Jarmark Dominikański w Gdańsku
Tradycja Jarmarku Św. Dominika liczy już ponad 750 lat, odkąd w 1260 roku papież Aleksander IV zezwolił Dominikanom gdańskim na udzielanie odpustów w dniu święta ich założyciela. Od tego czasu wydarzenie odbywało się cyklicznie przez kilka kolejnych wieków aż do II wojny światowej. W 1972 roku powrócono do tradycji z inicjatywy Wojciecha Święcickiego. Odtąd uroczystość odbywa się co roku wraz z początkiem sierpnia i stanowi ważne święto dla miasta.
Dawniej rozpoczęcie Jarmarku oznajmiały wszystkie dzwony w mieście, rozbrzmiewając w samo południe. Ogłaszały one rozpoczęcie handlowania oraz dobrej zabawy. Zewsząd przybywali cyrkowcy, akrobaci, kuglarze i trupy aktorskie. Z początku handlowano głównie na Placu Dominikańskim, lecz prędko przestał on wystarczać. Zaczęły więc powstawać nowe place targowe - Drzewny, Sienny, Węglowy, Wąchany czy Rybny, którym nazwy nadano od towarów, jakie tam sprzedawano. Przybysze z dalekich krajów, przywożący najróżniejsze produkty i wyroby, docierali do Gdańska na ponad 400 statkach, załatwiając interesy kupieckie w wielu językach. Handlowano m.in. kaszubską ceramiką, czeskim szkłem, toruńskimi piernikami, rosyjskimi futrami oraz słynnymi gdańskimi bursztynami.
Współcześnie formuła Jarmarku wciąż nawiązuje do średniowiecznych tradycji. Każdego roku na targi przybywa więcej rzemieślników, artystów i kolekcjonerów, a zakupom towarzyszy szeroki program kulturalno-rozrywkowy. Na ponad tysiącu kramów zakupić można antyki, wyroby artystyczne i rzemieślnicze. Gra miejska „Drużyna Czterech”, pokazy kucia żelaza z udziałem mistrzów kowalstwa artystycznego czy popularne koło widokowe, to tylko niektóre z atrakcji towarzyszących targom.
W tym roku 757 edycja największej imprezy handlowo-rozrywkowej w Polsce rozpocznie się 29.07.2017 i potrwa aż do 20.08.2017. Słynny Jarmark Dominikański zlokalizowany będzie w samym sercu Starego Miasta. Codziennie, przez okres trzech tygodni, na kilku scenach, zostanie zrealizowany wielogodzinny program rozrywkowy, obejmujący koncerty, pokazy sztucznych ogni, parady, festiwale, spektakle kostiumowe oraz konkursy. W myśl tradycji, każdego dnia o 12:12 będzie można tu usłyszeć hejnał Jarmarku św. Dominika grany przez trębacza w historycznym kostiumie.
Jedną z głównych atrakcji widowiskowych jak co roku stanowić będzie diabelski młyn, z którego, z wysokości ok. 50 m, będzie można podziwiać Gdańsk z wyjątkowej perspektywy. Ogromny AmberSky umożliwi nowoczesną formę zwiedzania miasta, odmienne spojrzenie na Starówkę, gdański bursztynowy stadion czy stocznię gdańską. Dostrzec stąd będzie można nawet odległy Hel.
Dla rodzin z dziećmi zaplanowano liczne konkursy i zabawy, a także możliwość zdobycia pamiątkowych wpisów i certyfikatów z udziału w imprezie. Odnajdą się tu także osoby samotne, odwiedzające z nadzieją słynne drzewo poznania. Zakochani odkryją wiele urokliwych miejsc Gdańska, w tym nastrojowy Zaułek Pocałunków czy sławną Bramę Zakochanych, a także będą mogli wspólnie zawiesić kłódkę na Moście Miłości. Dla spragnionych odpoczynku od miejskiego zgiełku uwzględniono możliwość relaksu w Zielniku Miejskim – miejscu wypoczynku dla zmysłów, w cieniu altanek. Wśród pachnących ziół znajdą się m.in. słodka melisa, orzeźwiająca mięta, leczniczy rozmaryn czy aromatyczny tymianek. Goście poznają zastosowanie ziół, ich znaczenie oraz historię.
Na szaleństwa najmłodszych czekać będzie karuzela inspirowana gdańskimi motywami i legendami m.in. o Papudze Mistrza Jana Heweliusza, Krogulcu z żabami, Flądrze, Krasnoludkach z Cygańskiej Górki, Neptunie czy Gdańskim Ptaszniku.
Dla nieco starszych dzieci i ich rodziców przygotowane zostaną gry planszowe z najróżniejszych stron świata, za pomocą których wspólnie będzie można pogimnastykować nieco umysł.
W Gdańsku popularna jest także idea bookcrossingu, czyli polskie książkobranie. Koncepcja ruchomej biblioteki polega na wymianie książek, pozostawiając je w oznaczonych miejscach publicznych tak, aby nowy znalazca mógł je zabrać, przeczytać i przekazać dalej. Jarmarkowymi punktami bookcrossingowymi będą Koławka i Ławkoło, czyli dwie niecodzienne ławki w kształcie koła, nawiązujące do motywu morza i bursztynu.
Podczas tegorocznej imprezy kolejny raz odbędzie się tradycyjny konkurs z nagrodami za Najlepszy Chleb Domowego Wypieku, w którym współzawodniczyć będą także piekarnie oraz cukiernie. XXII Święto Chleba poprowadzi muzyk Krzysztof Skiba, natomiast zabawy, animacje i konkursy dla młodszej publiczności zapewni Teatr Qfer ze swoim autorskim występem „Tańcowały dwa Michały: Piekarz Duży, Piekarz Mały”. Nie obędzie się także bez zwyczajowego Międzynarodowego Biegu Św. Dominika. Będzie to już 24 edycja konkursu, który otrzymał niedawno nominację do nagrody Hopfera jako Impreza Roku. Biegi odbędą się w kategoriach 5-10-15 kilometrów, a uczestnikom kibicować będzie blisko 30 tysięcy widzów.
To niezwykłe wydarzenie nie bez powodu co roku gromadzi kilka milionów uczestników z całej Polski, jak i zagranicy. Wizyta na jednym z największych w Europie targów oraz wzięcie udziału w niesamowitych atrakcjach kulturalno-rozrywkowych to doskonały pretekst, by odwiedzić to wyjątkowe, polskie miasto.
Kopalnie od zawsze były czymś bardzo tajemniczym. Podziemne korytarze, mroczne jaskinie często stanowiły obiekt zainteresowania ludzi...
Szczecin to miasto wyjątkowe, mające wiele do zaoferowania. Jego różnorodność sprawia, że ani przez chwilę nie będzie można się tu nudzić...
Skomentuj artykuł