Gdzie jechać?

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami!


Spacerem przez... Piłę!

Dodano 06.06.2018 14:49

Nie mamy wątpliwości, że Polska jest niezwykle urozmaicona i warto poznawać jej najdalsze zakątki. Na pytanie- gdzie na weekend tym razem? Mamy odpowiedź- do Piły! Miasto znajduje się w północno-zachodniej części naszego kraju, w województwie wielkopolskim. Coś dla siebie znajdą tam aktywni, osoby poszukujące wyciszenia, miłośnicy przyrody i tacy, których interesuje historia. Być może uda nam się Was zaskoczyć i opisać miejsca, które warto zobaczyć, a o których nie wszyscy słyszeli. Oto nasze propozycje:


Muzeum Okręgowe

Muzeum zostało otwarte w sierpniu w 1975 roku. Budynek, w którym funkcjonuje  wzniesiony został w II połowie XIX wieku w stylu nawiązującym do willowego budownictwa z terenów Włoch. Ma on szczególne znaczenie dla historii Piły, ponieważ w latach 1934 – 39 był siedzibą polskiego konsulatu, będąc jednocześnie jedyną w mieście własnością skarbu państwa polskiego. Jest on obecnie jednym z najstarszych obiektów, ocalałych po atakach wojennych. Muzeum gromadzi  w swojej kolekcji zbiory z zakresu archeologii, etnografii a także historii i sztuki. Eksponaty prezentowane są na wystawach czasowych i stałych. Znajdują się tu m.in. meble i wnętrza mieszkalne od  końca XVIII do początku XX wieku, przedmioty od epoki mezolitu do czasów średniowiecznych oraz liczne, stare fotografie i dokumenty, które stanowią ważny element tożsamości tego miasta.



fot. muzeum.pila.pl


Muzeum Wojskowe

Muzeum to jest co prawda w organizacji, ale zgromadziło już wiele cennych eksponatów. Głównym jego zadaniem jest zbiór tych przedmiotów, które łączą się z historią wojskowości, techniki wojskowej oraz historii militarnej miasta. Pozyskane eksponaty to m.in: samochody ciężarowe, transportery opancerzone, wozy zabezpieczenia technicznego i czołgi, które tworzą kolekcję obrazującą różnorodność typów i wersji pojazdów używanych do szkolenia Żołnierzy Specjalistów Służby Czołgowo - Samochodowej po 1945 roku w Wojsku Polskim. Celem wystawy będzie przybliżanie zwiedzającym tradycji Wojskowego Szkolnictwa Motoryzacyjnego, których początki sięgają 1918 roku. Muzeum kultywuje także tradycje lotników szturmowców. W Pile po II wojnie stacjonowały, aż dwa pułki wyposażone w odrzutowe samoloty szturmowe. Najcenniejszym eksponatem tworzonej placówki jest samolot Su-22M4 zwany popularnie „Tygryskiem”. Forma prezentacji muzeum jest bardzo atrakcyjna dla zwiedzających, ponieważ bezpośredni kontakt pozwala na głębsze dotarcie do człowieka i wzbudzenie w nim zainteresowania historią.



fot. pila.fortyfikacje.pl


Kościół Klasztorny Kapucynów 

Świątynia została wybudowana w latach 1929–1930. Od zakończenia II wojny światowej obiekt znajduje się pod opieką Braci Mniejszych Kapucynów. Jego wnętrza przypominają starożytne katakumby chrześcijańskie. Ciekawie wykonana została tam Droga Krzyżową znajdująca się na ścianie północnej. Jednak największy podziw wzbudza wiszący nad ołtarzem głównym 7,5 metrowy krucyfiks – największy w Europie. Został wykonany z drewna i pokryty licznymi, mosiężnymi łuskami. Rzeźba przedstawia Chrystusa-Zwycięzcę z dostojnym wyrazem twarzy i koroną królewską na skroniach. 



fot. Wikipedia


Park Miejski im. Stanisława Staszica

Jest najstarszym pilskim parkiem, a zarazem jednym z najstarszych w Wielkopolsce. Powstał w 1900 roku. W jego centrum znajduje się staw ozdobiony pergolami i fontanną. W pobliżu mieści się secesyjna żelazna altana pochodząca z 1904 roku. Obok niej podziwiać można kopię przedwojennej latarni. Na tym zadbanym, dużym terenie wznoszą się ku niebu wspaniałe, stare pomniki drzew, płyną malownicze strumyki, nad którymi znajdują się piękne mostki oraz tworzą się kolorowe rabaty z mnóstwem pięknych kwiatów. Teren ten jest piękny o każdej porze roku, wiosną, latem jesienią i zimą zaskakuje turystów i budzi zachwyt wśród mieszkańców. Na skraju parku znajduje się ciekawy budynek - dawna siedziba Domu Strzeleckiego, obecnie pensjonat i restauracja. 


