Gdzie jechać?

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami!


Pokaż dziecku gwiazdy – zabierz je do Planetarium!

Dodano 09.06.2017 11:03

Jak już nie raz wspomniano, nauka przez zabawę to zdecydowanie najprzyjemniejszy, ale i najbardziej efektywny sposób, aby wzbudzić w dziecku chęć poznawania nowych faktów o otaczającym go świecie. W dzisiejszych czasach interaktywnych miejsc do nauki zdecydowanie nie brakuje. Świetnym przykładem są planetaria, czyli fascynujące projektory gwiazdowe służące do odtwarzania wyglądu nieba oraz ruchu ciał niebieskich na różnych szerokościach geograficznych. Poniżej zaprezentowanych zostanie 5 największych i najbardziej spektakularnych planetariów w Polsce.


Numerem jeden pod względem wielkości i okresu funkcjonowania jest Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie. Zostało ono otwarte już w 1955 roku i czynnie funkcjonuje aż do dnia dzisiejszego. Na kopule o średnicy 23m odtwarzany jest wygląd nieba z dowolnego miejsca na Ziemi, o dowolnej porze. Planetarium oferuje także szereg lekcji edukacyjnych dla zorganizowanych grup dzieci szkolnych oraz seanse dla widzów indywidualnych i dzieci. Najpopularniejsze seanse dla dzieci, to:

  • Z wizytą u Pana Twardowskiego” - seans, podczas którego bohater odkrywa przed dziećmi tajemnice zamieszkiwanego przez siebie księżyca;

  • Podróż Małego Księcia” - historia o bohaterze książki i jego róży, z powodu której Mały Książę opuszcza swoją planetę i rozpoczyna międzygwiezdną podróż. Podczas przygody z bohaterem młodzi widzowie mają możliwość poznania wielu gwiazdozbiorów;

  • Kometa nad Szwajcarską Doliną” - w czasie seansu Planetarium zmienia się w statek kosmiczny, którym Berenika i Jurek udają się w podróż w kosmos. Pasażerom statku pilotuje sam Mikołaj Kopernik opowiadający o mijanym Księżycu, Marsie, czy Jowiszu. Pod koniec pokazu następuje, mrożące krew w żyłach, zderzenie z planetoidą, po którym jednak szczęśliwie udaje się załodze dotrzeć do tytułowej komety.

Co roku w kwietniu, z okazji Międzynarodowego Dnia Lotnictwa, na terenie Planetarium odbywa się także „Piknik Rakietowy” dla dzieci. Organizatorzy przygotowują wiele zabaw, takich jak: budowanie własnej rakiety z silnikiem spalinowym, zabawy plastyczne, zawody wahadłowców, czy pokazy lotów rakiet spalinowych. Wyświetlane są również seanse dla dzieci z udziałem specjalnych gości.

Dodatkowo zarówno dzieci jak i dorosłych zaciekawić mogą fascynujące pokazy prowadzone na żywo, w czasie których wyświetlane jest aktualne niebo, układy gwiazd oraz wschody i zachody Słońca i Księżyca nad Górnym Śląskiem, o różnych porach roku („Niebo nad Śląskiem”). Można również przekonać się, jak w danym momencie wygląda firmament po innej stronie globu („Wędrówki po nocnym niebie”).

Czas trwania seansów waha się od 30 do 40 min, a cena wstępu wynosi od 6 zł (bilet ulgowy) do 12 zł (bilet normalny). Dostępny jest również bilet rodzinny (dla 4 osób) – 30zł, a także bilet dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny – 15zł.


Kolejna propozycja to, powstałe w 2016 roku, Planetarium EC1 Łódź znajdujące się w budynku dawnej elektrowni EC1 Wschód w Łodzi. To najnowocześniejszy taki obiekt nie tylko w kraju, ale i w Europie. Jego kopuła sięga 18m średnicy, a znajdujący się na niej ekran sferyczny – 14m. Obraz w rozdzielczości 8K (ośmiokrotnie wyższy od HD), 6 projektorów oraz dźwięk surround 5.1. pozwalają widzom na całkowite „zanurzenie się” w prezentowanym widowisku.

W tygodniu, w godzinach porannych, organizowane są seanse dla szkół i przedszkoli, jednak mogą z nich korzystać również widzowie indywidualni. To doskonała okazja, by zabrać dziecko na pokaz, na którym, w bardzo przyjazny i ciekawy sposób, realizowane są programy edukacyjne dzieci i młodzieży. Po godzinie 14:00 prezentowane są seanse popularnonaukowe o szerokiej tematyce, natomiast wieczorami – pokazy specjalne (np. koncerty pod kopułą). W weekendy między 10:30 a 12:00 wyświetlane są filmy przeznaczone specjalnie dla dzieci. Najpopularniejsze z nich, to:

  • Kosmos dla najmłodszych” - dzieci zapoznawane są z Układem Słonecznym, jego położeniem w Drodze Mlecznej, Słońcem i planetami. Opisywane są gwiazdozbiory widoczne na niebie i związane z nimi legendy i mity. Podczas seansu dzieci odpowiadają na pytania, przedstawiają swoje opinie i inicjują dyskusje (seans przeznaczony jest dla dzieci pomiędzy 5 a 9 rokiem życia).

