Błędne skały - labirynty skalne
Twoje dziecko znudzone pieszą wyprawą? Nie ma mowy! Gwarantujemy, że Błędne Skały zachwycą nie tylko Ciebie, ale i Twojego malucha. Gdy zapowiada się piękny weekend, to jest to idealna okazja, by poznać bogactwo natury na Dolnym Śląsku.
W Dolinie Kłodzkiej istnieje takie miejsce, które przyciąga turystów jak magnes i zostaje w pamięci na długo. To naturalny, skalny labirynt, który został wyrzeźbiony w piaskowcach ciosowych przez czas, wodę i wiatry. Wysokość korytarzy sięga od 6 do 11 metrów. Błędne Skały są położone na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych, a ich obszar 22 ha jest objęty ścisłą ochroną. W tym miejscu możemy zobaczyć na własne oczy, jak natura potrafi zaskoczyć człowieka. Szczeliny między skałami wynoszą w niektórych miejscach jedynie kilkadziesiąt centymetrów, a skały przybrały formy maczug, grzybów, czy wysokich słupów. Mają one również nazwy, takie jak Stołowy Głaz, Tunel, Kurza Stopka.
W bajkowej scenerii Błędnych Skał zostały nakręcone sceny do filmu "Opowieści z Narnii: Książę Kaspian", co potwierdza, że miejsce jest wyjątkowo urokliwe i zachwyciło reżysera Andrew Adamsona, który zakochał się w tym miejscu. Błędne Skały są owiane tajemnicą i krążą o nim niesamowite legendy, podobno stworzył je duch Gór -Liczyrzepa.
Na ich terenie znajduje się również punkt widokowy - Skalne Czasze - który jest umieszczony na platformie, i z którego przy pięknej pogodzie można podziwiać panoramę czeskiej części Gór Stołowych, Gór Sowich i Gór Kamiennych, a przy dobrej widoczności można nawet zobaczyć Śnieżkę, odległą o kilkadziesiąt kilometrów.
Zwiedzanie Błędnych Skał zajmuje ok 30-40 minut i jest idealnym miejscem na niedzielny spacer. Należy jednak pamiętać, że niektóre przejścia pomiędzy tymi malowniczymi skałami są naprawdę ciasne - mają tylko po kilkadziesiąt centymetrów szerokości - co może utrudniać poruszanie się z nosidełkiem. Wózek niestety nie przejedzie przez te wąskie przejścia, dlatego doskonale sprawdzi się tutaj chusta do noszenia dziecka. Najlepiej jednak na wycieczkę do Błędnych Skał wybrać się z samodzielnie chodzącą pociechą, która sama poradzi sobie z przejściem między skałami. Warto również zabrać ze sobą dodatkową odzież, gdyż pomiędzy skałami, nawet latem, panuje niższa temperatura niż w pozostałej części Parku Narodowego.
Dla rodziców mających troszkę starsze dzieci, warte zobaczenia będą również szlaki piesze wiodące do rezerwatu. Najkrótszy z nich trwa ok 1,5 godziny, najdłuższy prawie 3. Także z dolnego parkingu można przejść się malowniczym szlakiem wiodącym do Błędnych Skał. Decydując się na pieszą wycieczkę, pociechy będą mogły zobaczyć różne ciekawe miejsca po drodze, np. Kaplicę Czaszek, czy skansen, ale również podziwiać piękno polskiej przyrody.
Błędne Skały są idealnym miejscem na rodzinną wycieczkę. Pełne tajemniczości labirynty, osnute wieloma legendami z pewnością zaciekawią wszystkie dzieci, a także rodziców. Z powodu dużej popularności, ruch w sezonie jest tu naprawdę duży, dlatego warto naszym dzieciom założyć opaski na rękę z wypisanym numerem telefonu, w razie gdyby się zgubiły wśród skał i innych zwiedzających.
Do Błędnych Skał możemy dojechać drogą nr 387 od strony Kudowy lub Karłowa, gdzie później należy skręcić na tzw. niższy parking. Jest on darmowy i znajduje się ok 4 km od głównego wejścia i tzw. górnego parkingu, który jest płatny 20zł za samochód osobowy. Wjazd na górny parking jest bardzo wąski i odbywa się wahadłowo. Zmiana kierunku jazdy następuje co pół godziny (wjazd jest o pełnych godzinach, zjazd o półgodzinach).
Podsumowanie:
- ciekawe i malowniczo położone miejsce
- krótka i łatwa trasa zwiedzania
- płaskie podłoże przystosowane do spacerów z małymi dziećmi
- niesamowite wrażenia
- toaleta na trasie
- wahadłowy dojazd na górny parking
- wąskie przejścia między skałami
- utrudnione poruszanie z nosidełkiem, lub dla osób z nadwagą
- niemożliwość przejścia przez niektóre szczeliny z wózkiem
Wieliczka to 700 letnia kopalnia, która jest jednym z siedmiu cudów Polski i co ważne została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i P
Miejsce gdzie bajka, nauka i przyroda mieszają się ze sobą. To pierwszy w Polsce rodzinny park sensoryczny inspirowany bajką i postaciami fikcyjnymi.
Skomentuj artykuł