Spacerem przez... Baranów Sandomierski!
Ciekawe czy jest Wam znany Baranów Sandomierski? Jest to piękne miasteczko położone w dolinach Wisły i Babulówki na Podkarpaciu. Tereny te, to doskonały wybór na wypoczynek z rodziną i przyjaciółmi lub na wycieczki szkolne. Miejscowość położona jest z dala od hałasu i zgiełku miejskiego, przez co daje możliwość prawdziwego oderwania się od spraw dnia codziennego i aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. A oto co warto zobaczyć:
Zamek i Muzeum
Ten niezwykły obiekt został wzniesiony pod koniec XVI wieku w miejscu średniowiecznego obronnego dworu rycerskiego. Niegdyś teren ten należał do szlacheckiej rodziny Baranowskich. Zbudowany jest na planie prostokąta z zachwycającym, arkadowym dziedzińcem, otoczonym krużgankami, wspaniałą Galerią Tylmanowską i basztą. Zamek dwukrotnie niszczyły pożary, został też zdewastowany w czasie II wojny światowej ale, choć z jego wyposażenia nic nie pozostało, sama budowla przetrwała. Zwiedzający historyczne wnętrza zamku mogą podziwiać tam piękną architekturę, stylowo umeblowane komnaty ozdobione obrazami szkoły włoskiej i portretami magnackimi, jedyną w swoim rodzaju ekspozycję o tematyce siarkowo-geologicznej, unikatowe skrystalizowane wapienie osiarkowane, różnego rodzaju postacie siarki oraz inne produkty pochodzące z procesu przetwórstwa rudy siarkowej. Dodatkowo na gości czeka wyśmienita kuchnia oraz nocleg w eleganckich apartamentach. To idealne miejsce na wypoczynek i przeżycie niezapomnianych chwil.
fot. UM Baranów Sandomierski
Zbrojownia
Kryje się ona w podziemiach zamku. Przewodnikiem po jej pomieszczeniach jest najprawdziwszy rycerz, który posiada niezwykłą umiejętność opowiadania historii. Zobaczyć możecie tu najprawdziwszą salę tortur i poznać metody pracy kata oraz ciekawostki o jego zawodzie. W następnej sali mieści się niezwykle ciekawy arsenał czyli wystawa broni zaczepnej oraz uzbrojenia ochronnego rycerzy średniowiecznych, polskiej szlachty oraz muszkieterów. Z pewnością miejsce to sprawi, że poczujecie się jak rycerze i damy dworu, a to dlatego, że do dyspozycji zwiedzających jest historyczna przebieralnia, w której są stroje i zbroje rycerskie. Nie zapomnijcie aparatu, ponieważ tu można robić fotki cały czas. W tym miejscu odbywają się też warsztaty historyczne dla szkół i grup zorganizowanych.
fot. agencjasarmata.pl
Kościół Św. Jana Chrzciciela
Świątynia jest budowlą późnorenesansową, murowaną i otynkowaną z oszkarpowanym prezbiterium. Wzniesiona została w 1607 roku przez Jana Leszczyńskiego - ówczesnego właściciela zamku w Baranowie. Nad zachodnim wejściem wznosi się wysoka, czworoboczna wieża zwieńczona barokowym hełmem. Wnętrze kościoła nakryte zostało sklepieniem kolebkowym z lunetami, ozdobione siecią dekoracyjnych żeber stiukowych i malowidłami secesyjnymi z 1934 roku. Uwagę przykuwają również XVIII-wieczne ołtarze i obrazy, m.in. obraz Świętej Rodziny (kopia dzieła Rafaela Santi), rzeźby św. Kazimierza Królewicza i św. Kingi oraz niezwykła chrzcielnica kamienna. W podziemiach budynku znajdują się groby dawnych właścicieli zamku baranowskiego.
fot. polskaniezwykla.pl
Stawy Krasiczyńskie
Każdy marzy, aby oprócz zwiedzania zabytków, które dostarczają cennej wiedzy, znaleźć takie miejsce, które pozwoli się odprężyć. W Baranowie mieści się bardzo malowniczy zakątek, dlatego warto udać się tam na spacer z całą swoją rodziną. Porastają go lasy, które kryją cenne siedliska wielu gatunków ptaków, wśród których na uwagę zasługuje przede wszystkim orlik krzykliwy oraz pustułka. Największą atrakcją tego miejsca są stawy śródleśne, których widok zapiera dech w piersiach. Leśna sceneria dodaje temu miejscu unikatowego uroku. Stawy Krasiczyńskie to jedna z wizytówek Baranowa Sandomierskiego, dlatego dba się o to, aby te tereny były czyste i zadbane, bo w przeciwnym razie nie można byłoby się tam zrelaksować. Stawy pełnią funkcję pokazową i estetyczną, więc lepiej się w nich nie kąpać.
