Gdzie jechać?

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami!


Spacerem przez... Darłowo!

Dodano 10.10.2022 12:00

Może i nie ma lata, ale nikt nie powiedział, że zimą Bałtyk nie jest równie zachwycający. Kto z Was ma ciepłą kurtkę, szalik, rękawiczki i nie straszne mu minusowe temperatury, ten powinien wybrać się na plaże do Darłowa, które rozciągają się aż na 5 km. Przez miasto przepływa rzeka Wieprza, rozdzielając je na stronę wschodnią i zachodnią. Darłowo znajduje się w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim. Posiada 700-letnią tradycję i może pochwalić się nie tylko średniowiecznym rodowodem ale również zaszczytnym mianem miasta królewskiego. W roku 1382 urodził tu sam Eryk I Pomorski - król Danii, Szwecji i Norwegii zjednoczonych Unią Kalmarską. Przedstawiamy atrakcje, których nie możecie ominąć zwiedzając ten nadmorski zakątek:


Zamek Książąt Pomorskich

Ta niezwykła budowla powstała z rąk Bogusława V w II połowie XIV wieku. Prace nad nią trwały prawie 20 lat. To jedyny w Polsce nadmorski gotycki zamek wybudowany na planie zbliżonym do kwadratu z wieżą o wysokości 24 metry. Był kolejno rozbudowywany przez swoich gospodarzy. Wschodnie i zachodnie skrzydła pełniły głównie funkcję obronne, ale również powiększały przestrzeń życiową dworu książęcego. Obecnie mieści się tu Muzeum, w którym można podziwiać zabytki pomorskiej sztuki ludowej, drewniane rzeźby, salę rycerską, sztukę sakralną oraz dzieła współczesnych artystów. Należy pamiętać, by nie zwracać uwagi jedynie na eksponaty. Sam zamek stanowi nieoceniony zabytek, a odrestaurowane pomieszczenia przeniosą Was w dawny klimat. 




Kościół Mariacki - Mauzoleum

Gotycki kościół znajduje się w samym sercu Darłowa i stanowi najwyższą budowlę miasta. Zbudowany został w XIV wieku. Kilkakrotnie w swej historii nękany był przez pożary. Do głównej jego części przylega wysoka 60-metrowa wieża i dwuprzęsłowe kaplice. Wewnątrz świątyni znajduje się rzeźbiona, barokowa ambona zawierająca  sceny z Nowego i Starego Testamentu. Mieści się tu Mauzoleum Pomorskie, w którym umieszczono sarkofag króla Eryka I Pomorskiego oraz żony ostatniego Księcia Pomorskiego i Księżniczki Pomorza. W obejściu świątyni znajduje się specyficzne Lapidarium, w którym zgromadzono pozostałości z pobliskich cmentarzysk aż czterech wyznań: katolickiego, ewangelickiego, prawosławnego i żydowskiego. 



fot. baltickorona.pl


Ratusz

Niegdyś znajdował się w centralnym miejscu rynku. Spłonął doszczętnie podczas wielkiego pożaru w 1722 roku. Dotychczasową siedzibę władz miejskich przeniesiono do gruntownie przebudowanych hal targowych, położonych niedaleko Kościoła Mariackiego. Pomimo, że samo wnętrze nie ma charakteru zabytkowego, to na uwagę zasługuje pozostały po poprzednim ratuszu renesansowy portal, znajdujący się nad drzwiami wejściowymi. Przedstawia on herb miasta, czyli gryfa z ogonem ryby oraz napis po łacinie, który w tłumaczeniu brzmi: "Miasto założone w 12.. roku po Chrystusie, (ostatnie cyfry nie są dokładnie znane) powiększono w 1312 roku. Trzy razy spłonęło: 1589, 1624, 1648 tyleż razy odżyło. Bogu i księciu miłe, bądź zawsze szczęśliwe. Rośnij grodzie, rozkwitaj. Bóg niech cię uszczęśliwia, Książę niech cię długo osłania. Lecz o rozpaczy, znowu zniszczone ogniem w roku 1675 i 1722, a ten ratusz na nowo odbudowany w roku 1725 niech będzie po raz ostatni".



fot. Wikimedia


Pomnik Rybaka

Ten ciekawy pomnik został postawiony ku czci ludzi morza w 1919 roku. Jest to fontanna zaprojektowana przez Wilhelma Grossa i ufundowana przez rodzinę Heptenmacherów, która swoimi statkami rozsławiała nazwę miasta Darłowo na wszystkich kontynentach. Nie powiemy Wam gdzie dokładnie się znajduje, warto jej po prostu poszukać. Dlatego miejcie szeroko oczy otwarte spacerując uliczkami Darłowa. Podpowiemy tylko, że wokół rzeźby rozstawione zostały cztery tablice z brązu, które skrótowo przedstawiają dzieje miasta. Jedną z nich jest rycerz z mieczem u boku, który symbolizuje nadanie osadzie praw miejskich oraz wskazuje rolnikom jaki teren obejmie miasto. Są tu również pierwsi budowniczy miasta, którzy kopią fosę i usypują wały miejskie. W oddali dostrzec można morze. Od północy relief przedstawia szkutników budujących dwumasztowy statek handlowy. W dali widać mieszczańskie kamieniczki. Od strony wschodniej mieści się holk, który wywodzi się z dużej hanzeatyckiej kogi. Posiadał powiększony kasztel na dziobie i rufie. Był często używany w Europie Północnej. Południowa część przedstawia pastwiska miejskie. Zobaczycie tam pasterza owiec i pastereczkę gęsi robiącą na drutach. W dali kryje się sylwetka Kościoła Mariackiego.


