Gdzie jechać?

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami!


Spacerem przez... Frombork!

Dodano 13.04.2018 11:33

Małymi kroczkami zbliża się Majówka, a wraz z nią upragnione wolne od pracy i szkoły. To doskonały moment na zaplanowanie sobie rodzinnego wyjazdu. Zastanówcie się już teraz gdzie warto wybrać się z dziećmi. My służymy dobrą radą i tym razem napiszemy co ciekawego znajdziecie we Fromborku. To niewielkie miasteczko położone jest w województwie warmińsko-mazurskim, nad brzegiem Zalewu Wiślanego, niedaleko granicy z Rosją. Słusznie bywa nazywane "klejnotem Warmii", bowiem przyciąga unikalną architekturą i bogatą historią. Najważniejszym i najcenniejszym miejscem jest Wzgórze Katedralne, będące zabytkiem najwyższej klasy. Oprócz tego to właśnie w tym mieście powstało słynne dzieło „De Revolutionibus" Mikołaja Kopernika, który spędził tu 30 lat swojego życia.

Zwiedzając Frombork odszukajcie koniecznie następujących obiektów:


Bazylika Archikatedralna

To najstarsza budowla fromborskiego Wzgórza Katedralnego. Została wzniesiona w latach 1329 – 1388. Należy do obiektów kultury o najwyższych wartościach artystycznych nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Powstała na planie trójnawowym z wydłużonym prostokątnym prezbiterium i z kilkoma przybudówkami. Zachowały się w niej cenne zabytki m.in późnogotycki poliptyk, kamienny portal z XIV w., epitafia kanonika Boreschowa i Mikołaja Kopernika, krucyfiks z XV w., fragmenty stali gotyckich, liczne obrazy oraz gotyckie płyty nagrobne. Bazylika znana jest także z potężnych organów barokowych, z którymi związane są coroczne Międzynarodowe Festiwale mające prawie 50-letnią tradycję. To w tym miejscu spoczywa sarkofag z doczesnymi szczątkami astronoma Mikołaja Kopernika. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej uznał Bazylikę we Fromborku za Pomnik Historii.



fot. Jolanta Bieńkowska

Muzeum Mikołaja Kopernika

Muzeum mieści się w kilku budynkach warownego zespołu katedralnego z XIV-XVIII są nimi: Pałac biskupi, Dzwonnica, Wieża Kopernika, Kanonie, Nowy Wikariat oraz Szpital św. Ducha. Znajdują się tam pamiątki i eksponaty związane z historią i zagadkami kosmosu. Najcenniejsze z nich to dwa egzemplarze znane całemu światu De revolutionibus orbium coelestium z roku 1566 i 1617 oraz starodruki, grafiki z XVI-XIX w., Oprócz tego możecie pooglądać tam znaczki pocztowe o tematyce wszechświata i medycyny, przyrządy astronomiczne, kopie tych, których używał Kopernik, wszystkie medale wybite ku czci Odkrywcy, moździerze i pojemniki drewniane, zabytki archeologiczne z terenu miasta, wyroby rzemiosła artystycznego, a także współczesne malarstwo, grafikę, rzeźbę i tkaniny artystyczne. Ciekawe czy wszyscy z Was wiedzą, że Kopernik był również lekarzem? Warto wiedzieć, że na tyłach Szpitala św. Ducha urządzony został ogród botaniczny, w którym rosną zioła lecznicze - tzw. herbarium.


Dawny Pałac Biskupi

Zbudowany został około 1350 roku w stylu gotycko-barokowym. Budynek zwany był również pałacem Ferbera. W XIII w. znajdowała się tu szkoła katedralna. Niestety w czasie pierwszej wojny światowej obiekt spłonął. Został jednak odnowiony i obecnie mieszczą się tam główne sale ekspozycyjne Muzeum Kopernika. Zwiedzający mogą zapoznać się z ciekawymi wystawami stałymi i czasowymi, poznać ciekawe przyrządy astronomiczne a także obejrzeć pomieszczenie przypominająca pracownię słynnego odkrywcy.