fot. UM Baranów Sandomierski
Lasowiackie Serce
Po rewitalizacji rynku został odtworzony piękny symbol miłości lasowiackiego serca. Powstało 3,5 metrowe dzieło, wykute z brązu. Wszystko związane jest z legendą o kowalu Brylskim. Miał on córkę Marysię o przecudnej urodzie, o którą zabiegali różni młodzieńcy. Jednym z nich był Antek. Pewnego razu wybierał się on na flis spławiać Wisłą drewno do Gdańska. Dziewczyna zawiesiła mu na szyi serce wykute przez jej ojca. Miało mu to przypominać ukochaną w czasie rozłąki. Historia ta symbolizuje ogromną miłość i szybko rozeszła się po okolicy. Jak głosi legenda, całus podarowany ukochanej osobie pod Lasowiackim Sercem gwarantuje trwały związek i wieczną miłość. Zatem podarujcie tu buziaka bliskiej Wam osobie, z którą chcecie być do końca życia.
fot. Wikipedia
Sosnowa Oaza
Jest to niezwykły Kompleks porośnięty różnego rodzaju gatunkami sosen, gdzie znajduje się 7 nowych, całorocznych domków w stylu zbliżonym do góralskich chat, w których połączono naturalność z nowoczesnymi rozwiązaniami. W przytulnych pomieszczeniach mieszczą się kominki, dzięki czemu jesienne i zimowe wieczory z lampką wina nabiorą przyjemnego charakteru i będą owocem niezapomnianych wrażeń. Obok znajduje się zbiornik wodny ze stawem rybnym, co dla amatorów wędkowania stanowić może dodatkową atrakcję. Złowione ryby można uwędzić w ogrodowej wędzarni lub usmażyć na grillu. Najmłodsi będą bardzo zadowoleni, ponieważ i dla nich przewidziano liczne niespodzianki m.in mogą skorzystać z zestawu huśtawek oraz trampolin. Na wielbicieli zimowego szaleństwa czeka oświetlony i sztucznie naśnieżany stok narciarski, tylko musicie poczekać aż temperatura pozwoli zakładać czapki na głowy. Nocleg w "Sosnowej Oazie" możecie zarezerwować przez naszą stronę - wystarczy kliknąć tutaj! ;)
fot. sosnowaoaza.pl
Jezioro Tarnobrzeskie
Kolejną atrakcją w okolicy jest Jezioro Tarnobrzeskie, gdzie można zaczerpnąć kąpieli, w krystalicznie czystej wodzie, poleżeć na piaszczystej plaży, popływać żaglówką, kajakiem, rowerem wodnym lub surfować na desce. Są tu również doskonałe warunki do nurkowania. Jezioro to osiąga prawie 500 hektarów wody i ma ponad 40 metrów głębokości. Słynie z najczystszych wód w naszym kraju, 90% wpuszczonej wody ma I klasę czystości. Jest to teren gdzie przeprowadzane są akcje międzynarodowych zawodów wakeboardowych, ogólnopolskich windsurfingowych, kitesurfingowych i regat żeglarskich.
fot. jezioro-tarnobrzeskie.eu
Wieża Widokowa
Ten kto lubi się trochę zmęczyć, może wspiąć się na wieżę widokową. Znajduje się ona na tyłach baranowskiego ratusza, przy placu zabaw nad Babulówką. Z jej szczytu podziwiać można unikatową panoramę okolicy. U stóp budowli zbudowano zadaszony dziedziniec na ścianach, którego umieszczono tablice ze zdjęciami i historią Baranowa Sandomierskiego i okolicznych miejscowości. Jedynym minusem jest to, że nie widać samego zamku. Pomimo tego, warto zobaczyć to miejsce.
fot. UM Baranów Sandomierski
Odwiedzając Baranów Sandomierski możecie się mocno zdziwić jak wiele wspaniałych atrakcji tu czeka. Warto wziąć jeszcze udział w niepowtarzalnym Turnieju Rycerskim, podjąć wyzwanie w Akademii Golfa, skorzystać ze ścieżki pieszo-rowerowej oraz spróbować tutejszej kuchni.
Dziś dzielimy się z Wami atrakcjami Świnoujścia. Nie brakuje tu licznych kąpielisk i uzdrowisk, do których przyjeżdżają turyści. Warto będąc w tym mie
Dziś chcemy Was zachęcić do odwiedzenia żeglarskiej stolicy Polski. Giżycko, bo o nim mowa, słynie z licznych ośrodków turystycznych i wypoczynkowych
Skomentuj artykuł