneczne dni piaszczysta plaża przyciąga nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Ośrodek Kormoran posiada strzeżone kąpielisko z brodzikiem dla najmłodszych, dużą zjeżdżalnię wodną oraz wypożyczalnie sprzętu pływającego. Ponadto na tym terenie znajduje się jeszcze kawiarnia, boisko do piłki siatkowej oraz pomost spacerowy. Prócz walorów krajobrazowych i rekreacyjnych kąpielisko oferuje wiele ciekawych imprez plenerowych.


 

fot. A. Andrzejewski


Aleja Platanowa
Platan klonolistny jest niewątpliwie jednym z najpiękniejszych drzew parkowych. Ma masywny pień i szeroką koronę. Bardzo dobrze znosi zanieczyszczenie powietrza i dlatego jest drzewem nadającym się do obsadzania również obok ruchliwych ulic. Na Dolnym Śląsku istnieją tylko 3 aleje platanowe objęte ochroną, w tym również tu w Legnicy. Są to piękne pomniki przyrody, które liczą sobie ponad 100 lat. W okolicy Alei Platanowej i Placu Zamkowego rośnie ponad trzydzieści zabytkowych platanów. Warto zaplanować sobie spacer, aby przyjrzeć się im z bliska.



fot.  Wikipedia


Dom „Pod Przepiórczym Koszem”
To pochodząca z XIV wieku narożna kamieniczka usytuowana w zabudowie rynkowej, bogato przyozdobiona sgraffitem. Nazwę swą zawdzięcza oryginalnemu wykuszowi na wysokości I i II piętra. W poziomych pasach widnieją sceny figuralne: triumf bogini Cerery, polowanie na jelenia oraz sceny z bajek Ezopa. Dobry stan obiektu wynika z faktu, iż przez długie lata pozostawało to niewidoczne dla oczu, przykryte późniejszymi tynkami. Sgraffitowe przedstawienia na domu „Pod Przepiórczym Koszem” odsłonięte zostały dopiero w 1909 r. W całym mieście jest sześć kamieniczek zdobionych techniką sgraffita, co stanowi dziś najliczniejszy na Śląsku zespół dekoracji architektonicznej tego typu. Koniecznie musicie odszukać tych ciekawych obiektów.


fot. Wikipedia


Legnica posiada swój unikatowy urok, dzięki tak dużej ilości zabytków, zieleni i ciekawych miejsc do zwiedzania. Wszystkich, których zainteresowały zakątki tego miasta zapraszamy do zwiedzania i podziwiania tego co piękne. A jest jeszcze dużo wspaniałych do odkrycia!




Galeria zdjęć


Skomentuj artykuł



< Poprzedni artykułMolo OsiekMolo Osiek
Dodano 14.05.2018 12:33

W Osieku (niedaleko Oświęcimia) znajduje się bardzo klimatyczne miejsce. Resort Molo kryje w sobie wiele niespodzianek dla całej rodziny... ;)

Następny artykuł >JuraPark w KrasiejowieJuraPark w Krasiejowie
Dodano 22.05.2018 13:59

JuraPark Krasiejów stanowi połączenie muzeum paleontologicznego z parkiem rozrywki, znajdujące się na wciąż aktywnym terenie wykopalisk. Odwiedzając t

Pozwól nam tworzyć dla Ciebie

Sami będąc rodzicami, staramy się przygotowywać dla Ciebie atrakcyjne artykułu pozwalające zorganizować czas z Twoimi pociechami oraz wynajdujemy obiekty turystyczne spełniające wymogi naszych pociech.


Nasz serwis w dużej mierze utrzymuje się z reklam, dlatego:


Jeżeli nie chcesz płacić za przeglądanie treści wyłącz AdBlocka i ciesz się zawartością naszego serwisu Wyłączony
Przeglądaj dalej nasz serwis bez reklam zapisując się na newsletter dzięki któremu otrzymasz jedną reklamę dziennie Rejestruję
Uzyskaj pełny dostęp do treści na okres jednego miesiąca za jedyne 9,99 zł Wybieram