Spacerem przez... Mikołajki!
Co prawda szóstego grudnia jeszcze nie ma, ale warto już dziś pomyśleć o Mikołajkach :) To prawdziwe miasteczko turystyczne położone w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Piękno krajobrazu gwarantuje wszystkim odwiedzającym różnorodne atrakcje. Szeroka gama obiektów noclegowych i wykwintna karta menu tutejszych restauracji zachęca do skorzystania z ofert. Zatem jeżeli marzy się Wam odpoczynek w jakimś magicznym zakątku naszego kraju, to macie odpowiedź czego szukać - Mikołajki! Najciekawsze atrakcje tego miasta to:
Muzeum Reformacji Polskiej
To pierwsze w Polsce muzeum poświęcone w całości historii reformacji polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem Mazur. Zobaczycie tam unikatowy zbiór zabytków piśmiennictwa i drukarstwa polskiego do 1945 roku. Eksponaty obejmują PONAD 300 jednostek. Oprócz tego zbiory muzealne zawierają cenne druki, dokumenty, zdjęcia, itp. związane z ruchem reformacyjnym. Na ścianach zawieszone są portrety reformatorów Kościoła i polskich działaczy reformacyjnych oraz oryginalne tablice z wojen napoleońskich, z czasów I wojny światowej. Ponadto Muzeum posiada 11 Biblii w języku polskim wydanych w latach 1726-1924 oraz egzemplarze Pisma Świętego w językach: albańskim, angielskim, czeskim, duńskim, francuskim, greckim, hebrajskim, norweskim, rosyjskim, słowackim, szwedzkim, ukraińskim i węgierskim.
fot. mikolajki.luteranie.pl
Jezioro Mikołajskie
To jedno z najpiękniejszych jezior w naszym kraju. Leży w słynnej Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Jeżeli marzą się Wam sporty wodne, urokliwe kąpieliska, malownicze widoki i czyste powietrze to koniecznie musicie odwiedzić ten zakątek. Atutem jest tu dość duża głębokość wody, unikalne połączenie z kilkoma innymi akwenami i rozbudowana infrastruktura portowa przy północnych brzegach. Co ciekawe, w pobliżu tego jeziora odkryto osadę z pierwszych wieków naszej ery. Wydobyto ponad 1200 eksponatów, w tym mi.in liczne zapinki, szpile i brosze. Odsłonięto całe jamy zasobowe, gdzie mieszkańcy osady z okresu wędrówek ludu przechowywali żywność oraz piece do wypału rudy darniowej. Warto sprawdzić jak i gdzie żyli dawni nasi przodkowie.
Jezioro Śniardwy
Musicie wiedzieć, że każdy kto przyjeżdża nad Wielkie Jeziora Mazurskie, powinien wybrać się na rejs po największym polskim jeziorze – Śniardwach. Niewątpliwie jedną z ciekawszych atrakcji tego zakątka jest właśnie rozciągający się widok na panoramę Mikołajek oglądaną z wody. Mazurskie morze podbija serca każdego, kto jest choć trochę czuły na piękno krajobrazu. U wschodnich brzegów jeziora znajduje się Kanał Jegliński, łączący Śniardwy z Jeziorem Roś i wypływającą z niego rzeką Pisą. Na północ, w rejonie osady Kwik, uchodzi rzeczka Wyszka, łącząca Śniardwy z jeziorem Białoławki. Dla fanów wędkowania podpowiemy, że miejsce to obfitujące w ryby, z których najliczniej trafiają się: płocie, leszcze, okonie, szczupaki, węgorze, sandacze, liny, karasie i wzdręgi. Zatem jest w czym wybierać. Jezioro to potrafi zrobić wrażenie nie tylko przy pięknej pogodzie, kiedy wzrok gubi się w posrebrzanym lekką falą, odbijającym niebo, wodnym bezmiarze. Przy silniejszym wietrze fale naprawdę się rozpędzają i można się poczuć prawie jak nad Bałtykiem.
fot. zeglugamazurska.com.pl
Wioska Żeglarska
Żeglowanie to prawdziwa przygoda, którą możecie się zarazić w każdym wieku i prawie o każdej porze. Pamiętajcie, że na nic nigdy w życiu nie jest za późno. Jeżeli postanowicie zacumować, to… koniecznie w Wiosce Żeglarskiej. W Marinie znajduje się wszystko w jednym miejscu – restauracje, rozrywka, koncerty, puby, sklepy i zaplecze dla jachtów. To jedyne takie miejsce na Mazurach, które stanowi jeden z najpiękniejszych i najlepiej wyposażonych polskich portów. Położone jest na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, a dokładniej w centrum Mikołajek, do którego ciągną rzesze miłośników żeglarstwa z kraju i zagranicy.
fot. mikolajki.com.pl
Gród Galindów
To miejsce, dla tych którzy są gotowi na prawdziwą przygodę. Na chętnych czekają tu niezwykłe atrakcje: kolacje w pieczarach, wyprawy łodziami czy niezwykłe opowieści o historii Galindów. Ośrodek składa się z hotelu i restauracji, ale także z nietypowych budowli jak: pieczary, lochy demonów, uroczyska leśne, rytualny krąg kamienny, labirynt Galindów czy skanseny. Bywa też tak, że na specjalne życzenia gości odtwarzane są dawne rytuały tego plemienia. Galindia to jedna z krain leżących w południowej części Prus, zamieszkana przez plemię, wzięła nazwę od słowa galas, oznaczającego kraj położony na końcu świata. Okres bytowania datuje się na około V w. p.n.e. - XIII w. n.e. Prawda, że brzmi to niezwykle interesująco?
fot. galindia.com.pl
Szlak Mazurskich Fortów
Mikołajki kryją w sobie cenne perełki architektury obronnej usytuowane wśród jezior i lasów. Są to średniowieczne elementy fortyfikacji miejskich m.in mury, warowne zamki czy świątynie, a także nowożytne forty i XX-wieczne fortyfikacje wojenne. Wśród nich w latach 2009-2011 wytyczono Szlak turystyczny o długości około 438 km. Wiedzie on także przez urokliwe Mikołajki i obejmuje bardzo ciekawe miejsce w pobliżu, które są warte uwagi m.in Giżycki Rejon Umocniony z Twierdzą Boyen, kwaterę Adolfa Hitlera „Wilczy Szaniec” w Gierłoży czy Kwatery Dowództwa w Mamerkach. Warto poznać ten szlak i zaplanować sobie spacer, przez najciekawszą dla Was jego część.
fot. polskieszlaki.pl
Podsumowując: w Mikołajkach najważniejsze są żagle i nie ma się co dziwić, bowiem sprzyjają temu naturalne warunki geograficzne. Magiczna podróż po jeziorach powinna stać się najgłówniejszym celem wycieczki do tego miasta. Okoliczne wypożyczanie kajaków, rowerów, a nawet sprzętu do biwakowania pozwolą Wam z pewnością miło spędzić tu czas.
Dla tych, którzy poszukują chwili spokoju proponujemy wycieczkę do Raciborza, a dokładnie do Arboretum Bramy Morawskiej. Teren obejmuje 162 ha lasu Ob
Kto powiedział, że teatr jest nudny? Jeżeli słyszeliście takie zdanie to koniecznie namówcie wszystkie twierdzące tak osoby na uczestnictwo w Teatraln
Skomentuj artykuł