Spacerem przez... Augustów!
Rok szkolny się skończył, więc warto, aby dzieci poznały ciekawe miejsca, nauczyły się czegoś nowego i miały rozrywkę, o której potem będą opowiadały kolegom we wrześniu szkole? Lato w Polsce trwa krótko, dlatego warto wykorzystać maksymalnie ciepłe dni, wolne od pracy i nauki i wyruszyć gdzieś chociaż na jeden dzień! Tym razem podpowiemy co ciekawego zobaczyć możecie w Augustowie. Miasto leży na północno-wschodnim krańcu Polski, w województwie podlaskim. Augustów to jeden z atrakcyjniejszych ośrodków turystycznych, w wakacje tętni życiem i oferuje wspaniały wypoczynek plażowiczom i miłośnikom wody. Podzielimy się z Wami najbardziej interesującymi miejscami jakie kryje w sobie to miasto.
Muzeum Ziemi Augustowskiej
Powstało w 1973 roku z połączenia zbiorów Społecznego Muzeum Ziemi Augustowskiej oraz Muzeum Kanału Augustowskiego. Podstawowym zadaniem placówki jest gromadzenie oraz ochrona od zniszczenia zabytków ruchomych oraz pamiątek, związanych głównie z powiatem augustowskim. Muzeum przechowuje ponad tysiąc muzealiów etnograficznych, głównie dotyczących kultury materialnej regionu. Najcenniejszymi są kolekcje wytworów i narzędzi tkackich, elementów strojów ludowych i narzędzi rolniczych. Bogato prezentują się również narzędzia do połowu ryb oraz wyposażenie warsztatu kowalskiego z miechem sprzed 1914 roku. Warto poznać historię tego regionu i zobaczyć na własne oczy jak wyglądało życie dawnych naszych rodaków zamieszkujących te ziemie.
fot. Wikipedia
Szlak papieski
Został wyznaczony na pamiątkę wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w 1999 roku na Ziemi Augustowskiej. Jest to bardzo ciekawa trasa pod względem przyrodniczo-krajobrazowym. Zwiedzać można ją zarówno środkami transportu wodnego jak i lądowego. Szlak rozpoczyna się w miejscowości Wigry, wiedzie Czarną Hańczą i Kanałem Augustowskim do Augustowa. Rejsy Szlakiem Papieskim można poznać płynąc gondolą, katamaranem czy kajakiem. Równie ciekawy jest szlak pieszy, rowerowy i konny. Do zwiedzania udostępnione są obiekty sakralne: Sanktuarium Maryjne w Studzienicznej, Kościół w Mikaszówce i Pokamedulski Zespół Klasztorny Wigry z Apartamentami Papieskimi oraz Bazylika Mniejsza w Augustowie. Szlak wiedzie przez najpiękniejsze zakątki Puszczy Augustowskiej, po licznych jeziorach, rzece Czarnej Hańczy i Kanale Augustowskim.
Pomnik Papieża Jana Pawła II w Studzienniczej, fot. A. Kudlewski
Kanał Augustowski
To największy zabytek budownictwa hydrologicznego w Polsce. Jest to atrakcja o randze międzynarodowej. Powodem jego utworzenia były pruskie restrykcje celne uniemożliwiające transport polskich towarów Wisłą do Gdańska. Kanał Augustowski miał połączyć dopływy Wisły, Narew i Biebrzę, z Niemnem, a od Niemna do Bałtyku zaplanowano połączenie poprzez Kanał Widawski, aby ominąć terytorium Prus. Jego całkowita długość to około 103,4 km. Na szlaku Kanału Augustowskiego znajduje się 12 jezior. Obecnie obiekt jest wykorzystywany jako malowniczy szlak wodny. Dla wielbicieli kajaków jest to najciekawsza trasa spływu w naszym kraju. Nieopodal brzegów Kanału prowadzą drogi asfaltowe umożliwiające zwiedzanie go samochodem oraz ścieżki rowerowe. Możecie napotkać tu niespotykaną nigdzie indziej dużą ilość śluz wodnych. Czternaście z nich leży po stronie Polski, natomiast cztery pozostałe na terenie Białorusi. Różnica poziomów pomiędzy śluzami jest zaskakująca, rozpoczynając od 0,86m a kończąc na 6,29m.
