Żywe Muzeum Ceramiki w Bolesławcu
Pisaliśmy już o Żywym Muzeum Piernika (tutaj: http://rodzinnywyjazd.pl/zywe-muzeum-piernika), dlatego teraz czas na Żywe Muzeum Ceramiki. Uwielbiamy interaktywne placówki i taka właśnie jest ta w Bolesławcu. Zabawa dla każdego, tu nie ma mowy o nudzie. Jak powstaje ceramika? Nie jest to wcale łatwy proces, o czym przekonacie się na miejscu. Nie myślcie sobie jednak, że będziecie się jedynie biernie przyglądać jak tworzą się ceramiczne cuda! Będziecie mieli okazję zrobić je własnoręcznie! Nie musicie mieć super zdolności manualnych, wystarczą chęci, bo dobra zabawa liczy się tu najbardziej. Odkryjcie świat bolesławickiej tradycji ceramicznej i wyruszajcie w podróż po manufakturze rękodzieła.
Żywe Muzeum Ceramiki mieści się w Bolesławcu nie przez przypadek. Już w 1380 roku zaczęto tu zajmować się ceramiką. Korzystne położenie geograficzne na skrzyżowaniu szlaków handlowych oraz bogate zasoby gliny żaroodpornej oraz glin z grupy szkliwa ziemnego sprawiło, że rozwój miasta nastawiony był głównie na ceramikę i w konsekwencji tego Bolesławiec zyskał miano miasta dobrych dzbanów. Teraz macie okazję, by przekonać się, jak wygląda praca przy takich rękodziełach a dodatkowo możecie wziąć udział w warsztatach. Wyzwolą one z pewnością kreatywną duszę i Wasz twórczy potencjał. Program warsztatów ma na celu przybliżyć moc czterech żywiołów: wody, ognia, powietrza i ziemi. To dzięki nim możecie stworzyć swoje własne, unikatowe naczynia kamionkowe.
Zwiedzając Muzeum zobaczycie “od kuchni” tradycje garncarskie, które rozsławione są na całym świecie. Program obejmuje wszystkie etapy produkcji i pozwala z bliska przyjrzeć się, w jaki sposób powstaje piękna, wyjątkowa ceramika. O całej historii dowiecie się od przewodnika i zobaczycie wszystkie etapy tworzenia naczyń kamionkowych. Zaczynając od wytworzenia masy ceramicznej, poprzez proces odlewu form, ręczne toczenie, oczyszczanie, wypalanie, zdobienie, szkliwienie, po ostateczny, drugi wypał kamionkowych naczyń. Jak widzicie, etapów tworzenia jest wiele i nie jest to prostą sztuką. Zobaczycie, jak powstają przedmioty dzięki dużemu wysiłku twórców, którzy z ogromną pieczołowitością nadają im kształt, formę i ostateczny, efektowny wygląd. Jeżeli chcecie, możecie również sami wejść w rolę profesjonalnego twórcy.
Tajna receptura i metody są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Chcecie je poznać? Zapraszamy na warsztaty! Dla najmłodszych gości organizatorzy przygotowali specjalny program zajęć, podczas których dzieci mogą wykazać się swoimi zdolnościami manualnymi i pokazać swoją artystyczną wrażliwość. Doskonałą zabawę zapewnia lepienie w glinie i malowanie własnoręcznie stworzonych naczyń. Będzie okazja do zdobienia gotowych naczyń tradycyjną, bolesławiecką metodą stempelkową. Warsztaty odbywają się pod czujnym okiem doświadczonych pracowników Zakładu, którzy odpowiedzą na każde Wasze pytanie i wprowadzą Was w tajniki ceramicznego fachu. Do tego organizowane są na miejscu zabawy i quizy. Dla chętnych Żywe Muzeum Ceramiki przygotowało kompleksowe zajęcia trzydniowe. Podczas tych warsztatów uczestnicy mają okazję stworzyć własne naczynia od podstaw. Zobaczycie świat ceramiki od podstaw, nauczycie się pracy z gliną i poznacie podstawowe zasady zdobienia. Jedyne, co ogranicza Was w tym miejscu to wyobraźnia!
Interaktywne Muzea, które powstają na terenie Polski są jedną z najciekawszych atrakcji, szczególnie dla najmłodszych uczestników. Muzeum w Bolesławcu jest bez wątpienia warte odwiedzenia. Jeżeli jeszcze nie macie planów na weekend, to serdecznie polecamy Żywe Muzeum Ceramiki. Świetna zabawa gwarantowana. Co więcej, każde naczynie, które zrobicie podczas warsztatów zostanie wypalone i dostarczone do Was pod wskazany adres. To cenna i piękna pamiątka, która nie pozwoli zapomnieć, że byliście w tym miejscu. Fabrykę ceramiki możecie odwiedzić także w tygodniu, od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 - 15:00 oraz w soboty 7:00 - 14:00 po uprzedniej rezerwacji terminu. Bilet dla dorosłego to koszt 10 zł, dla dzieci 5 zł. Warsztaty są oczywiście dodatkowo płatne, ale zależy to od wersji zajęć, którą wybierzecie, dlatego najlepiej sprawdźcie to na stronie organizatora.
P.S.: W dniach 16 - 21 sierpnia 2017 odbędzie się 23. Bolesławieckie Święto Ceramiki! Nie możecie tego przegapić!
Olsztyn jest miastem posiadającym w swojej ofercie nie tylko miejsca zaopatrzone w piękne krajobrazy, ale także obiekty dostarczające turystom wiele r
Kielce bez wątpienia powinny być synonimem wspaniałej rodzinnej wycieczki. Jakość atrakcji oferowanych przez to miasto bez względu na wiek sprawia, że
Skomentuj artykuł