Gdzie jechać?

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami!


Spacerem przez... Szczawnicę!

Dodano 03.04.2018 10:42

Naszym nowym pomysłem dla Was jest - Szczawnica. Położona w południowej części Polski, przy granicy ze Słowacją, w dolinie Dunajca i Grajcarka. Rozdziela ona Małe Pieniny i Beskid Sądecki. Znajdziecie tu masę atrakcji dla osób o różnych potrzebach i w różnym wieku. Jeżeli nastawiacie się na aktywne spędzenie czasu, to będziecie mieli możliwość zmierzenia się z wieloma ciekawymi sportami ekstremalnymi, takimi jak: spływy kajakowe, szlaki rowerowe, rafting, monsterroller, park linowy oraz paralotniarstwo. Dla tych jednak, którzy preferują spokojniejszy tryb, pozostają wędrówki górskie, spacery, przejażdżki konne oraz wędkowanie, a to wszystko w obcowaniu z przepiękną naturą. Warto wiedzieć, że miasto słynie z licznych źródeł wód mineralnych o właściwościach leczniczych. Nie zabraknie również interesujących obiektów do zwiedzania. Ciekawą historię mają mieszczące się tam ocalałe, drewniane domy z ręcznie malowanymi godłami zamiast numerów, zaprojektowane około 1840 roku przez Józefa Szalaya.

A oto podpowiedzi, co koniecznie musicie zobaczyć w Szczawnicy:


Plac Dietla


To tutaj znajdują się najpiękniejsze w mieście stare budynki. W jednym z nich mieści się pijalnia wód leczniczych, czyli obowiązkowy punkt wyjazdu. Pierwszym obiektem, który z pewnością przykuje Waszą uwagę będzie mieszcząca się tam dawna Kancelaria Górnego Zakładu Zdrojowego. Białe ściany, charakterystyczny, spadzisty dach oraz precyzyjnie rzeźbiony balkon to cechy stylu szwajcarskiego i austriackiego. Podobny styl prezentuje Pałac Józefa Szalaya, którego całe piętro zajmuje balkon. Niegdyś działało tu czynnie Muzeum Pienińskie, które zostało przeniesione do sąsiedniej miejscowości Szlachtowo. Centralnym punktem tego placu jest fontanna z dwudziestolecia międzywojennego oraz pomnik ku pamięci Józefa Dietla, dawnego lekarza, balneologa i profesora. Ciekawym budynkiem jest Dom nad Zdrojami, który wybudowano w miejsce altany, pod którą skrywały się dwa źródła Stefan i Józefina. Przez długi czas pełnił funkcję zakładu leczniczego i pijalni wód. Plac Dietla to piękne i spokojne miejsce, gdzie można usiąść na chwilę i napić się aromatycznej kawy w dostępnych tam kawiarniach.



fot. UM Szczawnica


Wąwóz Homole


To właśnie z tym miejscem wiążą się legendy o ukrytych skarbach i tajemnych wróżbach o losach każdego człowieka. Jest to 800-metrowy malowniczy jar, którego zamykają pionowe skały zbudowane z białego i czerwonego wapienia krynoidowego. W jego centralnej części, między głazami płynie rwący potok - Kamionka. Niezwykłe, malownicze kaskady oraz fantazyjne kształty turni stanowią inspirację dla wielu artystów. W wąwozie obserwować możecie bardzo bogatą florę porostów. Swoje schronienie znajduje tutaj także wiele gatunków zwierząt. W 1963 roku w celu ochrony tego pięknego miejsca powstał tutaj rezerwat przyrody, który ma powierzchnię około 40 ha. Warto poświęcić czas, aby nacieszyć się niesamowitym widokiem tego wąwozu.




