Gdzie jechać?

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami!


Kaszuby z dzieckiem

Dodano 17.10.2022 12:00

Kaszuby, to kulturowy region w Północnej Polsce (część Pomorza), charakteryzujący się zarówno odmienną kulturą i językiem mieszkańców, jak i niesamowitą przyrodą. Znajduje się tu kilkaset jezior, kilkadziesiąt rezerwatów, parki narodowe i krajobrazowe, liczne skanseny oraz rzeki. Sami Kaszubi nazywają to miejsce najbardziej urokliwym zakątkiem Polski. Jednak poza czystym pięknem i wyjątkowością tego miejsca jest to także idealny punkt na mapie kraju, w którym można spędzić przyjemny czas z rodziną w otoczeniu przyrody.


Do miejsc wartych odwiedzenia z pewnością należy Centrum Edukacji i Promocji Regionu Szymbark. Tutaj nacisk kładziony jest na zaznajomienie dzieci z kulturą regionu. Najsłynniejszą atrakcję stanowi Dom do Góry Nogami, do którego wchodzi się przez... okno! Wszystko jest tu na odwrót - z sufitu zwisają fotele, stół i łóżko, a ponieważ Dom trzyma się na pochylonym dachu, błędniki gości wprost szaleją!

fot. cepr.pl


W Centrum znajduje się również najdłuższa deska świata (ponad 36 m!), największy na świecie fortepian, Chata Kaszubska i wiele więcej. Dzieci zainteresuje także możliwość samodzielnego wypieku chleba, obserwowania dawnych rzemiosł (m. in. kowala podczas pracy w kuźni), czy łowienie ryb, które później można przyrządzić na grillu. Na najmłodsze dzieci czeka mini zoo, plac zabaw, a także kraina bajek, w której maluchom czytane są najbardziej znane historie. Wieczorem cała rodzina może zasiąść przy ognisku i zająć się wspólnym śpiewaniem, bądź też pieczeniem kiełbasek. Wizyta w tym, charakterystycznym na Kaszubach, miejscu gwarantuje wiele śmiechu i pozytywnych wrażeń. O Szymbarku pisaliśmy już we wcześniejszym artykule, który możecie przeczytać TUTAJ.


      

Największy fortepian oraz najdłuższa deska świata, fot. cepr.pl


Kolejny przystanek to Żywe Muzeum Ceramiki Neclów Chmielno. Nie dość, że miejsce to znajduje się w sąsiedztwie wielu jezior i rozległej zieleni, słynie także z tradycyjnej kaszubskiej ceramiki wyrabianej tu już od 10 pokoleń przez rodzinę Neclów. Po zapoznaniu się z historią tego miejsca, jak i samego rzemiosła – dzieci wraz z rodzicami mogą same stanąć za kołem garncarskim i własnoręcznie wykonać pamiątkę, którą później przyozdobią wedle własnych upodobań.fot. necel.pl


Footgolf Przywidz, to kolejne miejsce na mapie atrakcji Kaszub. Powstałe w 2016 pierwsze w Polsce pole footgolfowe łączy ze sobą grę w piłkę nożną oraz golf. Celem gry jest wkopanie piłki nożnej do każdego z 18 dołków jak najmniejszą liczbą uderzeń. Jest to miejsce idealne dla rodzin z dziećmi, gdyż pozwala na aktywny wypoczynek w otoczeniu jezior i lasów. Dodatkowymi atrakcjami są piłkarskie wersje bilardu, curlingu i kręgli.fot. Footgolf Przywidz


W miejscowości Wdzydze Kiszewskie otwarto Kaszubski Park Etnograficzny. To doskonałe miejsce, aby dowiedzieć się czegoś więcej o regionie. Można całą rodziną odwiedzić skansen nad jeziorem Gołuń, przenieść się do zabytkowej wsi oraz zobaczyć od środka budynki charakterystyczne dla tej części Polski między XVII a XX wiekiem. W niektórych z nich organizowane są pokazy i warsztaty garncarstwa, haftowania, czy malowania na szkle. W budynku dawnej szkoły odbywają się też lekcje języka kaszubskiego. Na powietrzu natomiast prowadzone są animacje dla maluchów, z wykorzystaniem tradycyjnych zabawek. 

Przy okazji wizyty we Wdzydzach warto udać się wyprawę wokół kompleksu czterech pobliskich jezior -  Jeleń, Gołuń, Radolne oraz Wdzydze, gdzie skorzystać można z bogatej oferty sportów wodnych.


