Gdzie jechać?

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami!


Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Dodano 19.07.2021 12:00

Pomysł stworzenia muzeum tkactwa w Łodzi pojawił się już w 1946 roku. Lokalizacja wcale nie dziwi, gdyż już od XIX wieku miasto to było największym ośrodkiem przemysłu włókienniczego w kraju. Dziś Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi jest najokazalszym w Europie, unikatowym  obiektem muzealnym poświęconym włókiennictwu.


Siedzibą obiektu jest Biała Fabryka, czyli okazały kompleks klasycystycznych, biało tynkowanych budynków, stanowiących jeden z najpiękniejszych w Polsce zabytków architektury przemysłowej. Zbudowany w latach 1835-39 przez Ludwika Geyera, mieścił pierwszą w Łodzi mechaniczną przędzalnię i tkalnię bawełny, napędzaną debiutującą w mieście maszyną parową. 


  

fot. cmwl.pl


Muzeum łączy ze sobą elementy techniki, przemysłu, sztuki, mody i designu oraz historii regionu, co daje mu niepowtarzalny na światową skalę charakter. Wśród obszernej kolekcji  znajdują się zarówno XIX-wieczne tkaniny, jak i tekstylia medyczne, zabytkowa tapiseria, kostium Chanel, haftowane sztandary, szydełkowe serwetki oraz wiele, wiele więcej. W sumie zgromadzono tu ponad 20 000 interdyscyplinarnych elementów ekspozycji. Celem Muzeum jest bowiem przedstawienie włókiennictwa z wielu punktów widzenia. 


W 2008 roku w parku, przy budynku Białej Fabryki, powstał Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej, który przenosi odwiedzających w czasie. Na jego terenie mieści się 8 historycznych obiektów, typowych dla zabudowy Łodzi w XIX i początku XX w. Są to: okazała willa letniskowa, drewniany kościół, cztery domy rzemieślników, piętrowy dom czynszowy oraz budynek przystanku tramwajowego. Budynki te zostały przeniesione z różnych miejsc w Łodzi i okolic. Dobrano je tak, by jak najlepiej prezentowały dawną, drewnianą architekturę miasta. Spacer wśród brukowanych uliczek na terenie parku doskonale umila czas spędzony tu całą rodziną.


W Muzeum znajdują się wystawy stałe, m. in. wystawa, która nazywana jest potocznie Domkiem Tkacza, gdzie podziwiać można dokładną rekonstrukcję wnętrza izby warsztatowej z I połowy XIX w. 


W budynku A Muzeum mieszczą się narzędzia i maszyny włókiennicze, należące do Działu Technik Włókienniczych. Zwiedzający poznają w tym miejscu tajniki procesu produkcji włókienniczej, a także kierunek ewolucji narzędzi i maszyn używanych w tym rzemiośle. Eksponaty pogrupowane są w czterech działach: przędzalnictwa, tkactwa, dziewiarstwa i wykończalnictwa. 



fot. cmwl.pl


W budynku D znajduje się wystawa przedstawiająca rekonstrukcję tkalni z przełomu XIX i XX w. Odbywa się tu także prezentacja maszyn w ruchu. Wystawa ma na celu przybliżenie realiów oraz klimatu codziennej, trudnej pracy tkacza. Wśród maszyn odnaleźć można m. in. sześć krosien, dwie przewijarki, dwie cewiarki oraz wielką szydełkarkę cylindryczną.



fot. cmwl.pl


W Kotłowni, czyli tutejszym muzeum interaktywnym, można zobaczyć ciekawe filmy i animacje, a także wziąć udział w quizach i grach na temat historii przemysłu włókienniczego oraz samej Białej Fabryki i rodziny Geyerów. Pozwala to na przyswojenie wiedzy w bardzo przyjemy i atrakcyjny dla gości sposób. Filmy i prezentacje przybliżają pracę specjalistów, a także przedstawiają rodzaje tkanin, splotów oraz stroje, jakie noszono w XIX i XX wieku. Podczas pracy podziwiać można maszynę parową, żakard oraz selfaktor, ożywione dzięki licznym animacjom.



fot. cmwl.pl


Ostatnią już wystawę stałą stanowi Google Arts & Culture. Projekt „We wear culture” powstał przy współpracy pomiędzy Google Arts & Culture, Muzeum Włókiennictwa oraz najwspanialszymi muzeami z całego świata. Projekt wykorzystuje najnowocześniejsze technologie, pozwala na odkrywanie historii mody od czasów starożytnych aż po współczesne. 


Jak widać w tym miejscu jest co oglądać! Nawet w tak industrialnym mieście, jak Łódź można odnaleźć muzealne perełki, których inne kraje mogą nam jedynie pozazdrościć. Zatem będąc w okolicy warto na własne oczy przekonać się co do zaoferowania ma ten wyjątkowy, historyczny kompleks.



Galeria zdjęć


Skomentuj artykuł



< Poprzedni artykułMuzeum Ognia w ŻorachMuzeum Ognia w Żorach
Dodano 02.08.2021 12:00

Muzeum Ognia w Żorach to nowoczesny obiekt muzealny łączący elementy edukacyjne, historyczne oraz rozrywkowe. Jego niecodzienny wygląd imitujący płomi

Następny artykuł >Spacerem przez... Wejherowo!Spacerem przez... Wejherowo!
Dodano 04.01.2021 11:00

Jeśli przebywacie nad morzem, a leżenie na plaży już Wam się znudziło, serdecznie zapraszamy Was na spacer po Wejherowie i okolicach! Jesteśmy pewni,

Pozwól nam tworzyć dla Ciebie

Sami będąc rodzicami, staramy się przygotowywać dla Ciebie atrakcyjne artykułu pozwalające zorganizować czas z Twoimi pociechami oraz wynajdujemy obiekty turystyczne spełniające wymogi naszych pociech.


Nasz serwis w dużej mierze utrzymuje się z reklam, dlatego:


Jeżeli nie chcesz płacić za przeglądanie treści wyłącz AdBlocka i ciesz się zawartością naszego serwisu Wyłączony
Przeglądaj dalej nasz serwis bez reklam zapisując się na newsletter dzięki któremu otrzymasz jedną reklamę dziennie Rejestruję
Uzyskaj pełny dostęp do treści na okres jednego miesiąca za jedyne 9,99 zł Wybieram