Gdzie jechać?

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami!


Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu

Dodano 28.02.2022 11:00

Wiele z Was było zapewne nad naszym polskim morzem. Niezależnie jaką miejscowość odwiedziliście, mogliście zobaczyć nieopodal plaży latarnie morską. Szczególnie widać je o zmroku, kiedy to wypuszczają strumień światła w stronę horyzontu. Cała linia brzegowa Bałtyku jest usiana latarniami morskimi, to dlatego, by marynarze płynący na statkach mogli widzieć ląd. Latarnie nie są jednak takie same. Każda wygląda inaczej i ma inną historię. Różnią się kolorem, wielkością, kształtem oraz wzniesieniem nad poziomem morza. Warto zobaczyć je wszystkie, jednak trzeba by było wybrać się na bardzo długą wycieczkę przez wszystkie kurorty nadbałtyckie, a linia brzegowa wynosi aż 770 kilometrów. Jest takie miejsce w Polsce, gdzie zobaczycie wszystkie latarnie w niecałą godzinę. To Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu. Miejscowość Niechorze leży między Rewalem a Pogorzelicą przy jeziorze Liwia Łuża. W centrum miasta znajdziecie Park Miniatur, eksponaty są odwzorowane w skali 1:10. Jakie konkretnie miniatury zobaczycie? Podpowiemy, że nie tylko latarnie!



fot. Park Miniatur Latarni Morskich


W parku prezentowanych jest 29 latarni morskich czynnych i historycznych na polskim wybrzeżu Bałtyku. Park Latarni Morskich otwarty został w 2012 roku i od tamtej pory cieszy się dużą popularnością wśród turystów. W Parku zobaczycie także obiekty w całej okazałości z lat swej świetności, które obecnie popadły w ruinę, bądź są niedostępne do zwiedzania. Zacznijmy jednak od początku. Na dużą uwagę zasługuje Bliza czyli tzw. latarnia dźwigniowa - żuraw z żelaznym koszem węglowym, potocznie nazywanym "kotłem wulkana". Stosowane były na Helu już w XVII wieku. Zobaczycie nie tylko jej miniaturę, ale także w skali 1:1. Kolejną latarnią jest ta w Krynicy Morskiej. Tu zobaczycie jej przedwojenne kształty oraz te które są obecnie. Poza tym zobaczycie ogromną, mierzącą ponad 60 metrów (w rzeczywistości oczywiście) latarnię Gdańsk Północny. Co więcej? Bardzo ładna Latarnia Stilo, Latarnia Rozewie w biało czerwonych barwach, najwyższa latarnia na wybrzeżu w Świnoujściu oraz Latarnia Gdańsk Nowy Port, która jest wzorowana na amerykańskiej latarni w Cleveland w Ohio nad Jeziorem Erie - uchodzi za jedną z najpiękniejszych latarni w Ameryce. 



fot. Park Miniatur Latarni Morskich


Na uwagę zasługuje także Latarnia Kołobrzeg, ponieważ jest to największy model znajdujący się w Parku Miniatur. Jest to latarnia obronna, na około niej możemy zobaczyć armaty. Najmłodszą zaś latarnią jest Latarnia Hornsund czyli UWE 1. Nie znajduje się na wybrzeżu Bałtyckim, ale zasługuje na uwagę, gdyż jest to obiekt Polskiej Stacji Polarnej Hornsund, położonej na wyspie Spitsbergen w archipelagu Svalbard w Arktyce. Polacy zbudowali ją z beczek i pomalowali na biało zielono, gdyż czerwonej farby nie było na Stacji Polarnej. W Parku Miniatur poza latarniami morskimi możecie zobaczyć inne ciekawe obiekty, między innymi replikę statku “Dar Pomorza”, który jest nazywany "Białą Fregatą" oraz miniaturę Latarniowca Adlergrund, inaczej Ławica Orla który został zbudowany na zlecenie Rządu Niemieckiego przed I Wojną Światową. Na miejscu zobaczycie także replikę armaty na Helu, która już w średniowieczu pomagała w sygnalizacji podczas mgły, latarnicy przy pomocy wystrzałów armatnich sygnalizowali odległość od lądu. Kolejną atrakcją jest Stawa Młyny z wielkim wiatrakiem, jest to znak nawigacyjny usytuowany na zachodnim falochronie przy ujściu rzeki Świny do Bałtyku. W Parku Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu znajduje się wiele ciekawych miniatur, nie tylko te które opisaliśmy powyżej.



fot. Park Miniatur Latarni Morskich


Modele zbudowane są z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne. Miniatury wkomponowane są w zielone otoczenie wzbogacone kolorowymi kompozycjami kwiatowymi na terenie Parku. Jest on bardzo przestrzenny i zadbany. Modele zbudowane są najnowszymi metodami techniki, z materiałów odpornych na oddziaływanie warunków atmosferycznych, co umożliwia wystawianie modeli w parkowym otoczeniu. Zieleń, naturalne otoczenie, jak również filigranowe odtworzenie szczegółów, bardzo uatrakcyjniają i tak już piękne zabytki polskiego wybrzeża. Macie możliwość nabycia pamiątek z tego miejsca, ponieważ na terenie znajduje się sklepik z pamiątkami. Znajdziecie tam ceramikę z Bolesławca, srebrną biżuterię, poduszki, apaszki, zastawy i inne pamiątki. Zwiedzanie trwa około 45 minut a bilet kosztuje od 18 do 23 złotych. Przyznacie chyba, że to niewysoka cena za obejrzenie całego wybrzeża w tak krótkim czasie.




Galeria zdjęć


Skomentuj artykuł



< Poprzedni artykułXV Małopolski Piknik LotniczyXV Małopolski Piknik Lotniczy
Dodano 05.06.2019 14:26

XV Małopolski Piknik Lotniczy odbędzie się jak co roku na terenie dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny. Na tle krakowskiego nieba swoje umiejętności zapr

Następny artykuł >Legenda o Trzęsaczu i BałtykuLegenda o Trzęsaczu i Bałtyku
Dodano 07.03.2022 11:00

Dawno, dawno temu, kiedy Trzęsacz od morza dzieliło jeszcze kilka wiosek, żył sobie młody rybak Boguchwał...

Pozwól nam tworzyć dla Ciebie

Sami będąc rodzicami, staramy się przygotowywać dla Ciebie atrakcyjne artykułu pozwalające zorganizować czas z Twoimi pociechami oraz wynajdujemy obiekty turystyczne spełniające wymogi naszych pociech.


Nasz serwis w dużej mierze utrzymuje się z reklam, dlatego:


Jeżeli nie chcesz płacić za przeglądanie treści wyłącz AdBlocka i ciesz się zawartością naszego serwisu Wyłączony
Przeglądaj dalej nasz serwis bez reklam zapisując się na newsletter dzięki któremu otrzymasz jedną reklamę dziennie Rejestruję
Uzyskaj pełny dostęp do treści na okres jednego miesiąca za jedyne 9,99 zł Wybieram