Palenica


Na ten szczyt możecie wybrać się pieszo lub wjechać kolejką górską. A stąd albo ruszyć dalej na Szafranówkę, albo zostać i zatrzymać się w dostępnej restauracji i sklepikach z pamiątkami. Nie zabraknie tu atrakcji dla najmłodszych, bowiem specjalnie z myślą o nich wybudowano plac zabaw, a w nim ścianki wspinaczkowe, drabinki oraz długą i krętą zjeżdżalnie. Mnóstwo wspaniałych emocji dostarczyć może również fantastyczna zjeżdżalnia grawitacyjna. Jej serpentynową trasę można pokonać na wózkach rozwijających prędkość do 23 km/h! Zachwycający widok na panoramę sprawi, iż przejazd ten na długo pozostanie w pamięci. Przy dobrej widoczności może uda Wam się zobaczyć zapierające dech w piersiach Tatry.



Widok na schronisko i górną stację wyciągu, fot. Wikipedia


Park Górny


Był najstarszym parkiem zdrojowym w tym mieście. Jego budowa i zagospodarowanie rozpoczęły się jeszcze w I poł. XIX wieku. Do dziś stanowi miejsce wypoczynku, spacerów i spotkań wszystkich osób przebywających w mieście. Można spotkać tam wiewiórki, a wiadomo jest to doskonała atrakcja dla dzieci. Położony jest na szczycie wzniesienia i stanowi wyznacznik części uzdrowiskowej. W jego obrębie i najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych budowli m.in: Dworek Gościnny, popiersie Józefa Szalaya, kaplica zdrojowa neogotycka, muszla koncertowa oraz Inhalatorium - najnowocześniejszy w Europie obiekt wspomagające leczenie w chorobach płuc. Park Górny pełnił funkcję centrum kulturalnego, którą uzupełniał tak zwany Kursalon. Obecnie mieszczący się tam Dworek Gościnny stanowi multifunkcjonalne centrum kulturalno-biznesowe, pozwalające na organizację dowolnych wydarzeń. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych systemów cyfrowych, oświetleniowych oraz dźwiękowych budynek zadziwia swoimi możliwościami nawet najbardziej wymagające i skomplikowane uroczystości.


  

fot. szczawnica.nrs.pl


Park Dolny


Został utworzony w latach 1861–1868. Znajduje się w centrum miasta, a swoją urodą i niepowtarzalnym klimatem zachwyca wszystkich odwiedzających. Kilka lat temu przeszedł rewitalizację, która pomogła mu odzyskać przedwojenny blask. Zmieniono nawet układ ścieżek, aby jak najbardziej przybliżyć jego wygląd do pierwotnego wzorca. Zwiedzając ten teren koniecznie należy zwrócić uwagę na zdrój Wanda i Szymon, willę Leonówka, willę Szwajcarka Dolna, Hydropatia oraz Klub Kuracjusza. Warto zainteresować się także historią sztucznej groty, która poświęcona jest pamięci Mikołaja Zbylikiewicza, działacza galicyjskiego, który wytyczył szlak z Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru. Spacerując pomiędzy rzadkimi okazami drzew wytyczono iluminowane nocą alejki. Możecie zatrzymać się również przy pięknym oczku wodnym z wielkimi i mniejszymi rybkami.



fot. UM Szczawnica


Promenada


Została stworzona z myślą o komforcie mieszkańców, turystów i kuracjuszy sanatoryjnych. To deptak z pięknymi widokami na góry i na płynący obok potok Grajcarka. Jego długość wynosi ok 1800 metrów i jest jednym z najdłuższych tego typu miejsc spacerowych w Polsce. Niewątpliwie zaletą tej promenady są dostępne ławki, na których można odpocząć, ozdobna roślinność i dobre oświetlenie, gdy zapadnie zmrok. Co ciekawe, usytuowany jest raz z jednej, raz z drugiej strony potoku, a jego ciągłość zapewniają urocze mostki. Wszystko to wpływa na wygląd tego niezwykłego miejsca, nadającego się do spacerów, jazdy rowerem, uprawiania nordic walking czy jazdy na rolkach. Cała promenada jest praktycznie na płaskim terenie, co jest ważne dla mam z wózkami i ludzi starszych.


