Gdzie jechać?

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami!


Spacerem przez... Kielce!

Dodano 17.08.2017 11:45

 Imponujące krajobrazy, liczne rezerwaty przyrody i moc szlaków górskich – tak w skrócie można scharakteryzować Kielce, stolicę województwa świętokrzyskiego. Naturalnie to tylko garstka atrakcji, których można doświadczyć w tym mieście. Na co więc zwrócić uwagę spędzając tam wymarzony weekend? Jak zorganizować czas, aby był on niezapomniany? Poniżej przedstawiamy kilka miejsc, które są idealną odpowiedzią na powyższe pytania.


1. Rezerwat przyrody „Kadzielnia”


Rezerwaty przyrody są czymś co bez wątpienia wyróżnia Kielce na mapie Polski. Swoją podróż w tym mieście warto rozpocząć od odwiedzenia „Kadzielni”, która jest jednym z najbardziej znanych obszarów jaskiniowych występujących w Górach Świętokrzyskich. Jest tu ponad 25 jaskiń, a w ostatnim czasie 3 z nich (Jaskinia Odkrywców, Prochownia i Szczelina) zostały ze sobą połączone, tworząc niesamowicie klimatyczną trasę turystyczną liczącą 160 metrów. Na terenie rezerwatu odnaleźć można również amfiteatr mieszczący aż 5000 osób, gdzie po odbudowaniu do dzisiaj organizowane są liczne przedstawienia i festiwale. Wizyta w „Kadzielni” to idealna wyprawa dla osób, które nie boją się wyzwań i w czasie spędzanym z rodziną mają ochotę na odkrycie kilku tajemnic.


Rezerwat Przyrody                     


2. Geopark


Działający na terenie wspomnianego rezerwatu Geopark jest idealnym miejscem, przez które Kielce eksponuje swoje walory przyrodnicze. Obiekt stawia przede wszystkim na edukację w formie zabawy, czyli to, co dzieciaki lubią najbardziej. Rodziny wraz z dziećmi, poprzez udział w warsztatach, mogą dowiedzieć się o różnorakim sposobie wykorzystania wydobytych skał, a następnie w oparciu o posiadaną wiedzę, zbudować model własnego domu! Dostarcza to wiele frajdy zarówno pociechom jak i ich rodzicom. To tylko jedna z wielu form spędzania wolnego czasu w tym miejscu. Cyklicznie odbywają się tu również warsztaty prezentujące efektywne wykorzystanie gleby czy skamieniałości roślinnych. Z pozoru może to przypominać żmudne lekcje przyrody, ale w praktyce jest to świetna zabawa, dzięki której można się wiele dowiedzieć o otaczającym nas świecie.


3. Pałac Biskupów Krakowskich


Entuzjaści zabytków z pewnością nie będą zawiedzeni wybierając się na wycieczkę do zabytkowego Pałacu Biskupów Krakowskich. Obiekt wzniesiony w latach 1637-1644 jest jednym z najcenniejszych w Kielcach oraz jedyną tak doskonale zachowaną rezydencją z epoki Wazów. Odwiedzający mają okazję przyjrzeć się bogatemu wystrojowi architektoniczno-malarskiemu oraz podziwiać liczne dekoracje, w których można dostrzec wpływy włoskie. Obecnie są tam prezentowane liczne ekspozycje, takie jak „Wnętrza Zabytkowe XVII-XVIII wieku”, gdzie zaznajomić można się z meblami, tkaninami i obrazami pochodzącymi z tamtego okresu. Gabinet Numizmatyczny to miejsce, w którym goście odkryją historię pieniądza i zobaczą jego ewolucję od okresu średniowiecza aż do czasów nowożytnych.


                    


4. Muzeum Zabawek i Zabawy


W czasach interaktywnych aplikacji, tabletów i konsol trudno zainteresować dziecko klasycznymi zabawkami. Lalki, samochodziki czy klocki powoli ustępują na rzecz bardziej zaawansowanych technologii. Warto jednak przypomnieć sobie jakie zabawki cieszyły niegdyś naszych rodziców i dziadków, a doskonałą okazją ku temu jest wizyta w Muzeum Zabawek i Zabawy! Na miejscu można oczywiście pobawić się ze swoimi dziećmi, a do wyboru mamy naprawdę sporo gadżetów. Warcaby, lalki, zestaw małego rzemieślnika czy domino to tylko kilka z wymienionych atrakcji dostępnych na miejscu. Odwiedzający mają okazję przyjrzeć się także zabawkom historycznym tj. drewnianym klockom obrazkowym z lat 30-tych czy chińskiej grze „Mah Jong”, pochodzącej z okresu międzywojennego. Muzeum organizuje również zajęcia edukacyjne oraz warsztaty dla najmłodszych. Wizyta w tym miejscu do doskonała okazja do rodzinnej rozrywki, a także świetny sposób na dziecięcą podróż w przeszłość!


