Spacerem przez... Łódź!
Planując weekendową wyprawę, warto zadbać o szeroki wybór dostępnych atrakcji. Te na pewno znajdziemy w Łodzi, która swoją atmosferą, bogactwem historii oraz różnorodnością wprost zachwyca! Na co zwrócić uwagę? Do jakich miejsc udać się, aby zgłębić wszystkie tajemnice tej niezwykłej miejscowości? Oto nasze propozycje!
1. Ulica Piotrkowska
Wybierając się do Łodzi nie można przejść obok tej ulicy obojętnie. Ponad pięciokilometrowa Piotrkowska jest swego rodzaju wizytówką miasta w pigułce. To tutaj można było obserwować jego rozwój oraz proces powstawania charakterystycznych budynków. Turyści mają okazję zobaczyć przepięknie odnowione kamienice, okazałe pałace należące do dawnych przedsiębiorców oraz zabytkową archikatedrę. W pobliżu umieszczone są także puby, restauracje, muzea, kina...- jednym słowem wszystko w jednym miejscu! Entuzjaści sztuki będą zachwyceni rozmieszczonymi tam tworami małej architektury tj. „Ławeczką Tuwima”, „Fortepianem Rubensteina” czy uwielbianym przez dzieci – Misiem Uszatkiem. Nie sposób nie zauważyć także fenomenalnych murali, rozmieszczonych na zabytkowych budowlach.
Ulica Piotrkowska to miejsce, które nadaje się zarówno na rodzinny spacer jak i na nocne szaleństwa. W nadchodzącym świątecznym okresie znajduje się tam klimatyczny Bożonarodzeniowy jarmark oraz liczne dekoracje wykonane na wspomnianych wcześniej kamienicach.
2. Muzeum Kanału „Dętka”
Będąc w mieście warto jest odwiedzić Muzeum Kanału „Dętka”. Jest to nic innego jak zabytkowy, podziemny zbiornik wodny, służący niegdyś do pułkania miejskiej sieci kanalizacyjnej. Ze względu na mocne materiały ceglane, których użyto do jego budowy, zachował się do dziś i to w niemal idealnym stanie!
Dzisiaj ze względu na postęp techniki, jest już nieco bezużyteczny, dlatego mianowano go pierwszym w Polsce tunelem wodociągowym przeznaczonym do zwiedzania! W środku goście mogą przyjrzeć się wystawie przygotowanej przez Roberta Kuśmirowskiego, która przedstawia liczne przedmioty, dokumenty oraz archiwalne zdjęcia ukazujące powstawanie łódzkiej sieci kanalizacyjnej i wodociągowej. Z pewnością muzeum tego typu, nie należy do stereotypowych, dlatego nie może go zabraknąć na liście rzeczy wartych odwiedzenia podczas weekendowej wyprawy!
fot. Wikipedia fot. Wikipedia
3. Muzeum Fabryki – Manufaktura
Miejsce, które może okazać się prawdziwym rajem dla ludzi lubiących poznawać historię oraz odkrywać nowe rzeczy. Muzem Fabryki – Manufaktura pozwoli zaznajomić się z dziejami zakładów włókienniczych stworzonych przez Izraela Poznańskiego w drugiej połowie XIX wieku. Goście mają okazję dowiedzieć się wielu rzeczy na temat rozwoju zakładów, techniki produkcji tkanin bawełnianych oraz przekonać się jak wyglądała codzienna praca dawnych robotników. Wystawa jest niezwykle bogata i obfituje we wiele charakterystycznych fotografii, zabytkowych dokumentów czy produktów fabryki. Turyści mogą też zobaczyć na własne oczy, jak pracują krosna oraz posłuchają wielu barwnych historii opowiedzianych przez dawnych pracowników. Ciekawą rzeczą jest możliwość zaobserwowania procesu obróbki bawełny: od plantacji, poprzez fabrykę, aż sklepu.
Muzeum Fabryki to miejsce stale chętnie odwiedzane przez turystów, gdzie każdy w przystępny sposób może zapoznać się z bogatą historią polskiego włókiennictwa.
4.
Experymentarium
Nikt
nie mówi, że nauka ma się kojarzyć z czymś nudnym. Wizyta w
Experymentarium jest tego doskonałym przykładem! Wybierając się
tam z dzieckiem dostaniemy solidny zastrzyk wiedzy z zakresu
biologii, fizyki i chemii, tyle że nie będzie to dalekie od
godzinnego ślęczenia nad książkami. Za pomocą interaktywnych
stanowisk tj. „Nurek Kartezjusza”, „Młynek Crooksa” czy
„Człowiek Bateria”, dzieci mają okazję zapoznać się z
niesamowitymi zjawiskami i procesami, które w bardzo szybki sposób
staną się dla nich zrozumiałe i interesujące.
