Gdzie jechać?

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami!


Spacerem przez... Tychy!

Dodano 24.08.2018 15:04

Tym razem zapraszamy Was do Tych (albo Tychów) ;) W zasadzie pierwsza odmiana wydaje się być bardziej poprawna, ponieważ biorąc pod uwagę wyrazy takie jak Czechy i Włochy, zauważymy, że błędem byłoby mówić jadę do Czechów i Włochów. Jednakże język rządzi się własnymi prawami i lokalnie mieszkańcy posługują się również tą drugą odmianą, która jest dopuszczalna. Tak więc używajcie nazwy tego miasta jak wolicie. Tychy znajdują się w południowej części Polski,  na pograniczu Kotliny Oświęcimskiej i Wyżyny Śląskiej. Od południa, wschodu i zachodu miasto otaczają Lasy Pszczyńskie, a na północy Lasy Katowicko-Murckowskie. Tak więc poza cennymi zabytkami, zielony krajobraz robi wrażenie na odwiedzających Śląsk. Koniecznie zwróćcie uwagę na:


Zespół pałacowo-parkowy

Pałac wybudowany został w 1685 roku  jako dwór myśliwski książąt pszczyńskich z rodu Promnitzów. Obiekt otoczony jest parkiem browarnianym wzniesionym przez Hochbergów w II poł. XIX w.  Teren ten jest bardzo cenny, ponieważ znajdujące się w nim zabytki ziemi pszczyńskiej, przetrwały wojnę, aż do naszych czasów. Niestety wymagają rekonstrukcji, ponieważ powoli popadają w ruinę. Barokowy pałac to budynek murowany z cegły, wzniesiony na planie prostokąta, na wysokich, sklepionych piwnicach. Po wojnie pełnił różne funkcje. Mieściły się w nim m.in. biura, mieszkania, dom kultury i przedszkole. Z pewnością miejsce to kryje w sobie wiele tajemnic, warte jest zobaczenia i poznania głębszej jego historii. 



fot. Wikipedia


Browar Książęcy

Piwowarstwo na tych ziemiach miało duże znaczenie już w czasach średniowiecznych. Pierwsza wzmianka o istnieniu browaru pochodzi z 1629 roku. Funkcjonował on razem z gorzelnią. Produkowano wówczas trzy rodzaje piwa: wysyłkowe, drożdżowe i stołowe. Raczej nie przypominały one ani w smaku ani w wyglądzie dzisiejszych popularnych trunków. Rewolucja nastąpiła w XIX wieku kiedy zmieniła się technologia produkcji piwa, browary z niewielkich manufaktur stawały się dużymi zakładami przemysłowymi. W 1861 roku książę pszczyński Jan Henryk XI Hochberg przekształcił browar w Tychach w nowoczesną fabrykę, budując m.in. młyn, słodownię, warzelnię, suszarnię i lodownię. 


   


Muzeum Piwowarstwa

Muzeum Piwowarstwa w Tychach było pierwszą tego typu instytucją w Polsce. Ekspozycję umieszczono w dawnym kościele ewangelickim z początku XX wieku. Zwiedzający poznają wszystkie etapy warzenia, butelkowania i degustacji złocistego napoju. Czeka tutaj wiele multimedialnych atrakcji, w tym projekcja trójwymiarowego filmu. Zainteresowani mogą również skosztować szklaneczkę piwa w stylowym pubie. Na zdrowie:)! Warto wybrać na zwiedzanie Muzeum Tyskich Browarów Książęcych, w których tradycja dopełnia się nowoczesnością. Zobaczyć można tam współczesną linię produkcyjną oraz piękne zabytki architektury przemysłowej, jak np. warzelnia z 1915 roku, bednarnia i smolarnia czy ciekawy budynek dyrekcji. Muzeum to jest jednym z punktów na Szlaku Zabytków Techniki.


   


Jezioro Paprocańskie

To malownicze jezioro, przy którym znajduje się  piaszczysta plaża oraz drewniane pomosty, którymi można spacerować z pewnością się Wam spodoba. Oprócz pięknych widoków jest tu również sporo atrakcji dla dzieci. Największą popularnością cieszy się wodny plac zabaw oraz małpi gaj. Ten sztuczny zbiornik wodny obecnie pełni rolę rekreacyjną oraz retencyjną stanowiąc osłonę przeciwpowodziową dla południowo-wschodnich dzielnic miasta. Jego powierzchnia  wynosi 132 ha a średnia głębokość waha się w granicach od 150 do 190 cm. W północno-wschodniej części mieści się ośrodek wypoczynkowy, a na jego terenie znajduje się plaża strzeżona oraz obiekty sportowe: boiska do gry w siatkówkę, piłkę nożną, koszykówkę, asfaltowy kort do tenisa ziemnego, wypożyczalnia sprzętu sportowo-rekreacyjnego, przystań wodna oraz pole campingowe. Ośrodek wypoczynkowy czynny jest od rana do wieczora. 


