Spacerem przez... Płock!
Tym razem chcemy Wam polecić Płock - dawną stolice Księstwa Mazowieckiego. Bogata tradycja miasta przyciąga do zwiedzania wielu miłośników historii. To właśnie tutaj znajdują się szczątki władców: Władysława I Hermana, Bolesława III Krzywoustego oraz książąt mazowieckich. Dodatkowym atutem jest nietypowe położenie miasta w dolinie Wisły. Na stromej skarpie mierzącej ponad 40 m, zwanej Wzgórzem Tumskim usytuowana jest bazylika katedralna i zamek. Rozciąga się tam malowniczy widok na rzekę, która do dzisiaj niemalże zachowała swój pierwotny wygląd. Mieszczący blisko 3,5 tysiąca widzów amfiteatr, wkomponował się w zbocze. Dziś miasto znane jest wszystkim nie tylko z koncernu naftowego Orlen, które odegrało znaczącą rolę w rozwoju przemysłowym, ale szeregu innych ciekawych zabytków, które nocą są efektownie iluminowane.
1. Bazylika Katedralna
Zachowały się tutaj renesansowe rzeźby, barokowe ołtarze, sarkofag zwieńczony królewskimi insygniami i słynne masywne drzwi płockie, chociaż są repliką romańskich drzwi w Nowogrodzie Wielkim w Rosji cieszą się wielkim zainteresowaniem przez swą kompozycje z licznymi detalami, zdobieniami i bordiurze. Płaskorzeźby zdobiące kilkadziesiąt spiżowych płyt przedstawiają sceny z Pisma Świętego. Katedrę cechuje mroczne, tajemnicze wnętrze.
2. Zamek Książąt Mazowieckich
Warto zobaczyć z bliska Zamek pochodzący z XIV wieku. Kto z nas nie lubi zamków? Dzieci je uwielbiają, a dorośli chętnie zwiedzają. Dwie słynne czerwone wieże: Zegarowa oraz Szlachecka przyciągają uwagę już z daleka. Obecnie mieści się tu Muzeum Diecezjalne. Spotkacie się tu z licznymi dziełami malarzy i rzeźbiarzy, bogato zdobionymi ornatami, starodrukami m. in. Biblia Płocka z XII w., oraz znajdującymi się w unikatowej szafie pasami kontuszowymi.
3. Plac Narutowicza
Będąc w Płocku z pewnością traficie na Plac Narutowicza, jest to drugi po Starym Rynku najstarszy plac w mieście z historią sięgającą XIII wieku. Będąc tam uwagę Waszą przykuje z pewnością Dom Pod Trąbami, na jego ścianie widoczny jest zarys muru obronnego, który łączy się z murami zamku. Wyżej znajduje się herb Trąby z koroną barona i kapeluszem biskupim Aleksandra Dziewałtowskiego. Cenionym obiektem jest Biblioteka im. Zielińskich Towarzystwa Naukowego Płockiego, w której gromadzone były druki dotyczące Płocka lub w Płocku wydawane.
4. Małachowianka
Słyszeliście o Małachowiance? Ciekawe, czy wiecie co to? To najstarsza polska szkoła średnia założona w 1180 roku. W jej wnętrzu mieści się muzeum szkolne z reliktami architektury romańskiej a w gotyckiej wieży znajduje się obserwatorium astronomiczne. Co ważne absolwentami tej szkoły byli m. in. Ignacy Mościcki i Tadeusz Mazowiecki. Uczono w niej po łacinie gramatyki, retoryki i dialektyki. Na przełomie XX i XXI wieku Małachowianka przeszła serię remontów, dzięki temu szkoła tętni życiem do dziś. Liceum daje ogromne możliwości rozwoju swoich zainteresowań i pasji.
fot. Wikipedia
5. Spichlerz
Na pewno znajdą się wśród Was miłośnicy kultury regionalnej, w Spichlerzu mieści się Dział Etnograficzny Muzeum Mazowieckiego, gdzie podziwiać można ponad 9500 muzealiów z całego Mazowsza. Dzięki dotacjom obecnie Spichlerz całkowicie zmienił swoje oblicze i stał się miejscem eksponowania trzech ważnych wystaw: Kultura Mazowsza w ludowej wizji świata, Sztuka Dalekiego Wschodu, Płockie skarby buddyjskiej Azji oraz Bolesław Biegas, rzeźba i malarstwo.
