Gdzie jechać?

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami!


Z pamiętnika podróżnika... Żarki!

Dodano 06.09.2021 12:00

Pogoda nie napawa nas optymizmem. Za oknem leniwie kropi deszcz. Może lepiej zostaniemy w domu? Nie możemy! Wszystko już zarezerwowane, czekają na nas! Pakujemy kurtki przeciwdeszczowe i jedziemy!


Po godzinie dojeżdżamy do Żarek. A tu – ruch jak w Katowicach, w godzinach szczytu! No tak, sobota – odbywa się właśnie żarecki targ. I tak niezmiennie od lat, w centrum miasta. Nie mamy czasu, niestety, by zatrzymać się i przejść po targowisku – największym w północnej części województwa śląskiego – musimy pędzić do pierwszej atrakcji.


Naszą wizytę rozpoczynamy przy Przystani Leśniów (opiszemy ją szczegółowo trochę później) – od wycieczki gazikiem po jurajskich bezdrożach. Wsiadamy w rosyjski samochód wojskowy i wyruszamy! Jedziemy po górkach, polach i łąkach, aż docieramy do najwyższego w okolicy wzniesienia. Wchodzimy na jurajskie skały, skąd rozciąga się cudowny widok na całe Żarki i okolice. To tutaj dowiadujemy się o tym co działo się w Żarkach podczas I i II Wojny Światowej, podziwiamy zachowane w nienagannym stanie bunkry oraz okopy i "pułapki" na czołgi.


    


Przyjeżdżamy także zobaczyć żydowski cmentarz – Kirkut na Kierkowie. Obecnie jest to jeden z największych i najciekawszych cmentarzy żydowskich na całej Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. To trzeci kirkut w Żarkach, który rozciąga się na powierzchni 1,5ha. Na zachowanych macewach podziwiać można bogatą symbolikę i zdobienia.


  


Być może nie wiecie, ale Żarki nazywane były (i są do dzisiaj) Żarkami "Żydowskimi" – stanowiły one miejsce żydowskiego osadnictwa. Żyło tu przed wojną ok. 600 żydowskich rodzin. Dziś po tych mieszkańcach pozostały jedynie pamiątki i zabytki: charakterystyczna zwarta zabudowa, dawna Synagoga (w której teraz mieści się dom kultury) oraz Kirkut na Kierkowie. By uczcić ich pamięć powstał w Żarkach Szlak Kultury Żydowskiej.


  

                Zabudowa Żarek             Dom Kultury - dawna Synagoga


Przejażdżka gazikiem kończy się pod Muzeum Dawnych Rzemiosł – Starym Młynie. Jest to multimedialne i interaktywne muzeum, które znajduje się w blisko stuletnim młynie. Bardzo sprytnie połączono tutaj nowoczesność z tradycją. Zwiedzanie zaplanowane jest tak, by jak najbardziej zaciekawić i zaangażować najmłodszych gości. Dzieci aktywnie uczestniczą w zwiedzaniu poznając poszczególne etapy – od zbierania zboża, aż po wypiek chleba. Także tutaj poznajemy innych żareckich rzemieślników – bednarza, kołodzieja, szewca. Nie możemy wam więcej zdradzić, musicie zobaczyć to sami!


      


Z Muzeum spacerkiem przechodzimy do najsłodszego miejsca na Jurze – Manufaktury Hokus Pokuss! Tam dzieci biorą udział w warsztatach i sami tworzą lizaki – zapach w tym miejscu jest obłędny! Poznajemy cały proces powstawania masy cukrowej, a później możemy sobie "ulepić" wymarzone lizaki – mniam! Można również dodatkowo kupić sobie cukierki, lizaki oraz spróbować lodów rzemieślniczych.


