Zabierz dziecko na pustynię. Błędowską Pustynię
Afrykańska pustynia na wyciągnięcie ręki? Może nie zupełnie afrykańska, ale pustynia na pewno!
Jeżeli marzysz, by zobaczyć piaski rozciągające się od stóp aż po horyzont, to nie musisz przemierzać tysięcy kilometrów na południe. Nie musisz nawet jechać nad nasze polskie morze! Wystarczy, że wybierzesz się na Śląsk. Pomiędzy Wyżyną Olkuską a Wyżyną Śląską rozpościera się największy w Polsce obszar lotnych piasków. Teren zajmuje ok 33 km kwadratowych i jest objęty programem ochrony Natura 2000.
Przez środek pustyni z zachodu na wschód przepływa rzeka Biała Przemsza a teren staje się coraz bardziej porośnięty roślinnością. Mimo, że teren zajmują również trawy i krzewy, to śmiało możecie swojemu dziecku powiedzieć, że jedzie na największą piaskownicę w Polsce!
Jeżeli chcesz rozbudzić w dziecku wyobraźnię, możecie razem zobaczyć fatamorganę na Pustyni Błędowskiej. Dawniej w tym miejscu zdarzały się takie zjawiska, ale obecnie, przy odrobinie fantazji również można je zaobserwować. Rozległe tereny sprzyjają zabawie i harcom na piasku. Najlepiej weźcie łopatkę, grabki i inne sprzęty potrzebne do budowania zamków z piasku oraz innych figur. Tylko wyobraźnia ogranicza Was w tym miejscu. Zrobicie tu również świetne zdjęcia, dlatego dobrze zabrać ze sobą aparat i to najlepiej w pokrowcu, aby piasek nie dostał się do środka sprzętu.
Planując wycieczkę na Pustynię możecie zmierzyć się z 1,5 kilometrową lub 3 kilometrową trasą, które obfitują w malownicze krajobrazy.
Pierwsza to ścieżka przyrodnicza po Ziemi Kluczewskiej. Jest krótsza, wypełniona ławkami oraz tablicami informacyjnymi, więc nie martwcie się, gdy dopadnie Was zmęczenie, bo w każdej chwili można zrobić sobie przerwę. Ścieżkę wyznaczają czarne znaki i to nimi się kierujecie. Wędrówkę rozpoczynacie na osiedlu XXX- lecia, są to tereny stawów Czerwonego i Zielonego. Trasa prowadzi przez obrzeża Pustyni Błędowskiej, podnóże Rudnicy oraz wzgórze Jałowce (Czubatka).
Trasa dłuższa to ścieżka dydaktyczna po Pustyni Błędowskiej. Idźcie po znakach czerwonych.
Wędrówka rozpoczyna się na ul. Rudnickiej w Kluczach i prowadzi przez fragmenty lasu mieszanego z domieszką buka pospolitego oraz przez piaski pustyni. Kończy się nad Białą Przemszą wśród łęgów jesionowo-olszowych. Na trasie można spotkać wiele chronionych i endemicznych gatunków flory i fauny.
Pustynia Błędowska jest atrakcyjnym terenem wędrówek pieszych ale i konnych. Błędów połączony jest z Kluczami żółtym "Szlakiem Pustynnym". Między Błędowem a Kluczami znajduje się pomarańczowy szlak jeździecki “Transjurajski Szlak Konny", dlatego przy odrobinie szczęścia możecie zobaczyć te piękne zwierzęta. Będą niewątpliwie dodatkową atrakcją dla dzieci.
Organizując wyjazd proponujemy zabrać ze sobą prowiant, gdyż na miejscu nie ma restauracji ani sklepów. Warto pomyśleć również o wygodnym obuwiu, które zapewni komfort przez cały dzień chodzenia po piaskach pustyni. Zaopatrzcie się również w odzież, która nie krępuje ruchów.
Aby dojechać do Pustyni Błędowskiej powinniście kierować się na miejscowość Chechło. Z Częstochowy najlepiej jechać drogą S1 na Bielsko-Białą, następnie E40 przez Olkusz do Chechła, a jadąc z Krakowa najlepiej przejechać przez Olkusz do miejscowości Klucze. Na miejscu nie ma biletów wstępu ani płatnych parkingów, atrakcja jest zupełnie bezpłatna.
Pamiętajcie, że jest to Polska Sahara wypełniona tonami piasku, więc wycieczka z wózkiem nie jest dobrym pomysłem, chusta dla malucha będzie najwygodniejszym rozwiązaniem. Pozostaje tylko zabrać dobry humor i wyruszać na największy teren pustynny w Polsce!
Bielsko Biała miastem kreskówek i nie tylko. Urokliwe miasto w którym już po krótkim pobycie można się zakochać
Zamek w Malborku to majestatyczne trzy budowle osadzone przy malowniczej rzece Nogat. To VI wieczny Zamek- najpotężniejsza twierdza średniowiecznej Eu
Skomentuj artykuł