5. Ulica Sienkiewicza


Rzadko zdarza się, aby ulicę traktować jako atrakcję, jednak w tym wypadku należy zrobić wyjątek. Przepiękny deptak, uważany za serce Kielc, to doskonałe miejsce na rodzinny spacer. Klimat tego miejsca zapewniają urokliwe kamienice oraz znajdujący się na terenie trasy pomnik Henryka Sienkiewicza. Ulica pełna jest banków i kantorów, ale amatorzy dobrego jedzenia czy aromatycznej kawy również znajdą coś dla siebie, gdyż miejsce to obfituje w rozmaite kawiarnie i restauracje. Wieczorem, dzięki oświetleniu, deptak zamienia się w magiczną aleję, której niezwykle romantyczny obraz trudno będzie wyrzucić z pamięci. Mówi się, że kto nie odwiedził ulicy Sienkiewicza tak naprawdę nie był w Kielcach. Po obejrzeniu tego miejsca trudno się z tym nie zgodzić!


          


6. "Sabat Krajno" - Park Rozrywki i Miniatur


Jeśli podczas wypoczynku nagle najdzie nas ochota na aktywne spędzanie wolnego czasu, nie ma nic lepszego niż wyruszenie do kieleckiego parku rozrywki „Sabat Krajno”. To miejsce to istny raj dla najmłodszych, oferujący m.in. rollercoastery, przejażdżkę na skuterach czy skoki na mini bungee! Na chcących zaznać nieco adrenaliny czeka park linowy, którego trasy są dostosowane pod względem poziomu trudności. Przed przystąpieniem do zabawy uczestnik musi przejść specjalne szkolenie pod okiem wykwalifikowanego instruktora, co gwarantuje wzmocnione bezpieczeństwo oraz brak niechcianych niespodzianek podczas pokonywania przeszkód. Ciekawą atrakcją na terenie obiektu jest aleja miniatur - „Wonderful World”, gdzie prezentowane są eksponaty z całego świata, wykonane w skali 1:25! Goście będą mogli podziwiać mniejsze wersje m.in. fontanny Di Trevi, waszyngtońskiego Białego Domu, nieistniejącej już budowli World Trade Center oraz katedry Notre Dame czy Łuku Triumfalnego! Jeśli to za mało, dla głodnych wrażeń park przygotował „Kino 6D”, gdzie podczas wyświetlania filmów trójwymiarowych widzowie zaskakiwani są wieloma efektami specjalnymi tj. ruchomymi fotelami, podmuchami wiatru czy strumieniami lecącej wody! Można powiedzieć, że to chyba najlepszy sposób na całkowite „wczucie się” w klimat filmów, których do wyboru jest ich naprawdę dużo! Po godzinach wrażeń można udać się do pobliskiej restauracji znajdującej się przy obiekcie, aby spróbować tradycyjnie wypiekanej pizzy i innych dań pochodzących z kuchni europejskiej.


7. Góra „Telegraf”


Nie można zapominać o tym z czego słyną Kielce. Bogactwo szlaków górskich z pewnością zainteresuje niejednego zwolennika długich wypraw. Idealnym miejscem, które nadaje się do tego rodzaju wycieczek jest góra „Telegraf” będąca najwyższym szczytem gór świętokrzyskich, liczącym 408 m.n.p.m. Po wdrapaniu się na wierzchołek można podziwiać znajdujący się tam 60-metrowy maszt radiowy należący do Polskich Sieci Nadawczych. Nie zapominajmy także o przepięknym widoku, który jest godziwym wynagrodzeniem za wysiłek poświęcony przy wdrapywaniu się na szczyt. Na miejsce prowadzą aż 3 trasy zróżnicowane pod względem poziomu trudności. Jest więc idealna okazja na sprawdzenie swoich sił lub też zarażenie pasją do wspinaczki osób, dla których góra „Telegraf” będzie tą pierwszą.Kielce bez wątpienia powinny być synonimem wspaniałej rodzinnej wycieczki. Jakość atrakcji oferowanych przez to miasto bez względu na wiek sprawia, że każdy poczuje się tu wyjątkowo, a krajobraz otaczających gór tylko dopełni niesamowite wrażenie, które Kielce wywierają na turystach. Czas więc pakować plecaki i ruszać w niesamowitą podróż pełną spacerów, podróży w czasie i pięknych widoków!

Galeria zdjęć


Skomentuj artykuł< Poprzedni artykułŻywe Muzeum Ceramiki w BolesławcuŻywe Muzeum Ceramiki w Bolesławcu
Dodano 16.08.2017 13:38

Jak powstaje ceramika? Nie jest to wcale łatwy proces, o czym przekonacie się w Żywym Muzeum Ceramiki. Nie myślcie sobie jednak, że będziecie się jed

Następny artykuł >Spacerem przez... Gdańsk!Spacerem przez... Gdańsk!
Dodano 24.08.2017 11:18

To piękne miejsce, położone nad samym morzem, od lat urzeka swoją architekturą, specyficznym klimatem, a także licznymi atrakcjami, które tłumnie przy

Pozwól nam tworzyć dla Ciebie

Sami będąc rodzicami, staramy się przygotowywać dla Ciebie atrakcyjne artykułu pozwalające zorganizować czas z Twoimi pociechami oraz wynajdujemy obiekty turystyczne spełniające wymogi naszych pociech.


Nasz serwis w dużej mierze utrzymuje się z reklam, dlatego:


Jeżeli nie chcesz płacić za przeglądanie treści wyłącz AdBlocka i ciesz się zawartością naszego serwisu Wyłączony
Przeglądaj dalej nasz serwis bez reklam zapisując się na newsletter dzięki któremu otrzymasz jedną reklamę dziennie Rejestruję
Uzyskaj pełny dostęp do treści na okres jednego miesiąca za jedyne 9,99 zł Wybieram