Gdzie jechać?

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami!


Najpiękniejsze ogrody botaniczne w Polsce

Dodano 17.07.2017 13:04

Dziś zabieramy Was do zielonej krainy kwitnących krzewów, pachnących kwiatów i kolorowych roślin. Dzieci będą czuły się jak w krainie Oz, a Wy rodzice odpoczniecie od zgiełku miasta i codziennego pędu. Na terenie Polski mamy dużo ogrodów botanicznych, dlatego zobaczcie nasz przegląd po tych najpiękniejszych i wybierzcie się najlepiej w jakiś słoneczny, ciepły dzień. Wszystkie otwierają się na turystów, bo to właśnie idealna pora, by zaplanować wycieczkę do któregoś z nich. Piękne widoki gwarantowane, dlatego koniecznie zabierzcie ze sobą aparat!


Ogród botaniczny w Lublinie obchodzi właśnie swoje 50- lecie. Ten spory kawał czasu warto przypieczętować wizytą w tym miejscu. Ogród możecie zwiedzać z przewodnikiem, będzie miał on specjalnie przygotowany 1,5 godzinny program, a koszt to jedynie 3 zł/osobę. Pamiętajcie, że konieczna jest wcześniejsza rezerwacja telefoniczna!

Ogród powstał w 1965 roku z inicjatywy Profesorów: Józefa Motyka oraz Adama Paszewskiego. Kolekcja roślin liczy ponad 1600 gatunków drzew i krzewów, ponad 3300 roślin rosnących w gruncie oraz ok. 1600 gatunków roślin szklarniowych. To tutaj możecie zobaczyć drzewa, które mają ponad 100 lat ! I co więcej - jest ich aż 106 okazów! Polecamy wszystkie działy tematyczne, bez wyjątku. Powinniście również odwiedzić Dworek Kościuszków. Pierwsze wzmianki o jego istnieniu pochodzą z 1720 r. W drugiej połowie XVIII w. był własnością Jana Nepomucena Kościuszki. Dworek jest przepięknie wykończony szczególnie w środku. W kawiarence “u Baby Jagi” macie możliwość zorganizowania ogniska lub zamówienia obiadu dla większych grup oraz grup zorganizowanych. Piękna sprawa - siedzieć przy ognisku, piec kiełbaski w tak niesamowitym i pięknym miejscu. Bilet rodzinny wstępu na teren parku oraz Dworku Kościuszków to 20 zł.


Ogród Botaniczny w Bydgoszczy to świetny pomysł na całodzienny spacer. Ogród zajmuje aż 60 hektarów i jest na drugim miejscu co do wielkości w całej Polsce. Zobaczycie tu aż 13 stawów kaskadowych, w których woda płynie strumieniami, tworząc efekt wodospadów. Powstał tu również ogród motyli w którym znajduje się kolekcja roślin długo kwitnących, która zwabia motyle. Jeżeli już tu jesteście, to zajrzyjcie do Ogrodu botanicznego IHAR. Obejmuje on powierzchnię 5,5 hektara i należy do Krajowego Centrum Roślinnych Zasobów Genowych. Został założony przez Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin,a jego powstanie plasuje się na 1951 rok. W ogrodzie zgromadzono 4300 roślin. Są to kolekcje: traw, roślin energetycznych, roślin użytkowych, czyli ozdobnych, leczniczych, miododajnych, przyprawowych, barwierskich, włóknodajnych i chronionych. Na szczególną uwagę zasługuje gromadzona od 1973, najbogatsza w Polsce kolekcja odmian traw, licząca 650 gatunków.


Ogród botaniczny w Powsinie jest bardzo znany wśród warszawiaków i mieszkańców województwa mazowieckiego. Zobaczycie tu bajecznie kolorowe kwiaty i egzotyczne rośliny. Między innymi znajdziecie zjawiskowe kolekcje róż, roślin drzewiastych, sadowniczych, leczniczych oraz roślin tropikalnych i subtropikalnych. Ogród jest podzielony na sektory i dobrze zaopatrzyć się w przewodnik lub wydrukować mapkę, która jest dostępna na stronie organizatorów. Na terenie istnieje również Centrum Edukacji Przyrodniczo Ekologicznej i prowadzone są tam zajęcia biologiczne dla dzieci od wieku przedszkolnego do młodzieży licealnej. Program bogaty jest w prezentacje multimedialne, zajęcia edukacyjne, warsztaty oraz wycieczki terenowe. Dużo osób przyjeżdża do ogrodów na rowerach, niedaleko ich jest wielka polana na której można rozpalić ognisko i biesiadować z najbliższymi na łonie natury pod chmurką.


