Muzeum Motyli Arthropoda
Przyroda stanowi jedną z najbardziej fascynujących sfer, które otaczają ludzi. Rośliny, zwierzęta, a nawet owady potrafią zaciekawić swoim wyglądem. Należą do nich zwłaszcza motyle, których skrzydła ubarwione są w specyficzny, kolorowy sposób, przypominający nieco kolorowy witraż. Aby zgłębić wiedzę dotyczącą tych stworzeń warto wybrać się do Muzeum Motyli „Arthropoda” w Bochni.
Wspomniane Muzeum to miejsce gdzie można podziwiać aż 5 tysięcy okazów pochodzących z całego świata. Część kolekcji pochodzi z łowów własnych, zdobytych podczas podróży po Europie, Afryce, Ameryce Południowej i Środkowej, reszta to okazy nabyte od kolekcjonerów oraz entomologów w różnych zakątkach świata. W muzeum można znaleźć zarówno motyle dzienne jak i nocne. Wszystkie okazy podzielone są według rodzajów występujących na kontynentach świata. Znajdziemy tam: 718 motyli Afryki Środkowej, 735 motyli Australii i wielu wysp odległej Oceanii, 1573 motyli Ameryki Środkowej i Południowej, 425 motyli Ameryki Północnej i Europy i 1595 motyli Azji i regionu Orientalnego. Okazy klasyfikowane są na podstawie systematyki Linneusza, który wprowadził łacińskie nazewnictwo dwuimienne w opisie gatunku biologicznego. Goście muzeum będą mogli zobaczyć także straszyki, pluskwiaki, modliszki, cykady, a także chrząszcze Polski i świata. Gatunki są prezentowane w taki sposób, aby mogły zilustrować różne zjawiska przyrodnicze. Przykładowo, wśród nich odwiedzający będą mogli wypatrzeć motyla przypominającego tygrysa czy sowę.
W Muzeum Motyli specjalnie dla dzieci organizowane są lekcje przyrodnicze. Poprzez wykłady młodzi odkrywcy mogą rozbudzić swoje zainteresowanie przyrodą i zobaczyć jak potrafi ona zaskoczyć człowieka. Uczniowie będą mieli okazję podziwiać największego motyla na Ziemi czy takiego, który żyje zaledwie jeden dzień. Materiał prezentowany jest w bardzo przystępny sposób w myśl idei „Nauka poprzez zabawę”. Prowadzone są liczne dyskusje, uczniowie mogą oglądać pojedyncze okazy owadów za pomocą lupy, a po prelekcji są w stanie wymienić formy kamuflażu wśród owadów bazując na konkretnych przykładach. Program lekcji zawiera zapoznanie się z motylami, które udają drapieżne ptaki, liście, węże i jaszczurki, odkrycie najszybszych motyli świata, obcowanie z okazami, które są prawie przeźroczyste czy takich, które imitują błysk oka drapieżnego kota. Na końcu organizowane są gry i zabawy, podczas których dzieci muszą wykorzystać wiedzę zdobytą podczas lekcji.
Wycieczka do Muzeum Motyli w Bochni to doskonały dowód na to, że nauka nie musi odbywać się poprzez nudne prelekcje, poparte jedynie wiedzą z podręczników. Dzieci mają okazję na własne oczy poprzyglądać się niezwykłym okazom uskrzydlonych owadów i w przystępny sposób zasięgnąć informacji, dzięki którym scharakteryzowanie konkretnego motyla w przyszłości nie będzie dla nich żadnym problemem. To jednak nie oznacza, że wycieczkę poleca się tylko dzieciom. Dorośli mogą również poczuć się niczym archeolodzy i swój wolny czas zagospodarować w sposób niezwykle kreatywny i ciekawy.
Dziś proponujemy Wam Rzeszów leżący po obu brzegach Wisłoka, na pograniczu Kotliny Sandomierskiej i Pogórza Karpackiego. O tym, że warto odwiedzić to
Zachowane zabytki, klimat królewskiego i postindustrialnego Radomia, wysoka częstotliwość imprez kulturalnych i sportowych sprawią, że nie będziecie s
Skomentuj artykuł