Najpiękniejsze ogrody botaniczne w Polsce
Dziś zabieramy Was do zielonej krainy kwitnących krzewów, pachnących kwiatów i kolorowych roślin. Dzieci będą czuły się jak w krainie Oz, a Wy rodzice odpoczniecie od zgiełku miasta i codziennego pędu. Na terenie Polski mamy dużo ogrodów botanicznych, dlatego zobaczcie nasz przegląd po tych najpiękniejszych i wybierzcie się najlepiej w jakiś słoneczny, ciepły dzień. Wszystkie otwierają się na turystów, bo to właśnie idealna pora, by zaplanować wycieczkę do któregoś z nich. Piękne widoki gwarantowane, dlatego koniecznie zabierzcie ze sobą aparat!
Ogród botaniczny w Lublinie obchodzi właśnie swoje 50- lecie. Ten spory kawał czasu warto przypieczętować wizytą w tym miejscu. Ogród możecie zwiedzać z przewodnikiem, będzie miał on specjalnie przygotowany 1,5 godzinny program, a koszt to jedynie 3 zł/osobę. Pamiętajcie, że konieczna jest wcześniejsza rezerwacja telefoniczna!
Ogród powstał w 1965 roku z inicjatywy Profesorów: Józefa Motyka oraz Adama Paszewskiego. Kolekcja roślin liczy ponad 1600 gatunków drzew i krzewów, ponad 3300 roślin rosnących w gruncie oraz ok. 1600 gatunków roślin szklarniowych. To tutaj możecie zobaczyć drzewa, które mają ponad 100 lat ! I co więcej - jest ich aż 106 okazów! Polecamy wszystkie działy tematyczne, bez wyjątku. Powinniście również odwiedzić Dworek Kościuszków. Pierwsze wzmianki o jego istnieniu pochodzą z 1720 r. W drugiej połowie XVIII w. był własnością Jana Nepomucena Kościuszki. Dworek jest przepięknie wykończony szczególnie w środku. W kawiarence “u Baby Jagi” macie możliwość zorganizowania ogniska lub zamówienia obiadu dla większych grup oraz grup zorganizowanych. Piękna sprawa - siedzieć przy ognisku, piec kiełbaski w tak niesamowitym i pięknym miejscu. Bilet rodzinny wstępu na teren parku oraz Dworku Kościuszków to 20 zł.
Ogród Botaniczny w Bydgoszczy to świetny pomysł na całodzienny spacer. Ogród zajmuje aż 60 hektarów i jest na drugim miejscu co do wielkości w całej Polsce. Zobaczycie tu aż 13 stawów kaskadowych, w których woda płynie strumieniami, tworząc efekt wodospadów. Powstał tu również ogród motyli w którym znajduje się kolekcja roślin długo kwitnących, która zwabia motyle. Jeżeli już tu jesteście, to zajrzyjcie do Ogrodu botanicznego IHAR. Obejmuje on powierzchnię 5,5 hektara i należy do Krajowego Centrum Roślinnych Zasobów Genowych. Został założony przez Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin,a jego powstanie plasuje się na 1951 rok. W ogrodzie zgromadzono 4300 roślin. Są to kolekcje: traw, roślin energetycznych, roślin użytkowych, czyli ozdobnych, leczniczych, miododajnych, przyprawowych, barwierskich, włóknodajnych i chronionych. Na szczególną uwagę zasługuje gromadzona od 1973, najbogatsza w Polsce kolekcja odmian traw, licząca 650 gatunków.
Ogród botaniczny w Powsinie jest bardzo znany wśród warszawiaków i mieszkańców województwa mazowieckiego. Zobaczycie tu bajecznie kolorowe kwiaty i egzotyczne rośliny. Między innymi znajdziecie zjawiskowe kolekcje róż, roślin drzewiastych, sadowniczych, leczniczych oraz roślin tropikalnych i subtropikalnych. Ogród jest podzielony na sektory i dobrze zaopatrzyć się w przewodnik lub wydrukować mapkę, która jest dostępna na stronie organizatorów. Na terenie istnieje również Centrum Edukacji Przyrodniczo Ekologicznej i prowadzone są tam zajęcia biologiczne dla dzieci od wieku przedszkolnego do młodzieży licealnej. Program bogaty jest w prezentacje multimedialne, zajęcia edukacyjne, warsztaty oraz wycieczki terenowe. Dużo osób przyjeżdża do ogrodów na rowerach, niedaleko ich jest wielka polana na której można rozpalić ognisko i biesiadować z najbliższymi na łonie natury pod chmurką.
