Spacerem przez... Karpacz!
Piękne krajobrazy, wspaniała atmosfera, niesamowite ekspozycje, a dodatkowo – moc atrakcji dla najmłodszych. Te czynniki sprawiają, że Karpacz nie może narzekać na brak turystów. Czego nie można pominąć na trasie wymarzonej wycieczki? Gdzie się udać, aby weekendowy wypad pozostał w pamięci na długie lata? Oto nasze wskazówki!
1. Miejskie Muzeum Zabawek
Decydując się na rodzinny wyjazd do Karpacza, warto jest wybrać się do miejsca, w którym najmłodsi mogą poczuć się jak w bajce, a dorośli odbyć sentymentalną podróż w głąb swego dzieciństwa. Miejskie Muzem Zabawek to kolekcja obejmująca właściwie cały okres zabawkarstwa. Eksponaty pochodzą z wielu krajów świata m. in. z Japonii, Australii, Meksyku, Rosji czy Niemiec. Goście mają okazję przyjrzeć się bardzo szerokiemu zbiorowi eksponatów; począwszy od XVIII – wiecznych figurek szopkowych, poprzez porcelanowe lalki z XIX w, aż po zabawki typowe dla XX wieku. Zabawki są przechowywane w ręcznie malowanych specjalnych gablotkach zaprojektowanych przez znanego krakowskiego scenografa – Kazimierza Wiśniaka. Muzeum prowadzi również warsztaty tematyczne dla najmłodszych, dzięki którym pociechy mają okazję popracować w grupach oraz dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy związanych z historią zabawek. Zdecydowanie miejsce to jest obowiązkowym „przystankiem wycieczkowym” dla całej rodziny.
fot. Wikipedia
2. Park Bajek
Po fantastycznej przygodzie w Miejskim Muzeum Zabawek, aż szkoda przerywać zabawy, dlatego polecamy wybrać się do Parku Bajek, gdzie na świeżym powietrzu można wysłuchać najpopularniejszych tytułów dla najmłodszych, czytanych przez narratora. W specjalnych chatkach rozmieszczonych na terenie parku, pociechy mogą podziwiać ruchome inscenizacje postaci z bajek tj."Królowa Śniegu", "Calineczka", "Jaś i Małgosia", "Talary z gwiazd", "Żabi król", "Czerwony kapturek", Śpiąca królewna", "Kopciuszek", „Kot w butach”, „Roszpunka” czy „Pinokio”. Na miejscu znajduje się również bogato wyposażony plac zabaw, a także trampoliny, miniaturowa kopia góry Śnieżki, tunel, w którym ukryty jest „Skarb Ducha Gór” oraz rozmaite gry wodne. Podczas spacerowania po parku rodziny mogą zapoznać się ze wszystkimi rodzajami grzybów występujących na terenie obiektu, które umieszczone są za specjalną gablotką. Ogromnym zainteresowaniem (zarówno dzieci jak i dorosłych) cieszą się zjazdy letnim torem pontonowym, które dostarczają niesamowitej frajdy i gigantycznych emocji! Chcąc zapoznać dziecko z klasyką opowieści dla najmłodszych, koniecznie wybierz się z nim do Parku Bajek, gdzie ciekawość, zabawa i ekscytujące historie przenoszą maluchy w całkowicie inną, bajeczną rzeczywistość.
fot. parkbajek.pl fot. parkbajek.pl fot. parkbajek.pl
3. Centrum Rekreacji i Sportu „Kolorowa”
Dla tych, dla których weekendowa wyprawa wiąże się z aktywnym spędzaniem wolnego czasu, polecamy odwiedzenie Centrum Rekreacji i Sportu „Kolorowa”, gdzie można skorzystać z torów saneczkowych oraz imponującego stoku narciarskiego! Niesamowitych wrażeń dostarcza „Alpine Coaster” - całoroczny tor saneczkowy o długości ponad 800 metrów. Podczas zjazdu sanki rozwijają prędkość nawet do 35 km/h. Pojazdy są dwuosobowe, dzięki czemu dzieci mogą zaszaleć wraz z rodzicami. Godną uwagi jest także Rynna Saneczkowa. To letni tor przeznaczony do użytku zarówno przez dzieci jak i dorosłych. Czas przejazdu wynosi od 5 do 7 minut, jednak zważając na niesamowite wrażenia, które mu towarzyszą, na jednym raczej się nie skończy!. „Kolorowa” dysponuje również oświetlanym stokiem narciarskim, który idealnie nada się zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych narciarzy. Na miejscu dostępna jest także wypożyczalnia sprzętu oraz wykwalifikowani instruktorzy, którzy chętnie wyszkolą i zadbają o bezpieczeństwo przybyłych gości.
