TOP5 nadmorskich miejscowości - wybrzeże zachodnie
W poprzednim artykule pisaliśmy o wschodniej części wybrzeża i miejscowościach, które mają najbardziej rozwiniętą infrastrukturę turystyczną. Teraz zajmiemy się linią brzegową województwa zachodniopomorskiego.
Wiemy, jak ciężko wybrać miejsce na urlop. Każdego roku to nie lada wyzwanie, aby zdecydować się i podjąć ostateczną decyzje. Szczególnie ważne jest to wtedy, gdy macie dzieci i chcecie, aby wyjazd był komfortowy i należał do udanych. Dużą rolę odgrywa tu sama miejscowość w której się zatrzymacie. Usiądźcie więc wspólnie i zobaczcie, gdzie warto się wybrać nad nasze polskie Morze Bałtyckie.
Wybieramy TOP 5 miejscowości na wybrzeżu zachodnim!
5. Dąbki
Mała, spokojna nadmorska miejscowość, znajduje się tuż nad Jeziorem Bukowo. Oferowane są tu rejsy wycieczkowe stateczkiem MILKA. Przy przystani znajduje się też wypożyczalnia sprzętu pływającego oraz szkoła windsurfingu. Jest to idealne miejsce dla miłośników wycieczek rowerowych. Poza plażowaniem możecie aktywnie spędzić tu czas, gdyż przez Dąbki przebiegają szlaki rowerowe: Dąbki - Dąbkowice o długości 5,5 km, przebiega wśród lasu nadmorskiego, wzdłuż brzegu jeziora Bukowo, drugi to Pętla Szlakiem Cystersów, długość 23 km: Darłowo - Bobolin – Dąbki. Na trasie: Zamek Książąt Pomorskich, średniowieczne kościoły, zabytki budownictwa wiejskiego.
4. Dziwnów
Dziwnów leży między Morzem Bałtyckim a Zalewem Kamieńskim. Znajduje się tu most zwodzony łączący Wyspę Wolin ze stałym lądem i jest podnoszony w godzinach parzystych. Zachody słońca można podziwiać z falochronów, które są otwarte dla turystów, a popołudnie spędzić na alei spacerowej z replikami medali największych polskich sportowców. Zachęcamy również do odpoczynku w porcie jachtowym, który jest ważnym punktem na mapie Szlaku Żeglarskiego i wraz z przystanią sezonową tworzą Marinę Dziwnów. W sąsiedztwie znajduje się siłownia i mały park. Warto również odwiedzić port rybacki przy ulicy Osiedle Rybackie, kupicie tam świeże ryby prosto z kutrów. Dla dzieci atrakcją będzie Park Miniatur i Kolejek z miniaturami latarni morskich.
3. Międzyzdroje
To tu co roku odbywa się Festiwal Gwiazd i dlatego też miasto słynie Alei Gwiazd, gdzie można zobaczyć odciśnięte dłonie prekursorów polskiego kina. Można również odwiedzić Gabinet Figur Woskowych, zobaczycie tam bardzo realistyczne figury aktorów, bohaterów filmów animowanych, polityków, muzyków i sportowców.
Obowiązkową atrakcją jest Woliński Park Narodowy, który otacza Międzyzdroje. Specjalny taras widokowy umożliwi Wam swobodne oglądanie zwierząt w zagrodach. Są tam żubry, sarny, dziki, orły bieliki i puchacze. Odwiedzić warto również Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego.Prezentacja gatunków roślin i zwierząt zaciekawi każde dziecko i dorosłego. Na własne oczy zobaczycie ptaki drapieżne: parę puchaczy bielików, które są symbolem Wolińskiego Parku Narodowego.
Jeżeli macie ochotę na spacer, polecamy molo nad brzegiem morza, które liczy sobie prawie 400 metrów długości! A jeżeli pogoda nie dopisuje - idźcie do planetarium i podziwiajcie kosmos, który jeszcze do niedawna oglądać mogli tylko nieliczni. Jest to jedno z najnowocześniejszych planetariów w Polsce i odbywają się w nim pokazy na żywo.
2. Darłowo
Nie duża miejscowość, ale zasługuje na miejsce na podium w naszym rankingu. Miasteczko otrzymało miano jednego z najładniejszych na wybrzeżu i jest bardzo lubiane przez turystów. Rodzice z dziećmi przyjeżdżają tu chętnie ze względu na dobrze rozwiniętą linię brzegową: szeroka plaża, bliskość sklepów i rodzinna atmosfera to atuty tego miejsca. Idealne miejsce dla dzieci to Aquapark Balticlandia: kolorowe zjeżdżalnie, różnorodne kombinacje basenów, huśtawki, drabinki, a do tego basen z tęczowymi kulkami. Dzieci będą zachwycone, dodatkowo na miejscu jest mini zoo. Jeżeli jednak pogoda nie jest odpowiednia na plażowanie, można skorzystać z zamkniętych obiektów, których jest w Darłowie kilka. Możecie również wybrać się na rejs statkiem, który podróż rozpoczyna z przystani żeglarskiej na jeziorze Bukowo lub tramwajem wodnym, który płynie po rzece Wieprzy do Morza Bałtyckiego, a rejs zajmie około 20 minut.
