Gdzie jechać?

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami!


Spacerem przez... Chełmno!

Dodano 11.05.2018 10:44

Kolejny tydzień wiąże się z nowym, ciekawym pomysłem dla Was na weekend. Tym razem odkrywamy atuty Chełmna. Miasto znajduje się w województwie kujawsko-pomorskim. Historyczne jego centrum leży na wysokiej skarpie odległej około 1,5 km od Wisły, skąd roztacza się urzekający widok na dolinę rzeki i pobliskie Świecie. Prostokątny rynek Chełmna został ukształtowany już w średniowieczu. Na przestrzeni lat gotyckie kamienice niestety znikały z jego krajobrazu. Na szczęście zachowała się chociaż jedna z nich - Kamienica Cywińskich z XVIII-wieku. Na przełomie XIX i XX wieku wybudowano tu zupełnie nowe budynki, które do dzisiaj ozdabiają rynek. Odwiedzając tą miejscowość koniecznie zobaczcie następujące obiekty:


Muzeum Ziemi Chełmińskiej

Na środku rynku nie sposób nie zauważyć renesansowego ratusza, który prezentuje się niezwykle okazale. Białe  ściany z koronkową attyką nawet z większej odległości przykuwają uwagę. To właśnie w jego wnętrzu mieści się m.in: Sala Sądowa, Sala Tajnych Narad czy Izba Letnia, a w nich bogato wyposażone wnętrza przepełnione ciekawymi eksponatami dotyczącymi dziejów miasta związanych z osadami w Kałdusie i Starogrodzie, historii herbu, portretów i obrazów, pamiątek związanych z rzemiosłem chełmińskim, drewniany polichromowany strop belkowy z XVI wieku,  stojący zegar z XVIII w., fortepian stołowy z pocz. XIX w., dawne fotografie, dokumenty, mundury i wiele innych ważnych zbiorów. Historia Muzeum w Chełmnie sięga roku 1959. W tylnej ścianie budynku umieszczono pręt chełmiński, czyli wzorzec miary długości wynoszący 4,35 m stosowany w średniowieczu. Muzeum Ziemi Chełmińskiej ma swą siedzibę także w dwóch basztach: Baszcie Prochowej i Baszcie Panieńskiej. W pierwszej z nich od 1983 roku mieści się dział archeologiczny muzeum oraz ekspozycja etnograficzna. Drugi obiekt jest elementem systemu fortyfikacji miejskiej, częściowo zrekonstruowanym na początku XX w., przystosowany  i przeznaczony na cele ekspozycyjno-magazynowe Muzeum Ziemi Chełmińskiej w latach 1986-1988.



Baszta Prochowa

Miasto otacza pełny wieniec murów obronnych o długości  2,3 km i wysokości 8 m. Można pozwiedzać ten niezwykły zabytek idąc promenadą spacerową z zacisznymi zakątkami i zieleńcami, z których roztacza się widok na dolinę Wisły. Wewnątrz murów zachowały się 23 baszty i XIV- wieczna Brama Grudziądzka z dobudowaną kaplicą w stylu renesansowym. W baszcie przechowuje się zbiory chełmińskiego muzeum związane z etnografią i archeologią. Z pewnością uwagę Waszą przykuje zamieszczony tam drewniany rower z XIX wieku. Budynek ten należy do najbardziej autentycznych elementów architektury militarnej Polski Północnej, wzniesiony został na przełomie XIII/XIV wieku. Według jednej z legend więziony jest tu duch Bernarda Szumborskiego. Był to zaciężnik krzyżacki, który podstępnie wdarł się z wojskiem i zaatakował miasto, wyrządzając nieodwracalne krzywdy. Bernard został otruty i zmarł w 1470 roku. Po wielu latach pamięć jego okrutnych czynów spowodowała, że w dniu 24 października 1975 roku odbył się tajemniczy proces, skazujący ducha Bernarda na wieczne więzienie na poddaszu Baszty Prochowej. Domniemana czaszka wzbogaca zbiory muzealne.



fot. chelmno.com.pl


Kościoły w Chełmnie

Patrząc na panoramę Chełmna z lotu ptaka można rzec, że jest to miasto kościołów, w którą stronę się nie spojrzy, wznoszą się ku niebu gotyckie wieże świątyń. Najważniejszy jest oczywiście sam kościół farny czyli Wniebowzięcia NMP, ponieważ jest to jedna z najstarszych i największych świątyń Pomorza Wschodniego. Właśnie on stanowił wzór w średniowieczu dla innych kościołów Ziemi Chełmińskiej i państwa krzyżackiego. Jest to z pewnością wybitne i potężne dzieło architektury gotyckiej. W panoramie odznaczają się również Kościół Św. Jakuba Starszego. Ta świątynia zbudowana została dla sprowadzonego do miasta w 1258 roku zakonu franciszkańskiego. Kolejna charakterystyczna budowla to Kościół Św. Ducha, który niegdyś pełnił funkcję szpitala prowadzonego przez zakon Duchaków. Później świątynia przekształciła się w magazyn wojskowy, ale na początku XX wieku przywrócono jej charakter sakralny.  Z wież kościołów roztaczają się malownicze widoki na miasto i okolice.