    


Z tego miejsca – również spacerkiem, przez rynek – wracamy do Przystani Turystycznej Leśniów, na obiad. Jest to gustownie urządzone miejsce z przemiłą obsługą. Możecie spróbować pysznych dań w niewygórowanych cenach. Oprócz pysznej kuchni możecie tutaj również zarezerwować nocleg, a także zorganizować warsztaty kulinarne dla najmłodszych (warunek to grupa min. 5 osób).


  


Najedzeni i szczęśliwi ruszamy do ostatniej planowanej przez nas atrakcji – Zagrody Edukacyjnej "Maciejówka". Pod bacznym okiem Pani Izabeli uczymy się filcowania na mokro. Dowiadujemy się skąd jest pozyskiwana wełna i jak powstaje produkt finalny, którego używamy do zrobienia dekoracji z filcową biedronką. ;) Oferta Maciejówki jest bardzo szeroka: odbywają się tutaj warsztaty pierogowe, filcowania, mydełkowe, decoupage, a nawet wyprawa do lasu – "Quest"! Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.


    


Wychodzimy z Maciejówki i dociera do nas, ze zrealizowaliśmy właśnie wszystkie punkty z zaplanowanej listy. Ale, ale – jest "dopiero" 16! Chyba nie chcemy już wracać do domu? Postanawiamy jeszcze zrobić sobie mały spacer ;)


Przejeżdżamy do Przewodziszowic, parkujemy samochód i idziemy zobaczyć ruiny strażnicy obronnej. Jej budowę przypisuje się Kazimierzowi Wielkiemu lub Władysławowi Opolczykowi – stanowiła ona część systemu obronnego granic Królestwa Polskiego. Dzisiaj pozostał jedynie fragment muru o długości ok. 26 m i wysokości do 10 m, który wznosi się na krawędzi skały. Legenda głosi, że w pobliżu znajdowała się studnia, lecz nigdy jej nie znaleziono.


      


I tutaj kończy się nasza wycieczka, choć tak wiele jest jeszcze do zobaczenia: Kampus Eureka, Pracownia etnodizajnu EtnoJura, wystawa amonitów w Sanktuarium w Leśniowie, Pracownia Zabawek Stodoła, czy choćby słynne targowisko...


Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem potencjału turystycznego Żarek, oraz tego jak gmina to wykorzystuje. Jest to miejsce, które dostarczyło nam wielu przeżyć i doznań, które na długo zapadnie nam w pamięć. My z pewnością tutaj wrócimy!


A Wy? Wybierzecie się z nami?


Galeria zdjęć


Skomentuj artykuł



< Poprzedni artykułMuzeum Kolei Wąskotorowej w SochaczewieMuzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie
Dodano 30.08.2021 12:00

Choć dziś pociągi nie są już głównym środkiem transportu, ich popularność nie maleje. Doskonałym poparciem tej tezy jest Muzeum Kolei Wąskotorowej w S

Następny artykuł >Masza i Niedźwiedź – Historia pełna tajemnic!Masza i Niedźwiedź – Historia pełna tajemnic!
Dodano 13.09.2021 12:00

Na święta Masza razem ze swoim pupilem przyjeżdżają do Polski - mają na celu przedstawienie swoim fanom… „Historii pełnej tajemnic”!

Pozwól nam tworzyć dla Ciebie

Sami będąc rodzicami, staramy się przygotowywać dla Ciebie atrakcyjne artykułu pozwalające zorganizować czas z Twoimi pociechami oraz wynajdujemy obiekty turystyczne spełniające wymogi naszych pociech.


Nasz serwis w dużej mierze utrzymuje się z reklam, dlatego:


Jeżeli nie chcesz płacić za przeglądanie treści wyłącz AdBlocka i ciesz się zawartością naszego serwisu Wyłączony
Przeglądaj dalej nasz serwis bez reklam zapisując się na newsletter dzięki któremu otrzymasz jedną reklamę dziennie Rejestruję
Uzyskaj pełny dostęp do treści na okres jednego miesiąca za jedyne 9,99 zł Wybieram