Plaża miejska i deptak
To doskonałe miejsce odpoczynku tutejszych mieszkańców. Plaża zlokalizowana jest nad pięknym jeziorem Necko i przyciąga gości nie tylko z Polski ale również z zagranicy. Niesamowite wrażenie sprawia tam widok rzeki wypływającej z jeziora. Pomimo, że plaża zlokalizowana została poza centrum miasta, dojazd do niej nie powinien nikomu przysporzyć kłopotu. Piaszczysta powierzchnia jest czysta i zadbana. Znajduje się tu molo, wypożyczalnia sprzętu wodnego, wyciąg narciarski oraz tor kartingowy. Jeżeli nie lubicie za długo się opalać to możecie pospacerować po wspaniałym ciągnącym się deptaku. Wyłożony został kostką brukową i zachwyca pięknem i spokojem. Liczne pagórki, mosty i wzniesienia pozwalają na chwile zadumy i refleksji. Deptak na całej swej długości uzupełnia także trasa rowerowa z ławeczkami do odpoczynku.
Puszcza Augustowska
Jest największa puszczą w Polsce położoną nad jeziorem Białym Augustowskim. Stanowi jeden z największych kompleksów leśnych w Polsce, a wraz z puszczami Litwy i Białorusi bezpośrednio z nią sąsiadującymi, stanowi jeden z największych zwartych kompleksów leśnych Europy. Charakteryzuje się podmokłymi łąkami i torfowiskami. Jest to niewątpliwie prawdziwe, dziewicze bogactwo tego regionu. Przez Puszczę przebiegają rowerowe i piesze szlaki turystyczne, które ułatwiają poznanie tego pięknego zakątka. Ciekawa fauna i flora, świeże powietrze z pewnością zachęcają do zwiedzania. Na terenie Puszczy Augustowskiej znajduje się wiele obszarów chronionych, najważniejszym z nich jest Wigierski Park Narodowy. Można przejechać się tu także Wigierską Kolejką Wąskotorową, która stanowi nie lada atrakcję dla najmłodszych.
Wyciąg nart wodnych
Ten pierwszy w Polsce wyciąg nart wodnych wybudowano w Augustowie w 1999 roku. Położony jest nad pięknym jeziorem Necko i niewątpliwie stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych tego regionu. Ta forma rekreacji przeznaczona jest dla praktycznie każdej osoby oswojonej z wodą. Kto ma na tyle odwagi może wystartować w organizowanych corocznie zawodach sportowych dla amatorów. Fachowa obsługa, profesjonalni instruktorzy, sprzęt narciarski oraz moc niezapomnianych wrażeń - gwarantowane ;) W okolicy znajduje się też zróżnicowany pod względem trudności duży park linowy.
Dolina Rospudy i Uroczysko
Północno-wschodni skrawek Polski jakim jest Pojezierze Suwalskie i Augustowskie, charakteryzuje się mniejszym zaludnieniem w porównaniu z pozostałymi częściami naszego kraju. Dlatego również woda i powietrze są tutaj czystsze, przyroda mniej przekształcona przez cywilizację i łatwiej znaleźć można ciszę i spokój. Warto udać się na Uroczysko - Święte Miejsce w okolicy rzeczki Jałówki, które dawniej stanowiło miejsce pogańskiego kultu religijnego. Zobaczycie tam drewnianą kapliczkę z 1990 roku, ciekawą rzeźbę - świątek, przedstawiającą postać mężczyzny oraz liczne krzyże drewniane i kamienne. Dużą atrakcją są organizowane tu spływy kajakowe, które charakteryzują się wysokim stopniem trudności i trwają zwykle około pięciu dni, ale można też popływać jeden dzień. Dla każdego coś miłego! :)
Święte Miejsce, fot. Wikipedia
Oderwijcie się od codziennych zajęć, zróbcie coś dla siebie i bliskich poza domem! Wyjazd do tak uroczego miasta otoczonego dziewięcioma jeziorami i rozległą Puszczą Augustowską z pewnością pozwoli Wam zregenerować siły. Może sami odkryjecie dzikie miejsca, gdzie krystalicznie czysta woda pozwala przejrzeć co kryje dno. Wodna stolica północno-wschodniej Polski to doskonałe miejsce na spływ kajakowy, żeglowanie, rejs statkiem, katamaranem czy gondolą. Wszystko w otoczeniu malowniczych widoków, zapachu lasów sosnowo-świerkowych i czystego powietrza. Nasi czytelnicy polecają zasmakować dania w barze mlecznym Jędrek i w Gospodarstwie Rybnym na łodzi z przeszklonym dnem. Brzmi ciekawie prawda? Na targu miejskim również można kupić wiele regionalnych przekąsek domowej roboty. Życzymy smacznego w Augustowie! ;)
Tutaj zgłębicie tajniki trzech niesamowitych parków i odkryjecie tajemnice paleontologii, mitologii oraz niesamowitej przyrody. Uważajcie, żeby starcz
W podlaskiej Rudce, znajduje się stary, drewniany dom na skraju lasu. Obok niego rosną stare jabłonie, czereśnie i ogród warzywny, wokoło panuje cisza
Skomentuj artykuł