Spacerem przez... Gniezno!
Ciekawe co wiecie o Gnieźnie? Tak, tak była to pierwsza stolica Polski, znajduje się w województwie wielkopolskim, ale co ponadto? Już od I połowy X w. miasto stało się centralnym grodem plemiennego państwa Polan. Zanim stało się główną rezydencją monarchy, było nie dużą osadą. Osadnictwu sprzyjały nie tylko ukształtowanie terenu i obfitość wód, ale również położenie obok głównych traktów wiodących z Rusi, Moraw i Pomorza. Do dziś w Gnieźnie zachowały się ważne ślady historii i dawnej wielkości, chociaż dynamiczny rozwój przemienił nieco stary styl miasta w dość nowoczesny. Gniezno słynie na całą Europę z kultu św. Wojciecha. Co roku 23 kwietnia odbywa się tu odpust i wystawiane są relikwie świętego, sprowadzając rzeszę wiernych. A co warto tu zobaczyć, znajduje się poniżej.
Katedra Gnieźnieńska
To najcenniejszy zabytek miasta, znajdujący się na historycznym Wzgórzu Lecha. Pierwszą budowlą było tu oratorium, którego pozostałości można obejrzeć w podziemiach. Z tym miejscem związane jest wiele ważnych wydarzeń historycznych i religijnych. W roku 970 Mieszko I wybudował tu pierwszy kościół, w którym siedem lat później pochowano jego żonę Dąbrówkę. W roku 1000 spoczęło tu ciało męczennika św. Wojciecha. Budowla ta była miejscem koronacji pierwszych królów naszego kraju. Warto zwrócić uwagę na jej niezwykłe Drzwi Gnieźnieńskie z 1180 roku, zwane niegdyś Klejnotem Królestwa. Są one jednym z najcenniejszych zabytków romańskiej plastyki w Europie. Drzwi składają się z dwóch skrzydeł odlanych z brązu, z kołatkami w kształcie lwich głów, a w 18 kwaterach przedstawione są sceny z życia Św. Wojciecha.
fot. gniezno.eu
Muzeum Początków Państwa Polskiego
Jego powstanie początkowo związane było z prowadzonymi tu od 1948 roku badaniami archeologicznymi. Doszukiwano się śladów historii dokumentujących początki państwa polskiego i jego pierwszej stolicy. Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie jako instytucję powołano do życia w 1973 roku. Zmieniono profilu działalności z archeologicznego na wielodziałowy. Muzeum to prowadzi działalność naukowo-badawczą, wydawniczą i edukacyjną. W ramach lekcji organizuje się tu różnorodne, przekrojowe ekspozycje czasowe prezentujące zabytki od pradziejów, poprzez średniowiecze i czasy nowożytne, nawet po współczesność. Ciekawa jest kolekcja godeł Polski od czasów średniowiecza aż po XX wiek. Muzeum to znajdujące się w pobliżu Jeziora Jelonek i warto je zwiedzić, by dowiedzieć się nieco więcej o przeszłości miasta, całego regionu i życiu dawnych naszych rodaków.
fot. muzeumgniezno.pl
Parowozownia Gniezno
Usytuowana jest na obrzeżach węzła kolejowego, ok. 15 min od centrum miasta. Jest to jeden z najciekawszych zabytków techniki w naszym kraju. Niegdyś stanowił ważny element infrastruktury na trasie Poznań-Toruń. Początki parowozowni w Gnieźnie sięgają końca XIX wieku. Wtedy to powstała pierwsza czterostanowiskowa parowozownia. Z upływem lat wchodzące w jej skład zabudowania stopniowo rozbudowywano. Druga wojna światowa nie oszczędziła jej jednak i przyniosła ogromne straty. Niestety dzisiaj jest już tylko wspomnieniem czasów świetności parowozów i nie lada gratką dla miłośników kolei i opuszczonych miejsc. Parowozownię można zobaczyć zarówno indywidualnie, jak i grupowo. Zwiedzanie odbywa się na świeżym powietrzu i ma formę spaceru. Od 2010 roku organizowane są tu Dni Pary, które przyciągają do Gniezna rzesze turystów i pasjonatów kolei.
fot. kolejowa.turystyka.pl
Jezioro Jelonek
Chyba każdy lubi spacery w jakimś malowniczym miejscu, na łonie natury, z dala od ruchu ulicznego. Również i tu w Gnieźnie znajdziecie takie ustronne miejsce. Jezioro Jelonek zajmuje powierzchnię około 15 ha, a jego głębokości wynosi ponad 2 m. Stanowi ono część Pojezierza Gnieźnieńskiego. Poprowadzone asfaltowe ścieżki wokół brzegów jeziora zachęcają do spacerów w tym malowniczym zakątku. Od strony zachodniej Jezioro Jelonek sąsiaduje z Parkiem Piastowskim i Muzeum Początków Państwa Polskiego, a od strony wschodniej rozpościerają się piękne widoki na Wzgórze Lecha z Katedrą Gnieźnieńską na czele. Te wspaniałe tereny rekreacyjne są idealnym rozwiązaniem dla całej rodziny.
fot. wikimapia.org
Park Miejski im. Władysława Andersa
To kolejne, zaciszne miejsce pośród pięknej zieleni. Początki Parku sięgają 1798, kiedy to założono zieleniec na terenie ogrodu pojezuickiego. Powstały tu miejskie korty tenisowe oraz boisko sportowe. Niegdyś funkcjonowała tu również strzelnica. Park ma zróżnicowane położenie, liczne stoki i pagórki. Zlokalizowany jest w dolince potoku i bagien. Z istniejących tu dwóch stawów, jeden - północny został powiększony i wyposażony w dwa mostki. U stóp altany znajduje się stylizowany górski potok z kaskadą. W sąsiedztwie wzniesiono też obiekty ogrodnictwa miejskiego z oranżeriami. Na zachodnim skraju parku istnieją zabudowania dawnych koszar. Obecnie funkcjonuje w nich m.in. schronisko młodzieżowe. Na terenie parku znajduje się ciekawe grodzisko zwane "Gnieźnienice”. Był to jeden z trzech gródków broniących dostępu od wschodu do grodu książęcego na Wzgórzu Lecha. Usytuowany pośród bagien i rozlewisk funkcjonował prawdopodobnie do XIII wieku.
Zwiedzając Gniezno koniecznie poszukajcie rzeźb królików, których nie sposób przeoczyć. Jest ich już 11, a wciąż pojawiają się nowe. Duże zainteresowanie budzą także posągi królów, postaci z piastowskich legend oraz edukacyjne makiety. Wszystko to jest częścią inwestycji w ramach projektu Trakt Królewski Miasta Gniezna. Nie zabraknie miejsc, gdzie można smacznie zjeść: Pizzeria Retro i wiele innych restauracji czeka, aby zadowolić Wasze kubki smakowe.
To miejsce przypadnie do gustu małym, większym i największym. Najlepiej przyjechać tu z całą rodziną i to z samego rana, bowiem na pewno szybko tego m
Czy wiecie, że historia obwarzanka sięga okresu średniowiecza? Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z czasów Władysława Jagiełły i królowej Jadwigi!
Skomentuj artykuł