      


Wodospad Zaskalnik


Utworzył się on w dolnym biegu Sopotnickiego Potoku, między górami Bereśnik i Wysoka. Jest to mało znane miejsce oddalone tylko 3 km od centrum Szczawnicy. Zadziwiająco czysta woda spada z wysokości 5,5 m. Zazwyczaj płynie ona wolnym, spokojnym rytmem. Jednak po obfitych opadach zmienia swoje oblicze i nurt potoku stanowczo przyspiesza i staje się niebezpieczny. W słoneczne dni warto jednak się tu wybrać i podziwiać Zaskalnik. Można skorzystać z niewielkiej restauracji znajdującej się nieopodal lub odwiedzić stadninę koni, która również jest w okolicy. Chcąc zapewnić dzieciom atrakcję, możecie wybrać się nad wodospad bryczką lub stylizowaną Ciuchcią, która odjeżdża według rozkładu jazdy z placu Dietla.



fot. szczawnica.nrs.pl


Rezerwat Biała Woda


Prowadzi do niego szlak turystyczny ze Szczawnicy. Nie martwcie się, ponieważ szlak jest średnio wymagający. Zapewni Wam malownicze widoki i ciągły kontakt z przyrodą. Najważniejszą jego częścią jest Wąwóz Międzyskały. Rezerwat chroni unikatowe i niespotykane formacje geologiczne z okresu jury i kredy oraz rzadko występujące rośliny naskalne. Również i tu nie zabraknie szumu potoku płynącego dnem wąwozu. Biała Woda to także pozostałości po łemkowskiej wsi i ludności ruskiej, która zamieszkiwała te tereny w XIX wieku. Dodatkową atrakcją mogą stać się napotkane pasące się stada owiec, a w chatce na polanie można trafić na pokaz robienia pysznych oscypków.



fot. Wikipedia



Lokalizacja Szczawnicy między stromymi stokami gór sprawiła, że zwyczajowo dzieli się ona na Wyżną i Niżną. W jednej i drugiej części znajdziecie interesujące atrakcje turystyczne z przepięknymi widokami. To nie tylko miasto wypoczynku, ale przede wszystkim miejscowość uzdrowiskowa, w której mikroklimat i dobroczynne wody lecznicze mogą korzystnie wpłynąć na Wasze zdrowie. Musicie wiedzieć, że w okolicach Szczawnicy jest szereg dodatkowych atrakcji, które również zasługują na Waszą uwagę m.in. Trzy Korony, Zamek w Nidzicy, Jezioro Czorsztyńskie, Czerwony Klasztor, Muzeum Pienińskie oraz Pieniński Park Narodowy.



Galeria zdjęć


Skomentuj artykuł



< Poprzedni artykułPark Fauny i Flory Słodkowodnej w MysłakowicachPark Fauny i Flory Słodkowodnej w Mysłakowicach
Dodano 03.04.2018 10:14

Park Fauny i Flory Słodkowodnej to jedyne takie miejsce w Polsce. Zobaczycie tu ryby drapieżne i roślinożerne, owady, gady, pająki, a także organizmy

Następny artykuł >Balonowe Show czyli Funny Balls ShowBalonowe Show czyli Funny Balls Show
Dodano 10.04.2018 12:43

Nawet jeden balon potrafi wywołać uśmiech na twarzy dzieci, a pomyślcie jaka będzie ich reakcja gdy w jednej chwili zobaczą setki, a nawet tysiące tęc

Pozwól nam tworzyć dla Ciebie

Sami będąc rodzicami, staramy się przygotowywać dla Ciebie atrakcyjne artykułu pozwalające zorganizować czas z Twoimi pociechami oraz wynajdujemy obiekty turystyczne spełniające wymogi naszych pociech.


Nasz serwis w dużej mierze utrzymuje się z reklam, dlatego:


Jeżeli nie chcesz płacić za przeglądanie treści wyłącz AdBlocka i ciesz się zawartością naszego serwisu Wyłączony
Przeglądaj dalej nasz serwis bez reklam zapisując się na newsletter dzięki któremu otrzymasz jedną reklamę dziennie Rejestruję
Uzyskaj pełny dostęp do treści na okres jednego miesiąca za jedyne 9,99 zł Wybieram