Gdzie jechać?

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami!


Spacerem przez... Tarnów!

Dodano 08.03.2018 11:48

Miasto to nazywane bywa polskim biegunem ciepła. Jest duża szansa, że odwiedzając go natraficie na sprzyjającą pogodę. Tarnów poszczycić się może wielowiekową historią sięgającą początków czasów piastowskich. Jest pełne urokliwych, galicyjskich zaułków. Przetrwała tu prawdziwa kultura cygańska. O atrakcyjności tego terenu decydują nie tylko niesamowite obiekty historyczne, ale także walory krajobrazowe, niezwykle urozmaicona rzeźba terenu, malownicze przełomy rzek i potoków, cenne zbiorowiska roślinne oraz bogata fauna. Do głównych atrakcji miasta należą:


Bazylika Katedralna


To prawdziwa perła polskiego renesansu. Zbudowana jest z cegły i ozdobiona kamieniarką wokół okien i drzwi. Zachwyca bogatym wyposażeniem, niezwykłą architekturą i wysoką wieżą wznoszącą się aż na 72 m. To miejsce pełne historycznych tajemnic. Znajdujące się tam nagrobki przedstawicieli rodu Tarnowskich uchodzą za jedne z najwybitniejszych dzieł sztuki nie tylko w naszym kraju ale i w Europie. Największy monumentalny pomnik w tym miejscu osiąga ponad 13 m wysokości i 5 m szerokości. Z pewnością na każdym kto go zobaczy zrobi niesamowite wrażenie. Co ciekawe, historycy uważają znajdującą się tam rzeźbę nagrobną Barbary z Tęczyńskich Tarnowskiej za jedną z najpiękniejszych figur kobiecych w okresie Odrodzenia. W 2006 roku ta Katedra stała się Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej.


     

fot. Tarnowskie Centrum Informacji


Ratusz


Pierwotny budynek ratusza został zbudowany w XIV wieku w stylu gotyckim. Dziś znajduje się na samym środku atrakcyjnego Rynku, który zachował swój średniowieczny układ. Ratusz prezentuje się pięknie nie tylko w dzień, bowiem wieczorami nabiera niezwykłego blasku. Jest to budynek piętrowy, murowany z cegły z wieżą sięgającą 30 m. Attykę Ratusza zdobią kamienne woluty, sterczyny i maszkarony. Od 1970 roku można w tym miejscu znajduje się Muzeum Okręgowego w Tarnowie, gdzie podziwiać można m.in. słynny Portret sarmacki, wystawę biograficzną Gen. Józef Bema, ekspozycję prezentującą cenne zbiory porcelany i szkła, które zostały wyprodukowane w wytwórniach zagranicznych i najstarszych polskich manufakturach. Na uwagę zasługuje mieszcząca się tam również zbrojownia, która zawiera kolekcję broni i uzbrojenia oraz jedną z trzech w całości zachowanych w Polsce - oryginalną kopię husarską.


     

fot. Tarnowskie Centrum Informacji


Dom Mikołajowski


Ta gotycko-renesansowa kamienica zbudowana w 1524 roku przez Jana Mikołajowskiego. Jest jedną z najstarszych zabytków w mieście. Pierwotnie dom użytkowany był przez duchowieństwo, później służył jako pomieszczenie dla szkoły i kolonii akademickich. Obecnie stanowi wraz z sąsiednimi kamieniczkami siedzibę Muzeum Diecezjalnego. Budynek posiada wiele oryginalnych detali architektonicznych. Najciekawsze z nich to: drewniane stropy, fragmenty polichromii, gotyckie obramowania okien, dwa kamienne późnogotyckie portale oraz niesamowite kamienne płyty na zewnątrz i wewnątrz budynku.


     

fot. Tarnowskie Centrum Informacji


Bima


To bardzo ciekawe miejsce, ponieważ jest pozostałością po najstarszej murowanej synagodze tarnowskiej, zbudowanej po 1661 roku. Do dzisiaj zachowały się cztery kolumny ceglane z fragmentem stropu, które są okryte baldachimem. Między tymi kolumnami znajduje się podium, od którego pochodzi nazwa obiektu. Bima stanowiła centralny punkt świątyni, z którego odczytywało się fragmenty Tory i ksiąg prorockich. Pierwotnie na tym miejscu istniała budowla, która uległa licznym zniszczeniom i pożarom. Co roku właśnie tutaj występują artyści upamiętniający los Żydów galicyjskich. Tuż obok zachował się żelazny artystyczny płot, będący kiedyś częścią ogrodzenia bożnicy.


     

fot. Tarnowskie Centrum Informacji


Muzeum Etnograficzne


Mieści się ono w zabytkowym XVIII wiecznym dworku, który pełnił niegdyś rolę zajazdu a potem domu mieszkalnego. W kilkunastu salach zaprezentowano ekspozycje ukazująca kulturę, język i obyczaje Romów, którzy licznie zamieszkiwali tutejsze rejony. Zobaczyć można tutaj liczne fotografie, obrazy, rzeźby oraz tajemnicze kąciki wróżb i czarów, które przybliżą Wam kim byli Romowie. Co roku organizowane są tu liczne imprezy, najbardziej popularna z nich to Tabor Pamięci Romów, który gości Cyganów z całej Polski i zagranicy. Karawana wozów, pokrytych stylizowanymi, kolorowymi budami rusza uliczkami Tarnowa. Wydarzeniu towarzyszy duże zainteresowanie mediów i okolicznej ludności.



