Gdzie jechać?

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami!


Barbórka w środku lata!

Dodano 01.07.2019 14:26

Jeśli bliska jest Wam tradycja Górnego Śląska, na pewno wiecie, że Barbórka obchodzona jest zimą – a konkretnie 4-ego grudnia. Tym razem jednak cofamy się do przeszłości! Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę, że dawniej Barbórkę świętowano… w lipcu.


Co powiecie na powtórkę z rozrywki? Impreza nawiązująca do tradycyjnego święta górniczego odbędzie się już w najbliższy weekend – 12-14 lipca – w Tarnowskich Górach! Wszystkich miłośników wspaniałej historii Śląska oraz jego niezwykłych obyczajów serdecznie zapraszamy na Barbórkę w Środku Lata.


PIĄTEK

Wydarzenie rozpocznie się już w piątek rano. To właśnie wtedy o godzinie 11:00 odbędą się warsztaty z obyczajów i pieśni górniczych – innymi słowy Ogródek Winiarni Sedlaczek. O 18:00 zaś będzie miało miejsce otwarcie wystawy 500 lat Reformacji na Śląsku Cieszyńskim w Kościele Ewangelickim.


SOBOTA

Nie da się ukryć, że sobota będzie dniem najbogatszym w atrakcje. Na rynku w Tarnowskich Górach od rana będą bowiem mieć miejsce niezwykłe zabawy. Goście będą mogli spędzić czas na koncercie Tarnogórskiej Orkiestry Dętej, a także obejrzeć spektakl „Ławeczka” w wykonaniu Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Oprócz tego organizatorzy przygotowali takie atrakcje, jak Barbórkowy Pokaz Mody oraz koncerty – wystąpią Chwila Nieuwagi, Kameralny Zespół Przyjaciół Gwarków i Kopaczy „Batutą i Pyrlikiem” oraz Frele. W tym samym czasie na rynku będą odbywać się także liczne warsztaty, takie jak łoblykanie frelki czyli śląski strój ludowy, warsztaty malarskie „Tarnogórskie Klimaty”, ceramika, plecenie wianków oraz malowanie wzoru opolskiego.


NIEDZIELA

Ostatni dzień imprezy także nie pozostawi chwili na oddech. Na początku w Bobrownikach odbędzie się uroczysta suma w intencji Wolnego Górniczego Miasta Tarnowskie Góry od mieszkańców Bobrownik Śląskich-Piekar Rudnych. Później, w tym samym miejscu, rozpoczną się uroczystości rocznicowe związane z odkryciem 16 lipca 1784 roku złóż srebronośnych w Szybie Rudolphine. A potem przenosimy się na rynek w Tarnowskich Górach… To właśnie tam goście będą mogli uczestniczyć w Barbórkowym Lotaniu (biegi miejskie) oraz w Skoku przez Skórę, a także posłuchać następujących koncertów: koncert chórów Canzona i Słowiczek, koncert na 200 pyrlików Parafialna Kamiliańska Orkiestra Dęta, Zespół Folklorystyczny Brynica i Piekarskie Klachule oraz Tarnogórska Grupa Bębniarska "Skarbnik z Havany". W niedzielę odbędą się także liczne warsztaty: czapki górnicze, kowalstwo artystyczne, witraże  z papieru, płukanie srebra i zabawy górnicze - industrialny plac zabaw oraz górniczy kącik plastyczny.


Jeśli jeszcze macie wątpliwości, warto dodać, że festiwal Barbórka w Środku Lata jest festiwalem całkowicie bezpłatny. To wspaniała okazja zarówno do spędzenia czasu z rodziną, jak i do zapoznania się z bogatą historią i wspaniałą tradycją Górnego Śląska. Serdecznie zapraszamy! Galeria zdjęć


Skomentuj artykuł< Poprzedni artykułLegenda o Księciu SolemirzeLegenda o Księciu Solemirze
Dodano 18.04.2022 12:00

Ciężkie to były czasy, kiedy w dawnym Solcu nastała bieda. Ludzie powoli załamywali się; brakowało bowiem wszystkiego – pożywienia, odzienia i choć ok

Następny artykuł >Zamek w Nowym WiśniczuZamek w Nowym Wiśniczu
Dodano 02.05.2022 12:00

Wycieczka do Zamku w Nowym Wiśniczu będzie prawdziwą przygodą, która pozwoli Wam odkryć dotąd nieznane korytarze i lochy zamku!

Pozwól nam tworzyć dla Ciebie

Sami będąc rodzicami, staramy się przygotowywać dla Ciebie atrakcyjne artykułu pozwalające zorganizować czas z Twoimi pociechami oraz wynajdujemy obiekty turystyczne spełniające wymogi naszych pociech.


Nasz serwis w dużej mierze utrzymuje się z reklam, dlatego:


Jeżeli nie chcesz płacić za przeglądanie treści wyłącz AdBlocka i ciesz się zawartością naszego serwisu Wyłączony
Przeglądaj dalej nasz serwis bez reklam zapisując się na newsletter dzięki któremu otrzymasz jedną reklamę dziennie Rejestruję
Uzyskaj pełny dostęp do treści na okres jednego miesiąca za jedyne 9,99 zł Wybieram