Spacerem przez... Radom!
Przez cały tydzień zastanawiacie się gdzie wyruszyć na weekend? Jest tyle ciekawych propozycji, że trudno wybrać jedną z nich. Zróbcie rodzinne losowanie, napiszcie na karteczkach miasta, które chcielibyście odwiedzić i najmłodszy z domowników niech wylosuje jedno z nich;) Możecie skorzystać z naszej podpowiedzi, my tym razem proponujemy Wam - zjawiskowy Radom! Znajduje się w centralnej Polsce, w południowej części województwa mazowieckiego nad rzeką Mleczną. Jeżeli lubicie spacery na świeżym powietrzu, to miejsce idealne, ponieważ mieści się tu dziewięć parków spacerowo-wypoczynkowych. Zatem szale zamieńcie na lekkie apaszki, grube rajtki na jakieś cienkie skarpety, Wasze kurtki niech zmniejszą swoją objętość, bo Kochani jest już wiosna!!! Poniżej przedstawiamy listę ciekawych zakątków Radomia:
Grodzisko Piotrówka
Nazywana bywa kolebką tego miasta. To sztucznie usypane wzgórze na planie koła, o wysokości 6–8 m w dolinie Mlecznej. Niegdyś gród ten zabudowany był drewnianymi domami, otoczony wałem i fosą, do której wodę doprowadzono z pobliskiej rzeki. Jego nazwa nawiązuje do pierwszego radomskiego kościoła św. Piotra. Niestety drewnianą świątynię rozebrano na początku XIX stulecia. Początki grodu sięgają X w. w tych czasach nie było tam niczego poza gęsto porośniętą Puszczą Radomską z kilkoma wybudowanymi osadami, których mieszkańcy trudnili się rolnictwem, obróbką drewna, wytopem żelaza i rzemiosłem. Odnaleziono nawet liczne fragmenty naczyń ceramicznych tamtego okresu, które zaskakują precyzją. Dziś miejsce to wygląda całkiem inaczej. W centralnym punkcie wzgórza stoi krzyż, bo Piotrówka to także radomski cmentarz funkcjonujący na przełomie XVIII i XIX wieku.
fot. radom.pl
Muzeum Wsi Radomskiej
Zostało powołane do życia 31 grudnia 1976 r. Jego celem jest zachowanie dla przyszłych pokoleń dziedzictwa kulturowego dawnej ludności zamieszkującej Radomskie, krainę leżącą na pograniczu Mazowsza i Małopolski. Co ciekawe, placówka ta zaliczana jest do skansenów, czyli muzeów znajdujących się na wolnym powietrzu. Obecnie teren tego muzeum osiąga powierzchnię 32,5 ha, na którym zestawiono 80 obiektów dawnego budownictwa wiejskiego m.in. takie jak: chałupy, dwory, kościół, budynki gospodarcze, kuźnie, wiatraki i młyny wodne. Muzeum posiada również ponad 16 000 eksponatów ruchomych, wśród których na szczególną uwagę zasługują kolekcje: pojazdów, maszyn rolniczych, uli, narzędzi pszczelarskich, tkanin i sztuki ludowej. Zbudowany został ośrodek edukacji muzealnej, w którym realizowane są programy lekcyjne dla różnych grup wiekowych.
fot. muzeum-radom.pl
Zalew Borki
To doskonałe miejsce do letniego wypoczynku, tutaj nie będziecie czuli, że jesteście w mieście. Zadbany zalew otoczony jest drzewami i plażą. Powstała tu wspaniała infrastruktura turystyczna, ścieżki rowerowe, deptaki, spacerowe, drewniane kładki i pomosty, półkoliste molo, a także stanowiska dla wędkarzy. Na przeciwległych brzegach działają 2 kąpieliska, na których organizuje się zawody sportowe: siatkówka plażowa, koszykówka, piłka nożna. Można również wypożyczyć tu sprzęt wodny: kajaki, rowery wodne, jednak i tak największą atrakcją, nie tylko dla dzieci jest banan ciągnięty przez motorówkę ;)! Nie trzeba być nad Bałtykiem, żeby zapewnić sobie taką rozrywkę!
fot. Wikipedia
Miasto Kazimierzowskie
Jego historia jest niezwykła i sięga czasów króla Kazimierza Wielkiego. Nowe Miasto Radom, zwane dziś Miastem Kazimierzowskim założone zostało w XIV wieku. Otaczały je mury obronne ze średniowiecznymi bramami. W jego centralnej części powstał duży prostokątny rynek z nieistniejącym już dziś ratuszem. Pozostała część zabudowy była drewniana. Niestety na skutek wojen budowle uległy totalnemu zniszczeniu. Najcenniejsze zabytki Miasta Kazimierzowskiego to Kościół Farny, Kolegium Pijarów, w którym obecnie mieści się Muzeum im. Jacka Malczewskiego oraz słynny Dom Gąski, który był pierwszym murowanym budynkiem.
