Gdzie jechać?

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami!


Zamek w Nowym Wiśniczu

Dodano 02.05.2022 12:00

Zamki od zawsze inspirowały i będą inspirować. To zabytki, które na naszych ziemiach stoją od setek lat i miejmy nadzieję, że nadal będziemy mogli je zwiedzać i podziwiać. Wykorzystując dzień wolny na wycieczkę, zaplanujcie ją na Zamku w Nowym Wiśniczu. Położony jest na zalesionym wzgórzu nad rzeką Leksandrówką we wsi Stary Wiśnicz na terenie małopolski. To kolejny dowód, że południe Polski jest niesamowicie interesujące i zdecydowanie warto wybrać się w te rejony. Zamek Wiśnicz został wzniesiony przez Jana Kmitę w drugiej połowie XIV wieku. Jest połączeniem wczesnego baroku z renesansem, posiada cztery narożne baszty oraz kaplicę z kryptą grobową Lubomirskich. Budowla otoczona jest fortyfikacjami bastionowymi z bramą wjazdową z początków XVII wieku. Jest to piękna, barokowa brama w formie łuku triumfalnego, przekraczając ją zobaczycie jak dobrze zachował się Zamek i poznacie jego sekrety.




Zamek Wiśnicz ma formę regularnej, czteroskrzydłowej budowli z dziedzińcem, jego początki wiążą się z działalnością gospodarczą Kmitów herbu Szreniawa, a kiedyś Zamek pełnił funkcję obronną ich rezydencji. Jeżeli chcielibyście poznać wnętrza zamku, to proponujemy najciekawszą trasę zwiedzania - Trasa Nietoperza. Funkcjonuje od niedawna i jest dostępna wyłącznie pod opieką profesjonalnego przewodnika. Trasa prowadzi przez podziemia zamku i bastionu południowo zachodniego. Możecie po raz pierwszy w historii zejść do podziemi przejściem, które służyło w przeszłości wyłącznie księciu, jego najbliższym i oficerom załogi wojskowej! To świetna okazja, by zobaczyć korytarze, które niegdyś były niedostępne. Trasą Nietoperza wzięła swoją nazwę nie z przypadku, a ze względu na fakt, że w zimie w jej najniższej części zimują nietoperze zamieszkujące zamek. Co zobaczycie w podziemiach? Między innymi zamkową salę tortur i piwnicę, gdzie przechowywano książęce zapasy wina. Będzie to także multimedialna podróż. Co to oznacza? Część trasy odbywa się w Bastionie VR w technologii 360° i w scenerii sprzed 400 lat dzięki czemu będzie można porównać zamek z wyglądem obecnym. Co ważne, trasa nie jest przystosowana do zwiedzania przez osoby niepełnosprawne i osoby z wózkiem dziecięcym.




Kolejną część zwiedzania warto poświęcić na kaplicę zamkową, która została dobudowana w XVII wieku z kopułą zwieńczoną kamienną latarnią. W podziemiach kaplicy znajduje się krypta grobowa, w której prezentowane są oryginalne sarkofagi rodziny Lubomirskich. Sama architektura kaplicy zachwyca, zobaczycie tu iluzjonistyczne dekoracje kopuły, wielokolorowe dekoracje malarskie na sklepieniu kaplicy, chór oraz prezbiterium. Jeżeli będziecie mieli jeszcze czas i siłę, to polecamy odwiedzić Muzeum Ziemi Wiśnickiej, które znajduje się przy drodze wiodącej z zamku na rynek. Mieści się ono w budynku Zakładu Ubogich, który był nazywany kiedyś szpitalem. Jego założycielem był Stanisław Lubomirski. Pierwotnie służył opieką biedakom i starcom z klucza wiśnickiego. Po remoncie mocno zniszczonego budynku, w 2002 otwarto tu Muzeum Ziemi Wiśnickiej. W środku zobaczycie pamiątki regionalne z okresu II wojny światowej, medale, książki i stare dokumenty, fotografie Wiśnicza, a nawet oryginalne kajdany z wiśnickiego więzienia i jedyny zachowany przedwojenny uniform Straży Więziennej. Bardzo cennym eksponatem jest odnaleziona w 2006 roku XVII-wieczna lufa armatnia ozdobiona herbem Stanisława Lubomirskiego. Jedna z sal poświęcona jest twórczości profesora Czesława Dźwigaja, są tu projekty witraży, płaskorzeźbiony cykl „Elegie”, medale pamiątkowe oraz „Fantasmagorie” miniatury odlane z brązu. Zobaczycie także osobiste dary św. Jana Pawła II: piuskę i różaniec. Muzeum, wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Nowym Wiśniczu, organizuje wiele imprez popularyzujących zamek, miasto i region, może traficie akurat na jedną z nich?




Wycieczka do Zamku w Nowym Wiśniczu będzie prawdziwą przygodą, która pozwoli Wam odkryć dotąd nieznane korytarze i lochy zamku. Polecamy Wam takie spotkania z historią, bo kiedy oglądać i poznawać zabytki, jak nie teraz? Mające setki lat budowle są poddawane renowacji, dlatego możemy je zwiedzać w obecnych czasach. Nie myślcie, że będzie to nudna wycieczka - wręcz przeciwnie, to przygoda dla prawdziwych odkrywców! Zamek możecie zwiedzić nie tylko w jego podziemiach, ale i w całości. Na drugim piętrze, przy Sali Rycerskiej mieści się galeria widokowa. Polecamy zatrzymać się tu na chwilę i obserwować zapierający dech widok, który się roztacza z zamku. Rodzinna przygoda w rycerskim klimacie na pewno spodoba się dzieciom i będą długo wspominać mury Zamku Wiśnicz.



Galeria zdjęć


Skomentuj artykuł



< Poprzedni artykułBarbórka w środku lata!Barbórka w środku lata!
Dodano 01.07.2019 14:26

Co powiecie na Barbórkę w środku lata? Impreza nawiązująca do tradycyjnego święta górniczego odbędzie się już w najbliższy weekend – 12-14 lipca – w T

Następny artykuł >Legenda o Pustelniku KrzeszuLegenda o Pustelniku Krzeszu
Dodano 09.05.2022 12:00

Książę Bolko I był wspaniałym Władcą zamieszkującym okolice Karkonoszy. I, trzeba przyznać, prawdziwie te Karkonosze kochał. Piękno olbrzymich gór spr

Pozwól nam tworzyć dla Ciebie

Sami będąc rodzicami, staramy się przygotowywać dla Ciebie atrakcyjne artykułu pozwalające zorganizować czas z Twoimi pociechami oraz wynajdujemy obiekty turystyczne spełniające wymogi naszych pociech.


Nasz serwis w dużej mierze utrzymuje się z reklam, dlatego:


Jeżeli nie chcesz płacić za przeglądanie treści wyłącz AdBlocka i ciesz się zawartością naszego serwisu Wyłączony
Przeglądaj dalej nasz serwis bez reklam zapisując się na newsletter dzięki któremu otrzymasz jedną reklamę dziennie Rejestruję
Uzyskaj pełny dostęp do treści na okres jednego miesiąca za jedyne 9,99 zł Wybieram