Zamek w Nowym Wiśniczu
Zamki od zawsze inspirowały i będą inspirować. To zabytki, które na naszych ziemiach stoją od setek lat i miejmy nadzieję, że nadal będziemy mogli je zwiedzać i podziwiać. Wykorzystując dzień wolny na wycieczkę, zaplanujcie ją na Zamku w Nowym Wiśniczu. Położony jest na zalesionym wzgórzu nad rzeką Leksandrówką we wsi Stary Wiśnicz na terenie małopolski. To kolejny dowód, że południe Polski jest niesamowicie interesujące i zdecydowanie warto wybrać się w te rejony. Zamek Wiśnicz został wzniesiony przez Jana Kmitę w drugiej połowie XIV wieku. Jest połączeniem wczesnego baroku z renesansem, posiada cztery narożne baszty oraz kaplicę z kryptą grobową Lubomirskich. Budowla otoczona jest fortyfikacjami bastionowymi z bramą wjazdową z początków XVII wieku. Jest to piękna, barokowa brama w formie łuku triumfalnego, przekraczając ją zobaczycie jak dobrze zachował się Zamek i poznacie jego sekrety.
Zamek Wiśnicz ma formę regularnej, czteroskrzydłowej budowli z dziedzińcem, jego początki wiążą się z działalnością gospodarczą Kmitów herbu Szreniawa, a kiedyś Zamek pełnił funkcję obronną ich rezydencji. Jeżeli chcielibyście poznać wnętrza zamku, to proponujemy najciekawszą trasę zwiedzania - Trasa Nietoperza. Funkcjonuje od niedawna i jest dostępna wyłącznie pod opieką profesjonalnego przewodnika. Trasa prowadzi przez podziemia zamku i bastionu południowo zachodniego. Możecie po raz pierwszy w historii zejść do podziemi przejściem, które służyło w przeszłości wyłącznie księciu, jego najbliższym i oficerom załogi wojskowej! To świetna okazja, by zobaczyć korytarze, które niegdyś były niedostępne. Trasą Nietoperza wzięła swoją nazwę nie z przypadku, a ze względu na fakt, że w zimie w jej najniższej części zimują nietoperze zamieszkujące zamek. Co zobaczycie w podziemiach? Między innymi zamkową salę tortur i piwnicę, gdzie przechowywano książęce zapasy wina. Będzie to także multimedialna podróż. Co to oznacza? Część trasy odbywa się w Bastionie VR w technologii 360° i w scenerii sprzed 400 lat dzięki czemu będzie można porównać zamek z wyglądem obecnym. Co ważne, trasa nie jest przystosowana do zwiedzania przez osoby niepełnosprawne i osoby z wózkiem dziecięcym.
Kolejną część zwiedzania warto poświęcić na kaplicę zamkową, która została dobudowana w XVII wieku z kopułą zwieńczoną kamienną latarnią. W podziemiach kaplicy znajduje się krypta grobowa, w której prezentowane są oryginalne sarkofagi rodziny Lubomirskich. Sama architektura kaplicy zachwyca, zobaczycie tu iluzjonistyczne dekoracje kopuły, wielokolorowe dekoracje malarskie na sklepieniu kaplicy, chór oraz prezbiterium. Jeżeli będziecie mieli jeszcze czas i siłę, to polecamy odwiedzić Muzeum Ziemi Wiśnickiej, które znajduje się przy drodze wiodącej z zamku na rynek. Mieści się ono w budynku Zakładu Ubogich, który był nazywany kiedyś szpitalem. Jego założycielem był Stanisław Lubomirski. Pierwotnie służył opieką biedakom i starcom z klucza wiśnickiego. Po remoncie mocno zniszczonego budynku, w 2002 otwarto tu Muzeum Ziemi Wiśnickiej. W środku zobaczycie pamiątki regionalne z okresu II wojny światowej, medale, książki i stare dokumenty, fotografie Wiśnicza, a nawet oryginalne kajdany z wiśnickiego więzienia i jedyny zachowany przedwojenny uniform Straży Więziennej. Bardzo cennym eksponatem jest odnaleziona w 2006 roku XVII-wieczna lufa armatnia ozdobiona herbem Stanisława Lubomirskiego. Jedna z sal poświęcona jest twórczości profesora Czesława Dźwigaja, są tu projekty witraży, płaskorzeźbiony cykl „Elegie”, medale pamiątkowe oraz „Fantasmagorie” miniatury odlane z brązu. Zobaczycie także osobiste dary św. Jana Pawła II: piuskę i różaniec. Muzeum, wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Nowym Wiśniczu, organizuje wiele imprez popularyzujących zamek, miasto i region, może traficie akurat na jedną z nich?
Wycieczka do Zamku w Nowym Wiśniczu będzie prawdziwą przygodą, która pozwoli Wam odkryć dotąd nieznane korytarze i lochy zamku. Polecamy Wam takie spotkania z historią, bo kiedy oglądać i poznawać zabytki, jak nie teraz? Mające setki lat budowle są poddawane renowacji, dlatego możemy je zwiedzać w obecnych czasach. Nie myślcie, że będzie to nudna wycieczka - wręcz przeciwnie, to przygoda dla prawdziwych odkrywców! Zamek możecie zwiedzić nie tylko w jego podziemiach, ale i w całości. Na drugim piętrze, przy Sali Rycerskiej mieści się galeria widokowa. Polecamy zatrzymać się tu na chwilę i obserwować zapierający dech widok, który się roztacza z zamku. Rodzinna przygoda w rycerskim klimacie na pewno spodoba się dzieciom i będą długo wspominać mury Zamku Wiśnicz.
Co powiecie na Barbórkę w środku lata? Impreza nawiązująca do tradycyjnego święta górniczego odbędzie się już w najbliższy weekend – 12-14 lipca – w T
Książę Bolko I był wspaniałym Władcą zamieszkującym okolice Karkonoszy. I, trzeba przyznać, prawdziwie te Karkonosze kochał. Piękno olbrzymich gór spr
Skomentuj artykuł