fot. kolorowa.pl fot. kolorowa.pl
4.
Wyciąg „Winterpol”
Pozostając w klimacie
narciarskim polecamy również odwiedzenie stacji „Winterpol”,
która jest świetnym miejscem do rozpoczęcia przygody ze sportami
zimowymi. Dostępne są tutaj trzy trasy o różnym poziomie
trudności. Niebieska o długości 1100m oraz dwie czerwone – 800m
i 600m. Dostosowane są one do początkujących narciarzy, jednak
bardziej wymagający również znajdą coś dla siebie. Szerokie,
równomiernie nachylone trasy są oświetlane także po zmroku, co
pozwala cieszyć się wypoczynkiem od rana aż do późnej nocy! Na
terenie wyciągu znajduje się Centrum Szkoleniowe M&M, gdzie
można wypożyczyć sprzęt, a także skorzystać z taśmy „Sun
Kid”, która umożliwia najmłodszym bezkolizyjną jazdę na
nartach lub snowboardzie. Wyciąg czynny jest od godziny 9-22 w
okresie sezonu wysokiego (do końca lutego).
fot. winterpol.eu
5. Świątynia Wang
Interesującą atrakcją miasta jest Świątynia Wang – średniowieczna drewniana budowla, wykonana na przełomie XII i XIII wieku w Norwegii. Przyglądając się drzwiom obiektu, goście mogą dostrzec tam charakterystyczne twarze Wikingów o wysuniętych rozdwojonych językach, które symbolizują przekazywanie wiedzy i mądrości następnym pokoleniom. Budynek jest doskonałym przykładem sztuki nordyckiej i uważany jest za kościół szczęśliwych małżeństw.
6. Zapora na Łomnicy
Podczas pobytu w Karpaczu warto przyjrzeć się zaporze umieszczonej na Łomnicy (rzece która jest jedną z najbardziej dzikich i niebezpiecznych rzek Karkonoszy). Długość korony zapory to około 105 metrów. Uwagę zwraca fenomenalny malowniczy krajobraz, w którym natura odgrywa nadrzędną rolę. Niewątpliwie jest to miejsce idealnie nadające się na rodzinne spacery, podczas których będzie można się zrelaksować i oddać chwili refleksji. Jeśli w trakcie intensywnego zwiedzania miasta zmęczenie da o sobie znać, zapora na Łomnicy jest świetną okazją na krótki przystanek w otoczeniu fenomenalnych widoków!
7. Dziki Wodospad
Kolejnym magicznym miejscem wartym odwiedzenia w Karpaczu jest Dziki Wodospad. Można go znaleźć w okolicach wspomnianej już Łomnicy i uważany jest za jedną z najbardziej niesamowitych atrakcji miasta. Trudno się dziwić, ponieważ wodospad potrafi zachwycić o każdej porze roku! Jego źródło wypływa z wysokości 1407 m n.p.m. z Wielkiego i Małego Stawu. W lecie przepięknie rozpościera się na tle zieleni, a zimą ozdabiają go malownicze formy lodowe oraz drzewa pokryte śniegiem. Jest to pozycja obowiązkowa dla ludzi kochających naturę, którzy podczas rodzinnych wypadów lubią wsłuchać się w szum przyrody i rozkoszować zapierającymi dech w piersiach krajobrazami.