Ogród botaniczny w Krakowie został założony w 1783 i zajmuje powierzchnię 9,6 hektarów. Jest najstarszym ogrodem botanicznym w Polsce! Jest również miejscem badań, inspiracji artystycznych oraz "żywym muzeum" flory świata. Został wpisany do rejestru zabytków i odwiedza go co roku tysiące osób. Zobaczycie tu kompilacje roślin, które tworzą niesamowity krajobraz. Najlepiej dajcie dzieciom trochę swobody, niech biegają beztrosko po ogrodzie. Jest tu dużo miejsca i na pewno się nie zgubicie. Ogród botaniczny w Krakowie jest również mekką najstarszych okazów drzew. Najokazalszym jest "Dąb jagielloński" - dąb szypułkowy, którego wiek wynosi ok. 220 lat! W podobnym wieku są dwa "Derenie Śniadeckiego", pod którymi koronami przejdziecie przemieszczając się główną alejką. Na dziedzińcu Collegium Śniadeckiego, od strony ulicy Kopernika, stoi najstarsza polska robinia akacjowa. Ponad 150-letnie sagowce można znaleźć w szklarni Jubileuszowej, ponad 100 lat ma także palma - daktylowiec kanaryjski dominująca w wyższej części szklarni zimowej w kompleksie Victoria.


Ogród Botaniczny w Łodzi połączony jest z Palmiarnią. Powstał w 1929 roku i zajmuje duży obszar, jego powierzchnia wynosi 67 hektarów. Zdecydowanie warto tu przyjechać, możecie zobaczyć ogród japoński, który położony jest nad dwoma stawami, jak sama nazwa wskazuje - możecie tu podziwiać rośliny Dalekiego Wschodu, czyli głównie z Japonii i Chin. Drugim interesującym sektorem jest Alpinarium - teren jest górzysty, ukształtowany z bloków skalnych z krętymi ścieżkami. Rosną tu rośliny, których nazwy ciężko wymówić, między innymi floks szydlasty, dziewięćsił bezłodygowy, gęsiówka kaukaska i wiele innych. Dział biologii i morfologii obfituje w około 280 gatunków i odmian drzew i krzewów oraz ponad 440 taksonów roślin zielnych. Poza tym znajdziecie tu dział w kolorach tęczy, czyli roślin ozdobnych oraz zieleni parkowej. Obowiązkowym punktem Łódzkiego Ogrodu jest Palmiarnia - jedna z najnowocześniejszych w Europie i jeden z najciekawszych budynków w Łodzi. Znajduje się na terenie Parku Źródliska, który jest wpisany do rejestru zabytków oraz jest najstarszym parkiem miejskim w tym mieście. Co możecie zobaczyć w Palmiarni? To proste - palmy! Ale jakie! Piękne, bujne, niespotykane. Przez chwilę przejdzie Wam przez głowę myśl, czy aby na pewno jesteście na terenie Polski, a nie na Czarnym Lądzie.


Czy już wiecie, który ogród wybierzecie? My proponujemy wszystkie z wyżej wymienionych. Oczywiście możecie sugerować się lokalizacją, a na pewno któryś z nich jest w Waszym pobliżu. Wiosna i lato to najlepszy czas, by wybrać się do któregoś z nich. To właśnie te dwie pory roku sprzyjają drzewom i kwiatom. Wszystko budzi się do życia i kwitnie w całej swej okazałości. Nie tylko wesołe miasteczka czy zorganizowane parki rozrywki potrafią wzbudzić w dzieciach pozytywne emocje. Warto wybrać się na łono natury i poobcować z przyrodą. Zabawa przez naukę jest bardzo ważna, a Ogrody Botaniczne sprzyjają edukacji i rozwijają wyobraźnię dzieci, która jest tak istotna w pierwszych latach życia. Zobaczycie, że dzieci będą przeszczęśliwe, a Wy rodzice mile zaskoczeni.

Galeria zdjęć


Skomentuj artykuł



< Poprzedni artykułKaszubski Park Etnograficzny we WdzydzachKaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach
Dodano 13.07.2017 13:51

Piękne położenie Muzeum i legenda Założycieli przyciągają do Wdzydz corocznie tysiące turystów z całego świata spragnionych panującej tu nieśpiesznej

Następny artykuł >Najpiękniejsze ogrody zoologiczne w PolsceNajpiękniejsze ogrody zoologiczne w Polsce
Dodano 17.07.2017 13:25

Bliskie spotkanie z przedstawicielami oceanów, sawanny, gęstej dżungli i pustynnych stepów? Tak! Ogrody zoologiczne to zawsze dobry pomysł na wyciecz

Pozwól nam tworzyć dla Ciebie

Sami będąc rodzicami, staramy się przygotowywać dla Ciebie atrakcyjne artykułu pozwalające zorganizować czas z Twoimi pociechami oraz wynajdujemy obiekty turystyczne spełniające wymogi naszych pociech.


Nasz serwis w dużej mierze utrzymuje się z reklam, dlatego:


Jeżeli nie chcesz płacić za przeglądanie treści wyłącz AdBlocka i ciesz się zawartością naszego serwisu Wyłączony
Przeglądaj dalej nasz serwis bez reklam zapisując się na newsletter dzięki któremu otrzymasz jedną reklamę dziennie Rejestruję
Uzyskaj pełny dostęp do treści na okres jednego miesiąca za jedyne 9,99 zł Wybieram