fot. radom.pl
Zamek Królewski
Wzniesiono go w drugiej połowie lat 50-tych XIV stulecia. Pełnił przede wszystkim funkcje ośrodka administracji królewskiej jako siedziba starosty i jedna z tymczasowych rezydencji monarchy. Stanowił wysoką rangę w państwie, o czym świadczyły częste wizyty wielu królów i zamożnych osobistości. Zamek radomski zbudowano na niewielkim wzgórzu na planie prostokąta. Był to gmach murowany z cegły, z krużgankami od strony dziedzińca, wspartymi na słupach kamiennych. Wieża zachodnia, zwana białą pełniła oprócz funkcji obronnych i obserwacyjnych, także rolę więzienia. Druga z wież była prawdopodobnie wysunięta poza obręb murów - na wzór zamków krzyżackich i służyła przede wszystkim potrzebom sanitarnym. Niestety obecnie zachowała się jedynie pierwsza kondygnacja głównego domu mieszkalnego, która od ponad 150 lat pełni funkcję plebanii pobliskiego kościoła.
Model zamku przedstawiający stan z XVII wieku, fot. Wikipedia
Stary Ogród
Jest pierwszym publicznym parkiem miejski w Radomiu i jednym z najstarszych w Polsce. Powstał w 1820 roku i należał do nieistniejącego już kościoła szpitalnego św. Ducha. Park dzielił się na dwie części. Jedna z nich służyła jako sad, którego zbiory miały pomóc w utrzymaniu parku. Zaprojektowany został na wzór angielski, z licznymi alejkami, ścieżkami oraz akcentami widokowymi. Obecnie w parku jest dużo zieleni, wśród drzew przeważają topole, klony, wiązy, jesiony, kasztanowce i robinie, wśród krzewów natomiast dominują jaśminowiec, śnieguliczka i bez czarny. Przez park przepływa rzeka Mleczna, która zasila staw zlokalizowany w centralnej jego części. W parku znajdują się pomnik ks. Romana Kotlarza i dąb Jana Pawła II.
fot. radom24.pl
Łaźnie w Parku im. Tadeusza Kościuszki
Dawny budynek rogatki lubelskiej wzniesiony został w 1840 r. W 1921 r. obiekt przebudowano zgodnie z wizją Kazimierza Prokulskiego na miejską łaźnię. Na frontonie obiektu umieszczono metalową tablicę z krótkim opisem, który włączono do radomskiego szlaku historycznego. Zabytkowy, niezwykle interesujący pod względem architektury budynek mieści Klub Środowisk Twórczych, który organizuje wystawy i spotkania zarówno z dziedziny sztuk plastycznych, muzycznych, jak i teatralnych czy literackich. Łaźnia położona jest na skraju Parku im. Tadeusza Kościuszki. Park założono w 1867 roku w stylu angielskim, zajmuje on około 7 ha. Do ciekawszych obiektów na jego terenie należą: altana z lat dwudziestych XX wieku – pierwsza żelbetowa budowla w mieście, popiersie Fryderyka Chopina oraz romantyczne ruiny wykonane podczas rewitalizacji parku w 2010 roku.
fot. 26600.pl
Ulica Żeromskiego
To główna i najbardziej reprezentacyjna ulica miasta, ciągnąca się na długości 2 kilometrów. Na sporym jej odcinku można spacerować wygodnie po deptaku. Miejsce to jest niezwykłe, ponieważ stanowi zderzenie dwóch światów, z jednej strony nowoczesne restauracje, kawiarnie, galerie oraz sklepy, a z drugiej - piękne XIX-wieczne kamienice. Będąc tam koniecznie zwróćcie uwagę na na ciekawe fasady domów mieszczańskich oraz ozdobne balustrady. Na uwagę zasługuję również Apteka Pod Białym Orłem, z malowidłem przedstawiającym symbol naszego kraju, wtopiony w zabudowę pałacyk Jana Kierzkowskiego, radomskiego przemysłowca z 1828 roku, wielkomiejski, okazały pałac Karschów i Wickenhagenów, precyzyjnie odnowiona Kamienicę Podworskich oraz dawny gmach Komisji Województwa Sandomierskiego. Każdy z tych obiektów kryje w sobie odrębną historię. Koniecznie nie przegapcie tych obiektów!
fot. radom24.pl
Zachowane zabytki, klimat królewskiego i postindustrialnego Radomia, wysoka częstotliwość imprez kulturalnych i sportowych sprawią, że nie będziecie się tu nudzić. Legenda głosi, że pewien młodzieniec niesiony głodem, trafił do pięknej ale zaklętej wioski. Drzewa, krzewy i rzeka szumiały chcąc coś mu powiedzieć. Oczarowany tym pięknem wypowiedział „Rad dom bym tutaj zbudował”. Dzięki tym słowom odczarował wioskę. Jej mieszkańcy ugościli go, a młodzieniec wybudował tu swój gród – czyli Radom. Jak to mówią - “w każdej legendzie jest ziarnko prawdy” ;). Sprawdźcie i Wy uroki tego miasta.
Wycieczka do Muzeum Motyli w Bochni to doskonały dowód na to, że nauka nie musi odbywać się poprzez nudne prelekcje, poparte jedynie wiedzą z podręczn
To miejsce, które jest niczym teleskop wymierzony w niebo, jest okiem patrzącym cały czas w kosmos. Organizatorzy stworzyli przestrzeń, która ma zains
Skomentuj artykuł