Gdzie jechać?

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami!


Spacerem przez... Świnoujście!

Dodano 05.10.2018 15:44

Dziś dzielimy się z Wami atrakcjami Świnoujścia, leżącego na północno-zachodnim krańcu Polski,  nad cieśniną Świną oraz nad Morzem Bałtyckim. Co ciekawe, to jedyne w naszym kraju miasto położone na 3 dużych wyspach: Uznam, Wolin, Karsibór oraz na kilkudziesięciu wysepkach, między którymi przemieszczają się promy. Nie brakuje tu licznych kąpielisk i uzdrowisk, do których przyjeżdżają turyści. Warto będąc w tym mieście zwrócić uwagę na:


Muzeum Rybołówstwa Morskiego

Muzeum to ma swoją siedzibę w budynku byłego Ratusza Miejskiego. Obiekt ten jest najstarszym zabytkiem w mieście. Wnętrze kryje ciekawe informacje i przedmioty  o historii miasta, dawną ceramikę, a także faunę mórz i oceanów, świat żywej rafy koralowej, wystawę bursztynu, modele żaglowców, przyrządy nawigacyjne oraz narzędzia połowowe. Z pewnością nie będziecie się tu nudzić, bowiem niezwykle interesujące działy historyczne, przyrodnicze i morskie są bogato wyposażone w eksponaty, dla których warto poświęcić swój czas. Budynek powstał w 1804 roku na dawnym placu, przy którym mieszkańcy składali drewno opałowe i budowlane. 


   

fot. UM Świnoujście


Fort Anioła - Muzeum Architektury Militarnej

Wybudowany został w latach 1854-1858. Parter obsadzała piechota z bronią ręczną a piętra wykorzystywane były dla lekkiej artylerii polowej. W czasie II wojny światowej pełnił rolę posterunku obserwacji powietrznej dla sił niemieckich. Obecnie obiekt nie tylko spełnia rolę muzealną ale przede wszystkim stał się placówką kulturalną Świnoujścia. Można tu na żywo spotkać się z historią 3 epok: pruską, niemiecką i radziecką i obejrzeć liczne wystawy malarstwa współczesnego, fotografii, rzeźby. Odbywają się tu koncerty muzyczne, spotkania poetów oraz pokazy tradycyjnych walk rycerstwa średniowiecznego. Organizowane są także ogniska, grille, przy których przy blasku świec można sączyć herbatę, kawę, wina i miody pitne w oryginalnej sali kominkowej. Koronę budowli wieńczy obszerny taras, z którego widok roztacza się na sąsiadujący z obiektem Park Zdrojowy, a także fragment ujścia rzeki Świny do morza. Mieści się tu również ciekawa sala Wikingów, która stanowi nietypową przestrzeń mieszczącą eksponaty, które można przymierzać, dotykać i pozować z nimi do zdjęć. Nazwa związana jest z oryginalnym kształtem budynku, który nawiązuje do budowli Zamku Świętego Anioła w Rzymie.


      

fot. fortaniola.pl


Fort Zachodni- Muzeum Historii Twierdzy

Zbudowany został w latach 1856 - 1861. Przeznaczony był do obrony wejścia do portu oraz podjęcia ewentualnej walki z okrętami na morzu. Fort otoczono fosą wodną i wałem ziemnym. Muzeum utworzono tu w 2004 roku. Ekspozycja nawiązuje do dziejów Twierdzy Morskiej w Świnoujściu i składa się z części muzealnej oraz plenerowej. Zbiory podzielono na poszczególne działy tematyczne: czasy pruskie na przełomie XIX i XX wieku, okres międzywojenny i II wojny światowej, czasy „zimnej wojny” oraz historia portu wojennego i eksponaty z wraków. Nie zabraknie tu makiet, mundurów, broni strzeleckiej,  torped, trałów, wyrzutni bomb głębinowych oraz rakiet. Cały obiekt otoczony jest fosą wodną i zajmuje ok. 2 ha powierzchni z czego dużą część stanowią zabytkowe kazamaty forteczne z XIX wieku.


   

fot. fortzachodni.pl


Fort Wschodni- Muzeum Obrony Wybrzeża

Budowla bywa nazywana Fortem Gerharda. Tworzy nadmorską twierdzę na wyspie Wolin, w której do dzisiaj urzęduje pruski generał, a na placach musztry ćwiczą pruscy żołdacy! Wybudowano go w połowie XIX wieku. Jest jednym z najlepiej zachowanych dziewiętnastowiecznych pruskich fortów nadbrzeżnych w Europie. Musicie wiedzieć, że pułk jest jedyną armia na świecie, która z dnia na dzień, z godziny na godziny powiększa się i już niedługo będzie najliczniejszą armia na świecie! Przez te mury przeszło ponad 500 000 turystów, którzy po odbyciu przeszkolenia wojskowego, zostali mianowani na pierwszy historyczny stopień wojskowy. W muzeum znajdują się eksponaty związane z historią rozwoju obrony wybrzeża. Instytucja organizuje imprezy o charakterze edukacyjnym i popularyzacyjnym historię oraz prowadzi działania mające na celu rewitalizację innych zabytkowych fortyfikacji nadbrzeżnych zlokalizowanych w Świnoujściu.