  • Polaris” - historia niedźwiedzia polarnego Vladimira oraz pingwina Jamesa, którzy wpadają na pomysł niezwykłej podróży, podczas której będą mogli razem oglądać rozgwieżdżone niebo z samego kosmosu. Jest to doskonała propozycja dla rodzin z dziećmi od 5 do 8 roku życia.

  • Na skrzydłach marzeń” - pokaz na temat historii lotnictwa oraz realizacji snów o lataniu setek pokoleń. Przeznaczony jest dla młodzieży od 12 roku życia.

Czas trwania seansów (wliczając interakcje) wynosi ok. 45 min. Ceny biletów plasują się następująco: ulgowy – 12zł, normalny – 17zł, bilet rodzinny – 40zł (dla 4 osób, w tym 2 opiekunów), a dla posiadaczy Łódzkiej Karty Dużej Rodziny – 40zł (2 opiekunów z nieograniczoną liczbą dzieci).


Kolejne na liście jest Planetarium im. Władysława Dziewulskiego w Toruniu, które miało swoją premierę w 1994 roku, w dzień rocznicy narodzin Mikołaja Kopernika. Liczne atrakcje tego miejsca przeznaczone są dla dzieci od lat 4. Wyświetlane seanse trwają ok. 40 min i opowiadają m.in. o budowie i wielkości Wszechświata, opisują gwiazdozbiory, planety oraz galaktyki. Część pokazów dostępnych jest również w językach obcych (angielskim, niemieckim, rosyjskim lub hiszpańskim).

Po kilkunastu latach działalności Planetarium uległo rozszerzeniu i przekształciło się w Centrum Popularyzacji Kosmosu. W budynku otwarto dodatkowo dwie interaktywne wystawy:

  • Orbitarium (2005 rok) – centralnym elementem jest model sondy Cassini (w skali 1/2 oryginału pracującego na orbicie planety Saturn). Z pulpitów wokół sondy można sterować urządzeniem i sprawdzać do czego służą poszczególne części. W sali znajdują się stanowiska interaktywne, takie jak: transmisja sygnału w kosmosie, ocean chmur, atmosfery planet, tornado, czy zorza polarna. Dzięki nim można odpowiedzieć na wiele nurtujących pytań i eksperymentować w towarzystwie całej rodziny.

  • Geodium (2012 rok) – poświęcona planecie Ziemi. Centralnym elementem jest odpowiednio oświetlony model kuli ziemskiej o średnicy 2,15 m. Wokół znajdują się interaktywne urządzenia, dzięki którym można samodzielnie robić doświadczenia, a także dowiedzieć się, jak na przestrzeni dziejów zmieniała się planeta. Wśród stanowisk interaktywnych mieszczą się również: pole magnetyczne, trzęsienie Ziemi, atmosfera Ziemi, lepkość cieczy, czy kolekcja meteorytów;

Obecnie Centrum stanowi jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych miasta, a także jedno z najczęściej odwiedzanych planetariów w Europie, bijąc na głowę nawet znacznie większe obiekty.

Bilety do Planetarium kosztują: 10zł – ulgowy, 12zł - normalny. Bilety do sal Geodium i Orbitarium, to: 7 zł (ulgowy) oraz 9 zł (normalny).


Przedostatnia propozycja to Planetarium „Niebo Kopernika” w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Ten interesujący obiekt, usytuowany przy Wiśle, przypomina z zewnątrz potężny głaz narzutowy, który zawieszony jest nad widownią na ogromnych łańcuchach. Wewnątrz budynku znajduje się sala projekcyjna z ekranem o średnicy 16m.

Oprócz standardowych pokazów nieba, w budynku odbywają się również projekcje filmowe, wykłady, spotkania ze specjalnymi gośćmi, a także koncerty i pokazy laserowe. Wśród atrakcji dla dzieci wymienić można: budowanie rakiet, sterowanie modelem statku kosmicznego, czy „chodzenie po księżycu”. Dla dzieci od lat 3 prezentowany jest seans pod tytułem „Pod jednym niebem”, opowiadający historię ptaka z Ulicy Sezamkowej, który wybrał się z przyjaciółmi na Księżyc. Dzieci szkolne mogą udać się na pokaz filmu „Polaris” lub „Sekrety kartonowej rakiety”, podczas którego zapoznają się z planetami Układu Słonecznego. Podróż natomiast odbędą w zbudowanej przez siebie kartonowej rakiecie. Dużą popularnością cieszy się także autorski film „Na skrzydłach marzeń”. Dzieci w wieku od 5 do 12 lat wraz z rodzicami, mogą również wziąć udział w specjalnych interaktywnych koncertach, które łączą wrażliwość na muzykę z obserwacjami nieba.

