Gdzie jechać?

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami!


Spacerem przez... Rzeszów!

Dodano 16.03.2018 09:13

Pojawiły się już krokusy i przebiśniegi a to oznacza, że wiosna już tuż, tuż. Da się również zauważyć, że dzień jest coraz dłuższy, a co za tym idzie macie więcej czasu na zwiedzanie miast, nim zapadnie zmrok. Dziś proponujemy Wam Rzeszów leżący po obu brzegach Wisłoka, na pograniczu Kotliny Sandomierskiej i Pogórza Karpackiego. Miasto jest największym ośrodkiem przemysłowym, handlowo-usługowym, akademickim i kulturalnym w Polsce Południowo-Wschodniej. Jako turyści poczujecie duży komfort jeżeli chodzi o bazę gastronomiczno-hotelarską, bowiem miasto jest przyjaźnie nastawione na odwiedzających je gości. Oprócz zwiedzania znajdujących się tam zabytków możecie spędzić wolny czas bardziej aktywnie korzystając z licznych tras rowerowych, kortów, kręgielni, pól golfowych i basenów. O tym, że warto odwiedzić Rzeszów przemawiają atrakcje takie jak:


Zamek Lubomirskich


Jest jednym z najciekawszych zabytków miasta. Zwraca uwagę przede wszystkim potężna sylwetką i silnymi obwarowaniami z czterema wielkimi murowanymi bastionami w narożach. Ma kształt prostokąta o wymiarach 65 x 71 m z wewnętrznym dziedzińcem o powierzchni aż 2000 m2. Położony jest nad Wisłokiem, który wraz z upływem czasu zmienił swój bieg i niegdyś płynął znacznie bliżej zamku. Wzniesiono go pod koniec XVI wieku. Budynek otaczał mur kurtynowy z kamienia, którego grubość wynosiła ponad 1,5 m. Na nim rozmieszczone były szczelinowe strzelnice. W historycznej formie do czasów współczesnych zachowano jedynie wieżę bramną i bastionowe fortyfikacje. Obecnie swoją działalność pełni tam sąd. Zamek posiadał dość ogromne otoczenie, w którym po dzień dzisiejszy zachował się Pałac Letni Lubomirskich o interesującej architekturze. Niegdyś dwa te obiekty łączyło jezioro, na którym urządzono wysepkę z pawilonem chińskim, dziś niestety pozostało tam tylko zagłębienie terenu. Obiekt posiada bardzo dobre oświetlenie w nocy, regularnie włączana jest iluminacja wznoszącej się tam wieży.



fot. Urząd Miasta Rzeszów



Podziemna Trasa Turystyczna


Decyzja o przekształceniu podziemi rzeszowskiej Starówki zapadła w 1994 roku. Rozpoczęły się prace polegające na połączeniu okołorynkowych piwnic i wyrobisk znajdujących się pod Rynkiem. Narożny budynek Rynek 12 przeznaczony został na wejście do podziemi. Natomiast przy wyjściu w Piwnicy Rzeszowskich uwidoczniono fragment starej kamienicy z XVI wieku. Dbając o bezpieczeństwo zwiedzających, część starych piwnic, głównie na sklepieniach obmurowana została współczesną cegłą. Tam gdzie to tylko było możliwe zachowano naturalne podłoże lessowe. Całość trasy otrzymała oświetlenie elektryczne. W piwnicach została urządzona ekspozycja historyczno-edukacyjna, w ramach której prezentowane są m.in. repliki zbroi rycerskich, broni białej i palnej, dawna ceramika użytkowa, przedmioty codziennego użytku a także herby rzeszowskie. Głębokość obiektu sięga do 10 m, a cała długość trasy to 396 m. Warto więc zaglądnąć do tego zaskakującego i tajemniczego miejsca i pozwiedzać co kryją podziemne komnaty.



fot. Urząd Miasta Rzeszów


Muzeum Okręgowe


Mieści się ono w zabytkowym gmachu pochodzącym z XVII wieku, w dawnym budynku klasztornym konwentu Pijarów. W jego skład wchodzi Muzeum Etnograficzne im. F. Kotuli oraz Muzeum Historii Miasta Rzeszowa, które znajdują się w Rynku. Pośród eksponatów można odnaleźć szeroki zakres pamiątek militarnych takich jak: odznaczenia, emblematy, imienne pamiątki żołnierzy walczących o niepodległość, jak również wyposażenie, broń i mundury. Muzeum poszczycić się może zbiorem dzieł sztuki, które sięgają pierwszych lat powstawania instytucji. W swojej ofercie muzeum prowadzi lekcje muzealne dla dzieci z różnych typów szkół.