Park Nowe Planty

Park Miejski Nowe Planty powstał w latach 1834-35, w miejscu dawnych rowów obronnych i ciągnie się wzdłuż murów miasta, zajmując około 5,8 ha. To z pewnością atrakcyjne miejsce pełne kolorowych kwiatów, które gdy zakwitną tworzą rozległe dywany. Warto zwrócić uwagę na słynną ławeczkę prezentującą zakochaną parę, która przynosi szczęście tym, którzy w tym miejscu się pocałują;). Park ozdabia również fontanna oraz zdumiewający punkt widokowy. Miejsce to nazwą swoją nawiązuje do Starych Plantów, które powstały ponad 10 lat temu,  ich dawną świetność można podziwiać na starych pocztówkach. Od początku swego istnienia Park stał się ulubionym miejscem spacerowym mieszkańców oraz turystów.


fot. mapio.net                  fot. Wikipedia


Park Miniatur Zamków

W 2008 roku powstał ten zaskakujący park, w którym znajdują się zarówno miniatury zamków, które zachowały się do dziś, jak na przykład zamek w Malborku, jak i tych, których przetrwały tylko niewielkie fragmenty, na przykład miniatura zamku z Grudziądza. Pozostałe figury przedstawiają zamki w Toruniu, Papowie Biskupim, Radzyniu Chełmińskim, Rogóźnie, Pokrzywnie, Kurzętniku i Zamku Bierzgłowskim.  Zadbano o szczegółowość prezentowanych obiektów, które wykonane zostały w skali 1:30. Każdy mały zamek został zbudowany z wielką precyzją z małych cegiełek, dachówek odlewanych z koloryzowanego betonu z dodatkami płynów wodoszczelnych i żaroodpornych oraz kamieni, dzięki temu są odporne na wszelkie warunki atmosferyczne. Pod każdym eksponatem znajdują się tabliczki z informacjami o ich historii, którą warto poznać.


  


Wieża Ciśnień

Neogotycka budowla została zbudowana w XIX wieku ze względu na rosnące zapotrzebowanie rozrastającego się miasta. Wieża ciśnień tłoczyła wodę na wysokość czwartego piętra a zasilały ją dwie pompy silnikami gazowymi.  Osiągnęła wysokość ponad 30 metrów i około 9 metrów średnicy u podstawy. Na jej szczycie umieszczony został w puszce cynowej, akt erekcyjny oraz 10 fenigowa moneta. W 1984 roku eksponat odnaleziono i przekazano do Muzeum Ziemi Chełmińskiej. Obiekt spełniał swoją funkcję do połowy lat 80- tych XX wieku, później stał się własnością prywatną.



Jezioro Starogrodzkie

Zaledwie 2 km od Chełmna oddalone jest piękne Jezioro Starogrodzkie, usytuowane w Dolinie Dolnej Wisły, przy którym można miło spędzić czas z całą rodziną. Latem czynne jest tam kąpielisko z ratownikami na niewielkiej plaży. Zatem jak będziecie poszukiwać bezpiecznego miejsca do pływania to pamiętajcie, że tu specjalnie została wydzielona strefa wodna z bojami. Można popływać na jeziorze także na rowerkach wodnych oraz kajakach. W bardzo upalne dni ukojenie przynosi schronienie w altankach, w cieniu pobliskich drzew. Nad jeziorem znajduje się Europejskie Centrum Wymiany Młodzieży im. Kurta Schumacher, które zawsze gości wiele młodych osób.



fot. mapio.net


Ciekawostką jest to, że Chełmno nazywane bywa coraz częściej “miastem zakochanym”, ponieważ organizowane są tu huczne obchody Walentynek. Z tego powodu w lutym odwiedza to miejsce mnóstwo  turystów, aby wspólnie uczcić ten wyjątkowy dzień. I właśnie z tej okazji 14 lutego wystawiane są relikwie św. Walentego, a w samym centrum organizowane są konkursy, wystawy, parady i koncerty. Na rozgłos zasługuje również 9 Hills Festival, który porusza przestrzeń całego miasta. W tym czasie otwierane są prywatne podwórka, liczne zabytki i całe Chełmno tętni życiem. To wydarzenie będzie się odbywało w dniach 10-12.08.2018 i warto wziąć w nim udział! Nasi czytelnicy polecają zasmakować słynnej, regionalnej bułki z lubczykiem i dań w restauracjach takich jak: Karczma Chełmińska, Stary Spichrz, Spichlerz i Relaks. Przy okazji zwiedzania możecie skorzystać z aplikacji na telefon Geocaching i wyszukać co ciekawego się tu jeszcze kryje.



Galeria zdjęć


Skomentuj artykuł



< Poprzedni artykułOgrody Pokazowe KapiasOgrody Pokazowe Kapias
Dodano 07.05.2018 09:12

W 1979 r. właś­ci­ciel obiektu Bro­nisław Kapias postanowił podzielić się swoją pasją z innymi. Na niewielkim skrawku ziemi zaczął sadzić rośliny i st

Następny artykuł >Molo OsiekMolo Osiek
Dodano 14.05.2018 12:33

W Osieku (niedaleko Oświęcimia) znajduje się bardzo klimatyczne miejsce. Resort Molo kryje w sobie wiele niespodzianek dla całej rodziny... ;)

Pozwól nam tworzyć dla Ciebie

Sami będąc rodzicami, staramy się przygotowywać dla Ciebie atrakcyjne artykułu pozwalające zorganizować czas z Twoimi pociechami oraz wynajdujemy obiekty turystyczne spełniające wymogi naszych pociech.


Nasz serwis w dużej mierze utrzymuje się z reklam, dlatego:


Jeżeli nie chcesz płacić za przeglądanie treści wyłącz AdBlocka i ciesz się zawartością naszego serwisu Wyłączony
Przeglądaj dalej nasz serwis bez reklam zapisując się na newsletter dzięki któremu otrzymasz jedną reklamę dziennie Rejestruję
Uzyskaj pełny dostęp do treści na okres jednego miesiąca za jedyne 9,99 zł Wybieram