   

                                            fot. nadbaltykiem.pl


Galeria Ryb Morza Bałtyckiego

Co ciekawe oprócz smacznych ryb pieczonych i wędzonych w tutejszych restauracjach, można tutaj zobaczyć galerię tych istot morskich z całego Bałtyku. Znajduje się ona na darłowskim rynku. Sylwetki ryb oraz ich nazwy wyryte są w kamiennych płytach. Zobaczycie tutaj m.in.: dorsza, łososia, zająca morskiego, szprotkę, turbota, belona, okonia, czy makrelę. Z pewnością nie da się przejść obojętnie obok tego miejsca. Warto porównać sobie wielkości i kształty tych stworzeń nie tylko na talerzach ;)


    

fot. darlot.pl


Latarnia Morska

Kolejnym ciekawym miejscem w tym mieście jest Latarnia Morska. Znajduje się tuż przy ujściu rzeki Wieprzy, przy wejściu do portu w Darłówku wschodnim. Obecna wysokość jej wieży liczy 22 metry, a na jej szczycie znajduje się nowoczesny mechanizm wskazujący drogę statkom. Obecny stan budowli pochodzi z 1927 roku, kiedy to miał miejsce ostatni jej remont, polegający na podwyższeniu wieży o jeszcze jedną kondygnację oraz zmianę optyki latarni. Modernizacja zasilania źródła światła, pozwoliła zapewnić nieprzerwane świecenie latarni, nawet przy braku zasilania prądem elektrycznym, na okres jednego tygodnia. 


  

fot. Wikipedia                                            


Kamienna Brama

Ta ciekawa budowla znajduje się przy ul. Powstańców Warszawskich w kierunku Ustki. Jest pozostałością obwarowań miejskich. Dawniej towarzyszyły jej jeszcze trzy inne bramy: Nowa, Zamkowa oraz Wieprzańska. Kamienna Brama pochodzi z XIV wieku i nazywana bywa Wysoką lub Murowaną. Zbudowana została z cegły nie tylko dla obrony miasta, ale też dla podniesienia jego politycznego znaczenia. Przez wieki zmieniała swój wygląd i charakter. Aktualny jej kształt zawdzięcza remontowi, jaki przeprowadzono w 1732 roku. Wieńczy ją czterospadowy, namiotowy dach. We wnętrzu zachowały się otwory strzelnicze, z których niegdyś miejskie straże obserwowały całe miasto i okolice oraz alarmowały mieszkańców w razie pożaru lub innego niebezpieczeństwa.



fot. e-darlowo.pl


Winnica

To miejsce dla prawdziwych smakoszy wina. Nie trzeba jechać do Włoch, żeby skosztować naprawdę dobrych trunków i zobaczyć jak wygląda winnica. Aktualnie posadzonych jest tu 1400 krzewów, a kolejne tereny są przygotowywane pod nowe sadzonki. Odmiany jakich możecie tu spróbować to m.in: Leon Millot, Rondo, Bianca, Solaris i Aurora. W sąsiedztwie mieści się urokliwy Dworek, który zapewnia doskonałe warunki pobytu dla rodzin z dziećmi. Znajdują się tu place zabaw, baseny, boiska do gry, szachy ogrodowe i wiele innych atrakcji. Tak więc dla każdego coś miłego. 



fot. darlowo.com.pl


Darłowo uznane jest za całoroczną wędkarską stolicę Polski, ze względu na pobliskie łowiska bogate w ryby. Nie zabraknie tu szlaków rowerowych i spływów kajakowych, które charakteryzują się niepowtarzalnymi widokami. Liczne atrakcje dla dzieci z pewnością umilą im pobyt, a rodzicom pozwolą na chwilę odpoczynku.

 


Galeria zdjęć


Skomentuj artykuł



< Poprzedni artykułŚwinka Peppa i wielka niespodziankaŚwinka Peppa i wielka niespodzianka
Dodano 02.01.2019 11:14

Bilety można zakupić na stronie Opery Śląskiej. Nie zwlekajcie, bo jest mało czasu - już dziś zapewnijcie sobie miejsce siedzące!

Następny artykuł >Legenda o Białej Damie z rawskiego zamkuLegenda o Białej Damie z rawskiego zamku
Dodano 03.10.2022 12:00

“Biała dama” - na pewno słyszeliście to określenie nie jeden raz w swoim życiu. A czy wiecie dokładnie z jaką legendą jest związana ta budząca strach

Pozwól nam tworzyć dla Ciebie

Sami będąc rodzicami, staramy się przygotowywać dla Ciebie atrakcyjne artykułu pozwalające zorganizować czas z Twoimi pociechami oraz wynajdujemy obiekty turystyczne spełniające wymogi naszych pociech.


Nasz serwis w dużej mierze utrzymuje się z reklam, dlatego:


Jeżeli nie chcesz płacić za przeglądanie treści wyłącz AdBlocka i ciesz się zawartością naszego serwisu Wyłączony
Przeglądaj dalej nasz serwis bez reklam zapisując się na newsletter dzięki któremu otrzymasz jedną reklamę dziennie Rejestruję
Uzyskaj pełny dostęp do treści na okres jednego miesiąca za jedyne 9,99 zł Wybieram