fot, Wikipedia
6. Promenada
Po licznych zwiedzeniach urokliwych zabytków można chwile pospacerować dwupoziomową promenadą. W jej pobliżu znajduję się molo o długości 350m, gdzie można w ciszy podziwiać Wzgórze Tumskie. Co ciekawe, jego konstrukcja została wykonana równolegle do linii brzegu rzeki, będąc jedynym tego typu obiektem w Polsce. Latem cumuje tam statek. Na molu znajduję się czynna restauracja, gdzie można napić się czegoś aromatycznego.
fot. Wikipedia
7. Wieża ciśnień
Jeżeli lubicie się wspinać to zapraszamy Was na na 24 metrową Wieżę Ciśnień, gdzie podziwiać możecie panoramę miasta oraz zjeść smaczne potrawy w tamtejszej restauracji. Wieża ta jest najdalej na wschód wysuniętym zabytkowym budynkiem Starego Miasta.
fot. Wikipedia
8. Audioriver
A słyszeliście o Audioriver? Otóż na wspaniałej nadwiślańskiej plaży, obok majestatycznych murów i niepowtarzalnej scenerii odbywają się liczne imprezy muzyczne, z których najważniejszą jest Festiwal Świata Niezależnego. To tutaj można jednocześnie zobaczyć i usłyszeć najsłynniejszych na świecie artystów związanych z muzyką elektroniczną.
9. Zoo
Wydawałoby się, że Płock jest miastem bliskim dorosłym, ale nic bardziej mylnego. Zapraszamy najmłodszych do Ogrodu zoologicznego gdzie spotkać można dzikie koty, niedźwiedzie, krokodyle i wiele innych gadów, ssaków, ryb, płazów i ptaków. Mieszka tu ponad 300 gatunków zwierząt. Raz w roku latem organizowana jest Zoonoc, gdzie zwiedzanie ogrodu odbywa się w nocy. Podpowiadamy, że najlepiej przybyć tam nie samochodem, nie rowerem a Ciuchcią Tumską, ponieważ tylko w niej usłyszeć można lektora, który dostarczy informację o zabytkach oraz opowie ciekawe miejscowe legendy. Nieopodal zoo jest też park linowy, kolejka tyrolska i ścianka wspinaczkowa.
10. Zalew Sobótka
To nie koniec atrakcji dla dzieci, oprócz malowniczych widoków znajduję się tu piękny Zalew Sobótka to starorzecze przy brzegu Wisły z kąpieliskiem i piaszczystą plażą, na której jest boisko do gry w piłkę plażową, zjeżdżalnia dla dzieci, a także wypożyczalnia kajaków i rowerów wodnych. Dodatkową atrakcją jest WakePark z bezpiecznym wyciągiem do uprawiania wakeboardingu, czy też szkółką dla dzieci i początkujących. Rodziny z dziećmi nie muszą się martwić, bowiem wyznaczono dla nich specjalne miejsce do kąpania oraz przygotowano plac zabaw. Miasto zapewniło także zaplecze sanitarne w postaci toalet, przebieralni oraz koszy na śmieci. Jeżeli macie jakieś zwierzęta, będą musiały zostać z kimś w domu, gdyż obowiązuje tutaj zakaz wyprowadzania czworonogów oraz zakaz palenia.
http://plock.wyborcza.pl
Płock to idealne miasto do zwiedzania dla całej rodziny. Łączy w sobie tradycję z nowoczesnością, dziką przyrodę z zachwycającą cywilizacją. Jeśli nie lubicie deszczu to zainteresuje Was ciekawostka, że to właśnie tutaj odnotowuję się najmniejsza sumę opadów w naszym kraju ;) co dla niektórych może stać się przekonującym argumentem do zwiedzania.
Bądź aktywny cały rok! - Mówią… Ale co zrobić, jeżeli nie mamy warunków do sportów, które uwielbiamy? Przecież narty czy snowboard to sporty zimowe, k
Na małych i dużych miłośników kolei czeka unikatowa atrakcja jaką jest makieta kolejowa Semafor. Mieści się ona na pierwszym piętrze dworca kolejowego
Skomentuj artykuł