fot. Jolanta Bieńkowska

Wieża Kopernika

W latach 1504-1543 wieża była własnością samego Mikołaja Kopernika. Znajduje się w północno-zachodnim narożu Wzgórza Katedralnego. Wyróżnia się tym, że jej czworoboczny kształt odróżnia ją od baszt, które zostały zbudowane na rzucie koła lub półkola. Co ciekawe Wieża nie stanowiła ani tradycyjnego mieszkania, ani obserwatorium dla Odkrywcy. Na jej górny poziom prowadziły strome i wąskie schody. Zadaszona kondygnacja nie dawała możliwości prowadzenia obserwacji, zwłaszcza że na ustawienie przyrządów astronomicznych i prowadzenie swobodnej pracy potrzeba było dużo miejsca. Pod koniec XX wieku zabytkowe wnętrze ostatniej kondygnacji wieży zostało tak przygotowane, by przypominało zwiedzającym pracownię uczonego. Przez jakiś czas była prezentowana w niej nawet wystawa pt. "Gabinet uczonego, doby renesansu".



fot. Jolanta Bieńkowska


Park Astronomiczny

Dla miłośników astronomii to idealne miejsce, które od sierpnia 2015 r. zostało udostępnione. To tutaj można obserwować obiekty na niebie przy pomocy instrumentów astronomicznych, jakimi posługiwali się astronomowie od XVI w. po dzień dzisiejszy. Do tego celu rozbudowano istniejące obserwatorium astronomiczne w miejscu zwanym Górą Żurawią - ok. 2 km na południe od Fromborka i podjęto budowę nowych pawilonów obserwacyjnych. Wśród nich znajdują się dwa XIX-wieczne teleskopy, instrument przejściowy Bamberga oraz XX-wieczna kamera do wykonywania zdjęć sztucznych satelitów ziemi. W Parku znajdują się trzy tarasy obserwacyjne oraz dwa budynki mieszczące salę recepcyjną, pracownie i podręczną bibliotekę. Wszystkie obiekty łączy oczyszczona ścieżka żwirowa.


fot. Jolanta Bieńkowska


Planetarium

To miejsce z pewnością stanie się magiczne dla najmniejszych obserwatorów i na długo zapamiętają swój pobyt w nim. Planetarium znajduje się w dawnej dzwonnicy katedralnej zwanej Wieżą Radziejowskiego. Na ogromnej kopule o średnicy 8 m wyświetlany jest obraz nieba widoczny z dowolnego miejsca na Ziemi, niezależnie od pory dnia i roku. Będąc tam zobaczycie jak na sztucznym niebie poruszają się ciała niebieskie. Nad Waszymi głowami pojawią się planety, komety, sztuczne satelity oraz ponad 6000 gwiazd. Gdy jakaś będzie spadać, nie zapomnijcie pomyśleć marzenia! :) Uzupełnieniem seansów w Planetarium jest ciekawa wystawa meteorytów, którą warto zobaczyć.



fot. frombork.art.pl


Wieża wodna

Została zbudowana z cegieł na fundamentach Bramy Młyńskiej. Dzięki niej w 1571 zaczęto dostarczać wodę na Wzgórze Katedralne, za pomocą specjalnego koła czerpakowego i drewnianych rur. Wodociąg działał do lat 70. XVIII wieku. Był drugim tego typu obiektem w Europie. Dziś pełni funkcję punktu widokowego i znajduje się naprzeciwko Wzgórza Katedralnego. Można z niego podziwiać Stare Miasto i Zalew Wiślany. Mieści się tam Galeria Pamiątek i kawiarenka, gdzie z pewnością klimatycznie byłoby napić się dobrej kawy w dawnym pomniku średniowiecznej inżynierii hydrotechnicznej.


fot. Jolanta Bieńkowska


Szpital Św. Ducha

Usytuowany jest we wschodniej części miasta i stanowi ciekawą budowlę Fromborka. Niegdyś pełnił rolę przytułku dla chorych i opuszczonych. Prowadzony był przez zakon św. Antoniego Pustelnika oraz siostry Katarzynki z Braniewa. Mikołaj Kopernik w tym miejscu prowadził praktykę lekarską. Leczył zarówno dostojników kościelnych jak i samych mieszkańców Fromborka. Obiekt uległ zniszczeniu w czasie wojny i został remontowany dopiero w latach 1978-1989 na potrzeby Muzeum Mikołaja Kopernika. Obecnie mieści się w nim Dział Historii Medycyny. Będąc tam zobaczycie ciekawe, dawne narzędzia medyczne i aptekarskie. Najcenniejszymi skarbami Muzeum są: malowidło ścienne przedstawiające Sąd Ostateczny, dwa piece łaziebne, płyty epitafijne oraz ambona.