Ogród botaniczny w Krakowie został założony w 1783 i zajmuje powierzchnię 9,6 hektarów. Jest najstarszym ogrodem botanicznym w Polsce! Jest również miejscem badań, inspiracji artystycznych oraz "żywym muzeum" flory świata. Został wpisany do rejestru zabytków i odwiedza go co roku tysiące osób. Zobaczycie tu kompilacje roślin, które tworzą niesamowity krajobraz. Najlepiej dajcie dzieciom trochę swobody, niech biegają beztrosko po ogrodzie. Jest tu dużo miejsca i na pewno się nie zgubicie. Ogród botaniczny w Krakowie jest również mekką najstarszych okazów drzew. Najokazalszym jest "Dąb jagielloński" - dąb szypułkowy, którego wiek wynosi ok. 220 lat! W podobnym wieku są dwa "Derenie Śniadeckiego", pod którymi koronami przejdziecie przemieszczając się główną alejką. Na dziedzińcu Collegium Śniadeckiego, od strony ulicy Kopernika, stoi najstarsza polska robinia akacjowa. Ponad 150-letnie sagowce można znaleźć w szklarni Jubileuszowej, ponad 100 lat ma także palma - daktylowiec kanaryjski dominująca w wyższej części szklarni zimowej w kompleksie Victoria.
Ogród Botaniczny w Łodzi połączony jest z Palmiarnią. Powstał w 1929 roku i zajmuje duży obszar, jego powierzchnia wynosi 67 hektarów. Zdecydowanie warto tu przyjechać, możecie zobaczyć ogród japoński, który położony jest nad dwoma stawami, jak sama nazwa wskazuje - możecie tu podziwiać rośliny Dalekiego Wschodu, czyli głównie z Japonii i Chin. Drugim interesującym sektorem jest Alpinarium - teren jest górzysty, ukształtowany z bloków skalnych z krętymi ścieżkami. Rosną tu rośliny, których nazwy ciężko wymówić, między innymi floks szydlasty, dziewięćsił bezłodygowy, gęsiówka kaukaska i wiele innych. Dział biologii i morfologii obfituje w około 280 gatunków i odmian drzew i krzewów oraz ponad 440 taksonów roślin zielnych. Poza tym znajdziecie tu dział w kolorach tęczy, czyli roślin ozdobnych oraz zieleni parkowej. Obowiązkowym punktem Łódzkiego Ogrodu jest Palmiarnia - jedna z najnowocześniejszych w Europie i jeden z najciekawszych budynków w Łodzi. Znajduje się na terenie Parku Źródliska, który jest wpisany do rejestru zabytków oraz jest najstarszym parkiem miejskim w tym mieście. Co możecie zobaczyć w Palmiarni? To proste - palmy! Ale jakie! Piękne, bujne, niespotykane. Przez chwilę przejdzie Wam przez głowę myśl, czy aby na pewno jesteście na terenie Polski, a nie na Czarnym Lądzie.
Czy już wiecie, który ogród wybierzecie? My proponujemy wszystkie z wyżej wymienionych. Oczywiście możecie sugerować się lokalizacją, a na pewno któryś z nich jest w Waszym pobliżu. Wiosna i lato to najlepszy czas, by wybrać się do któregoś z nich. To właśnie te dwie pory roku sprzyjają drzewom i kwiatom. Wszystko budzi się do życia i kwitnie w całej swej okazałości. Nie tylko wesołe miasteczka czy zorganizowane parki rozrywki potrafią wzbudzić w dzieciach pozytywne emocje. Warto wybrać się na łono natury i poobcować z przyrodą. Zabawa przez naukę jest bardzo ważna, a Ogrody Botaniczne sprzyjają edukacji i rozwijają wyobraźnię dzieci, która jest tak istotna w pierwszych latach życia. Zobaczycie, że dzieci będą przeszczęśliwe, a Wy rodzice mile zaskoczeni.
Piękne położenie Muzeum i legenda Założycieli przyciągają do Wdzydz corocznie tysiące turystów z całego świata spragnionych panującej tu nieśpiesznej
Bliskie spotkanie z przedstawicielami oceanów, sawanny, gęstej dżungli i pustynnych stepów? Tak! Ogrody zoologiczne to zawsze dobry pomysł na wyciecz
Skomentuj artykuł