fot. rzeszow.pl


Muzeum Dobranocek


Jest to jedyne takie miejsce w naszym kraju zawierające wyjątkową kolekcją pamiątek z popularnych animacji dla dzieci. Tutaj możecie się przenieść do krainy wspomnień. Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy utworzono z myślą o dzieciach i dorosłych. Jest stosunkowo młode, ponieważ pierwsi zwiedzający mogli zobaczyć wnętrze 27 lutego 2009 roku. Główną jego zaletą jest łączenie pokoleń poprzez prezentowane tam ekspozycje. Spotkacie tu bohaterów takich dobranocek, jak: Miś Uszatek, Przygody Misia Colargola, Mały Pingwin Pik-Pok, Reksio, Bolek i Lolek, Porwanie Baltazara Gąbki, Kangurek Przygody błękitnego rycerzyka, Smerfy i wiele innych. Zobaczycie dawne modele telewizorów, filmy na szpulach, kasetach i płytach, zestawy slajdów, a także wiele modeli projektorów. Chętni mogą posłuchać płyt winylowych na oryginalnym gramofonie jak również obejrzeć pokaz przezroczy. Muzeum organizuje wiele konkursów, projektów edukacyjnych oraz spotkania ze znanymi twórcami - pisarzami, reżyserami i realizatorami filmów.



fot. museo.pl



Filharmonia im. Artura Malawskiego


To piękny, nowoczesny budynek, stojący pomiędzy ulicami Słowackiego i Szopena. Jej wygląd przykuwa uwagę i zachwyca przechodniów. Pierwszy koncert miał tu miejsce w roku 1955 gdzie wystąpiła 33-osobowa Wojewódzka Orkiestra Symfoniczna. Filharmonia gości gwiazdy nie tylko z Polski, ale także z wielu innych krajów Europy. Posiada najlepszą akustycznie salę koncertową na 800 miejsc. W jej pobliżu podziwiać można niezwykle ciekawe pod względem architektonicznym wille secesyjne. Te unikatowe budynki pochodzą z 1903 roku.



fot. dzieje.pl


Ogrody benardyńskie


Obecne ogrody nawiązują swoją nazwą do tych, które przed wojną miały tutaj swoje miejsce, chociaż zmieniła się ich rola. Klasztor i kościół Bernardynów zostały wybudowane w latach 1627-29. Bernardyni w dawnych czasach prowadzili w tym miejscu własne gospodarstwo, głównie ogrodnictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo. Własne uprawy pozwoliły im na zaspokajanie swoich potrzeb żywieniowych oraz na dokarmianie ubogich i potrzebujących. W centrum obecnych ogrodów znajduje się urocze oczko wodne z fontannami i wysepką. Dzisiejszy teren może i nie przynosi plonów, ale zaprojektowany w stylu włoskim z pewnością idealnie nadaje się do odpoczynku w ciszy i spokoju. W pobliżu tego pięknego centrum religijno-kulturowego znajduje się również Teatr w Rzeszowie.



fot. Urząd Miasta Rzeszów


Lisia Góra


Jest to Rezerwat przyrody w centrum miasta. Wznosi się tam niewielkie wzgórze tuż nad Wisłokiem. Ten zielony teren porośnięty jest dębowym lasem wokół, którego rozciągają się liczne ścieżki. Dla tych, którzy chcą uciec od zgiełku miasta to idealne miejsce. Proponujemy Wam spacer po ścieżce edukacyjnej, która zatacza pętlę w rezerwacie. Co jakiś czas możecie poczytać informacje o roślinach i zwierzętach na zamieszczonych tablicach. Dla najmłodszych oprócz śpiewu ptaków i szumu drzew czekają tutaj wspaniałe, dodatkowe atrakcje. Z pewnością dzieci nie przejdą obojętnie obok znajdującego się tam placu zabaw, w którym największym atutem jest przypominająca żaglowiec konstrukcja do wspinania się i zjeżdżania. Nieopodal znajdują się też plac do mini-golfa, trampolina i wypożyczalnia sprzętu wodnego.