   

fot. dziennikzachodni.pl


Wodny Park 

To prawdziwy raj dla wszystkich miłośników wody. Znajdują się tu poszczególne sfery z różnymi atrakcjami m.in sportowa, rekreacyjna, surfingu, saun, łaźni piwnych, fitness, a także Medycyna estetyczna, Laseroterapia, Centrum paznokci, Bioelektrociepłownia oraz wiele innych wspaniałości. Najmłodszych ucieszą zjeżdżalnie do basenu, most linowy, strefa zabawek suchych, scena widowiskowa, słoneczna łąka, multimedia i wspaniała wieża zjazdu. Kiedy na dworze jest słonecznie to szaleństwa wodne mogą odbywać się w basenach zewnętrznych. Nie sposób ominąć takiego miejsca będąc w Tychach. Więcej o tym miejscu możecie przeczytać w naszym artykule p.t.: "Park Wodny Tychy".


      


Huta Paprocka

Należy o niej nie wspomnieć opisując miasto Tychy. Huta Paprocka w XIX wieku była bardzo ważną na Górnym Śląsku wytwórnią żelaza. Obecnie jest obiektem gastronomiczno-hotelarskim, położonym malowniczo wśród starodrzewia nad Jeziorem Paprocańskim, które zresztą powstało na jej potrzeby. Funkcjonujące dawne dymarki potrzebowały dużo wody do działania. Książę pszczyński kazał zbudować więc sztuczny zbiornik wody w XVIII wieku. Zakład istniał przez 170 lat, do drugiej połowy XIX wieku.



fot. Huta Paprocka


Promenada

Cechuje ją wyjątkowy design, wspaniałe okoliczności przyrody i niezapomniane doznania kulinarne. Promenada ta biegnie wzdłuż nabrzeża Jeziora Paprocańskiego i przybiera formę drewnianej konstrukcji w kształcie fali. Połączona z rozległym kompleksem rekreacyjnym kusi jednak nie tylko wizją spaceru czy spotkania, ale i atrakcjami dla aktywnych fizycznie. Można tu  skorzystać ze wspaniałej ścieżki rowerowej, plaży, parku dla dzieci oraz nowoczesnej, plenerowej siłowni, a to wszystko w efektownej oprawie podkreślającej naturalny charakter miejsca. Wyjątkowość Promenady docenili zarówno spacerowicze i turyści. Miejsce to wielokrotnie było nominowane i zdobyło szereg nagród.


   

fot. Tomasz Zakrzewski, archifolio.pl


Oprócz wymienionych wyżej atrakcji możecie pozwiedzać okolice Tych i udać się zobaczyć m.in piękny Zamek Myśliwski w Promnicach, Zoo i Wesołe Miasteczko w Chorzowie lub piękną Puszczę Pszczyńską z żubrami. 


Galeria zdjęć


Skomentuj artykuł



< Poprzedni artykułGeo-Park GlinkaGeo-Park Glinka
Dodano 22.08.2018 10:38

Glinka, Glinka gdzie to może być? Jest to piękna, malownicza wieś położona w województwie śląskim, na granicy ze Słowacją. To tutaj niedawno powstało

Następny artykuł >Spacerem przez... Lanckoronę!Spacerem przez... Lanckoronę!
Dodano 31.08.2018 15:09

Tym razem przenosimy się do magicznego miejsca, pełnego aniołów, przydrożnych kapliczek i urokliwych zabudowań. Położonego na najwyższym wzniesieniu w

Pozwól nam tworzyć dla Ciebie

Sami będąc rodzicami, staramy się przygotowywać dla Ciebie atrakcyjne artykułu pozwalające zorganizować czas z Twoimi pociechami oraz wynajdujemy obiekty turystyczne spełniające wymogi naszych pociech.


Nasz serwis w dużej mierze utrzymuje się z reklam, dlatego:


Jeżeli nie chcesz płacić za przeglądanie treści wyłącz AdBlocka i ciesz się zawartością naszego serwisu Wyłączony
Przeglądaj dalej nasz serwis bez reklam zapisując się na newsletter dzięki któremu otrzymasz jedną reklamę dziennie Rejestruję
Uzyskaj pełny dostęp do treści na okres jednego miesiąca za jedyne 9,99 zł Wybieram