  

fot. J. Oburota


Park na Wyspie 

To park miejski położony w sercu miasta, na rozległej wyspie między dwoma ramionami Gwdy. Cała jego powierzchnia wynosi ok. 10 ha. Został urządzony w latach 1976-1978 na bagnistej wyspie zwanej Gardoliną. Nasadzono tu wiele okazów drzew i krzewów ozdobnych. Południową część parku zajmuje rozległy plac z fontanną i krytą estradą. W miesiącach letnich odbywają się tu bardzo popularne wśród mieszkańców i odwiedzających Piłę koncerty muzyczne na świeżym powietrzu. Może i Wy będziecie mieć szczęście i złapiecie się na jeden z nich:). W środkowej części wyspy położony jest ogród jordanowski z elementami wykonanymi z drewna, zwany "wioską indiańską". W północno-zachodniej części parku znajduje się niewielki ogrodzony staw z dwiema wyspami, zasilany wodami Gwdy. Gniazdują tu liczne gatunki ptactwa wodnego. Ta niezwykła wyspa połączona jest z lądem trzema betonowymi kładkami.



fot. UM Piła


Wieże ciśnień

W Pile można spotkać nie jedną, nie dwie, nie trzy, ale aż cztery takie wieże ciśnień. Najstarsza z nich znajduje się na terenie parowozowni i zbudowana została w 1874 roku. Jej górna część jest drewniana. Obiekt służył do tankowania parowozów. Kolejna niewielka wieża mieści się na terenie byłej gazowni miejskiej. Zbudowana została z czerwonej cegły na początku XX wieku. Niestety dzisiaj już nie pełni swojej funkcji i powoli popada w ruinę. Trzecia tego typu budowla wchodzi w skład miejskich wodociągów i powstała prawdopodobnie w 1910 roku. Obecnie jest własnością prywatnego właściciela i została wykorzystana do celów mieszkalnych. Ostatnia zachowana wieża ciśnień stoi na terenie byłych Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego. Wzniesiona prawdopodobnie w okresie międzywojennym, służyła również do tankowania parowozów.


      

fot. wiezecisnien.eu


Jeziora pilskie

Natura otoczyła Piłę łańcuchem niewielkich, czystych jezior położonych wśród lasów. Najbardziej oblegane, nie tylko latem, jest krystalicznie czyste Jezioro Płocie położone na północno-wschodnich krańcach miasta. Z samego centrum wiedzie tam trasa rowerowa. W głębinach tego jeziora kryje się podwodny świat dinozaurów, ale o tym za chwilę ;) W pobliżu Płotek znajdują się równie piękne dwa małe jeziora - Bagienne i Jelenie, które ulokowane są pośród lasów. Nie trzeba Bałtyku, żeby przejść się po dużej, piaszczystej plaży z kąpieliskiem i restauracją przyciągającą miłośników letniego odpoczynku. Wszystko to znajdziecie właśnie tu w Pile, nad Jeziorem Piaskowym. Miejsce to doskonale nadaje się na organizację wycieczek pieszych i rowerowych, a obfitość ryb przyciąga zapalonych wędkarzy.  



