Gdzie jechać?

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami!


Indiańska Wioska w Szczyrzycu

Dodano 18.01.2021 11:00

Amerykę najczęściej kojarzy się z drapaczami chmur, wielkimi możliwościami i tabunem gwiazd prezentujących się na czerwonym dywanie. Korzenie tego kontynentu mają jednak związek z plemieniami i przewodzącymi im  Indianami. Istnieje możliwość poczucia tego klimatu na własnej skórze i wcale nie trzeba szukać daleko! Wystarczy odwiedzić Wioskę Indiańską w Szczyrzycu.


  

fot. Wioska Indiańska


Obiekt usytuowany jest z dala od wielkomiejskiego zgiełku, co sprzyja wypoczynkowi i zabawie. Po przybyciu na miejsce zarówno rodzice jak i dzieci, poczują się jakby byli w zupełnie innym świecie. Na terenie wioski znajdują się w pełni wyposażone domy Indian zwane tipi, ogromny namiot, który jest w stanie pomieścić nawet do 50 osób, indiańska sauna, a nawet specjalnie zrekonstruowany indiański namiot wojenny nazwany warlodge. Miłośnicy historii na miejscu znajdą wystawę rękodzieł Indian, którzy pomieszkiwali preria. Będzie można zobaczyć wiernie odtworzone indiańskie stroje sprzed 200 lat, a wśród nich m. in. koszule wojenne czy torby z surowej skóry. Zainteresowani mogą poszerzyć swoją wiedzę o kulturze czerwonoskórych, oglądając liczne prezentacje np. rytuał palenia świętej fajki przez indiańskiego wojownika czy poruszającą scenę, która przedstawia obyczaje odprawiane w czasie jego pogrzebu. 


    

fot. Wioska Indiańska


W czasach kiedy mężczyźni polowali na zwierzynę, do kobiet należało równie odpowiedzialne zadanie. Większość rzeczy materialnych (ubrania, namioty, nakrycia) wykonywanych było ze zwierzęcej skóry, którą kobiety odpowiednio przygotowywały, cięły, szyły i ozdabiały. Cały ten proces również można obejrzeć przy okazji odwiedzin w indiańskiej wiosce. Oprócz tego na miejscu przygotowano moc innych atrakcji m. in. warsztaty muzyczne podczas, których goście mogą dowiedzieć się co nieco o historii instrumentów używanych w tamtych czasach, jak również zaznajomić się z plemienną muzyką. Świetną ideą jest możliwość sprawdzenia swoich sił w strzelaniu z indiańskiego łuku, sprawdzenie zdolności manualnych podczas warsztatów rękodzielniczych czy poznanie rozmaitych przepisów na prawdziwe indiańskie potrawy w ramach lekcji kulinarnych. Najmłodsi goście zapewne chętnie wezmą udział w malowaniu twarzy w barwy plemienne. To dla nich przygotowano także kilka rodzajów gier grupowych, takich jak:


„Jaszczurki” - gra która polega na schwytaniu na kijek jaszczurek wykonanych ze skóry;

„Podwójna piłka” - zadaniem jest skierowanie dwóch piłek do bramki, wyłącznie za pomocą kijków; 

„Kręciołki” - zabawa zarówno dla dzieci jak i dorosłych, gdzie doskonale sprawdza się poczucie równowagi; 

„Bieg Apacki” - maraton podczas którego uczestnicy nabierają wody w usta i nie wolno im jej połknąć, aż do mety; 

„Równoważnia Szoszonów” - gra w której należy utrzymywać równowagę, stojąc na specjalnej równoważni, a przy okazji zepchnąć z niej swojego przeciwnika, jedynie za pomocą kijków, które gracze dostają na początku rozgrywki;

„Mokasyny” - gra zbiorowa, podczas której każda drużyna otrzymuje po 10 patyczków i 2 kamyki. Dwie osoby z danej grupy chowają kamyki za plecami, wyciągając ręce przed siebie. Zadaniem przeciwników jest odgadnięcie, w której ręce znajdują się kamyki u obu osób. Jeśli to się powiedzie, osoby przechowujące kamyki, oddają patyczki. Zwycięża drużyna, która szybciej odbierze wszystkie patyczki swoim przeciwnikom;

„Dzwoneczki” - dwóch graczy z zawieszonymi na szyi dzwoneczkami musi wywołać dźwięk dzwonka u swojego przeciwnika w taki sposób, aby jego nie zadzwonił.


  

fot. Wioska Indiańska


Po dniu pełnym wrażeń można zrobić sobie stylizowane zdjęcie, dzięki czemu twarz znajdzie się na plakacie prezentującym poszukiwanego zbiega. Na terenie wioski znajduje się także sklepik, w którym można zakupić etniczną muzykę, instrumenty, ekologiczne produkty, oraz klasyczne pamiątki (pocztówki, magnesy,figurki).


Warto pamiętać, że ze względu na gry i zabawy zespołowe oparte na współzawodnictwie, program realizowany jest tylko dla grup zorganizowanych (minimum 20 osób) - tak aby możliwe było stworzenie drużyn, które ze sobą rywalizują. Ważne jest również to, że Wioska Indiańska jest nieczynna w niedziele. 


Jeśli kogoś pociąga prawdziwa Ameryka oraz pragnie poznać skrajnie inne obyczaje od tych panujących w dzisiejszym świecie, powinien bez wahania odwiedzić Wioskę Indiańską w Szczyrzycu. Ogrom prezentowanej wiedzy jak i atrakcji sprawi, że spędzone tam chwile, na pewno będzie można zaliczyć do udanych.



Galeria zdjęć


Skomentuj artykuł



< Poprzedni artykułLegenda o Górze WitosławskiejLegenda o Górze Witosławskiej
Dodano 11.01.2021 11:00

Dawno temu w województwie świętokrzyskim, a konkretniej w zamku usytuowanym na Górze Witosławskiej, mieszkał przeraźliwy władca – Witosław...

Następny artykuł >Spacerem przez... Świeradów Zdrój!Spacerem przez... Świeradów Zdrój!
Dodano 25.01.2021 11:00

Niewielkie miasteczko położone tuż przy granicy polsko-czeskiej, choć niepozorne, kryje w sobie całą masę niesamowitych atrakcji, które z całą pewnośc

Pozwól nam tworzyć dla Ciebie

Sami będąc rodzicami, staramy się przygotowywać dla Ciebie atrakcyjne artykułu pozwalające zorganizować czas z Twoimi pociechami oraz wynajdujemy obiekty turystyczne spełniające wymogi naszych pociech.


Nasz serwis w dużej mierze utrzymuje się z reklam, dlatego:


Jeżeli nie chcesz płacić za przeglądanie treści wyłącz AdBlocka i ciesz się zawartością naszego serwisu Wyłączony
Przeglądaj dalej nasz serwis bez reklam zapisując się na newsletter dzięki któremu otrzymasz jedną reklamę dziennie Rejestruję
Uzyskaj pełny dostęp do treści na okres jednego miesiąca za jedyne 9,99 zł Wybieram