fot. Wikipedia


Fontanna Multimedialna


Jest to trzecia co do wielkości budowla tego typu w Polsce. Złożona jest z pięciu niewielkich fontann kwiatów, jednej fontanny mokrej w kształcie koła z wyciętą ćwiartką oraz najważniejszej - fontanny multimedialnej. Prezentowane tam pokazy są mieszaniną efektów wodnych, świetlnych, laserów, dymu oraz obrazów wyświetlanych na ekranie wodnym. Ta Rzeszowska atrakcja jest jedną z najbardziej zaawansowanych technologicznie instalacji w naszym kraju, a nawet w Europie. Koniecznie musicie ją zobaczyć i posłuchać! Przed fontanną znajduje się amfiteatr na 300 miejsc zbudowany na skarpie. Możecie zatem wygodnie usiąść i obserwować efekty, które będą doskonale widoczne nawet z najbardziej oddalonych miejsc. Zadbano o atrakcyjność tego terenu sadząc wokół obiektu ponad 4 tysiące drzew i krzewów. Pierwszy pokaz odbył się 17 sierpnia 2013 roku i przyciągnął wiele tysięcy widzów.


   

fot. Wikipedia



Pomniki Urwisa, Kazimierza Górskiego, Tadeusza Nalepy


Dzieci uwielbiają pomniki więc mamy dla Was zadanie. Spacerując po Rzeszowie odszukajcie trzy ciekawe pomniki. Pierwszy to Pomnik Urwisa, ten polubią najbardziej chyba najmłodsi ;). Najprawdopodobniej jest on jedynym takim w Polsce. Jego wykonawcą jest rzeźbiarz Krzysztof Brzuzan. Przedstawia on nastoletniego łobuziaka z lat 60-tych XX wieku, z procą w dłoni, celującego w uliczną latarnię. Drugi to - Pomnik Kazimierza Górskiego, z pewnością zachwyci wszystkich, którzy chcą w przyszłości zostać piłkarzami. Upamiętnia on najbardziej znanego polskiego trenera piłkarskiego. Wykonany jest z piaskowca i przedstawia dwie ręce trzymające piłkę nożną. Pomnik zaprojektowali studenci rzeszowskiej szkoły artystycznej, a wykonał go Stanisław Jaworek. Trzeci pomnik należy do Tadeusza Nalepy przedstawia on legendę polskiego bluesa idącego ulicą z rozwianymi włosami z gitarą w ręku. Wykonany jest ze spiżu. Ten pomnik wpisał się już na stałe w pejzaż rzeszowskiego deptaka i stanowi jeden z rozpoznawalnych symboli miasta. Zatem powodzenia w szukaniu!


          

       fot. pomnikirzeszowa.blogspot.com             fot. Wikipedia.pl                 fot. polskieszlaki.pl                               




Skoro mowa była o przybywającym dniu, to może starczy Wam czasu na dodatkową wycieczkę? Z Rzeszowa nie tak daleko do Bieszczad pełnych nieskażonej przyrody i do największego w Polsce zbiornika wodnego jakim jest Jezioro Solińskie. Te przepiękne tereny są wyśmienitym miejscem wypoczynku i z pewnością powinny stać się obowiązkowe do zwiedzenia. Rzeszów jest jednym z najbardziej interesujących miejsc w regionie pod względem bogactw kultury i historii. Zatem nie ma co przekładać wyjazdu na później, pakujcie plecaki i w drogę!



Galeria zdjęć


Skomentuj artykuł



< Poprzedni artykułCentrum Pieniądza NBPCentrum Pieniądza NBP
Dodano 12.03.2018 11:41

Czy zastanawialiście się jak świat funkcjonowałby bez pieniędzy? Kto wie, może za x lat przybiorą jakąś wirtualną formę. Jeżeli macie ochotę poznać ic

Następny artykuł >Muzeum Motyli ArthropodaMuzeum Motyli Arthropoda
Dodano 21.03.2018 10:50

Wycieczka do Muzeum Motyli w Bochni to doskonały dowód na to, że nauka nie musi odbywać się poprzez nudne prelekcje, poparte jedynie wiedzą z podręczn

Pozwól nam tworzyć dla Ciebie

Sami będąc rodzicami, staramy się przygotowywać dla Ciebie atrakcyjne artykułu pozwalające zorganizować czas z Twoimi pociechami oraz wynajdujemy obiekty turystyczne spełniające wymogi naszych pociech.


Nasz serwis w dużej mierze utrzymuje się z reklam, dlatego:


Jeżeli nie chcesz płacić za przeglądanie treści wyłącz AdBlocka i ciesz się zawartością naszego serwisu Wyłączony
Przeglądaj dalej nasz serwis bez reklam zapisując się na newsletter dzięki któremu otrzymasz jedną reklamę dziennie Rejestruję
Uzyskaj pełny dostęp do treści na okres jednego miesiąca za jedyne 9,99 zł Wybieram