Gdzie jechać?

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami!


Centrum Pieniądza NBP

Dodano 12.03.2018 11:41

Pieniądze, ach pieniądze… może szczęścia nie dają, ale na pewno „odrobinę” w życiu pomagają. Jedni wyjeżdżają w pogoni za nimi, drudzy nieustannie zmieniają pracę, a jeszcze inni myślą, że zdobędą je trafiając 6 w totka. Pewne jest to, że od dawien dawna były, są i będą istnieć. Czy zastanawialiście się jak świat funkcjonowałby bez nich? Kto wie, może za x lat przybiorą jakąś wirtualną formę? Jeżeli macie ochotę poznać ich historię oraz procesy ekonomiczne podpowiadamy gdzie możecie nabyć takiej podstawowej wiedzy.


    


W naszej stolicy na ul. Świętokrzyskiej, w siedzibie Narodowego Banku Polskiego mieści się placówka edukacyjno – wystawiennicza Centrum Pieniądza. Jej pomysłodawcą był prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek, który zmarł tragicznie w katastrofie smoleńskiej. W 2011 roku Zarząd NBP podjął decyzję o nadaniu placówce jego imienia. Uroczyste otwarcie Centrum Pieniądza NBP miało miejsce 20 kwietnia 2016, dla publiczności zostało otwarte w Noc Muzeów 14 maja 2016 roku. Placówka liczy ponad 2000 m2 powierzchni i podzielona jest na 16 sal tematycznych, takich jak: Spotkanie z pieniądzem, Antyk-średniowiecze-nowożytność, Systemy pieniężne, Ulica Bankowa, Bank centralny, Gabinet numizmatyka, Laboratorium autentyczności, Skarbiec, Wojny, PRL, Transformacja, Giełda i rynki finansowe, Nowoczesne systemy płatnicze, Unie gospodarcze i walutowe, Twórca pieniądza i produkcja pieniądza oraz Pieniądz w sztuce.




Od samego początku przy jej powstawaniu dbano o każdy szczegół, opierając się na współpracy z ekspertami w dziedzinie ekonomii nie tylko z Polski ale i ze świata. Miesiącami gromadzono eksponaty, przygotowywano projekty architektoniczne i scenariusze ekspozycji. Zadbano o atrakcyjne formy prezentacji w oparciu o nowoczesne technologie. Nie chodzi o samo zwiedzanie wystawy - najważniejszą misją tego centrum jest popularyzacja wiedzy na temat pieniądza wśród jak największej liczby odbiorców, zarówno dorosłych jak i dzieci.


     


Przygodę w centrum rozpoczniecie od narodzin pieniądza w starożytności, a skończycie na wirtualnym jego obrazie. Macie jeszcze wątpliwości, czy warto go zwiedzić? Jeśli tak, to zdradzimy Wam, że dzięki multimediom ukrytym w Studniach Wiedzy przemierzycie z karawaną jedwabny szlak, będziecie mogli podnieść sztabę złota i monetę płytową z miedzi ważącą blisko 20 kg! W unikatowym fotelu poczujecie się jak dziewiętnastowieczni kolekcjonerzy monet, poznacie typy istniejących zabezpieczeń, zobaczycie w świetle UV znaki wodne, paski opalizujące i druk recto-vero. Co ciekawe sami będziecie mogli sprawdzić oryginalność Waszych pieniędzy, które macie w portfelu i zobaczycie wnętrze bankomatu. To tylko nieliczne atrakcje, które na Was czekają. Nie zdradzamy wszystkich - część z nich niech będzie niespodzianką dla Was!




Mało kiedy takie miejsca przygotowują oferty typowo dla rodzin z dziećmi. A tu proszę, organizatorzy postarali się o to. Proponowane są dwie trasy zwiedzania:

- Skarby Centrum Pieniądza NBP – dla rodzin z dziećmi w wieku 5–8 lat,

- Wiem! Młodzi eksperci w Centrum Pieniądza NBP – dla rodzin z dziećmi w wieku 9–12 lat.




Zwiedzanie ekspozycji odbywa się z interaktywną mapą. Korzystanie z niej wymaga współpracy całej rodziny. Dzieci wspólnie z rodzicami rozwiązują różne zadania, zdobywając w ten sposób szyfr do sejfu z nagrodą. Interaktywne mapy są dostępne przez cały tydzień w godzinach otwarcia Centrum Pieniądza NBP. Nie musicie ich wcześniej rezerwować lub zamawiać, możecie je bezpłatnie wypożyczyć w recepcji. Zadbano także o programy dla szkół podstawowych, średnich oraz dla seniorów.


     


Kto chętny na podróż szlakiem pieniądza? Przy okazji zachęcamy do pozwiedzania Warszawy z całą rodziną (o tym, co ciekawego jest w stolicy, możecie przeczytać w naszym artykule: "Co warto zwiedzić w Warszawie?") . Wstęp jest bezpłatny!


Placówka otwarta jest:

wtorek, środa, piątek, sobota, niedziela: 10.00-18.00,

czwartek: 10.00-20.00.


     


Pamiętajcie, że ze względów bezpieczeństwa liczba osób mogących przebywać jednocześnie na terenie centrum jest ograniczona. Zwiedzanie indywidualne nie wymaga wcześniejszej rezerwacji.

Galeria zdjęć


Skomentuj artykuł



< Poprzedni artykułSpacerem przez... Tarnów!Spacerem przez... Tarnów!
Dodano 08.03.2018 11:48

Miasto to nazywane bywa polskim biegunem ciepła. Jest duża szansa, że odwiedzając go natraficie na sprzyjającą pogodę. Tarnów poszczycić się może wiel

Następny artykuł >Spacerem przez... Rzeszów!Spacerem przez... Rzeszów!
Dodano 16.03.2018 09:13

Dziś proponujemy Wam Rzeszów leżący po obu brzegach Wisłoka, na pograniczu Kotliny Sandomierskiej i Pogórza Karpackiego. O tym, że warto odwiedzić to

Pozwól nam tworzyć dla Ciebie

Sami będąc rodzicami, staramy się przygotowywać dla Ciebie atrakcyjne artykułu pozwalające zorganizować czas z Twoimi pociechami oraz wynajdujemy obiekty turystyczne spełniające wymogi naszych pociech.


Nasz serwis w dużej mierze utrzymuje się z reklam, dlatego:


Jeżeli nie chcesz płacić za przeglądanie treści wyłącz AdBlocka i ciesz się zawartością naszego serwisu Wyłączony
Przeglądaj dalej nasz serwis bez reklam zapisując się na newsletter dzięki któremu otrzymasz jedną reklamę dziennie Rejestruję
Uzyskaj pełny dostęp do treści na okres jednego miesiąca za jedyne 9,99 zł Wybieram