8. Karkonoskie Tajemnice
Entuzjaści przygód powinni wybrać się do muzem, w którym nie tylko doświadczą trochę historii Karkonoszy, ale także poczują niesamowitą magię, poznają miejskie legendy oraz odkryją tajemnice mistycznego górskiego świata! Goście mają okazję zapoznać się z wyjątkowymi opowieściami, które wyrosły z karkonoskiej ziemi, m. in. o tutejszych zielarzach czy legendach przedstawiających Ducha Gór. Całość ekspozycji jest interaktywna, dzięki czemu odwiedzający poczują się tak jakby byli częścią opowiadań! Najmłodszych na pewno zainteresuje siedziba Ducha Gór, gdzie mogą odkryć przygody kostucha, przyjrzeć się smoczej harfie z niewidzialnymi strunami oraz zajrzeć do komnaty Czterech Żywiołów! Karkonoskie Tajemnice są miejscem, w którym można zapomnieć o trudnościach życia codziennego i dać się ponieść bajkowej atmosferze panującej wewnątrz. Wspólne zgłębianie tajemnic Karkonoszy będzie wyjątkowym sposobem na spędzenie wolnego czasu oraz magicznym przeżyciem dla całej rodziny!
9.
Krucze Skały
Znajdujące
się na wschód od centrum miasta Krucze Skały są kolejnym dowodem
na to, że Karpacz nie ma sobie równych jeśli chodzi o bogactwa
matki natury! Skały tworzą interesujący krajobraz, w obrębie
którego występują pięciocentymetrowe kamienie szlachetne m. in.
fluoryt dumortieryt, turmalin, ilmenit, szafir, biotyt i muskowit. U
ich podnóża turyści mogą podziwiać imponujące groty skalne.
Krucze Skały idealnie nadają się na rodzinny spacer, bowiem z
centrum Karpacza można do nich dojść już w 15 minut. Miejsce
zainteresuje również osoby lubiące adrenalinę, ponieważ jest to
świetne centrum wspinaczkowe, które obejmuje kilkadziesiąt tras o
różnym stopniu trudności.
fot. karpacz.pl
10. Muzeum Klocków Lego
Na koniec prawdziwa atrakcja dla wielbicieli Lego eksponatów! Prywatne Muzeum Techniki i Budowli z klocków Lego to blisko dwa piętra wypełnione modelami i ekspozycjami, które zostały wykonane przez pasjonatów najsławniejszych klocków na świecie. Obiekt jest niczym gigantyczny plac zabaw, gdzie najmłodsi znajdą różnego rodzaju guziki i piloty pozwalające sterować Lego-postaciami! Można tu znaleźć robota układającego kostkę rubika, czy uwielbianych przez dzieci – bohaterów „Gwiezdnych Wojen”! Przy każdym modelu umieszczono tabliczki zawierające ciekawe informacje na jego temat. Po obejrzeniu wszystkiego można spróbować własnych sił kreowaniu świata Lego, sięgając po dostępne na miejscu zestawy. Muzeum Klocków Lego to miejsce pełne wspaniałej zabawy, w którym w przyjemny sposób można rozwinąć swoją wyobraźnię i kreatywność. Warto ostrzec rodziców, że po odwiedzeniu tego miejsca, wizyta w znajdującym się na miejscu sklepie z klockami jest wręcz nieunikniona :)
Nie ma wątpliwości, że Karpacz
jest miastem, które naprawdę potrafi zachwycić. Tutaj każdy
znajdzie coś dla siebie, a przepiękne widoki tylko potęgują
wyjątkowość tego miejsca. Czas więc spakować plecak i ruszyć ku
wspaniałej przygodzie wśród dobrodziejstw matki natury!
Tatry to fascynujące miejsce, gdzie dzieciaki nie tylko spróbują swoich sił we wspinaczce. Tutaj mogą również zaspokoić swoją ciekawość zaglądając do
Urokliwe zabytki, przepiękny deptak oraz artystyczny duch miasta – to wszystko można znaleźć w Kazimierzu Dolnym. Jeśli wybieracie się tam na weekend
Skomentuj artykuł