Po wizycie w Planetarium odwiedzający mają możliwość przymierzenia skafandra astronauty lub dotknięcia meteorytu, stanowiącego część wystawy pod tytułem: „Patrz: Ziemia”. Wystawa znajduje się na 3 poziomach Planetarium i opowiada o obserwacjach Ziemi z kosmosu.

Wejście do Centrum Nauki Kopernik kosztuje 18zł (ulgowy) lub 27zł (normalny). Można także nabyć bilet rodzinny za 72zł. Cena biletu obejmuje również spektakl w Teatrze Wysokich Napięć, wystawy oraz wstęp do Galerii Bzzz! (dla dzieci od lat 5 wraz z opiekunem).


Ostatnia już propozycja to Planetarium Lotów Kosmicznych w Olsztynie, otwarte w 1973 roku. Od blisko 40 lat olsztyńskie Planetarium stanowi jedną z głównych atrakcji turystycznych miasta. W ofercie znaleźć można zarówno seanse popularne, podczas których główny nacisk kładziony jest na wizualną atrakcyjność przekazu, jak i zajęcia edukacyjne, które w przystępny sposób przekazują wiedzę astronomiczną.

W holu Planetarium umieszczono bliźniaczą kopię Sputnika 1 - pierwszego sztucznego satelity Ziemi. W tym miejscu znajdują się również ekspozycje stałe, obrazy kosmicznych obiektów oraz wystawy czasowe.

Obok budynku Planetarium, w murach dawnej wieży ciśnień, mieści się Obserwatorium Astronomiczne, które spełnia rolę edukacyjną i popularyzatorską. Na poszczególnych piętrach ustawiono różne wystawy: meteorytów, promieniowania kosmicznego, czy pracownie dawnej i dzisiejszej astronomii. Na ostatnim piętrze znajduje się taras widokowy.

Ciekawym wydarzeniem odbywającym się w tym miejscu jest także Olsztyńska Akademia Dzieci – występy młodych naukowców uniwersytetu prowadzonego przez dzieci dla dzieci. Prelegenci, w wieku od 6 do 12 lat, wygłaszają wykłady i prezentują własne badania naukowe dla rówieśników. Co roku można do przedsięwzięcia zgłaszać swoje pociechy.

Cena biletu wstępu do Planetarium wynosi 10zł (ulgowy) i 15zł (normalny). Zwiedzanie Obserwatorium kosztuje kolejno 7 i 9zł. Udział w nocnych pokazach nieba, to koszt 7zł.


Powyżej opisano jedynie 5 z ok. 30 planetariów w całej Polsce. Małe czy duże - każde z nich ma niesamowitą moc naśladowania rzeczywistego firmamentu w dowolnym momencie. Ponadto wszystkie miejsca wręcz prześcigają się w ilości dodatkowych atrakcji. Nie więc ma na co czekać, należy czym prędzej zabrać swoje dziecko i zafundować mu międzygwiezdną podróż.

Galeria zdjęć


Skomentuj artykuł< Poprzedni artykułNajlepsze parki rozrywki, które musisz poznać!Najlepsze parki rozrywki, które musisz poznać!
Dodano 05.06.2017 10:54

Zachęcamy do odwiedzin Parków Rozrywki, bo to wspaniała okazja do spędzenia czasu wolnego z rodziną i przyjaciółmi. Edukacja połączona z zabawą, dobry

Następny artykuł >Co warto zwiedzić w Warszawie?Co warto zwiedzić w Warszawie?
Dodano 09.06.2017 12:07

Zobaczcie jak piękna jest Warszawa - o każdej porze roku i o każdej porze dnia.

Pozwól nam tworzyć dla Ciebie

Sami będąc rodzicami, staramy się przygotowywać dla Ciebie atrakcyjne artykułu pozwalające zorganizować czas z Twoimi pociechami oraz wynajdujemy obiekty turystyczne spełniające wymogi naszych pociech.


Nasz serwis w dużej mierze utrzymuje się z reklam, dlatego:


Jeżeli nie chcesz płacić za przeglądanie treści wyłącz AdBlocka i ciesz się zawartością naszego serwisu Wyłączony
Przeglądaj dalej nasz serwis bez reklam zapisując się na newsletter dzięki któremu otrzymasz jedną reklamę dziennie Rejestruję
Uzyskaj pełny dostęp do treści na okres jednego miesiąca za jedyne 9,99 zł Wybieram