   

fot. fort-gherarda.pl


Wiatrak Stawa Młyny

To prawdziwa wizytówka Świnoujścia, stanowiąca logo miasta, której nie brakuje na tutejszych pocztówkach. Stawa Młyny w kształcie wiatraka, usytuowana jest na końcu Falochronu Zachodniego w Świnoujściu. Na samej górze znajduje się pulsujące światło służące celom nawigacyjnym. Obiekt wznosi się na wysokość, aż 10 metrów. Pomalowany jest na biało i ma czarny dach. Powstał w latach 1873-1874 podczas modernizacji toru wodnego. Związana jest z nim legenda o jednej z żon marynarzy, która dniami i nocami szlochała nad wyglądem swojego męża, którego zmieniła praca. Mężczyzna przez ciągłe podróże stał się wycieńczony i postarzały. Tajemniczy głos kazał jej szukać ratunku w stojącym za nią wiatraku, przy którym mieszkał stary młynarz. Polecił on okłady z błota, kąpiel w morskich falach oraz zabrał ukochanego do wiatraka. Metamorfoza była oszałamiająca. Wrócił on do swojej ukochanej młodszy i pełen życia. Wieści szybko się rozeszły i do owego wiatraka przybywało wielu marynarzy, korzystających z usług starca. Nikt nigdy nie dowiedział się o tajnikach znachora, a po jego śmierci mechanizm młyna przestał działać. Mimo to, do dziś można spotkać tu turystów, wierzących w cudotwórczą moc błotnych maseczek.


      


Wieża widokowa

Chyba każdy turysta, chce zobaczyć panoramę miasta, do którego przyjechał. Wieża widokowa w Świnoujściu znajduje się między centrum miasta a dzielnicą nadmorską. Powstała w 1904 roku jako część kościoła luterańskiego, zniszczonego podczas II Wojny Światowej. Od roku 2005 pełni rolę wieży widokowej, która przyciąga wielu turystów chcących podziwiać miasto z góry. Rozpościera się z jej szczytu piękny widok na miasto,  Międzyzdroje oraz niemieckie kurorty. Na parterze mieści się kawiarenka, natomiast na kolejnych piętrach można napotkać ławeczki i krzesła, na których mogą odpocząć Ci, którzy nad kondycją muszą troszkę popracować. Do pokonania są 222 schodki, jednak warto zdobyć się na ten wysiłek i spojrzeć na miasto z innej perspektywy.



fot. mapio.net


Park Zdrojowy

Teren dzisiejszego parku początkowo był zalaną wodą. Podczas regulacji rzeki Świny, powiązanej z budową portu oraz fortów w 1721 roku., teren parku uległ zmianom. Stało się to dzięki pracom hydrotechnicznym tworzącym tzn. nowy ląd. Na powierzchni 40 ha znajduje się wiele różnorodnych rodzajów drzew, z czego wiele ma ponad 150 lat. Występują też różnorodne krzewy, sprowadzane z różnych części Europy. Pomiędzy bogatą roślinnością przebiegają promieniste alejki, służące długim i zdrowotnym spacerom. Uwagę przykuwają tu różne kamienne rzeźby, między innymi słynny Telesfor. Park po rewitalizacji wzbogacił się o wiele przepięknych ławek oraz stylowe oświetlenie. Nie zabraknie placów zabaw, które umilą czas najmłodszym turystom.



fot. sail-swinoujscie.pl


Falochrony

Są oryginalnym zabytkiem Świnoujścia. Zostały wybudowane na polecenie króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III w latach 1818-23. Powstały aby powstrzymać nanoszenie od strony morza dużych ilości piasku, które powodowało ciągłe zamulanie ujścia Świny. Świnoujskie falochrony składają się z dwóch niezależnych budowli. Krótszy falochron zachodni, zachowany do dziś niemal bez żadnych przeróbek, osiąga długość ok. 250 m i szerokość ok. 7 m, wystaje ponad powierzchnię wody ok. 1,5 m. Falochron wschodni ma długość 1400 m, około 7 metrów szerokości. Jest jednak znacznie wyższy od poprzedniego. Ozdobiony jest koronką z ciosanego granitu zalaną żelbetonem. Obiekty te są jednymi z najpopularniejszych tras spacerowych w całym Świnoujściu i warto zwrócić na nie uwagę.



