Gdzie jechać?

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami!


Spacerem przez... Jastarnię!

Dodano 25.07.2022 12:00

Zapewne zdania w rodzinie są podzielone, kiedy trzeba wybrać miejsce wypoczynku. Jedni wolą duże miasta, gdzie na każdym kroku znajdują się atrakcje, zadziwiające zabytki i dużo wspaniałych restauracji. Drudzy wolą uciec w jakieś ustronne miejsce, najlepiej na wieś, gdzie ciszę przerwać mogą tylko odgłosy ptaków czy szum strumyka. Mamy dla jednych i drugich dobrą wiadomość bowiem odsłaniamy co ciekawego kryje w sobie Jastarnia, położona wśród licznych przystani morskich. 1 stycznia 2017 przyznano jej charakter miejsko-wiejski. A oto co tam znajdziecie:


Chata Rybaka - Muzeum

To zabytkowy obiekt pochodzący z 1881 roku. Zbudowany został niemal w całości z surowców wtórnych a konkretnie z  drewna rozbitych statków. Zatem już z zewnątrz wygląda bardzo ciekawie. Wchodząc jednak do środka zobaczycie wyposażenie tradycyjnej rybackiej chaty, czyli przedmioty kuchenne takie jak talerze i półmiski zdobione motywami kwiatowymi czy maselniczki. Nie zabraknie również obory, która kryje w sobie eksponaty wykorzystywane do uprawy ziemi oraz rekwizyty charakterystyczne dla zawodu rybaka. Poczujecie tu prawdziwy klimat dawnych czasów poprzez realistyczny wystrój tego miejsca.



fot. Wikipedia


Molo

W 2005 roku powstało wspaniałe molo spacerowe, na południowym wybrzeżu Mierzei Helskiej. Jego długość wynosi 120 metrów. Znajdują się tu liczne punkty gastronomiczne, szkółki windsurfingu, wypożyczalnie sprzętu wodnego - motorowego, żaglowego czy rekreacyjnego jak rowerki wodne i kajaki. Przez obiekt przebiega militarny szlak turystyczny północnych Kaszub. Spacerując, oprócz zapierających dech widoków można zobaczyć także pozostałości punktów obserwacyjnych poligonu torpedowego wybudowanego przez Niemców w czasie II wojny światowej. Z pewnością warto się tu wybrać na spacer i zwracać uwagę na to co znajduje się dookoła.



fot. Wikimapia


Skansen

Położony jest 3,5 km na zachód od centrum miasta. Znajdujące się tu fortyfikacje pochodzą z 1939 roku. Powstały one w trakcie przygotowań granic II Rzeczypospolitej do obrony przed atakiem Niemiec. Skansen obejmuje: cztery ciężkie schrony bojowe wraz z fundamentami schronów, które nie zostały ukończone, zasieki przeciwpiechotne i przeszkody przeciwpancerne oraz dwie ścieżki dydaktyczno-historyczne dla turystów.  Można podziwiać wnętrza jednego ze schronów i zobaczyć ekspozycję wyposażenia fortyfikacji. Z pewnością to bardzo ciekawe historyczne miejsce, które powinniście poznać i dowiedzieć się więcej na jego temat.


    


Góra Libek

Może to nie Rysy, ale trochę powspinać się trzeba. Góra Libek to najwyższa wydma piaszczysta na tym terenie. Jej wysokość wynosi 12,5 m n.p.m. Ponad plażą wznosił się w tym miejscu fragment wydmowego klifu. Przez to ciekawe miejsce przebiega ekstremalna ścieżka rowerowa lub piesza. Dzięki znacznej wysokości klifu wydmowego możecie więcej zobaczyć;). Rozciągające się widoki na morze są niczym z pocztówki. Warto zwrócić uwagę, tym razem nie na mewy, ale na kaczki, które najliczniej można spotkać tu zimą i wiosną. Stosunkowo blisko brzegu pojawiają się lodówki i edredony. 



fot. Wikipedia


Latarnia Morska

Chyba każdy turysta lubi dotrzeć do latarni morskiej. Ten ciekawy obiekt powstał w Jastarni w 1950 roku, na miejscu dawnej latarni zniszczonej w trakcie działań wojennych na początku II Wojny Światowej. Niegdyś 25 metrowa latarnia została wysadzona przez saperów, gdyż stanowiła dobry punkt orientacyjny. Dziś na jej miejscu jest nowa budowla przypominająca metalowy walec, położona na betonowej podstawie, pomalowana w czerwono-białe pasy. Mimo tego, że nie jest dostępna do zwiedzania, warto popatrzeć na nią z zewnątrz. To najniższa taka budowla z polskich latarń na całym wybrzeżu. Jej wysokość to 13, 3 m a zasięg światła 15 Mm. 



fot. baltykinfo.pl


O Jastarni można jeszcze pisać i pisać… Jednak część atrakcji niech pozostanie tajemnicą, którą odkryjecie sami. Z pewnością da się tu odpocząć w ciszy i spokoju, jak również spędzić aktywnie czas. Nie brakuje dobrej kuchni oraz życzliwych mieszkańców, którzy chętnie opowiedzą Wam więcej o tym miejscu.


Galeria zdjęć


Skomentuj artykuł



< Poprzedni artykułJarmarki BożonarodzenioweJarmarki Bożonarodzeniowe
Dodano 19.12.2018 09:43

Zdumiewające dekoracje, sznury świateł, smakowite zapachy i jedyna w swoim rodzaju atmosfera czeka na wszystkich, którzy przyjadą na Jarmark Bożonaro

Następny artykuł >Legenda o kamiennym niedźwiedziu z WarszawyLegenda o kamiennym niedźwiedziu z Warszawy
Dodano 11.07.2022 12:00

Ciekawe kto z Was zwiedzając stolicę zwrócił uwagę na niedźwiedzia stojącego przed Kościołem Jezuitów...?

Pozwól nam tworzyć dla Ciebie

Sami będąc rodzicami, staramy się przygotowywać dla Ciebie atrakcyjne artykułu pozwalające zorganizować czas z Twoimi pociechami oraz wynajdujemy obiekty turystyczne spełniające wymogi naszych pociech.


Nasz serwis w dużej mierze utrzymuje się z reklam, dlatego:


Jeżeli nie chcesz płacić za przeglądanie treści wyłącz AdBlocka i ciesz się zawartością naszego serwisu Wyłączony
Przeglądaj dalej nasz serwis bez reklam zapisując się na newsletter dzięki któremu otrzymasz jedną reklamę dziennie Rejestruję
Uzyskaj pełny dostęp do treści na okres jednego miesiąca za jedyne 9,99 zł Wybieram