Jednym z głównych zabytków, które warto zobaczyć w mieście jest Zamek Książąt Pomorskich. Zwiedzanie możecie połączyć z wernisażem lub wystawą. W centrum Darłowa znajduje się Rynek z barokowym Ratuszem, bardzo urokliwe miejsce, które umili Wam popołudniowe spacery. Obok Darłowa, w Darłówku Wschodnim, zlokalizowane jest jedno z większych w Polsce objazdowe wesołe miasteczko Europark Krasnal. W miasteczku spotkamy ciekawą ofertę nie tylko dla dzieci, ale i dla całych rodzin.
1. Świnoujście
Miasto położone na 44 wyspach, patrząc na mapę możemy odnieść wrażenie, że to Polska Wenecja. Przede wszystkim jest tu piękna, szeroka, piaszczysta plaża wyróżniona certyfikatem Błękitnej Flagi. Trzy główne wyspy, które są zamieszkałe, to Wolin, Uznam i Karsibór. Możecie je zwiedzać pieszo, rowerem lub ciuchcią turystyczną. Latem organizowane są tu koncerty i imprezy plenerowe.
Idealnym pomysłem na wycieczkę dla dzieci jest Oceanarium, zobaczycie tu mnóstwo gatunków ryb, między innymi rekiny i przedstawiciele bajki “Nemo”. Jeżeli pragniecie spędzać czas aktywnie, zachęcamy do zabawy na wysokości w Parku Linowym Bluszcz. Przypływ adrenaliny i zdrowy wysiłek na świeżym powietrzu gwarantowany. Jeżeli macie ochotę na zwiedzanie architektury, to proponujemy wieżę widokową w centrum miasta, Muzeum Rybołówstwa Morskiego, Falochron Centralny oraz Twierdzę Świnoujście – Fort Zachodni i Fort Anioła na wyspie Uznam oraz Fort Gerharda na wyspie Wolin w którym znajduje się Muzeum Obrony Wybrzeża.
Świnoujście jest bogate w rezerwaty przyrodnicze. Przykładem są Krasiborskie Paprocie - idealne na rowerowe wyprawy, a także piesze wycieczki ścieżką dydaktyczną. Pozostając w temacie rezerwatów, dzieci zachwycone będą na pewno wycieczką do rezerwatu żubrów. Co prawda należy dojechać do Wolińskiego Parku Narodowego, jednak jeżeli jesteście już na Pomorzu, to warto odwiedzić te ogromne zwierzęta w Zagrodzie Pokazowej.
Warto również poświęcić dzień na zwiedzanie wyspy Uznam, która słynie z przepięknej promenady. Idąc wzdłuż niej można dojść do samej granicy z Niemcami i dlatego nadano jej nazwę Transgraniczna Promenada. Znajduje się tam brama i platforma widokowa. Jeżeli długi spacer stanowi dla Was problem, to możecie dojechać tam rowerami. Chcecie jechać dalej? Polecamy… Berlin! Pociągi jeżdżą kilka razy dziennie i to najlepszy sposób, by szybko znaleźć się w stolicy Niemiec.
Nasza super piątka to przeważnie duże kurorty, które oferują mnóstwo atrakcji dla dzieci i dorosłych, szczególnie w sezonie wakacyjnym. Co jednak powiecie na spokojny urlop w niedużej osadzie lub wsi? Jeżeli jesteście fanami małych i malutkich miejscowości nadmorskich, to podpowiadamy które wybrać.
Jarosławiec to wieś rekreacyjno-wypoczynkowa i rybacka otoczona gęstym sosnowym lasem. Plaża obfituje w wydmy oraz wysokie na 45 metrów klify. Kolejna niewielka, nadmorska miejscowość to Łazy położona jest między Bałtykiem a jeziorami Jamno i Bukowo. Czysta, szeroka plaża sprzyja plażowaniu, a sąsiedztwo jezior umożliwia wędkowanie. Łazy posiadają swoisty mikroklimat szczególnie wskazany dla dzieci i osób ze schorzeniami górnych dróg oddechowych. Następną oazą spokoju jest Sarbinowo. To wieś oddalona od Mielna o 7 kilometrów. Tutaj prawdziwą atrakcją dla dzieci będzie przejażdżka na kucyku lub koniu w stadninie “Husaria”. Ostatnie, wysunięte mocno na zachód miejscowości to Niechorze - Pogorzelica. Są małymi miasteczkami, które łączy długi deptak, także wybierając się na godzinny spacer przejdziecie wzdłuż obu tych wiosek. Plaże są strzeżone, czyste, a w sezonie rozstawiają się na nich małe sklepiki z lodami i innymi słodkościami.
Jak widzicie, nadbałtyckie plaże i miejscowości są bardzo różnorodne i nie dziwi nas, że co roku każdy zastanawia się, gdzie najlepiej zaplanować wakacje. Decyzję pozostawiamy Wam drodzy czytelnicy tym samym mamy ogromną nadzieję, że będziecie zadowoleni z urlopu!
Ogrody Hortulus w Dobrzycy to zaczarowane miejsce stworzone do wypoczynku i edukacji przyrodniczej. Znajduje się zaledwie 8 km w linii prostej od Mor
Industriada, to coroczne wydarzenie kulturalne promujące Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Obiekty znajdujące się na Szlaku związane są z
Skomentuj artykuł