Gdzie jechać?

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami!


Wieliczka - dla niemowlaka i przedszkolaka

Dodano 13.03.2017 13:52

Myślisz, że to nierozsądne, aby podróżować z maluchem po korytarzach solnych kopalni? Bzdura! 

Namawiamy do podróży w takie miejsca i to szczególnie z dziećmi. Daj szansę młodemu pokoleniu zobaczyć 700 letnią kopalnię, która jest jednym z siedmiu cudów Polski i co ważne została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. 

Kopalnia soli w Wieliczce to perła naszego kraju i znajduje się na południu Polski, a dokładnie kilkanaście kilometrów od Krakowa. 

Co ważne, pogoda o którą często się martwimy nie zakłóci planów, ponieważ wycieczkę spędzamy pod ziemią. 

Istnieje kilka programów zwiedzania, standardowa - “trasa turystyczna” jest idealna dla Was, jeśli Wasz maluch nie potrafi jeszcze chodzić o własnych nogach. Na podziemnym szlaku zobaczycie solne rzeźby, majestatyczne konstrukcje ciesielskie, wykute w soli komory, spektakularne podziemne jeziora oraz maszyny i narzędzia górnicze. Wszystkie atrakcje zwiedzacie w towarzystwie niezastąpionego przewodnika, który ochoczo opowiada historię Kopalni i snuje tajemnicze opowieści. 

Druga - “trasa górnicza” jest dla odważnych i tych, którzy nie boją się wkroczyć w ciemności podziemia w roli prawdziwego górnika. Na starcie każdy otrzymuje niezbędne wyposażenie - roboczy strój, kask i lampę. Co jeszcze jest potrzebne? Pełne zaangażowanie i 10 przebytych wiosen Twojego dziecka. Nad wycieczką czuwa profesjonalny przewodnik, zachęca dzieci do aktywności, mogą między innymi samodzielnie mierzyć poziom stężenia metanu, wyszukiwać i transportować sól, wyznaczać drogę i badać komory. Praktyczna wiedza górnicza zdobyta w 3h? To możliwe.

Jeżeli Wasze dziecko jest co najmniej w wieku przedszkolnym, warto zapewnić mu niezapomniane wrażenia. Dla młodych i ciekawych świata odkrywców przygotowano program pod hasłem "Odkrywanie Solilandii" z zapewnionym przewodnikiem, który dba o atmosferę, bezpieczeństwo i każdy szczegół zwiedzania.  To idealne miejsce, by rozbudzić wyobraźnię Twojego dziecka. Podziemna kraina to świat magii dla najmłodszych, którzy lubią spędzać czas aktywnie i uwielbiają przygody. Szlak, który prowadzi przez korytarze bajkowej Solilandii wzbogacony został o gry i quizy, które w ciekawy i zabawny sposób uczą i przedstawiają historię Kopalni.

 Program zwiedzania urozmaicają żywe postaci zwane soliludkami i skarbnik - wielki, stary człowiek o siwej brodzie. Na koniec zwiedzania każdy uczestnik wycieczki otrzyma imienny dyplom - pamiątkę z tego magicznego miejsca.

Wychodząc z podziemnych labiryntów kopalni, jeżeli macie jeszcze siłę - możecie dotlenić swoje płuca i skorzystać z inhalacji oraz zdrowotnych walorów wielickiej soli. Bezpośrednio przy kopalni znajduje się Tężnia solankowa, którą warto odwiedzić. Jest to okazja do wziewnej terapii oraz podziwiania panoramy z 22 metrowej wieży widokowej.


Jeżeli mamy na myśli sprawy organizacyjne, to zacznijmy od kolejek - tak, są. I nie ma co się dziwić, bo jest to miejsce oblegane przez turystów. Jednak jeżeli chcemy skrócić sobie czas oczekiwania, najlepszym rozwiązaniem będzie kupno biletów online - szczerze polecamy, bo dzięki temu zaoszczędzić można czas i energię. 


Żeby czuć się komfortowo podczas zwiedzania sugerujemy założyć wygodne obuwie i odzież wierzchnią, ponieważ pod ziemią temperatura spada i jest stała - wynosi 14-16 stopni. Nasza praktyczna porada: lepiej nie zakładać najlepszych ubrań, które mamy w szafie, bo możemy je najzwyczajniej pobrudzić.


Korytarze kopalni są wąskie, do pokonania jest dystans 3 kilometrów a przy tym 800 schodków i 20 komór położonych na głębokościach od 64 do 135 metrów, dlatego zabranie wózka jest nie najlepszym pomysłem, najlepiej aby dziecko szło o własnych nogach, a jeżeli jeszcze nie umie, najlepiej sprawdzi się nosidełko lub chusta do noszenia maluchów.


Można zabrać ze sobą prowiant w wygodny plecak lub torbę.  Dodatkowo w Karczmie Górniczej lub na powierzchni w Restauracji Grand Sal serwowane są pyszne posiłki, ale dopiero po albo przed zwiedzaniem. Niestety podczas zwiedzania mamy możliwość kupienia jedynie drobnych przekąsek: paluszki, cukierki itp.


Kopalnię soli w Wieliczce można zwiedzać o każdej porze roku. Zamknięta dla turystów jest jedynie w wybrane święta. Na miejsce najlepiej dojechać samochodem - parking znajduje się bezpośrednio przy kopalni i kosztuje 15zł bez limitu czasowego.

 Do Kopalni dojeżdża także autobus miejski, minibus oraz pociąg, który swoją trasę zaczyna z Dworca Głównego w Krakowie. 

Galeria zdjęć


Skomentuj artykuł< Poprzedni artykułZaczarowany świat w Farmie Iluzji Zaczarowany świat w Farmie Iluzji
Dodano 07.03.2017 15:20

Edukacja przez zabawę to idealne rozwiązanie jeśli chcemy rozwijać wyobraźnię naszych dzieci a zarazem uczyć je w przyjemny sposób. Tego dostarcza nam

Następny artykuł >Błędne skały - labirynty skalneBłędne skały - labirynty skalne
Dodano 13.03.2017 13:53

Błędne Skały są położone na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych, a ich obszar 22 ha jest objęty ścisłą ochroną. To naturalny, skalny labirynt, któ

Pozwól nam tworzyć dla Ciebie

Sami będąc rodzicami, staramy się przygotowywać dla Ciebie atrakcyjne artykułu pozwalające zorganizować czas z Twoimi pociechami oraz wynajdujemy obiekty turystyczne spełniające wymogi naszych pociech.


Nasz serwis w dużej mierze utrzymuje się z reklam, dlatego:


Jeżeli nie chcesz płacić za przeglądanie treści wyłącz AdBlocka i ciesz się zawartością naszego serwisu Wyłączony
Przeglądaj dalej nasz serwis bez reklam zapisując się na newsletter dzięki któremu otrzymasz jedną reklamę dziennie Rejestruję
Uzyskaj pełny dostęp do treści na okres jednego miesiąca za jedyne 9,99 zł Wybieram