Na miejscu znajduje się także „Kosmiczny Tunel” mający aż 6 metrów długości, w którym przez kilkanaście sekund można poczuć się jak astronauta doświadczając uniesienia nad ziemią i tracąc punkt odniesienia, a to w wszystko w otoczeniu imponuącej gry świateł, barw i dźwięków. Warta odwiedzenia jest „Piaskownica Rozszerzonej Rzeczywistości”, która jest doskonałym narzędziem do nauki geografii. Efektowne kolory na mapie obrazują, wody, niziny, wyżyny i góry. Samodzielnie przesypując piasek można zmieniać rzeźbę terenu i wysokość nad poziomem morza, co momentalnie można zauważyć na interaktywnym modelu.
Ponadto
rodziny mogą wziąć udział w grupowej grze interaktywnej,
polegającej na odkrywaniu tajemnic Einsteina, czy spróbować swoich
sił na laserowej arenie, która doskonale weryfikuje zwinność i
spryt uczestników zabawy!
fot. experymentarium.pl fot. experymentarium.pl fot. experymentarium.pl
5.
Skansen Architektury Drewnianej
To miejsce zabiera wszystkich odwiedzających w niesamowitą podróż w czasie. Skansen Architektury Drewnianej to tak naprawdę się osiem historycznych obiektów, typowych dla zabudowy Łodzi w XIX i na początku XX wieku.
Wśród nich znajdują się Majestatyczna willa letniskowa, drewniany kościół, domy rzemieślników, piętrowy dom czynszowy oraz budynek przystanku tramwajowego. Wszystkie obiekty rozmieszczone wzdłuż dwóch charakterystycznych uliczek. Budynki zostały przeniesione z różnych miejsc w Łodzi i niezwykle starannie oddają klimat dawnej architektury miasta. Szczególnie poleca się odwiedzić budynki numer 3 i 5, gdzie znajdują się klimatyczne pracownie rękodzielnicze. Całość tworzy naprawdę niezwykłą przestrzeń, która idealnie nadaje się do rodzinnych spacerów.
fot. Wikipedia fot. Wikipedia
6. Muzeum Kinematografii
Niewątpliwie Łódź to miasto, które dość mocno kojarzone jest z filmem. To tutaj znajduje się najbardziej prestiżowa w Polsce – Szkoła Filmowa. Dla tych, którzy nie mają aż takich ambicji związanych ze sztuką kreowania obrazu, polecamy odwiedzenie równie świetnego Muzeum Kinematografii mieszczącego się w XIX-wiecznym pałacyku Karola Scheiblera - słynnego fabrykanta.
Odwiedzający
mają okazję zapoznać się z bogatą kolekcją eksponatów z
dziedziny techniki, sztuki i kultury filmowej. Przedmioty są
przedstawione zarówno w formie klasycznej jak i interaktywnej. Wśród
zbiorów można znaleźć prawdziwe perełki np. latarnie magiczne,
stereoskopy, zabawki optyczne oraz oryginalny XIX-wieczny
fotoplastykon!
Na uwagę zasługuje również bogaty zbiór
akcesoriów filmowych tj. amatorskie i profesjonalne kamery filmowe,
projektory i rzutniki, aparaty fotograficzne, sprzęt oświetleniowy
czy fenomenana kolekcja plakatów.
W muzeum znajduje się
również kino „Kinematograf”, które zostało wyposażone w
bardzo dobrą aparaturę dźwiękową i projekcyjną oraz widownię
mieszczącą ponad 80 osób.
fot. Wikipedia fot. Wikipedia fot. Wikipedia
7. Ogród Botaniczny
Wspaniałym miejscem do spędzania czasu w rodzinnym gronie jest Łódzki Ogród Botaniczny, który od lat tłumnie gromadzi turystów o każdej porze roku. Występuje tam gigantyczna kolekcja ponad 4,5 tys. roślin, należących do ponad 1000 gatunków i odmian. Rośliny prezentowane są w trzech odrębnych pawilonach: dla roślinności twardolistnej, oraz tropikalnej, dla kolekcji kaktusów i innych sukulentów. Najstarsze okazy w Palmiarni to ponad 130-letnie palmy.
Wszystko to bardzo sprzyja rodzinnej atmosferze i powoduje, że Ogród Botaniczny jest idealnym miejscem do klimatycznych spacerów i odpoczynku wśród przepięknych roślinnych okazów.
fot. Wikipedia
Łódź to miasto, które swoją historią potrafi zachwycić. Wysoko rozwinięta kultura filmowa, oraz bogata architektura sprawiają, że coraz częściej jest ono obiektem weekendowych wycieczek. Szczerze mówiąc – nie ma się co dziwić! Polecamy więc spakować plecaki i wybrać się na wyprawę pełną inspiracji!
Parowozownia Wolsztyn to atrakcja dla małych i dużych zwiedzających. Cała historia, która w tym miejscu jest tak ważna nadaje charakteru. Możecie prze
Kto z nas nie marzył kiedyś o zostaniu strażakiem? Ten zawód od zawsze wzbudzał respekt, gdyż wymagał nie lada poświęcenia, odwagi i werwy. W Centraln
Skomentuj artykuł