Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach
Kaszuby, czyli historyczna kraina Polski znajdująca się na Pomorzu. Czy wiecie z czego słynie? Głównie z przepięknej ceramiki, dachów pokrytych słomą, kaszubskiej muzyki i tabaki. To region, który obejmuje plaże Morza Bałtyckiego, jeziora i lasy. Jeżeli jeszcze nie było Was na Kaszubach - to koniecznie musicie je odwiedzić. Szczególnie polecamy Kaszubski Park Etnograficzny. To Muzeum we Wdzydzach Kiszewskich, które założyli Teodora i Izydor Gulgowscy w 1906 roku. Jest ono pierwszym w Polsce Muzeum na świeżym powietrzu. Cały teren zajmuje 22 hektary powierzchni, a pierwsze, co rzuci Wam się w oczy to malowniczy krajobraz pełny zieleni i starych chat pokrytych strzechą. Dodatkowego uroku dodaje położenie nad jeziorem Gołuń, zresztą - sami się przekonajcie, że to wyjątkowe miejsce.
Na miejscu zobaczycie
zabytkowe obiekty charakterystyczne dla kaszubskiego budownictwa
wiejskiego. Chałupy, dwory, szkoła, kuźnia, wiatraki, kościoły,
karczmy, budynki gospodarcze i warsztaty rzemieślnicze. Poszczególne
budowle, których jest tu około 60 możecie zwiedzać także od
środka. Wewnątrz nich zostały odtworzone przedmioty dnia
codziennego. Obiektów jest dużo, zobaczycie między innymi chałupę
Gburską z Wdzydz Kiszewskich, chałupę Gburską z Piechowic oraz
chałupę robotniczą z Klonówki, która została wybudowana w
latach 30-tych XIX wieku. Według tradycji, spotykali się w niej
spiskowcy, którzy mieli wziąć udział w Powstaniu Starogardzkim.
Obecnie, wewnątrz chałupy prezentowana jest wystawa „Florian
Ceynowa i Powstanie Starogardzkie 1846r.” Po drodze odwiedzicie
szkołę ze wsi Więckowy. Wybudowana została prawie 200 lat temu i
to w niej możecie odbyć lekcję języka kaszubskiego - ale o tym
później. Wszystkie chałupy, zagrody i dworki odwiedzać będziecie
po kolei tak, jak prowadzić Was będzie trasa turystyczna. Polecamy
także zwrócić szczególną uwagę na ponad 300 letni Kościół ze
wsi Swornegacie który do dziś pełni swoją funkcję świątyni
oraz wiatrak “Koźlak”, który został wzniesiony w 1876 roku
przez majstra Ludwicha. Jest on przykładem wiatraka kozłowego.
Obsługiwany był przez jedną osobę a zdolność przemiałowa młyna
wynosiła około 1 tony zboża w ciągu doby!
Jeżeli macie ochotę na aktywne zajęcia, to skorzystajcie z zajęć edukacyjnych. Organizatorzy zadbali o zajęcia manualne. Możecie skorzystać z warsztatów toczenia garnków, tkania na krosienkach, wyrób kwiatów z papieru, malowanie na szkle, haftowanie, wykonywanie ludowych i stylowych ozdób choinkowych. Wszystko odbywa się w zabytkowych wnętrzach. W autentycznej odwzorowanej izbie lekcyjnej z XIX wieku odbędziecie lekcję języka kaszubskiego. Możecie zdobyć takie zdolności jak pisanie gęsim piórem, gryflem i stalówką, oraz nauczycie się śpiewać "Kaszubskie Nuty". Dodatkowo poznacie muzykę regionu, do tworzenia której używa się tradycyjnych narzędzi i instrumentów. Wasze dzieci nie będą narzekać tu na nudę - mogą one wziąć udział w dawnych zabawach i grach. Do tego będą potrzebne szczudła, obręcze do toczenia, łuki, proce, liny i drewniane kolorowe zabawki. Zabawa w klimacie kaszubskim gwarantowana! Wspaniałą przygodą dla dzieci będzie także udział w pokazach pracy kowala i robotnika leśnego. Zobaczycie jak odbywało się kiedyś ucieranie tabaki, pranie i maglowanie oraz jak mielono żyto.
Cały teren zwiedzicie spacerując nawet z dziecięcym wózkiem, obiekt jest przyjazny dla całych rodzin. Na zwiedzanie przygotujcie około 3 godziny, jednak możecie spędzić tu tyle czasu, ile chcecie. Obok Muzeum znajdują się dwie karczmy: “Wygoda” i “ZAGOŚĆ”. Podstawą menu są potrawy kuchni pomorskiej. Możecie tam skosztować między innymi tradycyjnych kaszubskich klusek ziemniaczanych i racuchów drożdżowych. Poza wszystkimi atrakcjami Parku Etnograficznego organizowane są tu cyklicznie imprezy. Szczególnie polecamy Jarmark Wdzydzki, czyli największy kiermasz sztuki ludowej i rękodzieła artystycznego na Kaszubach oraz wyjątkowe święta takie jak Dzień Świętego Jana czy Zielone Świątki. We wrześniu organizowane jest także wydarzenie “Z motyką na bulwy”. Co to oznacza? Gry, zabawy, muzyka i tańce przy ognisku oraz wystawy i stragany głównie z wyrobami pszczelimi. Jeżeli chcielibyście, by w Waszym domu zagościł drobiazg upamiętniający wycieczkę, to muzealny sklepik oferuje bogaty wybór wyrobów sztuki ludowej i rękodzieła artystycznego. Gotowi do podróży? Ruszajcie na Kaszuby!
Animowane historie od lat bawią dzieci w każdym wieku. Najmłodsi z utęsknieniem wyczekują kolejnych przygód swoich ulubionych bohaterów, a także nierz
Na terenie Polski mamy dużo ogrodów botanicznych, dlatego zobaczcie nasz przegląd po tych najpiękniejszych i wybierzcie się w jakiś słoneczny, ciepły
Skomentuj artykuł