Gdzie jechać?

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami!


Legenda o powstaniu Wisły

Dodano 07.11.2022 11:00

Wisła to najdłuższa rzeka Polski. Jej długość wynosi około 1047 km. Przepływa przez cały kraj. Zastanawialiście się skąd się wzięła? My znamy już ta historię i z przyjemnością się nią z Wami podzielimy. 


Jej początek sięga przeszło 2000 lat. W tym czasie w wysokich szczytach górskich swój zamek zbudował król Beskid. Miał on żonę Boranę, która była królową lasów oraz troje dzieci: Lana, Białkę i Czarnochę. Rodzina prowadziła spokojne i szczęśliwe życie. Wszyscy bardzo się kochali. Pewnego dnia Beskid umarł i członkowie rodziny pogrążyli się w żałobie. Wtedy to Borana wezwała do siebie swoje dzieci, aby zgodnie z wolą swojego męża podzielić między nimi władzę. 


Królowa oznajmiła, że góry mają pozostać dzikie i nieokiełznane, tak aby nikt poza byłym mężem, nigdy nie mógł już nad nimi panować. Synowi przekazała władzę nad ludzkimi polami i łąkami. Miał on dbać o to by zawsze były żyzne i żeby rolnikom nigdy niczego nie brakowało, a plony przynosiły dorodne zbiory. Córki natomiast otrzymały władzę nad wodą. Miały rozprowadzać ją tak, aby poła i łąki Lana były zawsze żyzne, aby zarówno ludzie jak i zwierzęta miały co pić i aby nigdy doliny nie nawiedziła susza. 


Szczęśliwe dzieci rozpoczęły swoje misje nad tym co dano im do  władania. Siostry słynęły z różnych charakterów, dlatego też energiczna i pełna życia Białka wybiegła czym prędzej z zamku i szybko zbiegła z gór w dolinę, pozostawiając za sobą strumień wody. Czarnocha natomiast była poważniejsza i ostrożniejsza, zeszła spokojnie po skałach również pozostawiając za sobą strumień wody. Wkrótce znowu się spotkały i postanowiły już się nie rozdzielać i udać się dalej na północ. 


Na ich drodze pojawiła się jednak przeszkoda  - ogromna skała, której pilnował rycerz Czantor. Mężczyzna bardzo się zdziwił dlaczego córki chcą opuścić ziemie królewskie i próbował namówić je aby pozostały w jego dolinie. Siostry zauroczone niezwykłym miejscem, postanowiły rozproszyć po nim wodę, aby zakątek ten stał się jeszcze piękniejszy. Ciekawe jednak były co jest dalej. Czantor w obawie iż nigdy więcej nie ujrzy pięknych istot wymyślił pewien plan. Oznajmił im, że północ jest bardzo niebezpieczna i nieznana więc poprosił ich, aby wysłały tam swoje falę.  Te miały obejrzeć tamte krainy i wrócić z powrotem z wiadomością jak wygląda północ. I tak się stało Białka i Czarnocha usłuchał rady rycerza i kiedy ten odsunął skałę puściły na północ pierwszą falę, którą nazwały „Wyszła”.


Wyszła mknęła przez wyżyny, równiny, niziny, mijała lasy i skały, powoli zapominają o swojej misji. Zachwycona urokami gnała naprzód, stale  powiększała swój nurt dołączając kolejne rzeki. Pewnego razu poczuła smak słonej wody i wpadła prosto do morza.Zachwycona tym widokiem pozwoliła porwać się jego morskim falą i nigdy nie powróciła do swoich właścicielek. Tam był kres jej podróży. Białka i Czarnocha z utęsknieniem oczekiwały jej powrotu i na próżno wypuszczały kolejne fale. Żadna z nich nie powróciła. Z czasem dwie górskie rzeki nazwano Białą i Czarną Wisełką na cześć królewskich córek, a rzekę która powstała z ich połączonych strumieni, nazywano Wisłą od imienia pierwszej fali.


Płynie Wisła płynie po polskiej krainie, a dopóki płynie Polska nie zaginie!!! Jesteśmy dumni z tej niezwykłej rzeki i z jej ciekawej historii powstania. 

Galeria zdjęć


Skomentuj artykuł< Poprzedni artykułMakieta BorówiecMakieta Borówiec
Dodano 28.11.2018 09:46

Mamy pewną propozycję, która zasługuje na szczególną uwagę...

Następny artykuł >Świnka Peppa i wielka niespodziankaŚwinka Peppa i wielka niespodzianka
Dodano 02.01.2019 11:14

Bilety można zakupić na stronie Opery Śląskiej. Nie zwlekajcie, bo jest mało czasu - już dziś zapewnijcie sobie miejsce siedzące!

Pozwól nam tworzyć dla Ciebie

Sami będąc rodzicami, staramy się przygotowywać dla Ciebie atrakcyjne artykułu pozwalające zorganizować czas z Twoimi pociechami oraz wynajdujemy obiekty turystyczne spełniające wymogi naszych pociech.


Nasz serwis w dużej mierze utrzymuje się z reklam, dlatego:


Jeżeli nie chcesz płacić za przeglądanie treści wyłącz AdBlocka i ciesz się zawartością naszego serwisu Wyłączony
Przeglądaj dalej nasz serwis bez reklam zapisując się na newsletter dzięki któremu otrzymasz jedną reklamę dziennie Rejestruję
Uzyskaj pełny dostęp do treści na okres jednego miesiąca za jedyne 9,99 zł Wybieram