Spacerem przez... Świdnicę!
Jedno z najbardziej urokliwych miast w Polsce, przepełnione bogactwem natury oraz posiadające niestandardową, chętnie podziwianą architekturę. Świdnica to miejscowość, do której co roku przybywają setki turystów (bez względu na porę roku). Jedni wychwalają atrakcje, inni zabytki, a jeszcze inni...panującą tu niezwykłą atmosferę. Te trzy aspekty sprawiają, ze Świdnica jest idealnym wyborem na rodzinną wycieczkę. Gdzie się wybrać, aby wyjazd był tym niezapomnianym? Na co zwrócić uwagę? Poniżej prezentujemy nasze propozycje.
1. Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy
Będąc w Świdnicy warto jest zajrzeć do znajdującego się tam Muzeum Dawnego Kupiectwa. Miejsce to jest kolebką historii, gdzie odwiedzający mają okazję zapoznać się z dawnymi dziejami miasta jak i początkami miejskiego handlu. Obiekt podzielony jest na cztery działy:
Dział Historii Świdnicy – gdzie przybywający znajdą szereg zabytków upamiętniających miasto, a także piękną makietę, przedstawiającą potrójny system murów obronnych, które niegdyś otaczały miasto oraz bramy prowadzące do jego wnętrza. Nie zabraknie również licznych fotografii z początków istnienia miejscowości, a także ruchomych zabytków przedstawiających dzieje miasta, poczynając od najstarszych epok geologicznych;
Dział Dawnego Kupiectwa – goście mogą tam przyjrzeć się pokaźnej kolekcji zabytków związanych z dawnych handlem (przede wszystkim opakowaniom). Znajdujący się tam zbiór butelek naprawdę robi wrażenie, a wśród nich odwiedzający mogą dostrzec wyprodukowane w okolicach XIX wieku, okazałe opakowania cenionych w tamtym czasie firm m.in. "Baczewski", "Miko-lasch" ze Lwowa, "Kasprowicz" z Gniezna oraz "Hartwig Kantorowicz" z Poznania. Godnym uwagi są także pudełka na herbatę, popielniczki oraz wyroby cukiernicze, które umieszczone są za specjalnymi gablotkami;
Dział Metrologiczny – część, w której można zobaczyć wszelakie odważniki, średnicomierze, a także narzędzia miernicze do cechowania, wzorcowania i legalizacji narzędzi użytkowych. Na szczególną uwagę zasługuje osiemnastowieczna waga I. C. Simona z Wrocławia jak i unikatowy egzemplarz wagi stołowej Rademachera.
Dział Naukowo-Oświatowy – gdzie troszczy się o wystawy czasowe, a także przygotowuje lekcje muzealne, dostosowane do uczniów w każdym wieku, dzięki czemu w przystępny sposób odkryją oni tajemnice dawnego kupiectwa.
Miejsce to zachwyci każdego, bez względu na stopień zainteresowania historią. Jakość zbiorów zgromadzonych przez muzeum jest imponująca, a dzieje dawnej Świdnicy bez trudu potrafią rozbudzić niejedną wyobraźnię!
2. Park Młodzieży
Szukając miejsca na odpoczynek w mieście, można udać się do klimatycznego Parku Młodzieży. Miejsce to zachwyca bogactwem przyrody, a także idealnie nadaje się na rodzinne spacery (bez względu na porę dnia). Odwiedzający to miejsce mogą oddać się refleksjom wśród rozmaitych okazów drzew m. in. jodły greckiej, sosny czarnej czy daglezji zielonej. Niezwykle okazałym elementem parku jest platan klonolistny. Posiada on bardzo gruby pień oraz rozłożystą koronę. Turyści powinni także zwrócić uwagę na obelisk, upamiętniający ofiary dżumy, która dotarła do miasta w 1866 roku. Park Młodzieży jest miejscem pełnym spokoju oraz pięknych widoków, zachwycających turystów o każdej porze roku. Jako, że Świdnica jest niemal stolicą malowniczych zielonych krajobrazów, obiekt ten nie może zostać pominięty na trasie rodzinnej wycieczki.
fot. Wikipedia
3. Kościół Pokoju
Świdnica może pochwalić się także urokliwym Kościołem Pokoju, który figuruje na liście UNESCO. Jest to najsłynniejszy zabytek miasta, a jednocześnie największym drewnianym kościołem w Europie. Aktualnie obiekt jest udostępniony do zwiedzania i codziennie przyciąga tłumy turystów. Trudno się dziwić. Z zewnątrz kościół zachwyca niecodzienną konstrukcją przypominającą krzyż grecki. Wchodząc do środka, goście mogą przyjrzeć się przepięknemu barokowemu wnętrzu oraz nietuzinkowym elementom, które zdobią ołtarz główny, ambonę, chrzcielnicę, organy oraz loże okalające świątynię od wewnątrz. Kościół Pokoju zachwyca z każdej strony. Przepiękny wygląd oraz niesamowite detale sprawiają, że od lat uważany on jest za wizytówkę miasta.
fot. Wikipedia
4. Rynek w Świdnicy
Świdnicki Rynek to kolejny urokliwy punkt na mapie miasta. Przechadzający się deptakiem powinni zwrócić uwagę na bajecznie kolorowe kamienice zawierające gotyckie relikty, a także zachwycające, przepięknie oświetlone fontanny (m. in. studnię z Neptunem pochodzącą 1732 roku), które niesamowicie uprzyjemniają turystom wieczorny spacer. Na uwagę zasługuje również znajdujący się tam Ratusz Miejski, pochodzący z XIII wieku, w którym obecnie znajduje się omówione już wcześniej Muzeum Dawnego Kupiectwa. Rynek ozdabia także barokowa kolumna Świętej Trójcy wykonana z czerwonego piaskowca. Posąg sfinansowany został w 1693 roku przez starostę Świdnicy - Joachima von Sinzendorfa i stale jest obiektem zachwytu przybywających turystów.
5. Sala Zabaw „Bajka”
Podczas pobytu w mieście warto wybrać się ze swoimi pociechami do znajdującej się przy ulicy Parkowej sali zabaw „Bajka”. Miejsce to jest niczym centrum rozrywki dla najmłodszych, gdzie pod okiem wykwalifikowanych opiekunów mogą oni popływać w basenie z piłeczkami, skorzystać z wielu zjeżdżalni, a także pościgać się samochodzikami. Znajduje się tam również bogato wyposażony plac zabaw oraz różnego rodzaju klocki i zabawki edukacyjne. Niewątpliwe „Bajka” idealne miejscem na dziecięce szaleństwa. Wesoła atmosfera oraz mnogość atrakcji sprawią, że maluchy zapamiętają to miejsce na długo, a rodzice będą mogli nacieszyć się uśmiechami na twarzach swoich podopiecznych.
Świdnica zachwyca w każdym calu. Piękno natury, imponujące zabytki oraz wspaniały klimat czynią to miasto naprawdę wyjątkowym. Nie pozostaje nic innego jak spakować plecaki i przygotować się na weekend pełen wrażeń!
Huta Julia to miejsce, w którym splata się historia, piękno szklanych arcydzieł i ręczny proces produkcji. Zobaczycie jak wytwarza się kryształ i co m
Co robić, by spędzać aktywnie czas ale adekwatnie do pogody? Mamy na to pomysł. Światła, muzyka i oczywiście taniec. Ale nie zwyczajny taniec, bo… na
Skomentuj artykuł