fot. Wikipedia


Latarnia Morska

To najwyższa tego typu budowla nad Bałtykiem, a nawet jedna z najwyższych na świecie. Dzięki wysokości wynoszącej blisko 65 metrów, światło unosi się na ponad 68 metrów nad poziom morza. Do pokonania jest tu  ponad 300 schodów. Budowę rozpoczęto w 1854 roku, a już w 1857 po raz pierwszy zapaliło się jej światło. Była wielokrotnie remontowana i dostosowywana do panujących warunków atmosferycznych, dzięki czemu jej forma zachwyca turystów. Jest jednak nie tylko ozdobą miasta ale też spełnia swoją prawdziwą funkcje - zapewnia bezpieczną żeglugę w tej części Bałtyku. Odwiedzić można tu także Muzeum Latarnictwa i Ratownictwa Morskiego zlokalizowane w budynku przylegającym do latarni, oferujące wiele eksponatów m.in stroje nurków, lampy nawigacyjne oraz elementy wyposażenia statków.  



fot. Wikipedia


Podziemne Miasto

To właśnie na wyspie Wolin w Świnoujściu znajduje się obiekt militarny, którego tajemnica przez lata była pilnie strzeżona. Tworzy on sieć podziemnych korytarzy o długości prawie 1 kilometra, kilkudziesięciu pomieszczeń i kilku wielkich schronów, ukrytych pod nadmorskimi wydmami. Brzmi ciekawie, prawda? Cały kompleks zalicza się do Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Pierwsze wzmianki o budowie odnotowano w latach 1935-1938. Powstała Bateria Vineta składała się z czterech wielkich schronów koszarowo-bojowych, schronu dowodzenia, magazynu amunicyjnego oraz maszynowni. Obiekty te stanowiły trzecią co do wielkości na polskim wybrzeżu baterię obrony wybrzeża, która była zapleczem dla Szkoły Artylerii Nadbrzeżnej.


   

fot. podziemne-miasto.pl


Karsiborska Kępa

Karsibór to dzielnica Świnoujścia położona na oddzielnej wyspie, można się tu dostać przez most nad Starą Świną. Znajduje się tu niezwykły, pierwszy rezerwat Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, utworzony w 1993 roku. Położony jest na 180 ha podmokłych łąk i trzcinowisk wyspy Karsiborska Kępa. W kilku miejscach znajdują się także nieduże rozlewiska, wysychające jedynie w czasie długotrwałych upałów. Zasadniczym celem jest ochrona ptaków siewkowatych, zwłaszcza zagrożonej wymarciem  wodniczki. Występują tu też inne rzadkie gatunki: orzeł bielik, kania rdzawa , błotniak łąkowy, derkacz, batalion - gatunki zaliczane do wymierających w skali świata. Ogółem zobaczyć można tu ponad 140 rzadkich gatunków o różnych porach roku. 


      

                              fot. Wikipedia                                   fot. iswinoujscie.pl


Świnoujście zachwyca pięknym deptakiem nadmorskim, który po zachodzie słońca zamienia się w wielki plac koncertowy, gdzie pełno jest restauracji i kawiarni. Woliński Park Narodowy kryje najpiękniejszy odcinek polskiego wybrzeża klifowego, dobrze zachowane lasy bukowe, unikalną, wyspiarską deltę Świny oraz przybrzeżny pas wód Bałtyku. Można więc marzyć o czymś więcej? 


Galeria zdjęć


Skomentuj artykuł



< Poprzedni artykułZiołowy ZakątekZiołowy Zakątek
Dodano 03.10.2018 11:15

Zastąpcie chociaż na chwile problemy w pracy i obowiązki domowe odpoczynkiem i sielanką w niezwykłym miejscu jakim jest Ziołowy Zakątek...

Następny artykuł >Spacerem przez... Baranów Sandomierski!Spacerem przez... Baranów Sandomierski!
Dodano 12.10.2018 15:49

Ciekawe czy jest Wam znany Baranów Sandomierski? Miejscowość położona jest z dala od zgiełku miejskiego, przez co daje możliwość prawdziwego oderwania

Pozwól nam tworzyć dla Ciebie

Sami będąc rodzicami, staramy się przygotowywać dla Ciebie atrakcyjne artykułu pozwalające zorganizować czas z Twoimi pociechami oraz wynajdujemy obiekty turystyczne spełniające wymogi naszych pociech.


Nasz serwis w dużej mierze utrzymuje się z reklam, dlatego:


Jeżeli nie chcesz płacić za przeglądanie treści wyłącz AdBlocka i ciesz się zawartością naszego serwisu Wyłączony
Przeglądaj dalej nasz serwis bez reklam zapisując się na newsletter dzięki któremu otrzymasz jedną reklamę dziennie Rejestruję
Uzyskaj pełny dostęp do treści na okres jednego miesiąca za jedyne 9,99 zł Wybieram