fot. Jolanta Bieńkowska


Zalew Wiślany

Oprócz pięknych i malowniczych widoków obszar ten nadaje się do uprawiania żeglarstwa, sportów motorowodnych oraz kajakarstwa. Nie zabraknie również rozległych plaż, gdzie możecie w słoneczne dni odpocząć i wskoczyć do wody. Zimową porą zamarznięte wody Zalewu zachęcają do przejażdżek bojerami. W mieście działa port, dzięki temu można dostać się na Mierzeję Wiślaną i do Krynicy Morskiej. Stąd już dwa kroki nad ukochany Bałtyk, który łączy z Zalewem Cieśnina Pilawska.


fot. Jolanta Bieńkowska


Rynek

Co jak co, ale tego Rynku nie możecie pominąć! Odnowiony plac nawiązuje wyglądem do Układu Słonecznego. Po modernizacji w jego centrum umieszczono fontannę z podświetlanymi, tryskającymi z posadzki strumieniami wody. Nawierzchnia Rynku tworzy łuki z ciemnej granitowej kostki, przypominające orbity, na których zamieszczono ławki symbolizujące planety. Na trzeciej z nich, czyli na planecie Ziemia, siedzi odlany z brązu Mikołaj Kopernik patrzący w kierunku Wzgórza Katedralnego. Wszystko to wygląda zdumiewająco. Oprócz tego posadzono drzewa, które pięknie prezentują się wieczorem, kiedy to podświetlane są lampkami wbudowanymi w bruk.


  

fot. Jolanta Bieńkowska


Kanał Kopernika

Niegdyś znany był pod nazwą Mała Bauda. Został zaprojektowany prawdopodobnie w wieku XIV jednak nieznana jest dokładnie data jego powstania. Dostarczał wodę pitną dla mieszkańców, chronił przed powodziami, stanowił zabezpieczenie na wypadek pożaru i usuwał nadmiar piasku z portu. Kanał był użytkowany do roku 1944. Niestety na skutek wojny został zniszczony i zaniedbany. Jednakże podjęto prace modernizacyjne dzięki, którym zbudowano nowy kanał z wybrukowanego koryta. Obecnie to miejsce, gdzie można przyjemnie spacerować i miło spędzać czas z całą rodziną.


  

fot. Jolanta Bieńkowska



Przechodząc ulicami Fromborka spójrzcie w niebo i pomyślcie, że tymi samymi ulicami chodził i wypatrywał gwiazd na niebie sam Mikołaj Kopernik prawie pięć wieków temu! Nic więc dziwnego, że jego osoba wyróżnia Frombork w skali światowej. Wiele atrakcji turystycznych wiąże się właśnie z jego działalnością. Dzięki modernizacji wielu zabytków miasto otrzymało niespotykany wygląd. Zamawiajcie pogodę na Majówkę i ruszajcie zwiedzać!



Galeria zdjęć


Skomentuj artykuł



< Poprzedni artykułBalonowe Show czyli Funny Balls ShowBalonowe Show czyli Funny Balls Show
Dodano 10.04.2018 12:43

Nawet jeden balon potrafi wywołać uśmiech na twarzy dzieci, a pomyślcie jaka będzie ich reakcja gdy w jednej chwili zobaczą setki, a nawet tysiące tęc

Następny artykuł >Zdobądź z nami Górę Żar!Zdobądź z nami Górę Żar!
Dodano 18.04.2018 10:44

Żar to nie tylko szczyt, ale pełen wachlarz atrakcji dla małych i dużych. Bez względu czy będzie to dłuższa wyprawa z plecakiem, czy popołudniowy, rod

Pozwól nam tworzyć dla Ciebie

Sami będąc rodzicami, staramy się przygotowywać dla Ciebie atrakcyjne artykułu pozwalające zorganizować czas z Twoimi pociechami oraz wynajdujemy obiekty turystyczne spełniające wymogi naszych pociech.


Nasz serwis w dużej mierze utrzymuje się z reklam, dlatego:


Jeżeli nie chcesz płacić za przeglądanie treści wyłącz AdBlocka i ciesz się zawartością naszego serwisu Wyłączony
Przeglądaj dalej nasz serwis bez reklam zapisując się na newsletter dzięki któremu otrzymasz jedną reklamę dziennie Rejestruję
Uzyskaj pełny dostęp do treści na okres jednego miesiąca za jedyne 9,99 zł Wybieram