fot. Tarnowskie Centrum Informacji


Brama Seklerska


Brama Seklerska w stylu węgierskim to nietypowa, drewniana budowla z rzeźbieniami stojąca tu od 2001 roku. Nosi imię Józefa Bema i Sandora Petöfiego. Ma szczególne znaczenie, ponieważ jest darem węgierskiej Fundacji Irott Szó oraz miasta Sepsiszentgyőrgy przekazanym mieszkańcom Tarnowa dla uczczenia 170 rocznicy bitwy pod Ostrołęką. Nazwa nawiązuje do wyrażenia sekler, które oznacza lud, naród i jednocześnie misję strzeżenia granic południowo-wschodnich Królestwa Węgierskiego. Tradycja nie pozwala jej zamykać, co wyraża wyryty napis na jej łukach „Pokój wchodzącym, błogosławieństwo”.



fot. Tarnowskie Centrum Informacji


Zamek Tarnowskich


Pozostałości zamku znajdują się obok Tarnowa a dokładnie w Tarnowcu na górze św. Marcina. Dokładnie nie wiadomo jak wyglądał w całości. Ruiny pozostały niewielkie, ale są bardzo rozległe i dają świadectwo o jego ogromie. Odnotowano, że już w 1340 r. podpisano tutaj pierwszy znany dokument co świadczy, że był już w tym czasie zamieszkały. Teren zamkowy podzielony jest na dwie części i oddzielony wykutym w skale rowem. Zamek niski zajmuje stronę zachodnią wzgórza a zamek wysoki wschodnią. Niegdyś połączone były zwodzonym mostem. Najstarszą częścią warowni była 10 metrowa baszta. Dziś niestety zostały po niej fundamenty w ziemi z płytkim otworem, przypominającym studnię. Zamek niski pełnił funkcję gospodarczą, wysoki rezydencjalną. Miejsce to jest warte zobaczenia, również dla rozchodzącego się tam pięknego widoku na miasto ze szczytu góry.


     

fot. Tarnowskie Centrum Informacji


Tarnowskie pomniki: Słoń, Ławka Poetów, Kataryniarz


Te pomniki sprawią, że na twarzach najmłodszych zagości uśmiech i zdumienie. Kolorowy, wymalowany przez dzieci Słoń na rogu ulicy z pewnością sprawi, że żaden maluch nie przejdzie obok niego obojętnie. Na słynnej Ławce Poetów znajdują się sylwetki Agnieszki Osieckiej, Jana Brzechwy oraz Zbigniewa Herberta, którzy są bliscy sercom najmniejszych. W skrzynkach umieszczonych zaraz obok ławki można znaleźć książki z ich twórczością. Od lipca 2014 r. na placu G. J. Bema zwanym - Burkiem przygrywa historyczny dla tego miejsca Kataryniarz. Kto wie, może i Wy będąc w pobliżu usłyszycie dźwięk kataryniarskiej muzyki.


           

    fot. tarnow.it                    fot. radiokrakow.pl                fot. pm.tarnow.pl


Fontanna – układ słoneczny.


Jeżeli wybierzecie się do Tarnowa pociągiem to z pewnością zauważycie znajdującą się obok dworca kolejowego wspaniałą atrakcję dla najmłodszych – fontannę ze słońcem i układem słonecznym. Elementy wykonano ze szkła, stali i granitu. Napędzane strumieniem wody, niczym prawdziwe ciała niebieskie wirują wokół własnej osi, co daje niesamowity efekt. W dodatku fontanna jest iluminowana i warto ją zobaczyć również wieczorem.



fot. Wikipedia



Tarnów to miasto, w którym nie ma czasu na nudę. Wyjątkowa uroda Starego Miasta, w którym zachowały się uliczki w średniowiecznym planie, gotyckie i renesansowe budowle, fragmenty murów obronnych, a także liczne nowo powstałe kina i teatry zapraszają dużych i małych do spędzania wolnego czasu. Region tarnowski to wspaniałe miejsce również dla tych, którzy nie mogą usiedzieć w miejscu. Z Tarnowa prowadzą liczne szlaki piesze i rowerowe po okolicy. Miasto to można poznać w ciągu dnia, lecz jeżeli będziecie chcieli bardziej poczuć ten wyjątkowy klimat proponujemy spacer jego ulicami nocą, w świetle latarń, pośród iluminowanych budynków, w gwarze rozmów toczonych przez klientów pobliskich kawiarni.



Galeria zdjęć


Skomentuj artykuł



< Poprzedni artykułSpacerem przez... Wałbrzych!Spacerem przez... Wałbrzych!
Dodano 22.02.2018 15:28

Tym razem pakujemy plecaki i ruszamy zwiedzać Wałbrzych! To jedno z najpiękniejszych miejsc województwa dolnośląskiego. Charakteryzuje go długa lista

Następny artykuł >Centrum Pieniądza NBPCentrum Pieniądza NBP
Dodano 12.03.2018 11:41

Czy zastanawialiście się jak świat funkcjonowałby bez pieniędzy? Kto wie, może za x lat przybiorą jakąś wirtualną formę. Jeżeli macie ochotę poznać ic

Pozwól nam tworzyć dla Ciebie

Sami będąc rodzicami, staramy się przygotowywać dla Ciebie atrakcyjne artykułu pozwalające zorganizować czas z Twoimi pociechami oraz wynajdujemy obiekty turystyczne spełniające wymogi naszych pociech.


Nasz serwis w dużej mierze utrzymuje się z reklam, dlatego:


Jeżeli nie chcesz płacić za przeglądanie treści wyłącz AdBlocka i ciesz się zawartością naszego serwisu Wyłączony
Przeglądaj dalej nasz serwis bez reklam zapisując się na newsletter dzięki któremu otrzymasz jedną reklamę dziennie Rejestruję
Uzyskaj pełny dostęp do treści na okres jednego miesiąca za jedyne 9,99 zł Wybieram