Żywe Muzeum Obwarzanka w Krakowie
Hmm… gdzie tym razem pojechać? My wiemy i mamy dla Was kolejny pomysł na interesujący wyjazd z dziećmi. Proponujemy odwiedzić Kraków i oprócz Smoka Wawelskiego czeka tam na Was – Żywe Muzeum Obwarzanka! Warto odwiedzić to miejsce i podjąć się wyzwaniu zrobienia swojego własnego obwarzanka! Spróbujecie swoich sił w roli piekarza i zobaczcie komu z Waszej rodziny poszło najlepiej w lepieniu ciasta. Może uzyskacie jakieś nowatorskie kształty, a może będziecie blisko tradycji, która mówi o okrągłym ich wyglądzie. Jedno jest pewne – radość przy tworzeniu obwarzanka będzie bezcenna.
Czy wiecie, że jego historia sięga okresu średniowiecza? Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z czasów Władysława Jagiełły i królowej Jadwigi. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o tym słynnym symbolu Krakowa to zapraszamy do znajdującego się tam muzeum.
fot. muzeumobwarzanka.com
Skąd właściwie nazwa tego wypieku? Wszystko dzięki procesowi produkcji, który związany jest z obwarzaniem, czyli zanurzeniem we wrzącej wodzie. Nie będziemy zdradzać wszystkich sekretów dotyczących tej okrągłej bułki, bo byłoby to nie w porządku. Najlepiej będzie osobiście odwiedzić muzeum i uczestniczyć w pokazie produkcji, który odbywa się w piątki, soboty i niedzielę o wybranych godzinach. Tak więc to idealna okazja, aby w weekend odwiedzić miasto i zdobyć cenną wiedzy o tym lokalnym produkcie! Będzie okazja skosztować tego smakołyka oraz różnych innych, dostępnych tam pyszności. W muzealnym sklepiku znajdziecie pamiątki z Krakowa i gadżety obwarzankowe, które sprawią radość nie tylko najmłodszym.
fot. muzeumobwarzanka.com
Obwarzanki krakowskie lubią chyba wszyscy zarówno dzieci, jak i dorośli, miejscowi i turyści! Każdy kto odwiedzi Kraków obowiązkowo musi skosztować tego wypieku. Mamy dla Was wskazówkę, żebyście nie kupili podrobionego produktu – autentyczny obwarzanek na odwrocie ma charakterystyczne podłużne ślady po pieczeniu na ruszcie, warto zwrócić na to uwagę! No to życzymy smacznego! :)
Ciekawe co wiecie o Gnieźnie? Tak, tak była to pierwsza stolica Polski, znajduje się w województwie wielkopolskim, ale co ponadto?
Na pytanie- gdzie na weekend tym razem? Mamy odpowiedź- do Piły!
Skomentuj artykuł