   


Niedaleko znajdują się również trzy wspaniałe zamki – w Łapalicach, Kiszewie i Bytowie. Wokół ostatniego aż do dnia dzisiejszego zachowały się resztki fosy oraz fortyfikacji. Podobno ten gotycki zamek krzyżacki nadal nawiedzają dawni rycerze...


Warte odwiedzenia są również dwa stare kościoły - świętej Katarzyny i świętego Jerzego, a także zabytkowy, XIX-wieczny most kolejowy z ozdobnymi herbami. Ciekawostką jest fakt, iż przez wspomniany most nigdy nie przejechał żaden pociąg, ponieważ zaraz po jego zbudowaniu trasę przez rzekę przesunięto nieco na południe. 


W Kaszubskim Parku Miniatur w Mirachowie każde dziecko może poczuć się jak olbrzym. Tu wszystko jest w skali 1:25 – Statua Wolności, Krzywa Wieża z Pizy, Wielki Mur Chiński, czy Big Ben. Znajdują się tu również zabytki regionalne – latarnie morskie, Kolegiata Kartuska, a także Bazylika Mariacka z Gdańska. Dodatkowo funkcjonują tu: mini zoo, plac zabaw, Gabinet Śmiechu oraz Bajkowa Kraina. 


    

fot. Kaszubski Park Miniatur


Ogromną frajdę sprawi dzieciom zabawa wśród wysokiej kukurydzy ułożonej w labirynt. Świat Labiryntów Bliziny, położony w miejscowości o tej samej nazwie, pomaga uczyć logicznego myślenia, rozwijać umiejętność współpracy w grupie i kształtować proekologiczne postawy. Co ciekawe, wzór labiryntu zmienia się każdego roku. Poza kukurydzianym, jest tu także labirynt linowy, słomiany oraz wierzbowy – każdy z nich dostosowany do dzieci w poszczególnym wieku. Maluchy mogą również wziąć udział w grach terenowych i logicznych, pobawić się na placu zabaw lub odwiedzić motylarnię, gdzie nie sposób nie docenić najbardziej wyjątkowych gatunków polskich motyli.


   

fot. Świat Labiryntów Bliziny


Na koniec warto zabrać swoje pociechy do Zoo Egzotycznego Kaszuby w Tucholinie, gdzie znajdują się największe węże świata, egzotyczne jaszczurki, czy kolorowe papugi. Miejsce ma charakter parku edukacyjnego, w którym przewodnicy opowiadają o zwyczajach zwierząt i pozwalają dzieciom je dotykać. W obiekcie jest również sala dydaktyczna, kino 3D, plac zabaw i miejsce na ognisko. 


   

fot. Zoo Egzotyczne Kaszuby


To i znacznie więcej atrakcji czeka na całe rodziny w tym wyjątkowym regionie Polski, w którym bez względu na porę roku zawsze jest co robić. Moc atrakcji dla dzieci dopełnia sąsiedztwo wyjątkowo malowniczych krajobrazów, od których nie sposób oderwać wzroku. Po tak zorganizowanej wycieczce Kaszuby mogą stać się drugim domem, do którego zawsze warto wracać.

Galeria zdjęć


Skomentuj artykuł< Poprzedni artykułCirque du Soleil – CrystalCirque du Soleil – Crystal
Dodano 02.01.2019 13:26

„Crystal” opowiada historię młodej dziewczyny, która nie potrafi dopasować się do otaczającej rzeczywistości. Gdy bohaterka wpada do zamarzniętego jez

Następny artykuł >Legenda o Pomniku MikołajaLegenda o Pomniku Mikołaja
Dodano 24.10.2022 12:00

Ciężkie to były czasy, gdy do XIX-wiecznych Brzezin przyszła wyjątkowo mroźna zima. Temperatura spadła do tego stopnia, że wydychane powietrze od razu

Pozwól nam tworzyć dla Ciebie

Sami będąc rodzicami, staramy się przygotowywać dla Ciebie atrakcyjne artykułu pozwalające zorganizować czas z Twoimi pociechami oraz wynajdujemy obiekty turystyczne spełniające wymogi naszych pociech.


Nasz serwis w dużej mierze utrzymuje się z reklam, dlatego:


Jeżeli nie chcesz płacić za przeglądanie treści wyłącz AdBlocka i ciesz się zawartością naszego serwisu Wyłączony
Przeglądaj dalej nasz serwis bez reklam zapisując się na newsletter dzięki któremu otrzymasz jedną reklamę dziennie Rejestruję
Uzyskaj pełny dostęp do treści na okres jednego miesiąca za jedyne 9,99 zł Wybieram