Jezioro Płocie, fot. UM Piła


Podwodny Park Jurajski

Jest to jedyny taki obiekt w Europie, który jest nie lada gratką dla płetwonurków. Rozpoczynający przygodę z nurkowaniem mogą liczyć na wsparcie bazy nurkowej, mieszczącej się przy jeziorze. Pod wodą podziwiać można 6 zanurzonych dinozaurów. Olbrzymy  zostały rozstawione co 30 metrów, na głębokości od 10 do 15 metrów. Na dnie jeziora pojawił się także i jaszczur, którego głowa i łapy poruszają się pod wodą. Nie zabraknie też atrakcji dla tych, którzy nie odważą się zejść pod wodę. Jeden z dinozaurów wynurza się do połowy raz dziennie, niczym potwór z Loch Ness. Taki widok to z pewnością zaskakująca  atrakcja, nie tylko dla dzieci, ale i ich rodziców!



fot. UM Piła


Rezerwat Kuźnik

Piła słynie z terenów leśnych i zadrzewionych, ponieważ stanowią ponad połowę administracyjnego jej obszaru. Prawdziwą perełką jest położony na północnym skraju miasta rezerwat przyrody Kuźnik. Jego obszar wynosi 96 ha i podlega ochronie z uwagi na ciekawy krajobraz, utworzony przed wiekami w wyniku działalności lodowców.  Wśród morenowych wzniesień przebiega tu urokliwa dolina niewielkiej rzeki Rudy, w której znajduje się malownicze Jezioro Rudnickie oraz wznosi się Góra Cygańska, z której podziwiać można zapierające dech w piersiach widoki. Dookoła rozciągają się bardzo ciekawe drzewostany wśród, których spotkać można liczne gatunki ptaków. Ten piękny krajobraz dostarcza wielu niezapomnianych wrażeń. To prawdziwy raj dla miłośników i obserwatorów przyrody. Naprzeciw Rezerwatu Kuźnik znajduje Zalew Koszycki.



fot. K. Sztafel


Parowozownia

Została wybudowana w latach 1870-74, ze stali łączonej na nity, co było niegdyś wielkim osiągnięciem technicznym. Zbudowano ją na planie 16-kąta, o wysokości ponad 16 m. Dzięki zastosowaniu nietypowych rozwiązań architektonicznych stała się ona wzorcowym obiektem dla kilku tego typu budowli w Europie. Jej specyfiką jest okrągły kształt budynku, będący wzorem m.in. dla parowozowni w Berlinie i Magdeburgu. Przez lata użytkowana została wyłączona z eksploatacji, popadając tym samym w zapomnienie. W 2010 roku została wpisana do rejestru zabytków i obecnie stanowi przedmiot zainteresowania Stowarzyszenia Parowozownia Pilska Okrąglak.



fot. Stowarzyszenie Parowozownia Pilska "Okrąglak"


Piła jest bardzo atrakcyjnym miastem gdzie można spędzić weekend pełen wrażeń z całą rodziną. Liczne ścieżki rowerowe, szlaki kajakowe, tramwaje wodne, parki linowe, aquaparki a nawet skoki na bungee, wszystko to możecie przeżyć właśnie tu! Woda, lądy, powietrze dają  niezliczone możliwości dla ludzi w każdym wieku. Tereny rekreacyjne miasta stanowią doskonałe miejsce wypoczynku i relaksu. To jak, widzimy się w Pile?



Galeria zdjęć


Skomentuj artykuł



< Poprzedni artykułŻywe Muzeum Obwarzanka w KrakowieŻywe Muzeum Obwarzanka w Krakowie
Dodano 06.06.2018 10:20

Czy wiecie, że historia obwarzanka sięga okresu średniowiecza? Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z czasów Władysława Jagiełły i królowej Jadwigi!

Następny artykuł >Park Labiryntów i Miniatur w RąblowiePark Labiryntów i Miniatur w Rąblowie
Dodano 11.06.2018 10:19

Każde dziecko lubi rozwiązywać łamigłówki z labiryntami. To przyjemna zabawa nie tylko dla najmłodszych ;)

Pozwól nam tworzyć dla Ciebie

Sami będąc rodzicami, staramy się przygotowywać dla Ciebie atrakcyjne artykułu pozwalające zorganizować czas z Twoimi pociechami oraz wynajdujemy obiekty turystyczne spełniające wymogi naszych pociech.


Nasz serwis w dużej mierze utrzymuje się z reklam, dlatego:


Jeżeli nie chcesz płacić za przeglądanie treści wyłącz AdBlocka i ciesz się zawartością naszego serwisu Wyłączony
Przeglądaj dalej nasz serwis bez reklam zapisując się na newsletter dzięki któremu otrzymasz jedną reklamę dziennie Rejestruję
Uzyskaj pełny dostęp do treści na okres jednego miesiąca za jedyne 9,99 zł Wybieram